Тема. Холодні барви морського краєвиду



Скачати 131.69 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір131.69 Kb.
ТипПовідомлення

Тема. ХОЛОДНІ БАРВИ МОРСЬКОГО КРАЄВИДУ

Мета: поглибити знання про пейзажний жанр; розширити поняття про марину; більш детально ознайомити з творчістю І. К. Айвазовського; розвивати навички
зображувати природу в різних станах; формувати вміння передавати у роботі свій настрій; виховувати почуття гармонії, естетичне ставлення до навколишнього світу.

Тип уроку: комбінований

Техніка виконання: акварельні техніки.

Обладнання: для вчителя приклади лісового, степового, міського краєвидів (репродукції картин І.Шишкіна, І. Грицая), портрет І. К. Айвазовського, репродукції картин І. Айвазовського «Дев'ятий вал», «Наближення бурі», «Буря», «Берег моря», «Неаполітанська затока в місячну ніч», «Льодяні гори», «Краєвид на Золотий Ріг», «Туманний ранок в Італії»,. «Острів Іскія», «Кавказькі гори з моря», «Чесменський бій», схеми вітрильників, кросворд, аудіозапис «Етюда до-мінор» Ф. Шопена; для учнів альбом, акварельні фарби, пензлі, палітра, склянка з водою.
ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.

Сьогодні ми будемо говорити про картини, на яких зображена природа. Хто пам'ятає, як називаються такі картини? Так, це пейзаж, або, як говорять у нас, в Україні, краєвид.

Як побачиш: на картині намальована хатина,

Ну а поряд квітне гай, чи вирує водограй,

Чи безмежне море синє, або парк чудовий наш —

Мусиш знати, що картина називається пейзаж.



(А. Кушнір)

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

Розповідь учителя.

Пейзаж (від франц. — зображення країни) — жанр образотворчого мистецтва, який зображує природу, краєвиди міст і селищ.

Залежно від того, що саме зображено на картині, пейзажі поділяються на міські, сільські, лісові, морські (марини) тощо. (Учитель демонструє приклади.) Але яким би не був пейзаж, художник, зображуючи його, завжди передає певний настрій, який згодом знаходить відгук у серцях інших людей. Саме тому пейзажі можуть бути веселими і сумними, ніжними і таємничими, урочистими і тривожними.

Отже, пейзаж — це твір мистецтва, який зображує природу будь-якої місцевості і який виражає думки та почуття художника.

Мабуть, ви помітили, що один і той же куточок природи виглядає по-різному взимку і влітку, вранці і вночі, і навіть об одній порі року та порі дня наш пейзаж може приймати різний вигляд. Особливо це можна помітити, спостерігаючи за морем, яке буває ой яким мінливим!

Стихіє! Яка ж ти принадливо-різна!

Мінлива, грайлива, стрімка й безупинна...

То лагідно-ніжна, підступна і грізна,

І смерть, і життя в таємничих глибинах!

(Л. Ситник)

І це дійсно так. Давайте прослідкуємо за тим, як може змінюватися характер моря.

Тиша в морі... ледве-ледве Чорна хмара з-за лиману

Колихає море хвилі; Небо, сонце криє,

Не колишуться од вітру Синє море звірюкою

На човнах вітрила білі. То стогне, то виє...



*** ***

З тихим плескотом на берег Цілу ніч гуляв тут вітер,

Рине хвилечка перлиста; Скиглив по щербатих скелях,

Править хтось малим човенцем,— Вило море й кам'янії

В'ється стежка золотиста. Стіни гризло і товкло.

(Леся Українка) (Т. Шевченко)

Запитання до класу.

То яким же буває море? (Ніжним і ласкавим, веселим і спокійним, тривожним і бурхливим, грізним і таємничим.)



Розповідь учителя.

І саме таким його зображував на своїх полотнах видатний художник-мариніст Іван Костянтинович Айвазовський (1817— 1900). Він був сином купця з містечка Феодосії, що розташоване на узбережжі Чорного моря. Усі найяскравіші дитячі спогади художника були пов'язані з морем, мабуть, тому він усе своє життя присвятив зображенню моря, вважаючи його своїм справжнім другом.

Навчаючись у Петербурзькій художній академії, Айвазовський досягнув таких успіхів у написанні морських пейзажів, що йому навіть на два роки скоротили строк навчання і нагородили золотою медаллю. У двадцять п'ять років Айвазовський уже мав світову славу, а у двадцять дев'ять — став професором.

Та художник не міг жити без моря. У тридцять один рік, незважаючи на велику кількість вигідних замовлень у столиці, Айвазовський повертається на Батьківщину, в Крим. Він оселився у Феодосії, в будиночку біля самого моря, де згодом створив найкращі свої твори.

Іван Костянтинович був дуже талановитою людиною — мав здібності архітектора, поета, музиканта, археолога. Він об'їздив усю Європу, Америку, Схід. Академік п'яти європейських художніх академій, Айвазовський був нагороджений багатьма золотими медалями та орденами. Йому подарували звання дворянина. Друзями Айвазовського були поети і письменники, художники і адмірали. І навіть сам цар часто відвідував його майстерню.

Але художник не загордився. Розбагатівши, він нікому не відмовляв у допомозі. А свою рідну Феодосію на власні кошти перетворив з непоказного провінційного містечка в дивовижне квітуче місто, за що вдячними городянами його було обрано мером цього міста. Айвазовський був попечителем двох феодосійських гімназій, заснував трикласну парафіяльну і художню школи, турбувався про створення міської бібліотеки. На власні кошти побудував водопровід, вкладав гроші в побудову залізниці та порту, заповів рідному місту художню галерею з власними картинами.

За все своє життя Айвазовський написав близько шести тисяч картин, головним героєм яких було море. Він часто малював з пам'яті й міг створити картину лише за дві години.

Давайте розглянемо репродукцію найвідомішої його картини «Дев'ятий вал». Цей твір написаний у 1850 р. (Звучить аудіозапис.)

Зелена хвиля, мов із скла,

З розгону стала на диби.

До неба гребінь підняла

Розлючена гора води

Й завмерла на коротку мить...

І зараз в прірву полетить,

З шаленим ревом, зверху вниз,

Розбившись на мільярди бризк. (Л. Ситник)

Над штормовим океаном встає сонце. І тільки тепер стало можливим розглядіти все, що нещодавно приховував нічний морок. Високо підіймаються гребені розлючених хвиль. Одна з цих хвиль — найвища, її називають дев'ятим валом. Із страшною силою та гнівом вона намагається роздушити, потопити декілька людей. А вони міцно вчепилися в уламки корабельної щогли, намагаючись, будь-що, втриматись на ній. Хто ці нещасні люди, як вони потрапили сюди? Що з ними буде?

Ще вчора вранці був ясний, сонячний день. Але ввечері океан захвилювався. Величезні хвилі оточили корабель і дружньо кинулись на нього в атаку. Тільки спалахи блискавок освітлювали цей смертельний двобій між кораблем і грозовою стихією. Та сміливці, чиї серця були виповнені мужністю, вирішили не здаватися, не стати здобиччю ненаситного моря. Вони вчепилися в уламки корабельної щогли і поклялися дочекатися рятівного ранку.

Нарешті грім відгримів. Дощ припинився. Вода стала крижаною, і вони дуже змерзли. Але це все дрібниці. Вони витримали. Дочекалися ранку, сонця. Яскраві сонячні промені розквітчали важкі хвилі всіма кольорами веселки. Буря ще напружує свої м'язи. Але ще мить — і будуть зламані останні її зусилля. Шторм відступив перед мужністю людини.

Запитання до класу.

Як ви гадаєте, залишаться ці люди в живих чи ні?



Слово вчителя.

Незважаючи на тривожний червоно-оранжевий колір неба на картині дуже багато зеленого кольору різних відтінків, а, як вважають психологи, зелений — це колір надії. Тому ми з вами віримо, що ці мужні люди обов'язково знайдуть порятунок. І світло та сонце будуть спільниками людської волі.



Запитання до класу.

Але море не завжди буває таким грізним. Які настрої викликають у вас ці пейзажі? (Учитель демонструє репродукції з картин І. Айвазовського «Наближення бурі», «Буря», «Льодяні гори», «Краєвид на Золотий Ріг», «Туманний ранок в Італії», «Острів Іскія», «Неаполітанська затока в місячну ніч», «Кавказькі гори з моря», «Берег моря».)

Улюблений поет І. Айвазовського О. С. Пушкін теж дуже любив море. Мабуть, саме тому в його поетичних казках так часто зустрічається образ моря. Чи знайомі вам ці казки?


Каждый день идет там диво:

Море вздуется бурливо,

Закипит, подымет вой,

Хлынет на берег пустой,

Расплеснется в скором беге —

И останутся на бреге

Тридцать три богатиря,

В чешуе златой горя...

***

В синем небе звезды блещут,



В синем море волны хлещут,

Туча по небу идет,

Бочка по морю плывет.


Вот идет он к синему морю,

Видит, на море черная буря:

Так и вздулись сердитые волны,

Так и ходят, так воем и воют.

***

Старый Бес стал тут думать думу,



А Балда наделал такого шуму,

Что все море смутилось

И волнами так й расходилось.



Розповідь учителя.

А тепер я пропоную вам уявити себе художниками на борту прекрасного вітрильника, який мандрує по морях та океанах навколо світу. Нашим завданням буде намалювати морський пейзаж (марину), який ми могли б побачити, подорожуючи навколо світу.



Бесіда.

Які кольори використаємо для зображення моря? Чим вони відрізняються від тих, які ви використовували при зображенні неба?

Де будуть найтемнішими кольори моря? Де будуть кольори світліші? Як зробити колір світлішим або темнішим? (Учитель виконує малюнок на прикріпленому до дошки аркуші паперу.)

У своїх роботах ви можете показати холодне північне море з крижаними айсбергами та полярним сяйвом, тепле південне море з островами, вкритими буйною рослинністю, або лагідне Чорне чи Азовське моря, на яких ви, можливо, відпочивали влітку. Можна показати море вночі або вдень, вранці або ввечері. Але яким би ви не зображували море, пам’ятайте: головне для нас сьогодні — передати певний характер та настрій моря — ніжний, мрійливий чи жвавий, веселий; тривожний, таємничий або грізний, сердитий.

З чого починати свою роботу? З визначення лінії горизонту. Тут можливі такі композиційні прийоми. Можна уявити, що ми дивимось на море з корабля. Тоді ми будемо бачити або безкрайні морські простори, або берег чи острови вдалині. Але можна спостерігати за морем і з берега, під час зупинки нашого вітрильника. Тоді ми будемо бачити частину суходолу з рослинністю або без неї й море.

А щоб композиція вийшла у вас більш цікавою, окрім неба та моря ви можете показати скелі, острови, човни, кораблі, навіть морських пташок або тварин.

Лінію горизонту можна позначити зразу пензликом таким кольором, яким будете писати небо. А якого кольору буває небо? Різнокольорове, з хмарами, що нагадують нам дивовижних істот. Та яким би за кольором не було небо, воно завжди буде відображатися у воді й надавати вашій роботі певного настрою.

Пам'ятайте: настрій моря потрібно передавати не окремим локальним кольором, а кольоровими сполученнями, насиченими кольором мазками, різними за характером,— спокійними та ніжними, різкими та грубими.



IV. Практична робота

Учні працюють в альбомах. Учні працюють під контролем учителя. Звучить поезія.




Вже сонечко в море сіда;

У тихому морі темніє;

Прозора, глибока вода,

Немов оксамит, зеленіє.

На хвилях зелених тремтять

Червонії іскри блискучі

І ясним огнем миготять,

Мов блискавка з темної тучі.

А де корабель наш пробіг,

Дорога там довга й широка.

Біліє як мармур, як сніг,

І ледве примітко для ока...



(Леся Українка)

***

Надходить вечір чорногривий

І стелить тіні на путі.

Зоря у хвилі пустотливій

Полоще пальці золоті.

(В. Сосюра)


Вечоріє. Наче сизий

Килим, тінь лягла на море,

А там ген легенькі хвилі

Злотом, пурпуром горять.

Ось із хвиль тих пурпурових

Стрілив промінь золотистий,

Вибухнув вулкан огнистий,

Ріки світла потекли.

Розлилось безмежне море

Світла ясно-золотого,

І зелено-золотого,

Й білого, неначе сніг.

(І. Франка)

***

Небо з морем обнялося,

Море в небі розлилося...

Цілий світ вони забули

І в туманах потонули...

(Олександр Олесь)


V. Закріплення нових знань і вмінь

Слово вчителя.

Щоб переконатись, що ви добре зрозуміли тему уроку, я пропоную вам розгадати кросворд.















1п

е

н

з

л

и

к













2Ф

е

о

д

о

с

і

я




3м

у

з

е

й






















4А

й

в

а

з

о

в

с

ь

к

и

й










5м

а

р

и

н

а






















6ж

и

в

о

п

и

с




По горизонталі:

1. Інструмент художника-живописця.

2. В якому місті народився і створив найкращі свої роботи 1. К. Айвазовський?

3. Де зберігаються найвидатніші твори мистецтва?

4. Який художник присвятив все своє життя зображенню моря?

5. Як називається картина, на якій зображено море?

6. Вид образотворчого мистецтва, основним художнім засобом якого є колір.

Яке слово можна прочитати по вертикалі? Що воно означає?

Учитель аналізує й оцінює роботи учнів, разом з ними відбирає найкращі малюнки для шкільної галереї.
VI. Домашнє завдання

Розглянути репродукції, фотографії морських пейзажів, визначити настрій моря, зображеного на них.





Каталог: attachments
attachments -> Профтехосвіти у луганській області
attachments -> Загальна характеристика доби Відродження
attachments -> “ Історія виникнення комп'ютерної мишки ” Загадки про комп'ютерну мишку
attachments -> М. Донецьк-2012. Формування, розвиток і реалізація соціально активної особистості
attachments -> Настилання підлог керамічними плитками
attachments -> Обладнання
attachments -> Урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок
attachments -> С. О. Рачкова, А. М. Кушнірчук Методичний посібник Система роботи школи щодо формування навичок здорового способу життя

Скачати 131.69 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка