Відділ освіти Козівської райдержадміністрації



Скачати 109.19 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір109.19 Kb.
ТипУрок


Відділ освіти Козівської райдержадміністрації

Козівський районний методичний кабінет

Любко Дереш.

Дивні дні Гані Грак.

Урок позакласного читання

5 клас

Підготувала

вчитель української мови

і літератури

Кальненської ЗОШ І-ІІІ ст.

Лупиніс Мирослава Зіновіївна



Мета: Ознайомити учнів з цікавими фактами життя Любка Дереша,

зі змістом повісті „ Дивні дні Гані Грак”;

викликати інтерес до самостійного читання художньої літератури;

формувати вміння переказувати твір; виділяти головних та

другорядних героїв, характеризувати їх;

виховувати почуття дружби, вміння бути самим собою, допомагати

іншим.
Обладнання: портрет письменника, карта світу,

адміністративна карта України, фотографія будинку

економічного факультету Львівського університету

ім.. І. Франка, книжка Любка Дереша „ Культ”

(Харків: Книжковий клуб „ Клуб сімейного дозвілля” 2008),

„ Поклоніння ящірці” ( Харків : Фоліо, 2007),

„ Архе” ( Харків: Фоліо, 2007), „ Трохи пітьми”

( Харків: Книжковий клуб „ Клуб сімейного дозвілля”, 2007)

учнівські ілюстрації до повісті.
Хід уроку
І. Організаційна частина.

ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя

Вітаю, діти, щиро вас

Всідайтеся, будь ласка,

У наш чудовий п”ятий клас

Цікава завітала казка

І поведе вона вас стежками захоплюючої країни, якої не знайдете на жодній карті. Якої? Зараз дізнаємось, вставивши пропущені слова у прислів”я і розв”язавши кросворд






















1






















2





















3










































4



























5







































6

















7













































8

















9


























1. Все..., що... закінчується ( добре)

2. В лиху годину пізнаєш віну.. ( людину)

3. Друзі... в біді ( пізнаються)

4. Кожна ... до мудрості дорога ( пригода)

5. Пташка красна пір”ям, а людина ...( знанням)

6. ...птаха - в крилах, ... людини – в дружбі ( сила)

7. Хто... вміє, той краще сіє ( грамоти)

8. Книга..., як на світі жить ( вчить)

9. Найвидатніша ....-....над самим собою ( перемога).



ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Інтерв”ю ( випереджальне завдання)

(Заздалегідь підготовлені учні – старшокласники презентують інтерв”ю. Решта учнів роблять короткі записи в зошитах).



Кореспондент. Дозвольте представити вам одного з найвідоміших сучасних

українських авторів Любка Дереша.

Пане Любку, чи можете знайти на карті те місце, звідки

почалась ваша життєва стежина?



Любко Дереш. Так. Це місто Пустомити Львівської області. Тут я

народився 3 липня 1984р.



Кореспондент. Щоб стати письменником Ви, мабуть, навчались на

філологічному факультеті чи факультеті журналістиці?



Любко Дереш. Те, що я відповім, здивує вас. Після закінчення СШ № 2 у

рідному місті я навчався у Львівському

фізико - математичному ліцеї, а потім на економічному

факультеті Львівського університету.



Кореспондент. Чи пам”ятаєте початок свого творчого шляху?

Любко Дереш. Критики кажуть, що „ мир полюбив” мене, коли я написав

свій перший роман. Мені тоді було 16 років. Мабуть, ні я сам,

ні батьки, які замість мене підписували контракт з

видавництвом, не розуміли достеменно, що буде далі.



Кореспондент. Якими мовами ви володієте?

Любко Дереш. Крім української, російською, польською, англійською. Цими

мовами перекладені мої книжки.



Кореспондент. Ви багато подорожуєте.

Любко Дереш. Так. Крім Європи, мені доводилось їздити у Росію.

Киргизстан, доводилося бувати в Індії. Потроху також

спілкувався з американською молоддю.

Кореспондент. Кажуть, що ви називаєте себе егоїстичною людиною.

Любко Дереш. Так, тому що знаю, що можу приносити користь іншим

людям тоді, коли я приношу користь собі. Тобто

коли я відчуваю любов до себе і щастя з собою, то я зможу

зробити щасливими інших, показати іншим людям, що таке

любов. Тому, коли я люблю себе, мене цікавить усе, що

відбувається з людьми довкола мене.



Кореспондент . Хто герої ваших творів?

Любко Дереш. Я розповідаю про підлітків та цікаві історії з їхнього життя.

Намагаюсь правдиво показати життя героїв, а тому не

викреслюю ті слова, навіть лайливі, які вони вживають. У

деяких уривках сюжет містить містичні елементи.



Кореспондент. У чому особливість книжки, про яку сьогодні говоритимуть

п”ятикласники, - „ Дивні дні Гані Грак”..



Любко Дерещ. А про це розкажуть самі школярі.

2.Робота над змістом книжки

  • Охарактеризуйте цей твір.

( Він складається з кількох історій, що трапились з Ганею Грак, ученицею 5 класу середньої школи. Ось їх назви: „ Осіння казка”, „ Чи є море на Венері, або Котяра - інопланетяра”, „Електричний пес”, „ Професор Гаплик і його чарівні мікстури”, „ Привид у спортзалі”).

  • У якій сім”ї росла Ганя Грак?

( Тато, мама, дідусь, старший брат, якому виповнилось 16 років, і він переїхав до іншого міста вивчати китайську грамоту)

  • Назвіть чотири причини, чому улюбленим днем дівчинки була п”ятниця.

( Після школи була вільна; у цей день були улюблені уроки: малювання, природознавство і читання; дівчинка плескалася у гарячій воді в ванні; їй дозволяли лягати спати не о десятій вечора, а о десятій п”ятнадцять - тоді можна було подивитись трошки довше фільми для дорослих)

  • Розкажіть, що побачила Гануся у коридорі із дзеркалами.

( Дві гави, два велетенські свічада ( дзеркала), червоного коня з трьома очима, степових риб, і – Жука – і - Жабу, білого ведмедя з блакитними очима)

  • Які бажання пропонували людям жителі дзеркального коридору?

(Підкинути у банк, щоб забрати мільйон доларів; показати дорогу до краси і вічної молодості, показати дорогу у світле майбутнє)

  • Яке бажання насправді виконував коридор?

( Бажання вийти з нього)

  • Чому дідусь радів, що Гануся вийшла з дзеркального коридору ?

( Він зрозумів, що вона навчилася відрізняти, чого хоче по - справжньому, а чого - лише в уяві) .

  • Як автор дізнався про пригоди Ганусі ? ( Дівчинка розповіла надувному восьминіжкові, коли купався, а він – авторові)

  • Розкажіть про подорож Ганусі на Венеру.

( „Чи є море на Венері, або Котяра - інопланетяра”)

  • Що ви дізналися про шкільне життя дівчинки ? ( „ Привид у спортзалі”)

  • Кого і що Ганя побачила, проникнувши в електричний світ? ( Дідуся, який сидів посеред кімнати і грав на флейті своєму коброві Саїду; на новорічному святі у своїй школі виступ однокласників; в Антарктиді полярну станцію).

3. Продовжіть речення

Саїд – це ... ( Кобр, якого дідусь дівчинки привіз з Індії, йому більше років, як дідусеві. Він жив у великому глиняному глечику, а харчувався молоком і сирими яйцями).

Мор- Мор- це... ( Низенький, але з виду вельми жвавий хлопчик у кепочці, яку він у приміщенні чомусь вирішив не знімати. Шкіра його мала незвичайний салатовий ( світло - зелений ) відтінок, усмішливі очі були яскраво-зелені. Це - котяра - інопланетяра, з ним Ганя літала на Венеру. Він дуже нагадує учня - бешкетника.

Вур-вур- це... ( Велика й заможна країна, де росте золотистий бамбул як, який на міжгалактичному ринку просто нарозхват).

Гримучка” - це ... ( Стінгазета, яку випускали п”ятикласники. У ній було три журналістки і один журналіст.


4. Скринька- цікавинка ( робота в групах)

У ній лежать предмети. Розповісти епізод, пов”язаний з ним

( можна зробити інсценізацію)


  • Три однакові жовті листочки ( Їх Гануся знайшла, і їй відкрився коридор із дзеркалами, який може привести людину, до чого вона забажає)

  • Пісок та іграшкова лопатка ( Цей пісок Ганя витрусила із черевиків, повернувшись із Венери у свій клас. Тільки там він був синій, а цей жовтий. А лопаткою вона копала посеред піщаного годинника, пісок почав сам осипатися і дівчинка відчула, що її засмоктує).

  • Іграшковий собака та електрична лампочка. (Це електричний Пес. Він урятував Ганусю від електричних пацюків і організував екскурсію електромережею).

  • Баночки з написом „ Я” (Тисячі таких баночок зберігалися у лабораторії професора Гаплика. У яких була мікстура, кілька крапель якої дозволяли іншій людині збагатити своє „я” якимись іншими „ я” Петрик вирішив стати кращим, ніж є. Тому й трапилась ця кумедна історія.) Інсценізація уривка з історії

„ Професор Гаплик і його чарівні мікстури”.

  • Іграшкова відеокамера ( Її Васька, однокласник Гані та Ольці, взяв у батька, щоб зняти привида, який нібито з”явився у шкільному спортзалі)

5. Проблемне запитання

  • Хто справжній друг серед п”ятикласників?

  • Яким прислів”ям можна охарактеризувати стосунки між хлопцями?

(Друзі пізнаються в біді. В лиху годину пізнаєш вірну людину)

ІУ. Систематизація й узагальнення вивченого

    1. Складання „ грона” рис характеру головної героїні

любляча донька й онука

працьовита

талановита

допитлива

Ганя Грак хоробра

весела, має почуття гумору

розумна

вміє прощати



товариська

справжній друг

щира

2.Назвіть героїв реального та потойбічного світу, зображених у книжці



„ Дивні дні Гані Грак”

Реальний світ Потойбічний світ

Ганя Грак гави

дідусь червоний кінь з трьома очима

кобр Саїд степові риби

професор Гаплик і –Жук - і Жаба

Петрик білий ведмідь із блакитними очима

Юльця Електричний Пацюк

Ольця Електричний Пес

Васько Мор-Мор ( Котяра - інопланетяра)

Ігорко Лебеді з Комітету Покарань

Богданко торговець –вурвуріанець

вчителька Тетяна Михайлівна

У. Підсумок уроку

Метод „ Мікрофон”

- Як і кожна країна, країна Дитинства має свої закони. Складемо їх на основі твору, з яким ми сьогодні познайомились

Закони країни Дитинства

1. Залишайся самим собою.

2. Вчися відрізняти, чого ти хочеш по-справжньому, а чого - лише в уяві.

3. Будь працьовитим, допитливим, збагачуй свої знання, розвивай здібності.

4. Не зупиняйся перед труднощами, наполегливо йди до своєї мети.

5. Не залишай друзів у біді, вмій прощати зло.

6. Не бійся мріяти, радій життю.

7. Люби своїх рідних, поважай старших, прислухайся до їхніх порад.



УІ. Домашнє завдання.

Написати твір - роздум „ Чарівний світ дитинства”

( за книжкою Любка Дереша „ Дивні дні Гані Грак”)

Література

1.Любко Дереш. Дивні дні Гані Грак-К.: Грані-Т, 2007-112 с.

2.Нетрадиційні уроки з української літератури – Харків: Торсінг, 2004-169с.

3.Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання.- К: Видавництво А.С.К. , 2004.- 192 с.

4.Українські прислів”я і приказки.- К: Радянський письменник, 1980.- 342 с.

5. http. : // life. pravda. com. ua./ interview/ 2010/ 08/ 2/ 56250






Скачати 109.19 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка