«Весела фразеологія»Скачати 157.96 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір157.96 Kb.
ТипПояснювальна записка


Світлодарська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Бахмутської районної ради

Донецької області


«Весела фразеологія»

Дидактичний матеріал до вивчення фразеології

Підготували вчителі

української мови та літератури

Тітарець Світлана Сергіївна,

вища кваліфікаційна категорія,

Щиголева Юлія Валеріївна,

І кваліфікаційна категорія

2017р.
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Матеріал рекомендований для занять із вивчення фразеології, роботи мовного гуртка, позаурочних заходів, факультативів. Матеріал класифіковано тематично, об’єднано в групи «Орнітологія», «Головні убори», «Афоризми», «Біблійні фразеологізми», «Зоряне небо», «Тваринний світ». Розробка містить завдання інтелектуального, творчого, пошукового характеру. Активно використовуються ігрові форми роботи: ребуси, анаграми, завдання на співвіднесення.

Мета: збагатити мовлення учнів, розширити кругозір, зацікавлювати вивченням мови, виховувати бажання пізнавати мовні явища, джерела походження фразеологізмів, учити тлумачити стійкі вислови щодо походження й переносного значення, учити відчувати оригінальність, неповторність мови, формувати естетичні смаки.

Очікувані результати. Учень знає джерела походження найуживаніших фразеологізмів, вміє тлумачити їхнє значення, доречно використовувати їх у мовленні, має багатий словниковий запас, ознайомлений із додатковою літературою для вивчення фразеології.Матеріал до заняття «Фразеологізми з Біблії» . Вікторина .
Тур 1. «Розминка». Назвати географічні назви, що згадуються в Біблії.

Ханаан , Содом і Гоморра , Вавилон , Палестина , гора Голгофа , гора Синай , сад Гетсиманський ,Едем .


Тур 2. « Імена …Імена… » Співвіднести імена з їхнім трактуванням

Характеристика

1. Праматір , прабатько

2. Братовбивця

3. Невинна жертва

4. Біблійний мудрець

5. Праведник

6. Хороша людина в дурному оточенні

7. Жорстокий правитель

8. Заздрісник , зрадник і лицемір

9. Силач , позбавлений сили

10. Людина , що прибідняється , нарікаючи на долю

11. Пророк , визволитель

12. Людина , яка нікому й нічому не вірить

13. Син ,що не поважає батьків

14. Правитель , який уникає відповідальності

15. Підступна жінка , дружина

16. Символ зла


Відповіді

 1. Адам і Єва

 2. Каїн

 3. Авель

 4. Соломон

 5. Ной

 6. Лот

 7. Ірод

 8. Іуда

 9. Самсон

 10. Лазар

 11. Мойсей

 12. Фома

 13. Хам

 14. Понтій Пілат

 15. Даліла

 16. СатанаТур 3. Дібрати до ілюстрацій із Біблії відповідний фразеологізм. Учням пропонуються ілюстрації з Біблії

Адамове ребро Золоте теля

Заборонений плід Соломонове рішення

Всесвітній потоп Провідна зірка

Вавилонська вежа Блудний син

Содом і Гоморра Неопалима купинаТур 4. « Ти – мені , я - тобі » . Продовжити фразеологізми.

Терновий (вінець) , заблудша (вівця) , фіговий (листок) , благая (вість) , втрачений (рай) , таємна (вечеря) , блудний (син) , єгипетська (неволя , кара, темрява) , обітована (земля) , вавилонське (стовпотворіння) , заборонений (плід) , всесвітній (потоп) .


Тур 5. Інтелектуальний

а) В одній із євангельських притч розповідається про бідну вдову , яка під час збору пожертвувань у храмі поклала у грошову чашу поряд із багатими дарунками заможних людей усе, що в неї було: 2 жалюгідні монети. Такий посильний внесок у спільну справу ми називаємо «вдовина монета» . Як саме називалися ці давні монети? (Лепта ,внести свою лепту)

б) В одній із євангельських притч розповідається про людину безрозсудну , яка побудувала будинок . Пішов дощ, подув вітер, будинок зруйнувався. Як про щось неміцне, незбутнє , необґрунтоване , ми говоримо словами притчі : « Не варто будувати будинок на …» На чому ? (На піску).

в) Послухайте євангельську притчу. Одна людина , відїжджаючи , залишила своїм рабам небагато грошей. Одному – 5 монет , другому – 2 , третьому – 1. Два перших раби пустили гроші у справу , третій зарив у землю для схоронності. Коли повернувся хазяїн , перший раб повернув йому 10 монет, другий – 4, третій – 1. Незариті гроші принесли дохід. Звідси пішла крилата фраза . Як називалися ці монети в притчі ? (Таланти , зарити талант в землю )

г) При виході з єгипетського полону на шляху в Палестину ізраїльтяни обложили мовитянське місто . Стіни міста були дуже міцними . Тоді ізраїльські священики наказали своїм сурмачам одночасно затрубити в усі труби , а війську- голосно кричати. Від голосного звуку стіни впали самі собою, місто було взяте . Що це було за місто і який крилатий вислів ? (Ієрихон , ієрихонські труби )

д) Якщо відчуваємо в житті ускладнення , то називаємо перешкоду каменем із Біблії , що Бог поклав у Сіоні і об який спотикалися всі невіруючі . Як називався цей камінь ? (Камінь спотикання)

е) Відповідно до Біблійного переказу , у давніх євреїв існував обряд : первосвященик клав руки на голову цієї тварини, переносячи на неї гріхи свого народу. Звідси й фразеологізм про людину , на яку звалюють усю гріхи. Потім цю тварину виганяли євреї в пустелю . Що це за тварина ? Який повязаний із нею фразеологізм ? ( Козел відпущення )
Тур 6 «Де чиє»


1. Адамове

а) печать

2.Валаамова

б) рішення

3. Ноїв

в) ребро

4. Каїнова

г) поріддя

5. Іудин

д) ковчег

6. Соломонове

е) віслюка

7. Євине

є) поцілунок

Ключ. 1.в) 2.е) 3.д) 4.а) 5.є) 6.б) 7.г)
Тур 7 « Таємна вечеря »

Згадати епізод із Біблії , у якому йдеться про єврейську Пасху , на яку Ісус Христос зібрався зі своїми учнями , та вказати фразеологізми, які прийшли в мову та життя .

Орієнтовні відповіді: Продати за 30 срібників; друг, що тричі відрікся; нести свій хрест; випити чашу до дна ; хай омине мене чаша сія; іти на Голгофу; посилати від Понтія до Пілата ; умивати руки ; тремтіти, як осиковий листок ; поцілунок Іуди .
Тур 8 . Доповнити фразеологізми

Нести свій … . Випити … до дна . Живитися … небесною . Не мечіть … перед свинями . Посипати … попелом . Як з … знятий . Дрижати, як … листок . Перекувати … на орала . Бути в костюмі … . Працювати в ... чола . Легше верблюдові пролізти крізь вушко голки , аніж … потрапити до раю . Хто до нас із … прийде , той від … і загине . Не мечіть бісеру перед … .

Додаток 1 .

Кесарю – кесареве ; Богу – Боже .

Не хлібом єдиним живе людина .

Шукайте і знайдете , стукайте і вам відчинять .

Не можна одночасно служити двом господам .

Якщо тебе вдарять по правій щоці , підстав ліву .

Не судіть та не судимі будете.

Не можна служити одночасно Богові й багатству .

Скинути з себе ветхого Адама .

Відділяти пшеницю від плевел .


Додаток 2 .

Євине поріддя – жінки . Були в костюмі Єви - були роздягненим. Первородний гріх – порушення заборони . В поті чола їсти хліб свій – тяжко працювати . Фіговий листок – благеньке прикриття ганебних вчинків. Ноїв ковчег – щось застаріле , незграбне . Допотопний – неймовірно давній , архаїчний. Чинити Каїнове діло - вбивати . Піднявся брат на брата – запекла ворожнеча . Вавилонське стовпотворіння – шум , метушня , збіговисько людей . Тьма єгипетська – страшна темрява . Земля обітована – багатий та щедрий край . Манна небесна – несподівані життєві блага . Поцілунок Іуди – вчинок , який облесливістю прикриває зраду . Посилати від Понтія до Пілата – відкладати якусь справу . Умивати руки - ухилятися від будь – якої відповідальності . Іти на Голгофу – страждати . Нести свій хрест – переживати страждання , що випадають на долю . Терновий вінець – символ мучеництва . Блудний син – людина , яка розкаялась у своїх вчинках. Випити гірку чашу до дна – перетерпіти всі неприємності , нещастя . Заблудша вівця . Ієрихонські труби . Знятий з хреста . Перекувати мечі на орала . Співати Лазаря – прибіднятися . Камінь спотикання .Матеріал до заняття з фразеології «Орнітологія». Поле чудес.


Відбірковий тур І

1. Так говорять про людину, яка різко відрізняється від інших, нe така, як усі. (Біла ворона)


2. Так говорять про найбільш значний твір, найбільший прояв таланту. (Лeбeдина пісня)
3. Цього птаха згадують, асоціюючи його з символом вічного відроджeння. (Фeнікс)

Переможці І відбіркового туру стають учасниками І туру гри.


Завдання для І туру: У 19 столітті в одному журналі було надруковано замітку бeльгійського гумориста. У ній розповідалося про вчeного, який на прикладі продeмонстрував нeнажeрливість дeяких птахів. Публика повірила в нeправдоподібнe. Цю замітку пeрeдрукували всі газeти й журнали того часу. Пізнішe автор осміяв лeгковірність читачів. З того часу будь-яку нeправду в прeсі стали пов'язувати з цим птахом. Що цe за птах? (КАЧКА) (NT- non tectyp "не перевірeно", eнтс- нім. "качка".)


Відбірковий тур ІІ

1. Так говорять про вeлику кількість чогось або про багату людину, в якої бeзліч грошeй. (Кури нe клюють)


2. Так говорять про досвідчeну людину, яку важко одурити. (Стріляний горобeць)
3. Цe синонім до словосполучeння «влаштувати пожeжу» .(Пустити чeрвоного півня)


Завдання для ІІ туру: Глухар - птах сімeйства тeтeрячих. Його назвали так тому, що коли він співає, то нe чує сторонніх звуків. У цeй час і підкрадаються до глухаря вороги й мисливці. Як звуть самку глухаря і який фразeологізм з нeю пов'язаний? (ТEТEРЯ) (глуха тeтeря, сонна тeтeря)


Відбірковий тур 3

1. Вона, за народним уявлeнням, налeжить до малошанованих птахів. Вона нe вміє ні плавати, ні літати. Усі ії інтeрeси обмeжуються їжeю, що і відбилося у фразeологізмі: кому що, а їй - просо. Коли людина зробить щось погано, говорять, що цe нeпeрeвeршeна дурниця, бо з цього будуть сміятися навіть ці створіння. Назвіть цeй фразeологізм. (Курям на сміх)


2. Вважається, що в Грeціі є всe, чого душа забажає, навіть цeй продукт, якого в природі нe існує. Навіть вислів, що означає щось вишуканe, найбільш бажанe. (Пташинe молоко)
3. Якщо людина марнує час, нічого нe робить, байдикує, розглядає всe навколо із зайвою цікавістю, нeуважна, про нeі говорять... Як? (Ловить гав)
Завдання для ІІІтуру: У 1942 році птах урятував британський підводний човeн, доставивши на бeрeг повідомлення про аварію двигуна. На чeсть порятунку моряків у Вeликобританіі цьому птахові встановлeно пам'ятник. Що цe за птах? У фразeологізмі він асоціюється з миром. (ГОЛУБ)


Гра з глядачами

1. Людину, яка нe затримується довго на одному місці, називають пeрeїжджа сваха. Який синонімічних фразeологізм пов'язаний із птахом? (Пeрeлітний птах)


2. Коли людина дужe бідна, коли в нeї нічого нeмає, про нeі говорять... як? (Гол як сокол)
3. Цього птаха згадують у сталому виразі, коли хочуть підкрeслити, що дужe тісно, густо дe-нeбудь. (Курці нідe ступити)

4. Цe порода диких качок- нирків. Є фразeологізм, що означає ходу поважну, горду. Як називається ця дика качка, якій ми вдячні сталим виразом? Синонімічним є вираз "ходити півнeм". (Гоголь, ходити гоголeм)


5. "Тіпун тобі на язик",- так говорять людині, яка брeшe або говорить щось поганe. Насправді тіпун- цe горбок на язиці, який допомагає клювати. Якому птахові? (Курці)
6. Винахідницьку думку підштовхує який-нeбудь аналог у живій природі. Дивлячись на пташинe пeро, у якому є пeрeміннe з'єднання однакових частин, люди винайшли річ, якою користуємося в побуті. Яку річ?(Застібку БЛИСКАВКУ)

7. Цe слово у пeрeкладі з французськоі означає "голуб", а ми цим словом називаємо франтуватого модника. Яким словом? (ПІЖОН)Фінал

Бeльгійський письмeнник Мeтeрлінк написав п'єсу- казку про пригоди дітeй дроворуба, які пішли на пошуки птаха, аби допомогти хворій дівчинці. З того часу цeй птах є символом нeдосяжного щастя, нeзабутньої, хоча й прeкрасної мрії. Як називається цeй птах? (Синій птах)
Супeргра

У гусака на спині біля хвоста є залоза, яка змазує пір'я, тому пір'я гусака не намокає. У курки такої залози нeмає, тому пір'я намокає та злипається.

Які 2 приказки склав народ у зв'язку з цими явищами? (Як мокра курка, як з гусака вода)

Додаток. Прислів'я про птахів

Видно птаха по польоту. Всякий кулик своє болото хвалить. Говорять, що курeй доять. Голодній курці просо сниться. Гусак свині нe товариш. Залeтіла ворона у високі хороми. Красний птах пeром, а людина розумом. Кращe синиця в руці, аніж журавeль у нeбі. Наробила синиця галасу, а морe нe запалила.Матеріал до заняття з фразеології «Афоризми». Вікторина.

I тур. Продовжити афоризми

1. Автомобіль-не розкіш,...(а засіб пересування.)("12 стільців")

2. Якщо хочеш бути щасливим,...(будь ним).

3. Хотіли,як краще,...(а вийшло, як завжди).
4. Справа допомоги потопаючим
-...(справа рук самих потопаючих)

5. Не хочу вчитися,...(хочу женитися). ( Фонвізін "Недоросль")

6. Платон мені друг,...(але істина-дорожча). (Сократ)

7. Народжений повзати-...(літати не може). (Горький)

8. Добре сміється той, (хто сміється останнім). (Флоріан)
II тур. Відгадай афоризми за анаграмами

1. Краса врятує світ - Рсаак ртявує вітс (Достоєвський)

2. Людині властиво помилятися - Юдиніл валтисво мипоялсяти (Цицерон)

3. Час - гроші - асч - рошгі (Франклін)

4. Знання - сила - азання - алис
III тур. Відгадай афоризм (інтелектуальний марафон)

1.Католицька церква змушувала фізика - астронома Галілея відректися від учення Коперника про те, що Земля рухлива. Склалося враження, що, вимовиши зречення, учений зі злістю топнув ногою та вимовив: " E pur si muove". Перекладіть цю латинську фразу. (" А все ж таки вона обертається!", що ознчає " Говоріть, що хочете, а я впевнений у своїй правоті")

2. Провождаючи своїх чоловіків на війну, дружини спартанців лаконічно закликали їх повернутися з перемогою або загинути в бою, як герої. Як звучала ця крилата фраза? ( Зі щитом або на щиті )

3. Римський письменник та оратор Цицерон у листах " До друзів " писав: "Epistola non erubescit", тобто письмово можна висловлювати думки, які соромишся висловити усно. Перекладіть латинську фразу. ( Папір усе стерпить. Папір не червноніє)

4.Давньогрецький філософ Софокл говорив: " Хіба ти не розумієш, що своїм мовчанням ти погоджуєшся з обвинувачем " . Який афоризм увійшов у нашу мову? ( Мовчання - знак згоди )

5. Швачка Марії - Антуанетти з приводу поновленого плаття королеви вимовила фразу, яка стала крилатою. Яку? ( Нове - це добре забуте старе )

6. Ян Гус, приречений бути спаленим на вогнищі як єретик, побачив, як стара жінка підкидала хмиз у багаття. Здивувавшись, з якою простотою вона це зробила, він вигукнув.... Що? ( " О свята простота")

7. Суворов, нехтуючи наказами фельдмаршала Рум'янцева, пішов на штурм Туртукана й переміг. Пізніше він був переданий військовому суду, на що Катерина II сказала: ... Що вона сказала? («Переможців не судять")

8. Цією фразою закінчувалося кожне математичне міркування - доведення грецького математика Евкліда. Якою фразою? ("Що й треба було довести")9. Будучи центром католицизму, Рим благословляв будь-які справи. Навіть королі різних європейських держав повинні були їхати в Рим за благословенням. Назвіть цю середньовічну приказку. (Усі дороги ведуть до Риму)

10. Князь Святослав, не бажаючи користуватися перевагами несподіваного нападу, відправляв суперникам лист - попередження про війну. Що було в листі? ("Іду на Ви")


IV тур. Dum spiro spero

1. Ars longa, vita brevis -Життя коротке,мистецво вічне

2. Dura lex, sed lex - Суворий закон, але ж він закон

3. Arbon mala, malo mala - Погана яблуня - погані яблука

4. Quod licet Jovi, non licet bovi - Що дозвелено Богові, не дозволено Бику

5. Alma mater - Мати - годувальниця

6. Per aspera ad astra - Через терни - до зірок

7. Domus propria, domus optima - Свій дім - найкращий дім

8. Errare gumanum est - Людині властиво помилятися

9. O tempora! O mores! - О часи! О нрави!
V тур. Хвилинка сміху. Сучасні афоризми
Хто не працює, того не їдять.

Тихіше їдеш - далі будеш від того місця, куди їдеш.

Я теж людина і хочу звучати гордо.

Добре бути сміливи, .але боязко.

Народжений позвати пролізе скрізь.

Учитися, вчитися і вчитися все ж таки краще, ніж працювати, працювати і працювати.

Людині властиво помилятися, і цією властивістю вона користується часто і з насолодою .
Не відкладай на завтра те, що можна з'їсти сьогодні.


Жити добре, а добре жити - краще.

Час - гроші. Коли бачиш гроші - не гай часу.

Матеріал до заняття з фразеології «Наші шапки». Поле чудес.

1 Розминка.

Розгадавши загадку, користуючись шрифтом Т9, дізнаєтесь, чому присвячене заняття.

81541 (ШАПКА)

2. Аукціон капелюхів.

Гравці по черзі називають різні головні убори. Виграє той, хто назве останнім. Варіанти відповідей: капелюх, кепка, сомбреро, ківер, циліндр, ковпак, папаха, панама, треуголка, ушанка, фуражка, берет, чалма, капор, чепець, пілотка, тюбетейка, бриль, каска, бандана, єрмолка, безкозирка, шишак, шлем і т.п.

3. Вікторина

Говорячи про головний убір, ми згадуємо його Батьківщину. (панама)

У чию шашку на Русі насипали горох? (блазня)

Батьківщина цього головного убору - Центральна Америка. (сомбреро)

Як називається головний Папи Римського? (тіара)

Зимовий головний убір генерала. (папаха)

Гострий головний убір блазня. (ковпак)

Який головний убір згадує барон Мюнхгаузен у своїй клятві? (треуголка)

При виготовленні якого головного убору для військових був узятий за основу шлем, який носили богатирі на Русі? (будьонівка)

4. Розшифрувати прислів'я - анаграми

АЦIР ЕДРУЬТЯС, А В АНОДРУ ПИШКА ЛЯЕЬТТ (Царі деруться, а в народу шапки летять)

АЕРЩК ГЗУАБТИ АЕКПХЛЮ, ЖНI ОЛГОУВУ (Краще загубити капелюх, ніж голову)

КЯ СЧОАТ АЗ АШУПК БЕЕТРСЬЯ, ОТ ЕН КСООР IДПЕ (Як часто за шапку береться, то не скоро піде)

ОГВЛОА ЕН IЬЛТИК, ОБЩ АКШУП ИСТИОН (Голова не тільки, щоб шапку носити)

5. Придумати твір - мініатюру за поданим фразеологізмом

А) На злодії шапка горить.

Б) Прийти на шапковий розбір.
А чи знаєте ви, що на Русі під час кулачних боїв злітали з чоловіків шапки. А після поєдинку кожен поспішав відшукати свою. Вважалося, що той, хто прийшов пізно, коли вже розбирали шапки, пропустив найцікавіше.

6. Розгадати ребус

а

к

ш

ы

т

а

т

м

п

а

а

х

л

я

о

н

о

м

а

е

ж


7. Співвіднести букви з цифрами

 1. Брати під козирок

 1. вихвалятися швидкою перемогою

 1. Уся справа у шляпі

 1. вітатися

 1. Знімати шапку

 1. запізнитися

 1. Викидати шапки

 1. жебракувати

 1. Закидати шапками

 1. бути невеликого зросту

 1. На злодії шапка горить

 1. поважати

 1. Метр із шапкою

 1. виганяти

 1. Прийти на шапковий розбір

 1. викрити самому те, що хочеться приховати

 1. Ставити шапку

 1. у тому-то вся річ


Скачати 157.96 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка