Урок № Тема. Микола Вінграновський «Сіроманець»



Скачати 145.96 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір145.96 Kb.
ТипУрок

Урок №

Тема. Микола Вінграновський «Сіроманець». Захоплююча і драматична історія про хлопчика й вовка як приклад гармонії людини й природи. Гуманізм повісті.

Мета: ознайомити учнів із змістом повісті М. Вінграновського «Сіроманець»; створювати власну версію подальшого розвитку подій; розвивати навички переказу та виразного читання найцікавіших епізодів повісті; допомогти віднайти у творі те, що хвилює читача; підвести учнів до розуміння єдності людини і природи; виховувати доброту і милосердя, вірність у дружбі, любов до природи.

Обладнання: портрет М.Вінграновського, виставка його книжок, учнівські ілюстрації до твору, фотографії вовків.

Епіграф: Нехай людина

Добро приносить,

Бо світ навколо

Любові просить (А.Потапова).



Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. З'ясування емоційної готовності до уроку. «Обмін побажаннями».

2. Актуалізація суб'єктивного досвіду й опорних знань.

• Діти, чи є у вас домашні тваринки?

• Як ви вважаєте, чи можна дружити з дикими звірами?

С л о в о в ч и т е л я.

Усі ми: дерева, птахи, тварини, люди – діти великої, могутньої Природи. Дихаємо одним повітрям, гріємося під одним сонцем, пускаємо коріння. Приходимо в цей світ, прокладаємо в ньому свою стежку і назавжди відходимо в інший, неземний. Який же сенс у цій вічній круговерті життя? Чи не в тому, щоб стати на вищий щабель розвитку, відчути свою єдність з природою, свою спорідненість з травинкою, пташкою, сонячним променем? І тоді світ теж стане мудрішим, кращим, бо в ньому все взаємопов’язане. Мудрість і сила людини – в єднанні з природою, яка віддячує своїм добрим і щирим дітям, котрі бережуть і примножують її щедроти.

У давнину людина не намагалася бути господарем природи: все, що є на землі, вона вважала рівнею собі. На жаль, ми сьогодні втратили таку органічну єдність. Прагнучи стати володарями природи, поставити її собі на службу, ми, мабуть, порушили якісь одвічні закони буття. За це природа мстить своїм нерозумним дітям. Ми повинні не владарювати над природою, а співпрацювати з нею, наблизитись до розуміння її, яке було властиве нашим предкам, і намагатися жити в гармонії з довкіллям.



Словничок.

Оксана Сенатович звернулася до молодого покоління:

У сльоту, і в час негоди,

І в погоду, друже мій,

Серцем слухати зумій

Звуки рідної природи.

До слів поетеси варто прислухатись. Адже це щастя – бути з природою, бачити її, розмовляти з нею.

Особливими вважаємо тих, хто відчуває красу природи, вміє це передати. Таким є Микола Вінграновський. У його доробку є високохудожні твори, у яких розповідається про рідну природу, а особливо про дружбу дітей із тваринами чи птахами. Це повісті «Сіроманець», «Первінка».



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Робота з епіграфом.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

• Ви отримали завдання визначити, хто такий Сіроманець (Діти відповідають, пояснюючи, що назва ця походить від кольору хутра звіра). Отже, це вовк. А як ще його називають? (Вовцюга, вовчик-братик, сірий).

• Гра «Назвіть казку» (Пригадати українські народні казки, де зустрічається образ вовка, наприклад: «Війна пса з вовком», «Вовк і кобила», «Вовки-колядники», «Дід, баба і вовк-співак», «Казка про Жар-Птицю та Вовка», «Колобок», «Кравець та Вовк», «Лисичка-Сестричка і Вовк-Панібрат», «Пан Коцький», «Сірко», «Солом'яний бичок», «Яку кару чоловік придумав вовкові» тощо).

• Дати відповіді на питання:



  • Який твір розпочинається так:

«На Сіонійські гори спав тихий, задушний вечір. Була вже сьома година, коли Батько Вовк прокинувся після денного спочинку, почухався, позіхнув і розправив одну за одною лапи, щоб навіть кінчики позбулися сонної млявості. Мати Вовчиця лежала, встромившись великою сірою мордою в чотирьох вовченят, що перекидалися коло неї і скавчали» (Р. Кіплінг «Мауглі»).

  • У якому творі ми можемо прочитати такий діалог:

- Бабусю, а які ж у Вас руки великі!

- Це щоб міцніше тебе обнімати, внученько!

- Бабусю, а які ж у Вас ноги великі!

- Це щоб краще бігати, дитинко!

- Бабусю, а які ж у Вас вуха великі!

- Це щоб краще чути тебе, дівчинко!

- Бабусю, а які ж у Вас очі великі!

- Це щоб краще бачити тебе, внученько! [22]

- Бабусю, а які ж у Вас зуби великі!

- А це щоб тебе з'їсти! (Шарль Перро «Червона Шапочка», діалог Вовка і Червоної Шапочки).

• А тепер давайте пригадаємо, коли говорять

… вовки виють (про забур’янене поле, город тощо);

… і вовки ситі, і кози цілі ( коли ніхто не зазнав збитків);

… морський вовк (про досвідченого моряка);

… не бачити смаленого вовка (про недосвідчену людину);

… хоч вовком вий (для вираження безвихідного становища).

• С л о в о в ч и т е л я. Люди бояться вовків, а у давні часи поклонялися їм. Це істоти, які мають подвійну натуру: одночасно можуть бути незалежними і відданими, незворушними і агресивно-небезпечними. На сьогодні ви підготували повідомлення про вовків – сильних, розумних та стрімких звірів.

• П о в і д о м л е н н я у ч н і в

Цікаво знати


  • Поширені вовки у Європі та в Північній Америці. В Україні водяться на Поліссі, в Карпатах, рідше зустрічаються в лісостеповій зоні та степових областях. Вовк – один із найбільших хижаків нашої фауни. Це розумний, спритний, обережний, сильний звір. Довжина його тіла – понад 120 см, висота – 85 см, маса – 40-50 кг. Найбільш великі вовки можуть досягати ваги 70-80 кг, а довжина багатьох дорослих вовків від кінчика носа до кінчика хвоста може сягати 2 м. Самці завжди більші за самиць. Колір хутра вовка залежить від клімату тієї місцевості, де він живе.

Живляться ці звірі різноманітною, переважно м'ясною їжею. Полюють на птахів, диких та свійських тварин: козуль, оленів, зайців, усіляких гризунів, овець, свиней, корів, гусей. Після вдалого полювання дорослий вовк може з'їсти 5-6 кг м’яса. Дуже голодний вовк з'їдає 10 кг м'яса, це начебто людина з'їла приблизно сотню гамбургерів. Якусь частину їжі сірі хижаки обов’язково завбачливо ховають.

На лови хижак виходить переважно в сутінки та нічні години, і лише зрідка його можна зустріти вдень. За одне нічне полювання вовк може пройти понад 100 кілометрів, у цих тварин добре розвинена м’язова система, яка дозволяє рухатися із великою швидкістю (60-65 км за годину). В погоні за здобиччю може розвивати швидкість навіть до 80 кілометрів на годину У лісових нетрях рухається нечутно, як тінь. Має гарний зір, добре бачить у темряві. Неозброєних людей не боїться, часом навіть не звертає на них уваги.

Вовк добуває їжу, активно шукаючи і невтомно переслідуючи жертву. Взимку ці звірі полюють невеликою зграєю: одні чекають у засідці, інші виконують функцію нагоничів. Дисципліна у вовків сувора, кожен знає своє місце.


  • Вовки – тварини бродячі. Влітку вони ходять поодинці чи парами, взимку гуртуються в зграї, в які, крім дорослих вовків, входять і молоді. У два-три роки молоді сильні вовки вибирають собі пару і створюють сім'ї. У пари вовки об’єднуються надовго, аж до загибелі одного з них.

Лігва влаштовують у глухих, малодоступних місцях, недалеко від води.

Коли годують малят, поводяться обережно, полюють далеко від свого лігва, щоб не привернути до нього ненароком уваги.

Вовки мають сильний батьківський інстинкт, вихованню вовченят приділяють багато уваги. Вовчиця ніколи не залишає дітей самих. Батько – єдиний годувальник великої сім'ї (вовченят буває 6-8, іноді навіть 10 чи 13). Вовчиця, відчуваючи небезпеку, двічі, а то й тричі переносить вовченят на нове місце.

Вовки живуть 10-15 років.

У багатьох країнах вовків вважали шкідливими тваринами і намагалися їх повністю знищити. Наприклад, в Англії на честь знищення останнього вовка був навіть встановлений пам’ятник. У Північній Америці сірі хижаки збереглися лише в Канаді. Проте незабаром у тих місцях, де були повністю винищені вовки, поля стали піддаватися справжнім нашестям зайців, які розплодилися у величезних кількостях, оленів, лосів, диких кабанів. Це змусило людей усвідомити, яке величезне значення займають у природі вовки, які виконують функцію її санітарів. У багатьох країнах довелося обмежити або припинити винищування вовків. Деякі держави були вимушені навіть закуповувати сірих хижаків.
Чи знаєте ви , що…


  • Довжина хвоста у вовка приблизно 45 см. Звір ніколи не закидає його на спину, на відміну від собак. Коли лежить, кладе під голову, зігріває в хутрі кінчик носа. Розлючений вовк, вишкіривши зуби, розмахує хвостом, а наляканий підгинає його під живіт.

  • Коли полювання не вдалося, голодний вовк втрачає обережність, стає особливо небезпечним і навіть може знищити більше тварин, ніж здатен з'їсти. Голодувати вовк може по кілька тижнів.

  • Про людину з непривітним поглядом кажуть, що вона «дивиться вовком». Похмурий погляд вовка ще посилюється і його сутулістю, яка виникає від того, що під час бігу він опускає голову.

  • Очі у вовченят завжди блакитні при народженні. Вони жовтіють тільки до восьми місяців.

  • Найдавніші зображення вовків знайдені в печерах на півдні Європи, їм вже більше 20000 років.

  • За певних погодних умов вовки можуть почути звуки на відстані 9 км в лісі і 16 км на відкритій місцевості.

С л о в о в ч и т е л я. У повісті «Сіроманець» Микола Вінграновський показав два світи: світ людей (причому різних за своїми характеристиками і вчинками) і світ природи.

 Робота з текстом.

Словничок (з'ясування лексичного значення слів).




  • Як звуть головних героїв твору?

  • Що можна розповісти про життя Сіроманця? (Це «найстаріший вовк у світі», «все … життя він водив зграю», «молоді вовки з лісів і яруг мріяли пройти у нього бойову вовчу стратегію і тактику», «він снився молодим вовчицям».)

  • За що конюхи і пастухи ненавиділи Сіроманця? («Не один кінь з передсмертним кривавим хрипом падав на траву чи на сніг од зубів Сіроманця».)

  • Що означає вислів «Отоді вовк ставав на великий піст»? (Полювання було невдалим.)

  • Що сталося із Сіроманцем на старість? (Він осліп.) Прочитайте про це в творі. («Бурхлива темнота зацарювала в його очах. Один лише нюх водив його по світу, і кашляти вже почав».)

  • Який сон бачив щоночі Сіроманець? Чи може звір бачити сни? Чи робить це його близьким до людини? («… срібні очі постріляних вовченят, постріляні вовчиці з білими зубами у землю, і снився він собі сам».)

  • Хто такий Василь Чепіжний? (Чоловік, який має за мету вбити Сіроманця, бо той з'їв його козу та вівцю, а насправді це зробив дядько Побігайло.)

  • Перекажіть уривок про те, як Сіроманець «посміявся» над Чепіжним.

  • Зачитайте уривок із повісті про те, щό Чепіжний розповідає мисливцям про вовка.

  • Зверніть увагу на те, що чоловік розповідає про Сіроманця як про людину. Чому? (Тому що визнає своє безсилля перед старим мудрим вовком.)

  • Перекажіть епізод про першу зустріч Сашка з вовком. Що вас здивувало, зворушило?

  • Які слова вчительки Надії Петрівни особливо запам’яталися Сашкові? («…треба оберігати не тільки воду, повітря і ліс, але й звірів».)

  • Чому Сіроманець прибився до військового полігону? (Взимку він залишився без їжі.)

  • Хто знайшов замерзлого непритомного вовка? (Капітан Петро Лях.)

  • Як облаштували льотчики лігвище для вовка? («… видовбали ломами у мерзлій землі Сіроманцеві яму під лісосмугою, вкрили її соняшничинням».)

  • Розкажіть про те, як Сіроманець врятував Андрійка Ляха.

  • Як ви ставитесь до того, що Сашко вирішив вилікувати вовка від сліпоти у лікарні?

Довідка.


  • Чому Сіроманець прийшов у Сашкове село? (Помирати.)

  • Зачитайте останній уривок, висловіть власні враження. Висловіть думку про те, як би ви закінчили цей твір.

• «Займи позицію».

 Чи згодні ви із словами вчительки Надії Петрівни: «…треба оберігати не тільки воду, повітря і ліс, але й звірів».

• «Мозкова атака».

 У чому полягає гуманізм повісті?

Словничок.


• Порівняльна робота.

Порівняйте Сіроманця та звичайного вовка у природі. Зверніть увагу на те, що Сіроманець мислить, як людина, зачитайте відповідні уривки з твору.

• Огляд учнівських ілюстрацій до повісті.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.


  1. Незакінчене речення.

Читаючи повість М.Вінграновського «Сіроманець»

  • я відчув…

  • я уявив…

  • я зрозумів…

  1. С л о в о в ч и т е л я.

На початку уроку ми говорили про те, що є дітьми великої, могутньої Природи. Тому доречним буде скласти про неї сенкан.

Довідка.

Наприклад: Природа.

Красива, мудра.

Надихає, лікує, допомагає.

Робить людину кращою.

Мати.


  1. Взаємооцінювання в парах, оцінювання роботи учнів учителем.

V. Домашнє завдання.

Написати творчу роботу – власну версію подальшого розвитку подій у повісті. Підготуватися до характеристики Сашка – головного героя твору .


Урок №

Тема. Доброта, вигадливість, рішучість Сашка, його здатність на самостійні вчинки, особливо у відстоюванні своєї позиції.

Мета: простежити, як розкривається характер Сашка; учити п’ятикласників осмислювати вчинки героїв та оцінювати людські якості; розвивати вміння характеризувати головного героя за планом; виховувати кращі риси характеру.

Обладнання: портрет М.Вінграновського, запис фільму (кіностудія ім. О.Довженка, 1989 р., режисер Петро Марусик), картки із зображенням смайликів.

Епіграф: Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської (М.Рильський).

Хід уроку

І. Перевірка виконання домашнього завдання.

1. З'ясування рівня засвоєння учнями матеріалу теми попереднього уроку.

• Клоуз-тест.


  1. Вовка звали… (Сіроманець).

  2. Він співав … голосом. (Тихим старим).

  3. Як звати хлопчика, який захищав вовка? (Сашко).

  4. Хто ненавидів вовка найбільше? (Василь Чепіжний).

  5. На старість Сіроманець… (осліп).

  6. Після того, як вовк упав у яму, його віднесли… (в кузню).

  7. Які слова Надії Петрівни запам'ятав Сашко? (І воду, і землю, і звірів треба оберігати).

  8. Де заховався вовк після втечі з села? (На полігоні).

  9. Кого врятував від смерті Сіроманець? (Андрійка Ляха).

  10. Сашко повів вовка до Одеси, щоб… (прооперувати і зробити зрячим).

  11. У Сашкове село Сіроманець прийшов… (помирати).

  12. Продовжте речення: «З води сходило сіре сонце, на ньому скидалась риба, і Сашко…» («… обнімав Сіроманця за шию»).

2. Зачитування й аналіз кількох виконаних удома творчих робіт, у яких викладено власну версію подальшого розвитку подій у повісті.

3. Перегляд останніх кадрів однойменного фільму, коментар учителя.



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотиваційний етап.

1. З'ясування емоційної готовності до уроку за допомогою смайликів, яких діти самі малюють у зошитах.

2. Актуалізація суб'єктивного досвіду й опорних знань.

• Вкажіть біля першого смайлика риси характеру, які вас радують, а біля другого ті, які засмучують.










Мене радує, коли людина…

Мене засмучує, коли людина…

• А які риси характеру притаманні вам? Які з них допомагають у повсякденні, в навчанні, а які, навпаки, заважають?

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Створення таблиці «План характеристики героя».

Віктор Гюго сказав: «У цьому світі є тільки одна річ, перед якою повинні схилятися, − це геній, і одна річ, перед якою слід упасти на коліна, – це доброта». Доброта – це та риса характеру, яку цінували в усі часи, саме добрих людей люблять і поважають найбільше, вони мають красиву душу (Зачитати епіграф і прокоментувати його). Сьогодні на уроці ми вчитимемось пізнавати людину, оцінювати її якості, адже саме таким чином будемо займатися самовихованням. А що вас найбільше цікавить у людині? (Учні на основі відповідей складають таблицю, яку заповнюватимуть протягом уроку кожен у своєму зошиті).

План характеристики героя

Коментар або цитата

  1. Ім'я персонажа, хто він.

  2. Зовнішність.

  3. Риси характеру:

а) … ;

б) … ;


в) … ;

г) … .


4. Мова героя.

5. Що уособлює герой.

6. Мета і прагнення.

7. Ставлення автора.

8. Власна оцінка.





  1. Бесіда.

  • Розкажіть про першу зустріч хлопчика і вовка. (Сашко задерев'янів, Сіроманець тим часом обнюхав його з ніг до голови, лизнув на куртці ґудзики і ліг на листя, потягнувся до нього мордою і ще раз лизнув Сашкове коліно) .

  • Як хлопчик називав вовка? (Сіроманчик, лизунчик, вовчик). Про що це свідчить?

  • Зачитати в особах розмову Сашка з батьком. Як можна охарактеризувати хлопчика? (Любить природу, тварин; хлопчик може скласти думку про вчинки людей; впевнений у тому, що шкоди більше від людей, ніж від вовка; іноді навіть ображається на дорослих за те, що вони не захищають Сіроманця).

  • Як Сашко ставиться до Чепіжного? Які слова використовує автор, змальовуючи стан хлопчика? (Мало не кричав; паленів; гірко і тоскно стало Сашкові; сумно дивився; плакав; зло подивився услід Чепіжному. Стан розпачу, тривоги, безсилля, навіть ненависть).

  • Чи є у Сашка друзі серед однокласників? Які риси характеру він виявляє у спілкуванні з ними? (Лише з однокласницею Галею Грушецькою він зміг поділитися своєю таємницею про дружбу з вовком, саме вона допомогла Сашкові, коли той збирався в Одесу. Між ними довірливі та щирі стосунки.)

  • У чому виявилась винахідливість хлопчика?

  1. «Займи позицію».

• Як ви оцінюєте вчинок Сашка, коли він без відома батьків пішки вирушив в інше місто, при цьому взявши п’ятдесят карбованців? Відповідь починайте так: «Я підтримую Сашка, бо…» або «Я негативно ставлюсь до цього вчинку хлопчика, бо…».

  1. «Перевтілення». Уявіть себе на місці Сашка. Розкажіть від імені хлопчика про його переживання.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

  1. Складіть сенкан про Сашка.

Наприклад: Сашко.

Добрий, рішучий.

Тривожиться, рятує, бореться.

Є справжнім захисником природи.

Друг.


  1. Поетична хвилинка (автор М.Вінграновський, написаний вірш 1976 р.)

ПІСНЯ СІРОМАНЦЯ

Познайомився з лісом, травою, грозою,

І на лапах моїх доцвітає весна.

Походив по снігах, понапивався водою,

Понаслухав рушниць - їм немає числа.
Вийшла з дому зоря й піднімає вітрило,

Степ з лиманом лягли - ждуть вітрило зорі...

З-поза хмари на вечір дощем засвітило -

То вже я народився при дубовій корі...


Познайомились дні, день за днем за собою,

Невелике життя засміялось і - вже...

І тече далина, як ріка за сосною,

І в Сашковому зошиті il a neige...



  1. Взаємооцінювання в парах, оцінювання роботи учнів учителем.

V. Підсумок уроку.

С л о в о в ч и т е л я.

Я дуже хочу, діти, щоб ви були добрими, щирими, милосердними, безкорисливими, ставилися до природи не як споживачі, а як захисники. Бажаю вам таких відданих друзів, як Сашко. Запам'ятайте, що «крізь прекрасну природу світиться краса душі людської». Прислухайтесь до слів А. Костецького:

І ні стеблинку, гілку

чи травинку

Я не ображу: це ̶

страшенний гріх!

Бо в кожній з них

Живе тремка живинка,

Що світиться

довірою до всіх!

VІ. Домашнє завдання.

Закінчити роботу з таблицею.





Скачати 145.96 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка