Урок української мови, 6 клас Іменник як частина мови. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль



Скачати 89.69 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір89.69 Kb.
ТипУрок

Відділ освіти Кіровоградської районної державної адміністрації

Кіровоградського району Кіровоградської області

Аджамська ЗШ І – ІІІ ступенів

Урок української мови, 6 клас


Іменник як частина мови. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль


Підготувала

вчитель української мови

та літератури Морозова В.А.
ТЕМА. Іменник як частина мови. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
ТИП УРОКУ: Вивчення нового матеріалу.
МЕТА: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль у реченні; навчити учнів знаходити іменники в реченні; сприяти розвитку комунікативних умінь учнів, збагаченню їх лексичного запасу; розвивати логічне мислення учнів; виховувати любов до рідної мови.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, опорні схеми, комп`ютер

ХІДУРОКУ

I. Мотивація навчання учнів.

1. Організаційний момент. Оголошення теми і мети уроку

Вчитель. Кожна людина повинна знати рідну мову і володіти нею досконало. Це нині дуже актуально. Важливу роль у вивченні мови відіграють уроки рідної мови у школі, на яких учні здобувають знання і використовують їх на практиці. Досягти високого результату можна тільки тоді, коли є бажання вчитися. Кожен урок - це щось нове, пізнавальне. На уроках ми вчимося правильно говорити, вміло підбирати слова для висловлення думок. Слів у нашій мові дуже багато (близько 135 тисяч). Одні з никають із вжитку, інші з'являються. Близько половини всіх слів становлять ІМЕННИКИ. Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання про частину мови - іменник, його значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль, навчимося визначати іменники у реченні; ознайомимося з назвами істот і неістот; загальними та власними назвами іменників.
II. Актуалізація опорних знань.

1. Фронтальне опитуваний і перевірка домашнього завдання.

ВЧИТЕЛЬ.

Повторимо відомості про частини мови, про іменник, вивчені на минулих уроках і проведемо «Мовознавчий турнір» за такими питаннями:



  • У якому розділі науки про мову вивчаються частини мови?

  • На які групи поділяються частини мови?

  • Назвіть самостійні і службові частини мови.

  • Яка різниця між самостійними і службовими частинами мови?

  • Іменник належить до самостійних чи службових частин мови?

III. Сприйняття і розуміння учнями навчального матеріалу.

1. СПІВБЕСІДА З УЧНЯМИ.

Вчитель. Яку групу понять охоплює назва «іменник»?


  • На які питання відповідає іменник?

  • Як змінюється?

  • Назвіть 10 іменників, які б відповідали на питання хто?

Вчитель. Іменники, які відповідають на питання «хто»? є назвами істот.

  • Назвіть 10 іменників, які б відповідали на питання «що?»

  • Вчитель. Іменники, які відповідають на питання що, є назвами неістот.



  1. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ. (Рідна мова, О.Глазова, Ю.Кузнєцов, с.
    129). Ознайомлення з теоретичним матеріалом.


3. Із даного тексту виписати тільки іменники, визначити їх рід ічисло.

Біла хмаринка швидко росла на обрії, насувалась, закривала сонце. Повіяв прохолодний вітерець. Похмурніли враз озера.

Холодний дощ, перемішаний з мокрим снігом, заступив ясні обрії, упав сірою, непроглядною завісою над полем...

А вітер скаженів усе дужче. Він проносився над коліями, жбурляв суху траву, здіймав густі брижі на калюжах, засіваючи їх рясним дощем.


4. Позначте рядок, у якому всі слова - іменники (усно).

  1. лимон, радісно, хліб, молоти.

Б) три, радість, молотьба, сон.

  1. краса, березень, радіти, молоко.

Г) колесо, мряка, красень, молодість.
5. Дати визначення іменника як частини мови.

Іменником називається частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання хто? що?

Іменник належать до певного роду, змінюються за числами та відмінками. ВЧИТЕЛЬ. Зараз за допомогою тренувальних вправ ми закріпимо знання про граматичні категорії іменника.
6.Хвилиика релаксації.
7 .Тренувальні вправи.
Розподілити в 4 колонки іменники за родами.



чоловічий

жіночий

середній

спільний

Лелека

Лелечиха

Лелеченя

Невдаха

Тигр

Кішка

Тигреня

Задавака

Лев

Тигриця

Левеня

Нероба

Шпак

Левиця

Телятко

Соня

Кіт

Шпачиха

Козенятко

Сирота

Хлопець

Коза

Шпаченя

Староста

Трактор

Щука

Дерево

Гуляка

Автомобіль

Муха

Кошеня

Базіка

Вчитель. Є такі іменники, що вживаються тільки в множині. Вони за родами не розрізняються. Наприклад: двері, штани, канікули, Карпати. Продовжте цей ряд іменниками - власними назвами. (Суми, Моринці, Кордільєри, Альпи, Анди...)



Переходимо до вивчення категорії «число іменників».
Вчитель. В українській мові більшість іменників вживається і в множині, і в однині. Однина вживається на позначення одного предмета, а множина - для позначення двох і більше предметів. Але є іменники, які вживаються тільки в однині (речовини, почуття, власні назви: масло, кохання, Леся Українка), а є, які вживаються тільки у формі множини (парні назви, речовини, свята,обряди, почуття, стан людини, географічні назви: меблі, двері, сани, дріжджі, парфуми, гроші, канікули, іменини, веселощі, Черкаси).

Зараз я буду називати іменники в однині, а учні утворюють іменники в множині, якщо це можливо: серце, слово, радість, шлях, метро, вчитель, олівець, масло, стріла, Ялта, Київ, кохання.

За допомогою цих завдань ми закріпили матеріал про число іменників. Залишилася категорія - відмінки іменника. (Учні пригадують із початкових класів відмінки іменника).


  1. Із поданого тексту виписати тільки іменники жіночого роду,
    провідміняти 2 іменники за вибором(текст подається на моніторі).

Люблю всім серцем і душею я землю прадідів своїх. Наллємо наше серце вщерть до краю рідною любов'ю. Особливо шанували наші предки перелітну птицю: жайворонків, ластівок, лебедів, журавлів, лелек.




  1. Фразеологічна естафета

За допомогою цього конкурсу ви збагатите свій словниковий запас, потренуєте свою пам'ять. Дуже часто у своєму мовленні ми використовуємо фразеологізми. Давайте разом пригадаємо, що ми називаємо фразеологізмами.



(Діти говорять правило, наводять приклади).

Вчитель диктує фразеологізми, а учні називають, що вони означають і виписують іменники, називають їхній рід, число і відмінок).
Як кіт наплакав - мало;

Ні світ ні зоря - дуже рано;

Одна нога тут - друга там - швидко;

Писати як курка лапою - погано;

Хоч око виколи - темно;

Яблуку ніде впасти - багато;

Коту під хвіст - даремно;

Ні сіло ні впало - зненацька, несподівано.

Зірвався, мов опарений - швидко, різко.

Море по коліна - байдуже.



10. Гра «Вибери іменник» (текст розміщений на моніторі).

Прочитайте текст . Знайдіть у ньому іменники і поставте до них питання, вкажіть, якими членами речення вони виступають.


(Діти повторюють члени речення, з якими ознайомилися раніше).
Україна для нас найрідніша, найдорожча, найкраща у світі, тому що це наша рідна земля, де ми народилися й живемо, де живуть наші батьки, де жили наші діди й прадіди. Рідна земля - це чарівний світ дитинства, невичерпне чудодійне джерело, що все життя живить душу людини...

Висновок: за синтаксичною роллю у реченні іменник найчастіше буває підметом і додатком. Може бути також присудком, означенням і обставиною.


IV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Яка частина мови називається іменником?

  2. Які граматичні категорії має іменник?

  3. Назвіть 5 іменників спільного роду.

  4. Назвіть 5 незмінюваних іменників.

  5. Яка синтаксична роль іменника в реченні?


V. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.


Вчитель. Сьогодні на уроці ми з вами поглибили знання про іменник як
частину мови, значення іменників у мовленні, морфологічні ознаки та
синтаксичну роль у реченні. Навчилися вирізняти іменники серед інших
частин мови. Найактивнішими на уроці були такі учні.... (виставлення
оцінок).
VI. Домашнє завдання.

Скласти міні - твори, використовуючи якнайбільше іменників, за такими темами (на вибір):



  • Село моє рідне;

  • Осінь приходить зненацька;

  • Моя родина.

Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 89.69 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка