Використання кольорової терапії на уроках в початкових класахСкачати 66.93 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір66.93 Kb.
ТипУрок

Використання кольорової терапії на уроках в початкових класах

Одним з найважливіших факторів творчого розвитку дітей є створення умов, що сприяють формуванню їх творчих здібностей. Сучасному педагогові необхідно обрати те "зерно", що дасть змогу створити свою міні - методику. Вважаю , що не слід захоплюватись використанням якоїсь однієї педагогічної технології. У своїй педагогічній практиці апробовую спосіб інтеграції окремих елементів таких сучасних технологій навчання: • ігрові технології;

 • технології ейдетики;

 • сучасної інноваційної методики кольорової терапії з використанням якої вас і познайомлю.

Умовно можна виділити три рівні використання кольорів у роботі з дітьми молодшого шкільного віку:

Організаційні можливості кольору (система освітлення та кольорове оформлення інтер’єру приміщення).

Педагогічні та діагностичні можливості кольору (Діагностика психічних станів , навчання, розвиток і виховання дітей).

Реабілітаційні можливості кольору (оздоровлення, лікування, психологічний колорит).

Дитина проводить у школі дуже багато часу, тому школа не може стояти осторонь від оздоровлення. Високі вимоги до знань програмового матеріалу призводять до втоми, виснаження, мозок учнів потребує перепочинку, очі болять, їм важко сконцентруватися на якомусь завданні, а ще треба проявити творчість.

Якщо грамотно використовувати знання про кольорову терапію, то можна знімати зорову напругу учнів під час уроку, знімати розумову втому, допомагати учням концентруватися на важливому матеріалі, запам’ятовувати головне, підвищувати творчу активність під час уроку, піднімати настрій і регулювати процеси мислення.

При використанні кольорової терапії виявлено позитивні результати: підвищення продуктивності уроків, якості знань учнів.

Для успішного використання методу необхідно знати, як діє певний колір на людину. Колір діє незалежно від того, бачимо ми його чи ні. Якщо людину із зав’язаними очима помістити в кімнату зі стінами вогненно - червоного кольору, пульс стає частішим, а якщо у кімнату з блакитними стінами - пульс людини сповільнюється, а незабаром настає сонливість.

Залежно від того, який колір полюбляє людина, психологи можуть визначити її темперамент. Білому кольору віддасть перевагу флегматик, чорному - меланхолік, червоному - сангвінік, а жовтому - холерик. Кожен орган нашого тіла має свій колір. Якщо людина недоотримає якийсь колір зі спектру, порушується гармонія і виникають хвороби. Цілющі якості кольору були відомі ще давнім цивілізаціям. За часів фараонів зводилися "цілющі храми". У них знаходилися екрани з кварцу, які діяли за методом призми, розщеплюючи світло на складові кольору. Кому бракувало енергії, могли, наприклад, отримати сили в кімнатах наповнених променями червоного кольору, тоді як інші, які потребували заспокоєння і відпочинку, могли знаходитись в кімнатах з блакитним та зеленим кольором.

Як же впливають кольори на організм людини?Червоний - надає впевненості, заряджає енергію, звертає увагу на основне, здатний дати відчуття захищеності. Але тривале спілкування з ним може викликати агресію.

Помаранчевий - підвищує настрій, стимулює робочу активність.

Рожевий - заспокоює, покращує настрій, додає мрійливості. Даний колір необхідний при роботі з дітьми. Він робить відносини учителя з учнем більш близькими, відвертими, довірливими.

Жовтий - колір сонця, чудовий для профілактики депресій, підвищує концентрацію уваги, покращує настрій і пам'ять. Недаремно у знаменитих школах Європи рекомендують зошити з жовтими сторінками.

Зелений - колір природної гармонії. Він заспокоює нерви і до того ж корисний для очей. Доречний в будь якій ситуації.

Синій - допомагає сконцентруватися, логічно вирішити проблеми. Особливо корисний для людей розумової праці.

Блакитний - заспокоює, утихомирює, знімає втому очей та м'язів.

Фіолетовий - підсилює інтуїцію, допомагає осягнути суть речей, стимулює інтелект.

Білий - колір очищення і примноження, нейтральний колір.

Чорний - колір самотності іноді байдужості.

Організаційні можливості кольору

Червоні та жовті кольори впливають збудливо, їх доцільно застосовувати обмежено, в приміщеннях, де діти можуть знаходитись нетривалий час або там, де збудження необхідне (наприклад, у спортзалі) .

При виборі меблів та обладнання для дітей краще обирати світлі кольори натурального дерева або світло - зелені. Це підвищує працездатність дітей. Бажано щоб і дошка була зеленою.

Діагностичні та педагогічні можливості кольору

Діти рано починають відчувати колір та підбирати його для зображення свого настрою. Вибір його тісно пов'язаний із психологічними особливостями дитини, станом її здоров'я.

Діти використовують в основному 5-6 кольорів. У цьому випадку можна говорити про нормальний середній розвиток школяра. Більш широка палітра говорить про натуру чуттєву, емоційно багату. Якщо дитина використовує тільки один або два кольори, це швидше за все вказує на її негативний емоційний стан у цю хвилину: тривога ( синій), агресія (червоний), депресія (чорний). Використання простого олівця іноді трактується як "відсутність" кольору, таким чином дитина повідомляє про те, що у її житті не вистачає яскравих фарб та добрих емоцій.

Найбільш значимі особи дитина виділяє більшою кількістю кольорів. А осіб яких не сприймає, малює чорним або темно - коричневим кольором.Практичне використання кольорів учителями на уроках

На заняттях з майбутніми першокласниками знайомлю дітей з основними кольорами, підбираючи різноманітні предмети відповідних кольорів. Див. останні заняття з шестерінками. (Демонструю комплект зошит і методичку) . Пізніше в початкових класах учні на уроках з багатьох предметів вивчають кольори та їх відтінки, вчаться їх використовувати на різних уроках. Пропоную відео фрагмент уроку читання за творами Є.

Гуцала "Якого кольору слова". З клас ( Див. відео). У 4 класі діти писали твір "Мій улюблений колір" Вашій увазі уривки з творів.

...Мій улюблений колір - рожевий. Тому, що весною персики розцвітають рожевими квіточками. А влітку дуже багато квітів такого кольору. Я найбільше люблю носити рожеві сукні. Вдома у мене багато рожевих м’яких іграшок. ( Болтовська Валерія).

Виділити один улюблений свій колір, я не можу. Усі кольори необхідні, щоб цей світ був яскравим, веселим і різноманітним. Жовтий, наприклад - це колір сонця, пахучої пшениці. Помаранчевий - колір сонця, яке вже сідає за обрій, зелений - колір трави, молодих листочків, блакитний - це небо і вода, це чисте повітря. А ще є рожевий, його полюбляють майже усі дівчатка, такий ніжний і водночас яскравий, неначе екзотичне фламінго.

Я вважаю якщо людині подобаються усі кольори, то вона є життєрадісною, різносторонньою, креативною людиною, (учениця 4-А класу Лєсняк Софія).

Якщо треба зняти зорову напругу пропоную учням протягом 1-2 хвилин розглянути картину, ілюстрацію, пейзаж. Завдання:


 • розгляньте уважно пейзаж, придумайте йому назву;

 • розгляньте осінній пейзаж, зробіть опис цього куточка природи взимку;

 • розгляньте пейзаж, домалюйте на ньому у своїй уяві дерева, квіти, річку тощо.

Під час виконання таких завдань переключається навантаження з однієї півкулі мозку на іншу, в результаті чого мозок дитини розслаблюється і знову буде готовий до виконання більш складних завдань.

Реабілітаційні можливості кольору

Фахівці рекомендують використовувати колір по - різному,тобто " опромінювати ", або " купатися " з ним, " одягатися ", " вдихати " чи медитувати з ним. Можна використовувати кольорові тканини, прикладаючи їх до тіла, розфарбовувати себе вигаданим пензликом. Можна запропонуватиучням під класичну музику намалювати у своїй уяві якусь картину. (Див. відео).

Рекомендації для вчителів при роботі творчої групи

 • картки для опитування краще робити білого кольору, бо саме він допомагає логічно мислити;

 • найголовніше на таблицях слід виділяти червоним кольором;

 • для проведення хвилинок психологічного розвантаження використовувати спокійні кольори: зелений, блакитний, синій;

 • налаштовувати на філософські роздуми допоможе фіолетовий колір;

 • збільшити темп уроку і продуктивність допоможуть жовтий і помаранчевий кольори;

 • краще запам'ятати матеріал і робити висновки допоможе синій колір;

 • творча фантазія збільшується, якщо на уроці використовується багато кольорів та їх відтінки.

Отже, школа має дбати про здоров'я своїх учнів. А сучасна наука підкаже ті шляхи, які найбільш ефективно будуть впливати на здоров'я наших учнів. Всім учасникам семінару бажаю, щоб палітра кольорів , які вас оточують позитивно впливала на самопочуття та роботу з учнями початкових класів. Дякую за увагу.

Каталог: uploads -> editor -> 2656 -> 302162 -> sitepage 103 -> files
editor -> Мистецька розминка
editor -> Індивідуальний характер перевірки
editor -> Литература Д. Наливайко стр. 6-14 читать, стр. 14 пис ответить на вопросы 1-3
editor -> Стратегія сталого розвитку України
editor -> Випускна творча робота Назва проекту: «Формування екологічних цінностей, здоров’язберігаючих факторів в умовах випереджаючої освіти для сталого розвитку»
editor -> Новинки психолого-педагогічної літератури Психолого-педагогічне забезпечення навчально-виховного процесу в школі дуже актуально
2656 -> На початку навчального року
files -> А дружити треба вміти!

Скачати 66.93 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка