Уроках Української мови Тема: Роль фразеологізмів у мовленні. Стилістичні засоби фразеології та лексикології



Скачати 65.56 Kb.
Дата конвертації26.12.2017
Розмір65.56 Kb.
ТипУрок

Методична мета: особистісно орієнтований підхід до навчання на уроках

Української мови


Тема: Роль фразеологізмів у мовленні. Стилістичні засоби фразеології та лексикології.

Мета: повторити та систематизувати знання учнів про фразеологізми, їхню роль у мовленні; визначити стилістичні особливості вживання фразеологізмів, зокрема у професійному мовленні; формувати уміння учнів добирати фразеологічні синоніми й антоніми; удосконалювати вміння працювати зі словниками; розвивати усне та писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до рідного слова.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації ЗУН

Форми і методи: робота у групах, робота у парах, робота з малюнками, творче конструювання, робота з картками творча робота., інтерактивна вправа «Мікрофон».

Вид уроку: урок-конкурс

КМЗ: підручник, спецпідручник «Кам'яні роботи», презентація «Фразеологізми», картки-завдання.

Міжпредметні зв'язки: українська література, історія, технологія кам'яних робіт.
Епіграф уроку:

Фразеологізми – це скарби нашої мови й народного досвіду.

І.Я.Франко

ХІД УРОКУ



І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети.

Сьогодні ми говоритимемо про «влучні зразки слів» - фразеологізми, джерела їхнього виникнення. З’ясуємо, чи пов’язані фразеологізми з вашою майбутньою професією; визначимо, яку роль вони відіграють у мовленні.



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Зверніть увагу на епіграф нашого уроку.

Чому саме ці слова ми взяли епіграфом нашого уроку? По-перше, ми з вами зараз з української літератури вивчаємо творчість І. Франка, а по-друге саме ці слова найяскравіше розкривають суть фразеологізмів і необхідності їхнього вживання у мовленні. До епіграфа мище повернемось у кінці уроку.

Пропоную сьогоднішній урок провести у формі конкурсу. Для цього поділимо групу на 3 команди. Оберемо капітанів, в обов'язки яких входитиме координувати роботу своїх команд, а також в кінці уроку капітани оцінять роботу і внесок кожного члена команди на шляху до перемоги.

Назвемо команди відповідно до теми нашого уроку:

1. «Світла голова» (розумник, розумна голова).

2. «Із вітерцем!» (швидко).

3. «Стріляний горобець» (обережний, розважливий, досвідчений).

Значення назв команд розкриємо пізніше.

ІІІ. Відтворення і корекція опорних знань.


  1. Перевірка ДЗ.

1.Що таке фразеологізми, їх синтаксична роль, де можна відшукати значення фразеологізмів?

Виступ учня №1.

Фразеологізми – це лексично не подібні, стійкі сполучення слів, які виражають одне поняття і вживаються у мові як усталена мовна одиниця.

Від вільних словосполучень фразеологізми відрізняються тим, що вони неподільні та є одним членом речення.

Значення і походження фразеологізмів з’ясовуються у фразеологічний словниках. Найуживаніші фразеологізми пояснюються в тлумачних словниках, біля них стоїть значок ◊ (ромб). Також є словник фразеологічних синонімів. (Показати словник)



Виступ учня №2. Джерела фразеології

1. Народне джерело

З голови до п'ят, дати гарбуза, з одного тіста

2. Вислови античного походження

Самозакоханий нарцис, сізіфова праця, троянський кінь

3. Біблійні вислови

Соломонова мудрість, фіговий листок, манна небесна

4. Прислів'я та приказки

Як Пилип з конопель; ліс рубають – тріски летять

5. Крилаті вислови видатних людей

Реве та стогне Дніпр широкий (Т. Шевченко), Без надії сподіваюсь (Леся Українка)

6. Переносне вживання професійних виразів

Зняти стружку, на два фронти, підписати вирок


ІV. Тренувальні вправи.

1.Розминка для команд. Гра «Миттєва відповідь»

  • Хто ходить із світлою головою? (розумний)

  • Як це літати з вітерцем? (швидко)

  • Хто такий стріляний горобець? (досвідчений)

  • Чи буває душа в п’ятах?(буває, коли злякатися)

  • Коли беруть ноги в руки?(коли тікають)

  • Чи можна сказати: майстер на обидві руки?(майстер на всі руки)

  • Чи можна вийти сухим із води?(можна)

  • Хто може зробити з мухи слона?(той, хто перебільшує)

  • Коли не чуєш ніг?(коли біжиш)

  • Коли не знаєш, де очі подіти?(коли соромно)

  • На кому шапка горить? (на злодієві)

2.Робота з малюнками «Відгадай фразеологізм»
3.Робота біля дошки.

Творче конструювання (з’єднати слова у фразеологізми)

(По 3 на кожну команду, хто швидше і правильніше виконає).



Бити п’ятами

Ловити носа

Піймати раків

Точити байдики

Продавати ґав

Плескати язиком

Пекти облизня

Утерти ляси

накивати зуби

3.Робота з картками (завдання капітанам)

КАРТКА №1

У фразеологізми підставте ім'я.

По … й свита.

Заплач … дам копійку.

Вискочив, як … з конопель.

За царя … , як людей було трохи.

Товчеться, як …в пеклі.

Не вмер … , так болячка задавила.

Ти йому про … , а він тобі про …

Мудрий, як …

Довідка: Савці, Гороха,Марко, Пилип, Данило, Матвійку, Хому,Ярему,Соломон


КАРТКА №2

Підкресліть лише ті фразеологізми, які мають значення «багато».

Поставити на ноги; видимо-невидимо; підкрутити гайки; крутити носом; хоч греблю гати; роботи по шию; каламутити воду; кури не клюють; давати волю язику; дивитись крізь пальці; роботи по самі вуха; як цвіту по всьому світу; ні сіло ні впало; не з руки; одним духом; до сьомого поту; сила-силенна; на край світу; хоч лопатою загрібай; як з-під землі; рукою сягнути; і світу не видно; як грибів після дощу; з доброго дива; не за нашої пам'яті; як зірок на небі; як піску морського; давати волю рукам; дихнути не дати.


КАРТКА №3

Записати фразеологізми, встаючи числівниками.

Як …краплі води, до … порту, …чоботи – пара. обходити…дорогою, від горшка… вершка, знати як свої …пальців, грати… скрипку, до …півнів.

3.Творча робота.( д ля команд)

Складіть і запишіть діалог, використавши усі фразеологізми.



4.Робота у парах. Робота зі спецпідручником.

Робота з фразеологічними висловами номінативного типу (мовні кліше) професійного спрямування: будівельні матеріали, технологічний процес, санітарно-гігієнічні умови, зварювальний апарат, кам'яні роботи, робоче місце і т.д.

Відшукайте і випишіть із параграфа на С. 31фразеологічні сполуки.

5. Інтерактивна вправа «Мікрофон»

– Чи можна вважати фразеологізми народним скарбом і чому?



V. Підсумок уроку. Мотивація оцінювання.

Визначення команди-переможця.



VІ. ДЗ.

  1. Знати теоретичний матеріал С.

  2. Вправа Пояснити значення і походження трьох ( на вибір) фразеологізмів.

3)Написати твір – мініатюру на тему «Не святі горшки ліплять»

КАРТКА №1

У фразеологізми підставте ім'я.

По_______________й свита.

Заплач __________________дам копійку.

Вискочив, як ______________з конопель.

За царя______________як людей було трохи.

Товчеться, як_________________в пеклі.

Не вмер _____________так болячка задавила.

Ти йому про_____________ а він тобі про________________

Мудрий, як ______________________________

Довідка: Савці, Гороха,Марко, Пилип, Данило, Матвійку, Хому,Ярему,Соломон

____________________________________________________________________
КАРТКА №2

Підкресліть лише ті фразеологізми, які мають значення «багато».

Поставити на ноги; видимо-невидимо; підкрутити гайки; крутити носом; хоч греблю гати; роботи по шию; каламутити воду; кури не клюють; давати волю язику; дивитись крізь пальці; роботи по самі вуха; як цвіту по всьому світу; ні сіло ні впало; не з руки; одним духом; до сьомого поту; сила-силенна; на край світу; хоч лопатою загрібай; як з-під землі; рукою сягнути; і світу не видно; як грибів після дощу; з доброго дива; не за нашої пам'яті; як зірок на небі; як піску морського; давати волю рукам; дихнути не дати.

___________________________________________________________
КАРТКА №3

Записати фразеологізми, встаючи числівниками.



Як ________краплі води, до__________порту, __________чоботи – пара, обходити_________дорогою, від горшка________ вершка, знати як свої _________пальців, грати___________ скрипку, до ______________півнів.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Методичні рекомендації до виконання самостійної роботи самостійна робота студентів
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Зарубіжна історіографія
2017 -> Навчально-методичний комплекс
2017 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
2017 -> Програма навчальної дисципліни
2017 -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «основи екології»

Скачати 65.56 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка