Тема: Література рідного краю. Григорій Сковорода. Його місце в історії вітчизняної науки І культури XVIII століття. Велич І безсмертя митця



Скачати 38.81 Kb.
Дата конвертації17.01.2018
Розмір38.81 Kb.
ТипУрок

6 клас
Тема: Література рідного краю. Григорій Сковорода. Його місце в історії вітчизняної науки і культури XVIII століття. Велич і безсмертя митця.

Мета: Наблизити школярів до постаті Г. Сковороди, його творчості; показати універсальність світогляду, зв`язок із нашим краєм; розвивати вміння логічно мислити, оцінювати вчинки людей; виховувати трудолюбивими.

Тип уроку: Засвоєння нових знань (заочна екскурсія).

Обладнання: Електронна мультимедійна презентація, виставка книг.

Хід уроку

  1. Мотивація навчання школярів.

Учитель: Видатний український просвітитель, філософ-гуманіст, поет. Ім`я Григорія Савича Сковороди посідає почесне місце в історії вітчизняної науки і культури XVIII століття. Значення Сковороди вийшло за межі України, воно набуло міжнародного характеру. Тому наше з вами завдання розглянути життєвий і творчий шлях, ідейну спадщину, велич і безсмертя цієї незвичайної людини.

  • Учні записують із дошки тему та епіграф:

Вербовий шлях, вербовий посох,

Перепочинок де-не-де,

Мудрець, замріяний філософ

До дальніх правнуків іде.

П. Дорошко



II. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

Показ електронної мультимедійної презентації про Г. Сковороду.






  • Хто ж такий Григорій Савич?

Учень: Це мислитель, новатор, талановитий педагог, музикант, видатний учений, мандрівник.


  • Яким був Сковорода?


Учень: Він був спокійний, безстрашний, в семирічному віці відзначався охотою до наук і завзятістю духа, любив пустощі, чубився з товаришами, непосидючий, вимогливий до себе, наполегливий, привабливий, талановитий організатор.


  • Чим цікавився Григорій Сковорода?


Учень: Поет цікавився історією свого краю, збирав фольклор, учився грі на скрипці, любив учителювати, мандрувати.

У
читель:
Вірний своїм переконанням, упевнений у тому, що щастя людини не в почестях і розкоші, а у самопізнанні, у трудовій діяльності, Г. Сковорода з 1769 року обирає для себе тяжкий шлях у житті: стає мандрівним філософом, народним учителем, співцем.

У сірій селянській свитці, із торбиною за плечима, із посохом і книгою в руці пішки мандрував від села до села. Він був великим трудівником, спав 4 години на добу, прокидався до сходу сонця й енергійно брався за роботу.

Заслуга Сковороди полягає в тому, що він поставив перед суспільною думкою важливі соціально-етичні проблеми, прокладав шлях передовим ідейним течіям XIX століття. Творча спадщина його – це філософські, етичні, естетичні, педагогічні та літературні погляди, які справили помітний вплив на прогресивних діячів нашої Батьківщини.

До 250-річчя з дня народження Г. Сковороди на Харківщині, у селі Сковородинівка, відкрито Державний літературно-меморіальний музей. Вище вказані портрети з цього музею.







  • Читання та аналіз байок Григорія Сковороди.

  1. Байка «Ворон і Чиж».

  • Яка ж мораль байки?

  • Чому серце людське та звички розкривають суть людської душі?

  • Як ви розумієте вислів Сковороди: «Дерево по плодах пізнається»?

  1. Байка «Жайворонки».

  • Як ви розумієте слова пісні із байки «Жайворонки»:

Не той орел, що високо літає,

А той, що легко сідає…?



  • Який зміст уклав Г. Сковорода в мораль байки?

  1. Байка «Орел і Черепаха».

  • Розкрийте зміст думки байки: «Літати не гірше, ніж повзати».

  • Що таке невідповідальність?


Учитель: За Сковородою, байка має сприяти в пошуках і розкритті вічної істини, його твори були спрямовані на викриття суспільних болячок, підносили дух громадянської гідності, культ розуму, картали світ зловживань, обдурювання, кар`єризму, вельможного самодурства, чинопочитання, наживи, самохвальства, тупоумства. Автор створює низку оригінальних за сюжетом творів, що постали на матеріалі народного епосу, народної мудрості.

Саме під цим дубом мислитель полюбляв сидіти писати твори. Зараз цьому дереву більше 700 років, він стоїть як символ пам`яті про величну людину, яку «світ ловив, та не спіймав».




  1. Рефлексія. Оцінювання.

  • Чи сподобався вам урок?

  • Що найбільше вражає вас у цій особі?

  • За якими критеріями Г. Сковороди хотіли б жити ви?


Учитель: У своїх філософських і літературних творах, розмова із представниками знедоленого трудового народу мислитель розвінчував світ багатіїв і нероб, захищав поневолених і гноблених. Він поставив у центрі своєї філософської системи людину, її реальні потреби й прагнення, доводив, що досягнути істини, а з нею і щастя людина може, лише наслідуючи природу і власний практичний досвід. Кожен – творець власної щасливої долі, бо тільки пізнання своєї природи є умовою справжнього пізнання навколишнього світу. Шлях самопізнання – це шлях самовдосконалення, здобуття щастя і свободи людини.




  1. Домашнє завдання.

1 група – скласти рекламу про творчість Г. Сковороди.

2 група – написати твір-роздум на тему: «Хто труда не докладе, той до добра не прийде».
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Методичні рекомендації до виконання самостійної роботи самостійна робота студентів
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Зарубіжна історіографія
2017 -> Навчально-методичний комплекс
2017 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
2017 -> Програма навчальної дисципліни
2017 -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «основи екології»

Скачати 38.81 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка