«Виготовлення бісерного метелика»



Скачати 97.55 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір97.55 Kb.
ТипКонспект


ВІДДІЛ ОСВІТИ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ БУДИНОК ХУДОЖНЬОЇ ТВОРЧОСТІ ДІТЕЙ, ЮНАЦТВА ТА МОЛОДІ

Конспект заняття гуртка «Сувенір»

Тема: «Виготовлення бісерного метелика»

(Основний рівень, перший рік навчання, за програмою гуртка моделювання іграшок-сувенірів. - Програми з позашкільної освіти: науково-технічний напрям / Биковська О.В., Лихота С.О. – К.: грамота, 2007. – Вип.1. – 360 с. (лист МОН України від 18.07.07 № 1/11-5303).




Підготувала: Омельяненко Ірина Іванівна,

керівник гуртка «Сувенір» Переяслав- Хмельницького міського БХТДЮМ

2013 р.

Розділ. Сувеніри-прикраси з бісеру (за програмою гуртка моделювання іграшок-сувенірів. - Програми з позашкільної освіти: науково-технічний напрям / Биковська О.В., Лихота С.О. – К.: грамота, 2007. – Вип.1. – 360 с. (лист МОН України від 18.07.07 № 1/11-5303).

Тема. Виготовлення бісерного метелика

Тип заняття: заняття формування вмінь і навичок

Автор: Омельяненко Ірина Іванівна,заступник директора, керівник гуртка «Сувенір» Будинку художньої творчості дітей,юнацтва та молоді міста Переяслава-Хмельницького Київської області.

Мета заняття: збагачувати знання дітей про метеликів в природі;

вчити технології виготовлення бісерного метелика; розвивати конструктивне мислення уяву, фантазію; виховувати любов до рідної природи, наполегливість в досягненні мети.



Обладнання, наочність: запис музики Вагнера «Танок метеликів», мультимедійний проектор, фрагменти фільму про природу влітку, фото презентація «Метелики» та «Метелики, занесені до Червоної книги України», книги зі схемами, мережа інтернет, зразки бісерних метеликів та їх фото, схеми.

Хід заняття

І. Організація групи ( привітання, створення атмосфери комфорту:

- « Добрий день, права ручка, добрий день, ліва ручка,

Давайте разом працювати, із бісеру майструвати»


  1. Актуалізація опорних знань (загадка, розгляд картин, ілюстрацій, виробів, прослуховування музичних творів, перегляд фото та відеозаписів)

    • Із сьогоднішнього привітання ви дізналися,з яким матеріалом ми будемо сьогодні працювати. Що це за матеріал? (бісер)

    • Які інструменти та допоміжні матерали потрібні для роботи з бісером?

    • А які сувеніри можна зробити з бісеру?

    • Хочете дізнатися, який сувенір із бісеру ми будемо робити сьогодні? Спочатку послухайте музику (Вагнер «Танок метеликів» - під час музики демонструється відеофрагмент про природу влітку)

    • А може відгадаєте загадку, яка підкаже, що ми будемо робити:

1)Навесні барвиста квітка
на галявині розквітла.
Лиш поглянути хотіли,
враз знялась і полетіла. На екрані з`являються фото метеликів

  1. Опрацювання теми заняття:

Представники найбільш відомого і барвистого ряду комах – метелики . Це еволюційно молода група, яка з’явилася одночасно з квітковими рослинами. Надзвичайне різноманіття забарвлення і форми з давніх часів привертало до них увагу дослідників і не тільки їх. Метелики привертають увагу як і красиві квіти. Недарма стародавні люди вважали, що метелики походять від квітів, які відірвались від рослин. Ймовірно, тому серед представників цього ряду так багато форм з міфологічними назвами: аполлон, кіпріда, гектор, менелай та ін. Зараз відомо 120–200 тис. видів метеликів, які поширені по всіх континентах та островах, крім Антарктиди. Якщо говорити про українських метеликів, то пальму першості, однозначно, тримає Сатурнія грушева із родини Сатурній – розмах її крил становить 12 см. Вона є найбільшою з-поміж метеликів Європи.

Найбільший метелик Європи - Сатурнія грушева (Saturnia pyri Denis & Schiffermüller, 1775) з розмахом крил до 12 см. Джерело ілюстрації: http://macroid.ru

Одначе, Сатурнія грушева не йде у жодне порівняння зі своїми тропічними родичами. У тропічних лісах південно-східної Азії живуть Сатурнії-Атакуси, які багатьма колекціонерами вважаються найбільшими у світі метеликами. Сатурнія-Атакус Цезар - найбільший метелик Філіппін. Найбільший метелик обох Америк - Нічниця-Тизанія Аґриппіна

Найбільшим же метеликом у світі вважається Вітрильник-Птахокрил Олександри із тропічних лісів Папуа Нової Ґвінеї – розмах його крил досягає 28-29 см! Він належить до дуже рідкісних видів, адже є ендеміком північно-східної частини острова Нової Ґвінеї, і знаходиться на ґрані вимирання. Міжнародними конвенціями заборонено не тільки торгівлю, але й відлов цих рідкісних тварин



Один із найбільших метеликів світу Сатурнія-Атакус атласовий (Attacus atlas (Linnaeus, 1758) - розмах крил понад 26 см. Джерело ілюстрації: http://pacscilife.blogspot.com



Сатурнія-Атакус Цезар (Attacus ceasar Maassen, 1872) найбільший метелик Філіппін (розмах крил до 25 см). Джерело ілюстрації: http://www.silkmoths.bizland.com



Один із найбільших метеликів Західної півкулі Сатурнія-Арсенула сила (Arsenura sylla (Cramer, 1779) - розмах крил 19 см. Джерело ілюстрації: http://www.flickr.com



Найбільший метелик обох Америк - Нічниця-Тизанія Аґриппіна (Thysania agrippina (Cramer 1776) із розмахом крил до 26 см. Джерело ілюстрації: http://www.eol.org



Найбільший метелик світу - Вітрильник-Птахокрил Олександри (Ornithoptera alexandrae Rothschild, 1907), - розповсюджений у південно-східній частині острова Нова Ґвінея. Джерело ілюстрації: http://www.learnaboutbutterflies.com

Складна екологічна ситуація погано впливає і на метеликів. А ще ці яскраві живі квіти- метелики так приваблюють людей, що часто призводить до бедумного їх виловлення і тим самим зменшення їх кількості.

Метелики. Занесені до Червоної книги України

В Україні до таких, що перебувають під загрозою зникнення, належать 33% усіх видів метеликів, в окремих її регіонах ця частка може перевищувати 50%. А в 1994 році до Червоної книги України було занесено 25 метеликів із 208 відомих на україні метеликів. Тому давайте милуватися красивими комахами, а не знищувати їх!





Червона книга України

Аполлон
Parnassius apollo Linnaeus, 1758



Червона книга України

АВРОРА БІЛА


EUCHLOE AUSONIA


Подалірій
Iphiclides podalirius

Райдужниця велика


Apatura iris (Linnaeus, 1758)


Поліксена Zerynthia polyxena




  1. Пояснення прийомів роботи

    • Отже, сьогодні ми будемо робити бісерного метелика.

    • (Роздаю на столи зразки бісерних метеликів)

Думаю, що  великий і маленький метелик  будуть мати гарний вигляд на улюбленій сумочці або рюкзаку. Більш того, ці метелики можуть стати приємним доповненням квіткової композиції, або знайти своє місце на новорічній ялинці. Метелика можна подарувати друзям. Підкажіть, як ще можна використати бісерного метелика? Як бачите, область застосування цих виробів ви знайдете самі.

- Відкрийте свої зошити і давайте пригадаємо порядок роботи над бісерним сувеніром:

- Тож подивіться на героїв нашого заняття і давайте визначимо, з яких частин буде складатися наш метелик, якої форми і розміру ці частини. – демонструються фото бісерних метеликів (Тулуб, вусики і крила. Тулуб –циліндр, крила- 2 більших і 2 менших округлої форми. Вусики - дротинки)


  1. Динамічна пауза

Виконання вправ для відпочинку очей.

Втому ми з очей знімаємо.

Кілька вправ про це ми знаємо.

Подивитись вправо, вліво, вниз,

У чарівній скриньці є сюрприз.

Бровою вгору поведемо,

Із скриньки схему візьмемо. (На екрані з`являється схема)

Схема1 Велике крило

Який елемент метелика ми зможемо зробити за цією схемою? (Сх 1)

Так, це схема плетіння крила метелика. Тепер давайте розглянемо її.

Складного тут нічого немає, кількість бісерин, які ви будете нанизувати на дріт, залежить від розміру задуманого метелика. Запам’ятовуйте точну кількість, бо вам потім ще робити симетричне друге крильце. В даному випадку у нас основна довжина крильця – 18 бісерин. Кількість їх до кінця плетива зменшиться. Тобто для цього ряду, передостаннього, кількість намистин, через які пройдуть обидва кінці дроту, буде тільки 11. На екрані демонструюся етапи роботи за схемою 1: (фото 1- 10) 1 етап (фото1) – набираємо 39 бісерин( кількість можна змінювати залежно від бажаного розміру метелика), залишивши з одного боку 1 бісеринку (це буде нижня частина крила), другим кінцем дроту переплітаємо через 18 бісерин.



Фото1



2 етап (фото2) – набираємо 23 бісерини і, залишивши з одного боку 1 бісерину (нижня частина крила), а з іншого - 4 бісерини, через решту (17) бісерин переплітаємо другим кінцем дроту зустрічним плетінням.

Фото 2


Далі пропоную дітям зробити інструкцію за фото 3, 4 і 5

Фото 3



Фото 4



Фото 5

- А зараз розгляньте зображення на фото 6 і 7 і вияснимо, як нам діяти далі, щоб кінці дроту опинилися в нижній частині крила. Так, набравши 14 бісерин,і відділивши 1 бісерину в нижній частині крила, через неї і переплітаємо. Тепер обидва кінці дроту опинилися в нижній частині крила.



Фото 6



Фото 7


- Наступний «секрет» – кінцем дроту пронизуємо усі бісеринки, що ми залишали по одній, не переплітаючи, внизу крила (фото 8, 9)

Фото 8



Фото 9-


-Тепер залишилося набрати 4 бісерини і переплести другим кінцем дроту (Фото 10)



Так робимо два таких однакових крила, і переходимо до тулуба (фото 11)

Спочатку набираємо 2 бісерини, другим кінцем дроту зустрічним (паралельним) плетінням переплітаємо через 1 бісерину. Отримуємо уже відразу 2 рядочки, в кожному по одній бісерині. Наступний ряд: 2 бісерини набираємо і через їх переплітаємо другим кінцем дроту. Четвертий ряд, такий, як і попередній. Потім набираємо 1 бісерину і переплітаємо її другим кінцем. Можна взяти бісерину більшого розміру чи іншого кольору. Наступні два ряди – по 2 бісерини, після яких знову одна, потім знову 2 бісерини і закінчуємо однією бісериною. Тулуб за бажанням можна зробити довшим, додавши ще два чи більше рядочків. Фото 11

Не забуваємо, що метелик у нас повинен бути з вусиками. На вуса у нас перетворюються обидва робочих кінця дроту, з якого ми плели тулуб. Нанизуємо на них по одній бісерині і закручуємо.Тепер прикріплюємо до тулуба верхні крильця, набравши на нижній кінець дроту по 2 бісерини, переплітаємо кінці дроту через бісерини тулуба, закріплюємо і відрізаємо. Фото 12

Метелик майже готовий, залишилося зробити невеликі нижні крильця. (пропоную дітям описати техніку виконання та самим намалювати схему)

Основою для нижнього крильця послужить бісерне колечко, в основі якого 9 бісерин. Наступний ряд складе вже 19 бісерин, (Фото 13) і останній буде довжиною в 30 бісерин.



Фото 13



    • Приєднуємо нижні крильця , закріпляємо кінці дроту (Фото 14)

Фото 14



  1. Вправи для відпочинку очей

1 Закрийте очі і уявіть свого метелика.

2 Відкрийте очі і подивіться, як ваш метелик «полетів» до вікна, до дверей, до шафи, до стелі.

3 Встаньте, протягніть праву руку вперед – нехай метелик сяде на кінчики пальців

4 Протягніть ліву руку вперед – нехай метелик сяде на кінчики пальців

5 Присядьте, подивіться, чи не сидить метелик на підлозі, підніміть його і посадіть біля себе на столі.

6. Практична робота

1.Повторення інструкції з техніки безпеки.

2. Самостійна робота дітей (включаю музику)

Замалювати схему виготовлення виробу, підібрати матеріал за кольором та розміром, виготовлення готового виробу

(Використовую частковий показ, допомогу, підказку, звертаю увагу на схему)


  1. Підсумок заняття

Пропоную зробити групове фото метеликів. Для цього вироби виставляємо на тканині.

  1. Рефлексія

  1. Що нового дізнались на занятті?

  2. Чого навчились? Яку роботу виконали?

  3. Які техніки бісероплетіння використовували?

  4. Чи задоволені ви результатом своєї роботи?

  5. Чому отримали саме такий результат на практичній роботі?

  6. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи?

  • Де можна використати набуті знання та вміння?

Демонстрація кращих робіт; аналіз недоліків (недостатньо затягнутий дріт між рядами, неохайно закріплені кінці дроту після приєднання крил, крило не тримає форму) та визначення шляхів їх усунення. (Намагатися в кожному виробі щось позитивне відзначити)

Пропоную дітям проаналізувати роботи

- Крім свого метелика, який вам найбільше подобається і чому?

- Як підібрані кольори?

- Чи дотримувалися схеми?

- Що змінили у запропонованій схемі і чи покращило це роботу?

- Чи охайно виконана робота(немає зайвих проміжків між рядами, закріплені і охайно відрізані кінці дроту)

- Чому всі метелики різні?



Так, тому, що ми всі різні, по-різному сприймаємо, працюємо і творимо по-різному. Але я дуже рада, що усі ви сьогодні добре працювали і зможете зробити вдома ще кращих метеликів, не допускаючи тих невеличких помилок, які, можливо, траплялися на занятті. І ще пам`ятайте, що метелика можна зробити по-різному, а не тільки так, як ми виготовляли його на сьогоднішньому занятті.

  1. Домашнє завдання:

Знайти в літературі чи в інтернеті, можна придумати власні схеми бісерних метеликів
Викоритана література

  1. Божко Л. Бисер. Уроки мастерства.- Издательство «Мартин», 2002.

  2. Литвинець Е. М. Чарівні візерунки. – Київ, 2005.

  3. Січовик І. Виручалочка. Довідник-порадник для учнів початкових класів. - Київ:Просвіта, 2001.

  4. Ляукина М. Основа художественного мастерства.- Москва: АСТ-пресс, 1999.

5.http://katenkin-biser.ru/lessons/index.php



Скачати 97.55 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка