Василь Стефаник. Новела “Камінний хрест” – психологічне розкриття теми еміграції. Історична основа твору. Сюжетно-композиційні особливості новелиСкачати 122.05 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір122.05 Kb.

Тема.

Василь Стефаник. Новела “Камінний хрест” – психологічне розкриття теми еміграції. Історична основа твору. Сюжетно-композиційні особливості новели.

Праворуч дошки слова:

Чую їх біль, всі ті нитки, що рвуться між їх серцем і селом, і

мені рвуться, чую їх біль і муку...

Василь Стефаник

Ліворуч - слова з поезії Василя Стуса:

Чіпляйся за кручу, як терен колючий,

чіпляйся за небо, як яблуні цвіт.

Бо вже одслонився без окрай чужинний.

Бо вже чужинецький ощирився край.

Прощай, Україно, моя Україно,

Чужа Україно, навіки прощай.

Мета уроку: упроцесі опрацювання теми створити таку духовну атмосферу, яка ввела б старшокласників у світ болю й любові головного персонажа новели –Івана Дідуха. Крізь призму такого сприйняття формувати в учнів внутрішнє переконання в тому, що людина буває по-справжньому щаслива лише на своїй землі, що чужа земля часто стає могилою для тих, хто має велике й любляче серце; на основі віковічних традицій українців сприяти становленню в юних високих моральних принципів, збагачувати їхній ментальний досвід новими об’єктивними оцінками й поглядами.

Методи і прийоми: художнє читання; міні-диспут; мелодекламація; самостійна робота; дослідження тексту; колоквіум.

Унаочнення: портрет Стефаника, ілюстрації В.Касіяна до новели "Камінний хрест”, фрагмент фільму «Камінний хрест», ноутбук, проектор

Е п і г р а ф. Твійпереліг - уся земля,

Коли вродивсятиІваном,

Тих бід і лих ковтнеш в сто крат.

А станешвічним, нездоланним,

Боти Іван, боти народ... Іван Драч

Під негучну мелодію пісні Богдана та Левка Лепких “Чуєш, брате мій"десятикласники по черзі читають слова Стефаника, Стуса та Драча, записані на дошці. Музика поволі стихає.

Учитель. Вдома ви читали твори Стефаника. Тепер проведемо ексклюзивну бесіду за темою “Як я розумію й оцінюю письменника Василя Стефаника”. Свою думку висловлюють тільки бажаючі. Розпочинаємо роботу.

Ви почули, що в кінотеатрі демонструється фільм “Камінний хрест” (кіносценарій І.Драча, режисура І.Миколайчука) і вжезбираєтеся на перегляд. Несподівано товариш пропонує вам квиток на розважальне шоу. Ваш вибір. Чомусамета кий?Відповіді десятикласників.

Наступні запитання можуть бути такими:

- Скільки новел написав Стефаник? (72). Які з них ви прочитали? Котру вважаєте найсильнішою?

- Ваше враження від прочитаного. Загальна оцінка творчості письменника (стисло).

- Що вам особисто дав Стефаник для розуміння життя як такого?

- Момент, який найбільше вразив у новелі “Новина”.

За яку Україну?” А він підойми шаблем гриди землі та й каже: “Оце Україна, а тут, - і справив шаблев у груди, - отут її кров...” “Сину, - кажу, - та є ще в мене менший від тебе, Іван, бери і єго на це діло; він дужий, най вас обох закопаю у цю землю, аби воріг з неї коріня не виторгав у свій бік...”

Сини"

Блискотять ріки по всій нашій землі і падають громом у море, а нарід зривається на ноги. Напереді її сини, і вона з ними іде в тую Україну, бо вона тая Україна плаче й голосить за своїми дітьми: хоче щоби були всі вкупі.

Марія"

Учень - Саме той. Ваше завдання полягає в поясненні


 • Як ви ставитеся до вчинку Гриця Летючого?

 • Що штовхнуло цього чоловіка на злочин?

Думки узагальнює Саме той учень, чия відповідь була найближчою до істини, найпереконливішою.

Учитель. Отже, ви дійшли висновку, що не моральна звироднілість, а соціальні умови штовхнули батька на жахливий крок.

Саме той. Уявіть ситуацію. По дорозі в школу ви почули страшну новину: самотній батько, неспроможний прогодувати своїх дітей, позбавляє життя когось із них. (Аналогічні приклади сьогодні, на жаль, трапляються.) Ваша перша реакція (думка). Чи був у батька вибір?

Відповіді підсумовує Саме той, визначаючи наймудрішу.

Учитель. Якби довелося вам одним реченням визначити тему творчості Стефаника. Як би це звучало?Десятикласники, кожен по-своєму, визначають тему.

 • Відповідальність людини за своє життя, за теперішнє і майбутнє своїх дітей, а отже й держави.

 • Рідна земля і її значення в житті людини.

 • Мені здається, Василь Стефаник сам визначив тему своєї творчості: “Треба любити сих людей, що тихонько ховають свій біль у зелений май”...

Учитель. Відомо, що Стефаникові герої ніколи не залишали його у спокої.

На фоні музики звучать слова письменника:

Нелегко це – цідити людський біль крізь серце, але як же інакше? Хто відчуває біль ближнього і почує його? Хто пригорне і обігріє їх обхололі серця, зболені щоденним поневірянням. О, чуєте! Вони знову стукають до розчиненого навстіж серця, вони всі заходять до нього і складають свої болі, мов до надійного схову.

Пізнаймо ближче їх, цих знесилених у праці, зболених людей. Ось галерея образів наших добрих знайомих, які прийшли зі сторінок Стефаникових творів.


 • Синку, синку, та й ти стративси!.. Скажи мені, синку, що тебе у гріб загнало? Нащо ти душу стратив?

Стратився"

Здавалося їм, що та голова, що тепер буяла у кервавім світлі, та має впасти з пліч - десь далеко на цісарську дорогу. В чужих краях, десь аж під сонцем, впаде на дорогу та буде валятися.

Виводили з села"

То, небого, нема що плакати, лиш таки, що правда! Ти собі вмреш і гадки не маєш, нібито не однако в землі гнити? Яке сегодні легке житє, то ліпше вмерти та не капарити цілий вік по чужім полі.

Катруся"

А я, видите, не позбиткував, я лишень прогорнув з-перед очий сегодні, і завтра, і рік, і другий і подивився на мої діти, що вони там діють? А що-м уздрів, та й сказав-єм. Я пішов до них у гості, та й кров моя застигла на їх господарстві... • Якби до тої Канади не було морів, то я би їх у міх забрав та й би-м пішя з ними туда йшов, аби їх занести далеко від цего поруганя. Я би ті моря берегами обходив...

Кленові листки”

На який гатунок я маю на чужі приспі сидіти? Іду. Лиш поступив-ємси, а вікна в плач. Заплакали, як маленькі діти... Заплакала за мнов хата. Як дитина за мамов - так заплакала.

Обтер-єм полов вікна, аби за мнов не плакали, бо дурно, та й віступив-ємцалком.

Синя книжечка" • Послідній раз прийшов Андрій: він був у мене вчений... “Тату, - каже, - тепер ідем воювати за Україну”.

тому, щоб не тільки пізнати героя й назвати твір, а й визначити характерну художню деталь у ньому, яка допомагає розкрити авторську ідею.

Десятикласники працюють з уривками відповідно до поставленого завдання. Наслідком такої роботи буде чітка картина рівня ознайомлення учнів і, певною мірою, розуміння ними творчості Василя Стефаника.

Учитель. Тепер на основі новели “Камінний хрест” поміркуємо над таким філософським питанням: “Чи кожен здатний винести свій хрест, ще за життя не лігши в домовину?”Знову звучить мелодія пісні «Чуєш, брате мій».

Невеличкий екскурс в історію. 21 квітня 1899 рік. Краківський вокзал. Стефаник з Богданом Лепким проводжають земляків у далеку Америку.
c:\users\user\appdata\local\temp\finereader11.00\media\image1.jpeg

На Краківському вокзалі, 1899. Худ. В.Касіян, 1971.


Читець. Мелодекламація. Іван Франко. З циклу “До Бразилії”:

Коли почуєш, як в тиші нічній Залізним шляхом стуготять вагони,

А в них гуде, шумить, пищить, мов рій,

Дитячий плач, жіночі скорбні стони,

Важке зітхання і гіркий проклін,

Тужливий спів, дівочії дисканти,

То не питай: Сей поїзд - відки він?

Кого везе? Куди? Кому вздогін?

Се - емігранти.

Коли побачиш - на пероні десь Людей, мов оселедців тих, набито,

Жінок худих, блідих, аж серце рвесь,

Зів’ялих, мов побите градом жито,

Мужчин понурих і дітей дрібних І купою брудні, старії

фанти Навалені під ними і при них,

На лицях слід терпінь, надій марних,

Се - емігранти.

Учитель. Починаючи роботу з текстом новели, поставимо перед собою мету.


Учень.

Задумаймось над долею важкою,

Що гнала цих людей в далекий край,

Відчуймо біль Стефаника героїв

І зрозуміймо, де насправді рай.

Автор назвав свій твір “Камінний хрест” студією, тобто художнім дослідженням душі головного героя.Учні записують визначення в зошити.

Перший розділ - це живописний і психологічний портрет Івана Дідуха у зіставленні з портретом його ж коня. Навіщо автор це робить?

Старшокласники висловлюють свої думки.

Наступні шість розділів - розкриття складних почуттів головного персонажа. Кожний розділ готує читача до наступного. Створюється ряд картин, у яких фіксуються зміни душевного стану Івана Дідуха, наростання болю, туги, розпачу аж до кульмінації, яка виливається у трагедію розлуки з рідною землею, що виражається в божевільному танці.

Учні простежують хід подій і настроїв, відтворених у новелі, основну увагу приділяючи, звичайно, душевному стану головного героя. У цьому процесі формується їхнє ставлення як до конкретного персонажа - Івана Дідуха, так і до такого суспільного явища, як еміграція, що через сто літ знову гучно заявила про себе в Україні.

Далі проводиться самостійна робота. Десятикласники знаходять в тексті образи-символи і розкривають їх.

Наступна форма роботи - міні-диспут, який можна провести за такими запитаннями:


 • Чи вірить Іван, що на чужині він знайде щастя? А ви як думаєте?

 • Чим для нього є розлука з батьківською землею? А для вас рідний куточок?

 • Чи відповідальний Іван Дідух за майбутнє загалом і своїх дітей, зокрема?

 • Як ви ставитеся до сучасної еміграції українців за кордон?

 • Чи подарує чужина Іванові щастя?

Дискутуючи, учні мають використовувати художній текст Стефаникових творів.

Усі епізоди новели (прощання, сповідь, жалібний спів, божевільний танець) підпорядковані одному - розкриттю теми народної недолі, людського горя і водночас мрії про краще майбутнє.Новела закінчується на кульмінаційній, найвищій ноті.

Один з учнів емоційно читає щемливий епізод з VI розділу від слів: “Як уходили назад до хати” до - “...і верещав як стеклий".

Про художні засоби, завдяки яким так психологічно глибоко, вражаюче яскраво розкривається образ Івана Дідуха, учні прочитають у статті підручника.

Колоквіум, проведений наприкінці уроку, допоможе закріпити, поглибити здобуті учнями знання. Його запитання подаються у хронологічній послідовності за розділами.І розділ

«Отакий був Іван, дивний і з натурою і з роботою».

Яким же був головний персонаж новели?

Які художні деталі свідчать про те, що працював він неймовірно важко?

Що ви знаєте про попереднє життя Івана?

Чому не кидав того “тяжкого” горба, який забирав усі його сили?

Якою вам бачиться вдача Дідуха, його риси характеру?ІІ р о з д і л

«Спросив Іван ціле село».

Навіщо все село?

Які почуття переповнюють душу селянина?

Що спонукає чоловіка згадати минуле, сповідуватися перед односельцями, гримати на дружину?

Які символічні образи мають місце в цьому розділі? Поясніть їх.

ІІІ р о з д і л

«Ця земля не годна кілько народа здержіти та й кількі біді вітримати».

Що стало причиною еміграції Івана Дідуха та його земляків?

Чи вірить Іван, що на чужині житиме щасливо?

Які слова передають трагізм, душевне сум’яття емігранта?

ІV р о з д і л

«...аби-сте мені мого хреста ніколи не минали».

З яким проханням звертається Іван Дідух до односельців?

Чому піщаний горб є для нього таким дорогим?

За що люди шанують Івана Дідуха?V розділ

Камінний хрест, поставлений у Русові С.ДІдухом. Фото.

«Всякої бесіди було багато» Звучить пісня на слова Віктора Баранова

До українок» створює автор ефект багатоголосся в Івановій хаті?

Прочитайте уривок від слів: “В шум і гамір, і зойки” до - “Дрожить подертими берегами, як перед смертю”.

Розкрийте психологічний стан Івана, описаний у двох останніх абзацах цього розділу. VІ р о з д і л«… вже чєс віходити до колії…»

Чи легше стало Іванові після прощання та гулянки з односельцями?

Якими художніми деталями передано біль і тугу селянина?

Яке враження справляє танець Івана Дідуха на односельців? А на нас?VІІ р о з д і л

«Видиш, стара, наш хрестик?»

Розкрийте символ камінного хреста як назва твору.

Заключне слово вчителя. Трагедія, що відбулася століття тому в хаті героя новели Василя Стефаника Івана Дідуха, у цього зболеній душі, душах сотень тисяч галичан, спонукає нас замислитись над сенсом життя, долею України і власною. Висновок робіть самі. Я лише хочу застерегти: якщо наважитеся на вирішальний крок, робіть його розважливо, бо тільки в ріднім краї навіть дим солодкий та коханий. І немає на світі іншої України, немає другого Дніпра, а рідна земля і в жмені мила, і кожна травинка свій корінь має.Скачати 122.05 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка