Явища природи (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ



Дата конвертації13.06.2019
Розмір30.8 Kb.
ТипУрок

Тема: Явища природи (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ.

Мета: сформувати в учнів знання про явища природи, їх різноманітність та значення; формувати в учнів уміння класифікувати явища природи; виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища.

Тип уроку: формування нових знань.

Хід уроку:

 1. Організаційний момент

 2. Актуалізація опорних знань учнів

Підготовча бесіда

Запитання і завдання заздалегідь написані на дошці. Що таке явища природи? Які ви знаєте явища природи? Для якої частини природи характерні ці явища – живої чи неживої? Які науки вивчають тіла та явища, що з ними відбувається?



 1. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.

Розповідь.

У природі постійно відбуваються зміни, і багато явищ ви ще не можете пояснити. Наприклад, звідки береться електрика, чому окремі волосини липнуть до гребінця, що таке звуки і як вони утворюються, чому нам взимку холодно, а влітку спекотно, чому одне тіло швидше рухається швидше за інше, чому ми не заблукаємо, користуючись компасом. Зміст нашого уроку допоможе нам розгадати таємницю цих природних явищ.



 1. Вивчення нового матеріалу

Як вам відомо, явища — це зміни, що відбуваються з тілами природи. У природі відбуваються різноманітні явища. Світить Сонце, стелиться туман, дме вітер, біжать коні, з насінини проростає молода рослина — це лише окремі приклади. Щоденне життя кожної людини також сповнене явищ, які відбуваються за участю штучних тіл, наприклад, їде автомобіль, гріється праска, звучить музика. Озирнувшись довкола, ви побачите і зможете навести чимало інших прикладів явищ.

Учені поділили явища природи на групи. Розрізняють біологічні, фізичні, хімічні явища.



Біологічні явища. Усі явища, які відбуваються з тілами живої природи, тобто організмами, називаються біологічними явищами. До них належать проростання насіння, цвітіння, утворення плодів, листопад, зимова сплячка тварин.

Фізичні явища. Ознакою фізичних явищ є зміна форми, розмірів, місця розташування тіл та їх агрегатних станів. Коли гончар виготовляє горнятко з глини, змінюється форма. При добуванні кам'яного вугілля змінюються розміри шматків гірської породи. Під час руху велосипедиста зазнають змін розташування велосипедиста і велосипеда щодо тіл, які знаходяться обабіч дороги. Танення снігу, випаровування і замерзання води супроводжуються переходом речовини з одного агрегатного стану в інший. Під час грози гримить грім і з'являється блискавка. Це фізичні явища.

Погодьтеся, що наведені приклади фізичних явищ дуже різноманітні. Та якими б різноманітними не були фізичні явища, у жодному з них не відбувається утворення нових речовин.



Фізичні явища — явища, під час яких нові речовини не утворюються, а змінюються розміри, форма, розташування, агрегатний стан тіл і речовин.

Хімічні явища. Вам добре відомі такі явища, як горіння свічки, утворення іржі на залізному ланцюгу, скисання молока. Це приклади хімічних явищ.

До хімічних явищ належать явища, під час яких з одних речовин утворюються інші.

Хімічні явища знайшли широке застосування. За їх допомогою люди добувають метали, створюють засоби особистої гігієни, матеріали, ліки, готують різноманітні страви.



 1. Узагальнення й систематизація знань

Бесіда.

 • Що називається явищами природи?

 • Наведіть приклади явищ?

 • Чим фізичні явища відрізняються від хімічних і біологічних?

 • Наведіть приклади хімічних і біологічних явищ?

 1. Підсумок уроку, виставлення оцінок та їх мотивація

Сьогодні на уроці ми вивчали явища природи, їх різноманітність та значення та навчилися класифікувати явища природи.

 1. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 13.

Відповісти на запитання після параграфа.



Заповнити таблицю на с. 57

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка