Тип уроку: комбінований



Скачати 165.23 Kb.
Дата конвертації10.01.2018
Розмір165.23 Kb.

Тема. І.Котляревський «Наталка Полтавка» - перший твір нової української драматургії . Наталка як уособлення кращих рис української жінки . Боротьба героїв п’єси за своє щастя

Мета: охарактеризувати образи п'єси,з'ясувати роль і функцію пісень в творі,розвивати вміння відстоювати людську гідність,власні принции;грамотно висловлювати свої думки,почуття;робити висновки,узагальнення;виховувати почуття гордості за національну культуру;прищелювати любов до театру,інтерес до наслідків особистої праці, виховувати моральні цінності.

Обладнання:портрет І.Котляревського,аудіозапис пісень героїв п'єси,фотоілюстрації до змісту твору, підручник, текст твору,дидактичний матеріал,прислів'я про щастя.

Тип уроку:комбінований.
Щастя – не слава, не гроші. Все це минає.
Щастя – це люди хороші, шана людськая.
Там, де трудніше, де важче,
Швидше знайти його вдасться.
Руки твої роботящі – ось твоє щастя!

О.Підсуха

Хід уроку

Організаційний момент.

Слово вчителя.

Сьогоднішній наш урок я хочу почати з притчі.



Притча

Уявіть, що кожного дня ви в банку отримуєте 86 400 доларів. І витратити ці гроші можна тільки цього дня, переносити покупки ні в якому разі не можна. Що ви будете робити? Звичайно, витрачати гроші!

У кожного з вас є такий банк і він називається ЧАС. Щоранку ви отримуєте 86 400 секунд. Пізно вночі ви підраховуєте підсумки, не дивлячись ні на що!!!

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує рік, запитайте про це студента, який не склав вступні іспити до інституту.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує місяць, запитайте про це жінку, котра чекає дитину.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує тиждень, запитайте про це редактора щотижневої газети.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує година, запитайте про це закоханих, які чекають на побачення.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує хвилина, запитайте про це людину, яка запізнилась на потяг.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує секунда, запитайте про це людину, яка дивом врятувалася від аварії.

Якщо ви хочете дізнатися скільки коштує мілісекунда, запитайте про це спортсмена, який отримав срібну медаль на Олімпійських іграх замість золотої.

Кожного дня ви отримуєте 86 400 секунд, і кожного вечора вони зникають. Даремно чи ні – все залежить тільки від вас.

І мені хочеться, щоб 2 700 секунд, які ми проведемо разом, минули недаремно й торкнулися ваших сердець. Успіхів вам!!!



Оголошення теми та мети уроку.Мотивація навчальної діяльності учнів.

Метод «Передбачення».

- Як ви вважаєте, про що може йти мова на уроці, який розпочинається таким епіграфом?

-Сформулюйте свої думки за допомогою методу «Незакінчені речення»:


  • я вважаю, що на цьому уроці ми…

  • сьогодні йтиме мова про…

  • скоріш за все на уроці ми розглянемо…

Слово вчителя.

Друзі! Ми живемо в час, коли моральні цінності витісняються, черствістю егоїзмом, навіть жорстокістю.

Але ж людина перестає бути людиною, навіть маючи мову, знаючи історію, якщо вона не наділена благородством, співчуттям, неспроможна любити, не має сили і бажання боронити добро від зла, боротись за щастя.

Мета нашого уроку посіяти у ваших душах зерна добра й любові, прагнення щастя.

Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Тема твору: показ життя сільської бідноти в епоху розкладу феодально-кріпосницького ладу.

Ідея твору: втілення народного ідеалу української жінки,її моральної краси;засудження лицемірства,крутійства,хижацтва сільської верхівки в образах виборного і возного.

Основна думка: офіційна мораль тогочасного суспільства суперечить гуманістичним принципам.

-Що об’єднує героїв п’єси? (Прагнення щастя).



М е т о д « М і к р о ф о н».

- Висловіть свою думку на тему «Що таке щастя?»



Сприймання і засвоєння навчального матеріалу.

Н а д а н н я н е о б х і д н о ї і н ф о р м а ц і ї.

Щастя… Для одних – це гроші, розкіш. Інші бачать його в сімейному житті, ще інші – у повсякденній роботі.

Говорячи мовою словника, щастя – поняття моральної свідомості, що позначає стан людини, який найбільше відповідає внутрішній задоволеності повнотою й осмисленістю життя. Це уявлення про те, якими повинні бути життя і діяльність людини.

Академік М. Амосов, розмірковуючи про щастя, дійшов висновку, що його приносять не гроші і не висока посада, слава чи успіх у жінок, а ставлення тих, хто оточує тебе, їхня довіра, повага, любов.

Іван Багряний переконує, що щастя любить сміливих.

Щастя… У кожного своє мірило його. Щастя не можна виміряти, його треба відчути. Немає в житті рівних доріг, що ведуть до щастя. Шлях до нього тернистий, терпкий. У кожного різне бачення щастя. Різне бачення його і в героїв п’єси «Наталка Полтавка», різний шлях до нього її персонажів.



І н т е р а к т и в н а в п р а в а «Асоціативне гроно».

Символом нашого уроку буде серце. Адже справжнє щастя твориться з чистим серцем і відчуває щастя людина не розумом, а серцем. Із сердець утворилась квітка «ЩАСТЯ», на пелюстках якої – народні прислів’я про щастя. Можливо, якесь із них допоможе підтвердити вам свою думку під час дискусії.

Серце – символ вручаю кожному з вас, на ньому запишіть , що ви очікуєте із уроку.

На сьогоднішньому уроці ми постараємося осмислити внутрішній світ персонажів

драми, їх велике бажання бути щасливими.

Закріплення та систематизація знань.

-Уявімо, що до нас завітали герої драми. Кожен з них розкаже про себе.

Заходить дівчина в українському одязі і співає ( звучить пісня ) .

Ой, я дівчина Полтавка,

А зовуть мене Наталка.

Дівка проста, некрасива,

З добрим серцем, не спесива...

Найбільше моє багатство - моє добре ім'я. Я переконана, що краще вмерти, ніж з немилим жити. Ось тому, коли повернувся мій Петро, я знайшла в собі сили сказати пану возному, що краще втоплюся, ніж вийду за нього заміж.

- Що ви можете сказати про дівчину? Чи сподобалася вона вам?

1 . Характеристика образу Наталки.

У п’єсі «Наталка Полтавка» відтворено духовне напруження героїні, яка, потрапивши в складну ситуацію, переживає боротьбу між почуттям та обов’язком. Таким постає перед нами образ Наталки, простої й чесної дівчини, щирої у своєму горі і в радощах, здатної на глибокі почуття й благородні вчинки.

Наталку автор наділяє найкращими рисами: розумом, чесністю, скромністю, любов’ю до праці, благородною щирою вдачею. Болем крається її серце за коханим Петром, який перебуває в далекій стороні й невідомо, коли повернеться. Підтвердженням цьому є пісня Наталки «Віють вітри» — яскрава музично-психологічна характеристика внутрішнього стану героїні, гранично проста, щира й виразна.

Стурбована освідченням возного, Наталка вказує на різницю їхнього соціального походження, намагаючись цим переконати залицяльника в неможливості шлюбу. Сумна мелодія пісні «Видно шляхи полтавськії» — прекрасний психологічний контраст до пишномовних сентиментальних висловлювань возного.

Але Наталка любить свою матір і шанує її, готова на самопожертву заради неї. Тому врешті материні сльози, умовляння, навіть докори змушують дівчину погодитись на нерівний, нещасливий шлюб із возним.

Дівчина в розпачі. Наодинці із собою, зі своїми думками, вона лине до того, хто міг би врятувати її: «Спіши, милий! Спаси мене од лютої напасті! За нелюбом коли буду, то мушу пропасти».

Наталка вірна в коханні. Вона чекає на Петра, який пішов чотири роки тому на заробітки і від нього не було жодної звістки. Зі слів виборного ми дізнаємося про минуле дівчини: колись вона з батьками жила в Полтаві на Мазурівці (околиця Полтави); жили не бідно, у достатках. Дитячі роки її минали в товаристві «якогось сироти Петра», що його Терпили прийняли «за годованця». (Петро був старший від Наталки років на три-чотири, вони любилися, «як брат з сестрою».) Та невдовзі сім’ю спіткало горе: старий Терпило, «понадіявшись на своє багатство», почав водити товариство і влаштовувати бенкети з різними купцями, канцеляристами, повітчиками тощо. Швидко він пропив гроші, розорився. А коли дізнався, що Петро хоче одружитися з Наталкою, не дав свого благословення, навіть вигнав Петра з двору, заподіявши цим Наталці нестерпного болю. У великій бідності помер старий Терпило, залишивши бідувати свою дочку Наталку з матір’ю-вдовою. Убита цими нещастями — смертю батька й розлукою з коханим — Наталка переїжджає з матір’ю в село. Тут вони купили собі хатку та стали скромно жити.

Наталку в селі шанують люди. Ось як характеризує її виборний: «Золото — не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою. Крім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і свою матір на світі держить». Розмовляючи з Терпилихою, він доповнює характеристику дівчини: «Об розумі і добрім серці Наталки нічого і говорити; всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».

Сама Наталка говорить про себе словами пісні:

Не багата я і проста, но чесного роду,

Не стиджуся прясти, шити і носити воду.

Ці слова вказують на самоповагу Наталки, для якої найбільшим багатством є добре ім’я. Та хоча Наталка говорить про себе як про «безпомощну сироту», її такою, напевне, не назвеш, адже чотири роки по смерті батька їй вдається без сторонньої допомоги «держати на світі» себе й стару матір. А це свідчить про працьовитість дівчини. Робота для неї — органічна потреба, звична справа. Ми бачимо її то з коромислом, коли вона несе воду з річки, то за шиттям. Помешкання Наталки скромне, але чисте й ошатне.

Та Наталка здатна боротися за своє щастя. Коли в село повертається Петро (а дівчина вже подала рушники возному), вона рішуче заявляє, що навіки відмовляється від нього, але й за возного не піде, хоча й знає, що таке її рішення може мати негативні наслідки.

Важливим фактором характеристики персонажа є його мова. Недаремно Сократ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Мова Наталки передає її багатий внутрішній світ. Це проста, звичайна розмовна українська мова тих часів, пересипана дотепними (але не образливими) прислів’ями і приказками, афористичними висловами. Ці мовні засоби Наталка вживає цілком доречно, відповідно до обстановки, і вони допомагають їй краще, ясніше висловити свої почуття. А часом мова героїні виливається в пісню, і тоді в словах героїні чується глибокий ліризм, щира задушевність.

Отже, Наталка Полтавка — перший у новій українській літературі позитивний, реалістично змальований образ жінки-селянки, ідеальний образ української дівчини з усіма її чеснотами. У ній — жодної негативної риси, жодного негативного вчинку. Тому й сьогодні вона полонить і хвилює серця глядачів добротою, великодушністю, моральною чистотою.

Роль Наталки Полтавки на сценах різних театрів свого часу грали Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті, Є. Зарницька, О. Ротмірова, О. Петрусенко.

Цитатна характеристика героїні

Наталка про себе:

«Ви пан, а я проста, ви багатий, а я бідна, ви возний, а я простого роду».

«Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стиджуся прясти, шити і носити воду».

«Моє все багатство єсть моє добре ім’я».

«Лучче умерти, як з немилим жити, / Сохнуть з печалі, щодень сльози лити».

Наталка — матері: «Я покоряюсь вашій волі і для вас за першого жениха, вам угодного, піду заміж; перенесу своє горе, забуду Петра і не буду ніколи плакати».

Возний: «Ти одна заложила ему [серцю] позов на вічнії роки, і душа моя єжечасно волаєть тебе і послі нишпорной даже години».

Виборний: «Золото — не дівка! Наградив Бог Терпилиху дочкою. Крім того, що красива, розумна, моторна і для всякого діла дотепна,— яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою, шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить».

«...Всі матері приміром ставлять її своїм дочкам».

Терпилиха про дочку: «...вона добра у мене дитина, вона обіщала для мого покою за первого жениха, аби б добрий, вийти заміж».

- Я вважаю, що образ Наталки не був би таким повноцінним, якби в творі не було образу її коханого Петра. Отож, запросимо його до нас у гості.

Заходить хлопець в українському одязі, з торбиною за плечима ( звучить пісня ).

Я - сирота без роду, без племені, без талану, без приюту. Не маю ні хатини, ні батька, ні матері. Нічого в мене ні сіяно, ні орано, бо один я у світі. Я дуже люблю Наталку, але відмовляюся від усього щастя заради її благополуччя.

- Як ви вважаєте, чому Петро відмовляється від Наталки? Може, покохав іншу?
2 . Характеристика образу Петра.

Петро — коханий Наталки. Як характеризує себе сам: «бурлака на світі; тиняюсь од села до села», «нема у мене ні родичів, ні знакомих. Які будуть знакомі або родичі у сироти?», «нема у мене ні кола, ні двора: весь тут». У пошуках заробітку, був «і у моря, був і на Дону, заходив і в Харків…».

Він працьовитий, чесний,великодушний,безкорисливий, має добре серце і почуття власної гідності. Крім того, він навіть здатний, як і Наталка, на самопожертву: ладен відмовитися від коханої дівчини, аби вона жила забезпечено й не йшла проти волі матері. Петро дуже кохає Наталку — «Люблю тебе більше, як самого себе», тому пропонує їй зароблені гроші, «щоб пан возний ніколи не попрекнув тебе, що взяв бідну і на тебе іздержався».

Петро — лірик за характером. Він шанує героїчне минуле народу, більшість його пісень широко відомі. Це «Ой не шуми, луже», «Ой та йшов козак з Дону», «Та нема в світі гірш нікому», «Сонце низенько» та ін.

Петро — чуйний і вразливий, але не спроможний боротися за своє щастя тому, що боїться завдати коханій ще більших неприємностей. Він релігійна людина, і це також накладає відбиток на його характер та поведінку. Вихований на кращих традиціях патріархальної сім’ї, Петро не хоче, щоб дівчина йшла за нього проти волі матері. Це образ людини покірної долі, оповитий мінорною гамою почуття кохання в різноманітних його виявах — вірності, стражданні та самопожертві. У його характері домінують доброта, християнська покора та всепрощення.

Петро відмовляється від Наталки, бо в нього переважають надмірна людська доброта, християнське смирення, всепрощення.

- Важливу роль у розкриті теми уроку має образ возного Тетерваковського. Не було б його - не було б соціально -побутового конфлікту(звучить пісня).

Входить хлопець з палицею, одягнений по - міському.

Я - дворянин, але готовий одружитися з убогою селянкою, бо власному серцю не накажеш.

- Як ви вважаєте, почуття возного до Наталки щире чи корисливе?



3 . Характеристика образу возного.

Возний — це типовий чиновник у повітових судах в Україні кінця ХVІІІ — на початку ХІХ ст. За соціальним станом він належить до чиновного панства тих часів — дворянства. Тому в його поведінці й мові проявляється відчуття привілейованого становища.

Образ возного Тетерваковського подано в сатирично-гумористичному плані. Він є збірним сатиричним образом судових чиновників, і хоч у п’єсі показаний не на службі, а в особистому житті, як залицяльник і наречений, усе одно в розмовах і поводженні він виявляє себе як здирник та хабарник.

Возний надзвичайно стурбований тим, що з кожним роком усе складніше стає «викачувати» із селян гроші. Коло його інтересів обмежене: судові справи, визискування, начальство, позови тощо. Розмова возного з Петром про театр яскраво розкриває його невігластво, неосвіченість, яку він так старанно приховував.

Микола дає йому таку влучну характеристику: «Хапун такий, що з рідного батька злупить».

Звертає на себе увагу мова возного — суміш канцеляризмів, старослов’янізмів, юридичних термінів, казенно-судової лексики. Комічний ефект образу досягається завдяки тому, що прості думки возний висловлює казенною мовою, яка зовсім незрозуміла для простого люду. Так, замість того, щоб сказати Наталці, що він бачив багато гарних дівчат, але жодної так і не покохав, Тетерваковський говорить: «Бачив я многих — і ліпообразних, і багатих, но серце моє не імієть — теє-то як його — к ним поползновенія. Ти одна заложила ему позов на вічнії роки, і душа моя єжечасно волаєть тебе і послі нишпорной даже години».

Та все ж можемо стверджувати, що його кохання до Наталки було щирим. Адже він людина багата, при посаді, а наміри його стосовно одруження з бідною селянкою цілком серйозні. Він зважився на те, щоб переступити звичаї свого кола і взяти за дружину нерівню собі. Любов Тетерваковського ще й людяна. Зрозумівши, що Наталка вірно кохає Петра, він знайшов у собі сили відмовитися від бажаного щастя, аби коханій було добре.

Учні доводять думку, використовуючи Метод « Прес».

- У творі вирішується вічна проблема - батьки- діти. Як ви думаєте, хто до нас повинен зараз завітати?

Заходить жінка в бідному українському одязі, з накинутою на плечі хустиною(звучить пісня).

Така бідність кругом, таке убожество, що не знаю, як далі на світі жити. На нас бідних і безпомічних, як на те похиле дерево, і кози скачуть. Одне бажання в житті - видати Наталку за заможного чоловіка. Та якби ж вона слухала мене, була мені покірною. Прошу, Наталко, викинь Петра з голови, і ти будеш щасливою.



4 . Характеристика образу Терпилихи.

Складним є образ матері Наталки — Горпини Терпилихи. Це бідна вдова, яка у своєму житті зазнала багато лиха. З одного боку, мати дуже любить свою дочку, піклується про її благо, виховала Наталку доброю, чесною й працьовитою. З іншого, у намаганні домогтися для дочки щастя мати завдає їй болю, змушує піти на самопожертву. Адже мати й дочка розуміють щастя по-різному. Горпина вважає, що щасливим може бути тільки людина матеріально забезпечена, тому й не проти того, щоб дочка вийшла заміж за возного. Однак наприкінці твору мати переконується, що дочка буде щасливою тільки з тим, кого кохає,— із Петром.

-А з якими персонажами драми ми ще не зустрілися?

5 . Макогоненко і Микола (лунає музика).



Слово вчителя.

Отже, ми переконались, що щастя Наталки у її доброму імені, в праці, коханні Петра – у готовності до самопожертви в ім’я щастя близьких людей. Возний щасливий. Що хоч одну добру сраву зробив у своєму житті. А Терпилиха… Хіба мати ворог своїй дитині.

-Які поняття включає для вас слово «сім’я»? ( відповіді учнів).

Давайте за допомогою методу «Гронування» узагальнимо ці поняття.



Сімя–спільний побут,діти,щастя,взаємоповага,любов,довіра,розуміння…

За твердження психологів, сім’я – це мала соціальна група, заснована на шлюбі та кровній спорідненості. Члени сім’ї об’єднуються емоційними зв’язками, спільністю побуту, моральною відповідальністю, взаємодопомогою.



Проблемне запитання.

-Які погляди на сім’ю існують у творі Котляревського «Наталка Полтавка»?



Давайте пригадаємо, як за часів Козаччини здійснювався вибір нареченого чи нареченої ( драма «Весілля») .

Фронтальне питання.

- Як це пов’язано з п’єсою Котляревського? Як Наталка чинить у кульмінаційному моменті твору (…. одрікаюсь і за Возним ніколи не буду»; тяжіння до матріархату).



Паралель між минулим і сучасним.

-Як у сучасному житті оцінюють роль сім’ї, її впливу, її створення?

- Які реаліті – шоу щодо вибору партнера, значення сім’ї існують на телебаченні?

( «Хто хоче заміж за мого сина?», «Міняю жінку», «Тиждень без жінок»).

Складання сенкану із теми «Сім’я» та «Щастя».

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Наприклад:

Сім’я

Щаслива, повна,



Навчає, виховує, забезпечує,

Сім’я – основа майбутнього дитини,

Родина.
Щастя

Різне, жадане, прекрасне,

Кличе, тривожить, манить.

Щастя знає, кого шукає –

Скарб.

Робота з таблицею

Сім’я


Критерій оцінювання

Самостійний вибір партнера

Взаємоповага

Любов

Довіра

Розуміння

Спільний побут

Діти

Щастя

Погляд з минулого

«Наталка Полтавка»



+-

+

+

+

+

+

+

+

Сучасний погляд

+

+-

+-

+-

+-

+

+-

+-

Підбиття підсумків уроку.Оцінювання учнів.

У п’єсі Котляревський виступає як драматург-новатор. Він поставив перед собою завдання — в образі Наталки показати взірець людяності, духовної краси простої людини. І йому це вдалося. Також реалістично змальовані інші персонажі — своїми думками, переживаннями, що психологічно вмотивовані.

Сказати, що сучасні погляди на сім’ю гірші, ніж три століття тому, однозначно не можна. Головне, що було актуальним, є і буде – це будувати родину на тих цінностях, що їх утверджував Котляревський (епіграф) та його Наталка Полтавка. На тих цінностях, що їх ми визначили ще початку уроку.



-Які зерна посіяли ви у своїх душах? (доброти, великодушності, щирості,прагнення боротись за своє щастя). Зерно до зернини – і виросте нива, а назва її – життя.

Надіюсь, що сьогоднішній урок спонукав вас до того, щоб ви задумалися над своїми вчинками, характером, поведінкою, ставленням до батьків, людей старшого покоління, молодших себе. Творіть добро, і воно повернеться до вас сторицею.



Слово вчителя.

Урок закінчимо молитвою.

Світ який – мереживо казкове!

Світ який – ні краю, ні кінця.

Зорі, трави, мрево світанкове,

Магія коханого лиця.

Не шкодуй добра мені, людині,

Щастя не жалій моїм літам.

Все одно ті скарби по краплині

Я тобі закохано віддам.

Домашнє завдання.Скласти пам’ятку моральних цінностей українського народу.
Каталог: uploads -> editor -> 4827
editor -> Формування критичного мислення на уроках інформатики Методика підготовки уроків з розвитку критичного мислення
editor -> Мистецька розминка
editor -> Індивідуальний характер перевірки
editor -> Литература Д. Наливайко стр. 6-14 читать, стр. 14 пис ответить на вопросы 1-3
editor -> Стратегія сталого розвитку України
editor -> Випускна творча робота Назва проекту: «Формування екологічних цінностей, здоров’язберігаючих факторів в умовах випереджаючої освіти для сталого розвитку»
editor -> Новинки психолого-педагогічної літератури Психолого-педагогічне забезпечення навчально-виховного процесу в школі дуже актуально

Скачати 165.23 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка