Тема. Речення двоскладні й односкладні, прості та складні. Мета



Скачати 80.77 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір80.77 Kb.

Тема. Речення двоскладні й односкладні, прості та складні.

Мета: поглибити знання учнів про будову речення, його граматичну основу; про двоскладні й односкладні речення та навчити їх розрізняти й порівнювати; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях; розвивати творчі вміння моделювати двоскладні й односкладні, прості й складні речення відповідно до мети й обставин спілкування; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти поглибленню знань з історії України; виховувати почуття гордості за героїчне минуле нашого народу; викликати прагнення наслідувати кращі риси характеру національних героїв.



Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Соціокультурна змістова лінія: лицарі України.

Обладнання: презентація теми, індивідуальні картки, підручник, тлумачний словник.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сторінка «Кмітлива».

Вступне слово вчителя

Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок у вигляді книжки. Часто, сповнена мудрості, розкриває свої обійми для нас саме книга. Коли читаєш її, в уяві постають дивовижні образи, створені художниками слова. А чому сьогодні не спробувати, хоча б на 45 хвилин, стати митцями і не створити своєї книги? А про кого ми її напишемо? Давайте звернемо увагу на епіграф уроку.

Я за Україну все віддав

І маю чесне право в ній лежати.

Я ранами до неї припадав,

За неї мусив ворогів карати (Л. Горлач).

Отже,ми будемо створювати книгу про козаків. Як ще називали оборонців нашої землі? (Лицарі).

Словникова робота

Лицар – вільний козак-запорожець, якому властиві козацька доблесть і воєнне мистецтво.

То як ми назвемо нашу книгу? («Лицарі України»)

Рефлексія

Щоб краще працювалося, дамо собі установку (кожен із учнів читає по одному реченню).



Сторінка «Оптимістична».

Аутотренінг

Я школяр.

Я особистість творча.

Я міркую, замислююся.

Я хочу знати.

Я можу творити.



ІІ. Актуалізація опорних знань

Сторінка «Розумна».

Щоб визначити тему уроку, треба розгадати кросворд. Якщо правильно відповідатимете, у вертикальному рядку утвориться слово, що підкаже нам тему уроку.



  1. Слово або сполучення слів, яке називає того, до кого ми звертаємося з мовленням. (Звертання)

  2. Завершене висловлювання, яке складається з кількох речень, об’єднаних між собою змістом та синтаксично, і служить для вираження зв’язних думок.( Текст)

  3. ДЧР, що відповідає на питання ЯКИЙ?, ЧИЙ? КОТРИЙ? (Означення)

  4. Сукупність слів нашої мови. (Лексика)

  5. ДЧР, що відповідає на питання ЯК?, ДЕ?, КОЛИ? (Обставина)

  6. Розділ науки про мову, що вивчає будову словосполучень та речень.(Синтаксис)

  7. Розділ науки про мову, що вивчає частини мови. (Морфологія)

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Визначення цілей уроку

Отже, сьогодні ми будемо говорити про речення. На попередньому уроці ви вже ознайомилися з цією синтаксичною одиницею. Давайте визначимо, що ви вже знаєте, умієте та очікуєте від сьогоднішнього уроку.



Знаємо: що таке речення, його види.

Уміємо: розрізняти речення та словосполучення, речення прості й складні, односкладні та двоскладні; правильно розставляти розділові знаки в складних реченнях.

Очікуємо: поглиблення знань про будову речень; удосконалення пунктуаційних умінь щодо правильної розстановки розділових знаків у складних реченнях, навичок визначати тему тексту; розвиток творчих умінь.

IV. Повторення теоретичних відомостей, необхідних для роботи на уроці

Лінгвістичний ланцюжок «ТИ – мені, Я – тобі»

Учні по черзі ставлять питання одне одному з цієї теми.



V. Вироблення в учнів умінь і навичок , шляхом виконання різних видів вправ

Сторінка «Дослідницька».

Пунктуаційний практикум

Прочитати. Довести, що перед вами текст. Сформулювати тему, підібрати заголовок. Поділити текст на речення. Розставити розділові знаки. Назвати орфограми у виділених словах.

Серед визначних діячів України почесне місце належить кошовому отаманові Запорізької Січі Івану Сіркові у ті тяжкі часи йому не довелося навчатися в школі тому залишився неписьменним природа щедро наділила його розумом і військовим талантом



Назвати речення прості й складні. Довести правильність свого вибору.

«Синтаксична естафета». Зробити повний синтаксичний розбір останнього речення.

1 уч. Виписати два словосполучення з останнього речення, розібрати їх.
2 індивідуальні картки

Картка№1.

Від іменників утворити прикметники, записати їх фонетичною транскрипцією. Пояснити звукові зміни.

Козак, Прилуки, Запоріжжя, товариш.


Картка №2.

Слово неписьменний розібрати за будовою, указати спосіб творення. Виконати морфологічний розбір.
Вибіркова робота «Знайди ГО»

Виписати з кожного речення ГО. Указати односкладні й двоскладні речення. Пояснити орфограму у виділеному слові.

Пилип Орлик

Пилипа Орлика називають автором першої в Європі державної конституції. Походив він зі шляхетного роду Орликів у чеському королівстві. Перші ази освіти отримано в Литві. Висока освіченість і працелюбство Орлика привернули увагу гетьмана Мазепи. Пилипа призначили спочатку канцеляристом, а потім – писарем.

Орфоепічна фізкультхвилинка «Слідами власних помилок»

Учитель зачитує слова, деякі з них неправильно наголошуючи. Правильно – плескають у долоні, неправильно – тупотять ногами.

Отаман, гетьманський, вигнання, вогняний, легкий, український, визвольний, полуботки, разом, урочистий, пристаркуватий, знаряддя, зручний, літопис.



Робота з підручником (с.9.) «Культура слова».
Цифровий диктант «Принцип Попелюшки» (розсортуй речення)

1 – просте речення; 2 – складне.

Петро Дорошенко народився в Чигирині в сім’ї козака. У 22 роки став козаком гетьманської сотні. У 26 років очолює Прилуцький полк, яким орудує шість років. Після смерті Хмельницького він серед тих, хто підтримує політику Івана Виговського. Був чигиринським полковником, а потім козацька рада вручає йому булаву.

11222
«Знайди відповідність»



  1. Гетьманська столиця була в Чигирині.

  2. Коли гетьманом став Іван Мазепа, він побудував палати під Батурином.

  3. Резиденція гетьмана розміщувалась у батуринському замку, укріпленому валами.

  4. Гетьманські палати обладнали за західними зразками.

А. Розп., неокл., просте, двоскл., пош., пов., ускл. дієприкм. зв.

Б. Розп., неокл., просте, двоскл., пош., пов., неускл.

В. Розп., неокл., просте, односкл., пош., пов., неускл.

Г. Розп., неокл., склад.

1.Б; 2.Г; 3.А; 4.В.
Диктант-трансформація


  • Перетворити складні речення у прості. Записати їх. Підкреслити граматичні основи. Пояснити орфограми.

Хмельницький брав участь у незчисленних битвах, він не раз стрічався віч-на-віч із ворогом. У бою під Цецорою Богдан втратив батька, а сам потрапив у турецьку неволю, у якій пробув два роки.

Сторінка «Творча»

Творча робота «Майстри слова»

Робота в групах (диференційоване завдання). Звертаю увагу на епіграф.



1гр. Гра « Сніжна грудка»

Із поданим словом скласти словосполучення, увести його у двоскладне просте речення, перебудувати просте речення на складне.

Ватажок – козацький ватажок – Козацький ватажок був суворим і нещадним до ворогів. Козацький ватажок був суворим і нещадним до ворогів, але він не прагнув військової здобичі.



Борець. Син. Воював.

2 гр. Робота в парі. Діалог

Придумати й розіграти діалог на 6-7 реплік , використовуючи прості, складні, односкладні, двоскладні речення,на тему: «Чи взяв би ти життя гетьманів України прикладом для наслідування? Чому?»

3 гр. Твір-мініатюра

Скласти твір-мініатюру ,використовуючи прості, складні, односкладні, двоскладні речення,на тему:

«Чому українці шанують імена національних героїв?»

VI. Підбиття підсумків уроку. Саморефлексія. «Незакінчене речення»

  • Сьогодні на уроці я пригадав…

  • Я удосконалював…

  • Найважче мені було…

  • Мені сподобалося…

VII. Інформація про домашнє завдання

«Безпрограшна лотерея»

Клас поділити на чотири варіанти.

  • Повторити §8, виписати з творів художньої літератури 5 односкладних речень; виконати синтаксичний розбір двох речень.

  • Повторити §8, виписати з творів художньої літератури 5 двоскладних речень; виконати синтаксичний розбір двох речень.

  • Повторити §8, виписати з творів художньої літератури 5 простих речень; виконати синтаксичний розбір двох речень.

  • Повторити §8, виписати з творів художньої літератури 5 складних речень; виконати синтаксичний розбір двох речень.


Скачати 80.77 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка