Урок 2 Тема. Книга дивовижний сад, будинок життя та мудрості. Людину можна пізнатиСкачати 110.47 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір110.47 Kb.
ТипУрок
Водянська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Урок 2

Тема. Книга - дивовижний сад, будинок життя та мудрості.
Людину можна пізнати

за тими книгами, які вона читає.

С.Смайлс

Люди перестають мислити, коли перестають читати.

Д.Дідро.

Життя без книг – це хата без вікна,

Д.Павличко.

Хто багато читає, той багато знає.Мета: ознайомити учнів з темами: „Для чого нам потрібна книга?”, „Як з’явилася вона?”, довести, що читання книг – це насолода і відпочинок, з’ясувати коло читацьких інтересів учнів, надати практичну допомогу щодо вибору книг для читання та їх пошуку в бібліотеці, надати учням можливість виявити власні літературні вподобання,

розвивати зв’язне мовлення, розвивати уміння правильно читати книги, користуватися довідковими виданнями і періодикою, сприяти становленню читацького бачення літературного твору; формувати аналітичний спосіб мис­лення;

прищепити любов і повагу до книги; виховувати зацікавлених читачів.

Обладнання: кращі читацькі щоденники учнів попередніх класів, ілюстрації до творів «Мій улюблений літературний герой». Дерево Мудрості з висловами відомих людей про книгу, вузлики на пам’ять про те, як читати книгу, як її шанувати. Презентація «Книга».

Тип уроку: урок позакласного читання. Бібліотечно-бібліографічне заняття.

Урок - враження.ЗМІСТ УРОКУ

Перший урок з позакласного читання варто провести як урок-враження, де учні зможуть відверто говорити про різні зразки прочитаних ними творів. Учитель повинен підтримати виступ учня навіть у тому разі, коли він підго­тував для представлення твір, що вивчався за програмою в попередніх класах.

На цьому уроці акцентується увага на роботі в читаць­ких щоденниках, відзначаються успіхи тих, хто творчо й вірно зробив записи, виконав ілюстрації. Учитель звертає увагу на записи, які не зовсім вдалися окремим учням, допомагає їм досягти правильного виконання завдання.

У ході уроку учні можуть виконувати ілюстрації до прочитаних творів, брати участь в обговоренні, бесіді.

Виступи учнів можуть бути в довільній формі, але ма­ють обов'язково включати складові компоненти відгуку:


 1. Прочитаний твір — автор, назва книги.

 2. Головні персонажі, короткий сюжет (тема, ідея).

 3. Що справило найбільше враження?

 4. Чому я раджу прочитати книгу?

На урок приходить бібліотекар, який проведе екскурсію до бібліотеки.
ХІД УРОКУ

І. Оголошення тами й мети уроку

Вступне слово вчителя. Дорогі діти! Тему нашої розмови ви дізнаєтеся, відгадавши загадку: «Дуже я потрібна всім -І дорослим, і малим.


Всіх я розуму навчу
Хоч сама завжди мовчу. )». (Книга)

Так це Книга, без якої ми не обходимось жодного дня. За книгою ми вчимось, розумнішаємо і формуємо свій світогляд. А чи знаєте ви, що першим російським друкарем був Іван Федоров. Його першими надрукованими книгами були „Апостол" та „Буквар". Роботу Івана Федорова й досі згадують з вдячністю. Недарма на могилі першодрукаря у Львові викарбовано напис „Друкар книг, перед тим не бажаних".


Минулодуже багато часу, поки  друкована книжка стала постійною в нашому житті. Тепер книга всюди поруч із нами. Вона - наш порадник і друг. І сьогодні ми з вами поведемо розмову про книгу. З активним розвитком науково-технічного прогресу ви повинні навчитись самостійно здобувати знання, знаходити додаткову інформацію. Тому важливо вміти користуватися книгою. Я хочу, щоб ви дивились на книгу іншими очима, щоб ви переконались, що читання книг – це велика духовна цінність. Розмова у нас буде цікавою, якщо ви будете активними співрозмовниками. Ви розширите свої знання про те:

- звідки з’явилась книга,

- для чого вона нам потрібна,

- які книги шанують у всьому світі.

Тож я запрошую вас до спілкування на тему: Людина у світі книг”.
Вчитель. Шановні діти! Ви знаєте, що є такий вислів: „Скажи мені з ким ти дружиш, і я скажу тобі, хто ти?” Народна мудрість вчить: «Обирай письменника, як обираєш друга». З таким же правом можна сказати: „Скажи мені, що ти читаєш, і я скажу тобі, хто ти”. А англійський письменник Самюель Смайлс вважав: «Людину можна пізнати за тими книгами, які вона читає».

Людина, яка вміє і любить читати – щаслива людина. Навколо неї завжди багато розумних, добрих і вірних друзів. Друзі ці – книги. Багато друзів – книг мають і наші однокласники.

- Кого б ви назвали справжніми книголюбами у вашому класі? (Учні називають однокласників, які багато читають)

Вчитель. Дуже часто доводиться чути непоодинокі думки, що сьогодні у час науково-технічного прогресу, потреба у читанні зникає.

-Чи хтось з вас розділяє таку точку зору? (Думки учнів).

Кожна цивілізована держава, дбаючи про духовність, освіченість свого народу, турбувалася про створення книг. Не була винятком і наша прадавня Вітчизна – Київська Русь.

Презентація «Як виникла книга».

Зараз книжок безліч. Де їх можна знайти?ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель. С.Я.Маршак, відомий російський поет і драматург, що багато писав для дітей, одного разу звернувся до своїх читачів: «Шановні читачі, чи хотіли б ви поспілкуватися з письменниками? Скажімо, з Пушкіним, Толстим, Гріном? Зустрітися з ними не так важко. Я можу дати їх точну адресу:…… Все найважливіше й націкавіше, що могли б розповісти вам ці письменники, ви знайдете у цих….»

Де ж можна зустрітися з улюбленими письменниками і знайти все найважливіше і найцікавіше?. Ви дізнаєтеся, якщо зберете слова з розсипаних літер. ( К,Е, Б,Б,Л,О,І,А,Т,І – бібліотека, Н,А,К,Г,И- книга).


 • Які бувають бібліотеки? У нас в селі є? Чи ходите ви до них?

 • Чи є бібліотека у вас вдома?

 • Яку роль у вашому житті відіграють книги?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Сьогодні ми будемо пізнавати одне одного. І допоможуть нам це зробити наші вірні друзі — улюблені книги. (Учні показують свої улюблені книги. Вчитель розповідає як надалі будемо презентувати свою книгу.)

Робота в зошитах.

1. Презентація улюбленої книги

План виступу (Записати у робочі зошити )


 1. Назва книги.

 2. Автор та відомості про нього.

 3. Історія створення книги.

 4. Фабула твору (можливий стислий переказ окремого, улюбленого епізоду).

 5. Чим сподобалась книга?

 6. Чому порадив би прочитати її іншим?

2. Форма виступу

Можна обмежитися розповіддю про книгу за планом, а можна пред­ставити виступ у вигляді рекламного ролику, написати у віршованій формі і т. ін. 1. Демонстрація улюбленої книги і розповідь про неї.

Що робити, щоб ця книга і враження про неї не забулися?

Чи є у вас читацький щоденник? Ви повинні були принести чисті зошити.

(Робота по оформленню читацького щоденника, показати зразки та читацькі щоденники учнів попередніх класів). Оголошення про конкурс читацьких щоденників, який проходить щороку під час тижня світової літератури.

Вчитель. Ви любите ходити у гості? А зустрічати гостей? Зараз до нас теж завітають гості . (Заздалегідь підготовлені учні, це можуть бути і казкові герої. Цей виступ може підготувати бібліотекар, який теж завітає у гості, а потім зразу ж на перерві поведе дітей на екскурсію до бібліотеки. )


Виступ учнів.

Учень 1-й

Із книгою і словом поріднися,

Хай буде книга – твій насущний хліб.

То ж зачерпни із неї і напийся.

Снаги, що в серці залишає слід.


Учень 2-й

Мали бібліотеки князі, воєводи, тисяцькі. Були книгозбірні при кожному монастирі, при школах, де здобували освіту наші предки. Рівень грамотності ремісників, селян, воїнів вражав гостей і мандрівників. І сьогодні в музеях ми можемо зустріти горнятка, ковальський реманент, прядки з написами, яким тисяча і більше років.

Учень 3-й

Саме слово „бібліотека” грецького походження, а перекладається так „бібліо” – книга, а „тека” – зберігання. Отож, це місце, де зберігаються книги.

Учень 1-й

Ніщо так глибоко не передає духовного життя народу, як книга – неперевершений витвір людського генія.

Учень 2-й

Молитва до книги

Відкрий мені свічадо Своїх дум,

Відкрий свічадо мудрості Своєї.

Я виросту – і мій глагол на глум

Підняти вже не зможуть фарисеї.

На ниві Слова, на твоїй ріллі

Не для гордині піт проллю – то тління, -

А щоб себе на Божій знать землі

І Божим гідно зватися творінням.

Не пожалій мені Своїх щедрот –

Я їх примножу і роздам по світу.

Коли ти є – у мене єсть народ –

Любов, Надія, віра і Молитва.

Амінь
Учень 3-й

Перша друкована книга в Україні з’явилась 14 лютого 1574р. Ця книга називалась „Апостол”. Першим друкарем книги був Іван Федоров. У тому ж 1574 р. у Львові вийшов друком “Буквар” – перший на східнослов’янських землях підручник. Багато поколінь опанувало за ним ази грамоти. Мине ще 16 років і у Львові відкриється найбільша в Україні друкарня, з якої вийдуть сотні книг...
Учень 1-й

Ми не забудемо нашу книгу,

Ось і прочитана сторінка,

Котра вінчає нашу книгу,

У ній і зайчик і ялинка,

І перший пролісок з –під снігу.

І ще цікавого багато –

Про землю рідну, хліб, камену...

Як треба матір шанувати,

І як любити Україну

Ми завтра підем знов до школи,

Бо у знаннях – краса і сила.

Та не забудемо ніколи,

Що нам ця книга світ відкрила

Учень 2-й

Книголюбка

Хтозна вже відколи

Я люблю читати.

Якби не до школи –

Не лягала б спати.

Я люблю читати

Часто до півночі,

Поки палехаті

Ляжуть сни на очі.

А засну, раденька,

Сплять разом зі мною

Явори Шевченка

Над Дніпром – рікою.

В сні не знаю, де я, -

Лину в піднебессі,

А в руках лілея

Українки Лесі.

На столі розкрита

Книжечка весела –

Хитрий лис Микита

В мандри йде на села.

Кіт – воркіт – на плоті

Дядечка Малишка...

В навчанні й роботі

Помагає книжка.


Учень 3-й

Величезний світ – принадний і розмаїтий – лине до нас у кімнату зі сторінок улюблених книг. Все життя книга допомагає нам вчитись, працювати, жити.


Учень 1-й

Книга вселяє в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їхньої культури, виховує почуття патріотизму. Вона навчає рідної мови, розкриває красу поетичного слова. Книга вчить нас бути чесними і працьовитими.


Учень 2-й

Як до живих джерел глибоких,

Ми припадаємо до книг.

Та нездоланну правду з них.

Нас поведуть вони у мрію,

Щоб розпізнати суть буття.

Прийдешні нам шляхи відкриють

І стануть школою життя.


Розповідь бібліотекаря. Що таке читацький формуляр?

Учитель. Бібліотека, хай і домашня, створюється не за один день, і не за один рік. Вам дарують книжки родичі, батьки, друзі, купуєте в книгарнях. Розставляєте в певному порядку на полицях. Розкажіть про ваші домашні бібліотеки. (Розповідь учнів)Бібліотекар. А тепер давайте поговоримо про те, як треба зберігати книги.

1. Необхідно берегти книжки, тримати їх у хорошому стані.

2. При користуванні книгою не слід робити поміток на її сторінках, загинати по корінцю. Треба користуватися спеціальною закладкою чи листівкою.

3. Не варто вкладати між сторінками зайві предмети.

4. Пам’ятайте, що пил, сирість і волога – запеклі вороги книги. Тому не рідше двох разів на рік книжки треба протерти сухою ганчіркою або почистити пилососом.

5. Згубно діє на книжку і сонячне проміння – вицвітають, блякнуть тексти, ілюстрації, руйнується папір. Не забувайте про це.

6. На полиці книжки мають стояти вільно. Між верхніми обрізами книжок і верхньою поличкою слід залишати вільне місце для проникнення повітря.
Учениця.

Я- книжка! Я – товариш твій!

Ти зберегти мене умій!

Щоб я була нова щораз, оберігай мене від клякс.

Гортаєш – пальців ти не слинь,

Оцю погану звичку кинь.

Листків, гляди, не загинай –

Зроби закладки – їх вкладай.

Мене папером обгорни,

Де взяв, туди і поверни.

Запам’ятай же – я твій друг,

Та не для цих бруднючих рук,

Я – книжка! Я – товариш твій,

Тож зберегти мене зумій


Учитель. Величезний світ – принадний і розмаїтий . Все життя книга допомагає нам вчитись, працювати, жити.
Гра „Бібліотека – книжчин дім”
1. Де починається життя книги? (В лісі).

2. Що допомагає швидко знайти в книзі потрібний вірш, оповідання, казку? (Зміст).

3. Як називається переписана від руки книга? (Рукопис).

4. Чого боїться книга? (Дощу, снігу, брудних рук).

5. У школі ти школяр, школярка, а хто ти в бібліотеці? (Читач, читачка).

6. Як називають забудькуватих читачів? (Боржник).

7. Із чого починається книжка? ( З обкладинки).

8. Назвіть дитячі журнали . („Барвінок”, „Дзвіночок”, „Пізнайко” та ін.).

9. На чому в бібліотеці розставлені книги? (На стелажах).

10. Куди приносить письменник рукопис? (У видавництво).

11. Для чого потрібні в бібліотеці книжкові виставки? (Для розкриття фонду).

12. Скільки днів можна читати бібліотечну книгу? (15 днів).


Бібліотекар. У нас у школі проходить акція „Подаруй книгу бібліотеці”. Якщо у вас вдома є книжки, які ви вже прочитали, то з дозволу тата чи мами подаруйте їх бібліотеці, щоб їх могли прочитати інші діти.

Не викинь книгу на смітник!

Її віддай в бібліотеку,

Бо книга – скарб, у ній для тебе

Думок і висловів квітник.

У ній поета віршів море,

Кохання, радість, смуток, біль...

А ще незвідані простори

Письменник відкриває в ній.

Тож дурно книгу не змарнуй –

Бібліотеці подаруй!

ІІІ. Підсумки уроку

Вчитель. Сьогодні ми чимало дізналися про улюблені книги одне одного, зрозуміли, які книги до душі вашим однокласникам, звернули увагу на ті твори, які вам захотілося прочитати. А щоб список книг, гідних вашої уваги, поповнився ще більше, Дерево Мудрості пропонує вам назви творів зарубіжної літера­тури, рекомендованих для додаткового читання. Нехай не буде жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з книги. Зверніть увагу на наше Дерево Мудрості. Воно росте у нашій шкільній бібліотеці. Кожному з вас воно сьогодні теж робить подарунок. Зірвіть з нього листочок і вклейте у свій читацький щоденник. (На листочках вислів про книгу та список літератури для додаткового і позакласного читання у 5 класі).

І пам’ятайте слова з „Повісті минулих літ”, що книги – плоди мудрості, джерело мудрості, світло мудрості. Вчіться у героїв книжок любити нашу землю, її мову, мистецтво. Мандруйте рідною країною, пізнавайте себе і людей, знайомтеся з подіями, які відбулися у давнину, заглядайте у майбутнє.


 • Домашнє завдання

Оформити читацький щоденник, записати на першій сторінці прислів’я та приказки про книгу.

Література:

1. Божик Л. М., Пацюк М. І. Світ книги – чисте й невичерпне самопізнання, самовдосконалення, самовиховання // Шкільна бібліотека. – 2004. - № 4. – С. 38-42.

2. Бєляєва І. Свято тих, хто любить книгу // Шкільна бібліотека. – 2004. - № 4. – С. 119.3. Пацюк М. І., Собойчук Л. Ф.Книги – дивовижний сад, де кожен шукає плоди на свій смак // Шкільна бібліотека. – 2004. - № 4. – С. 29-30.Скачати 110.47 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка