Сучасні підходи до виховання національної гідності та патріотизмуСкачати 160.76 Kb.
Дата конвертації15.01.2018
Розмір160.76 Kb.

Сучасні підходи до виховання національної гідності та патріотизму

Патріотизм – переконання, що твоя країна краща за інші

тому, що саме ти в ній народився.

Бернард Шоу

Задивляюсь у твої зіниці голубі й тривожні, ніби рань.

Крешуть з них червоні блискавиці революцій, бунтів і повстань.

Україно! Ти для мене диво! І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік...

Одійдіте, недруги лукаві! Друзі, зачекайте на путі!

Маю я святе синівське право з матір'ю побуть на самоті.

Україно, ти моя молитва, Ти моя розпука вікова...

Гримотить над світом люта битва за твоє життя, твої права.

Ради тебе перли в душу сію, ради тебе мислю і творю...

Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю!

В. Симоненко

На жаль, актуальними є зараз слова великого поета-шістдесятника В. Симоненка. У сучасних суспільно-політичних умовах, коли Україна ціною життя Героїв Небесної Сотні, зусиллями українських військових, добровольців, волонтерів відстоює свободу і територіальну цілісність, пріоритетного значення набуває національно-патріотичне виховання дітей та учнівської молоді.

Для педагогічного колективу Новомиргородської ЗШ І-ІІІ ступенів № 1 патріотичний напрямок роботи був і залишається пріоритетним.

Виховання національної гідності та патріотизму – основа, на якій ґрунтується суспільство, держава. Стати громадянином, тобто свідомим членом суспільства, відданим сином Вітчизни, дуже непросто. Громадянином не народжуються. Громадськість твориться з порядності, совісності, чуйності до чужого болю, здатності боротися проти несправедливості. Суть громадянськості – у вмінні й необхідності жити інтересами рідного народу, власної держави. Таким чином, виховувати в дитині громадянина – це означає навчати її жити заради Батьківщини.

Формування громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю, виховання громадян, які здатні побудувати громадянське суспільство, в основу якого були б закладені та постійно втілювалися демократія, толерантність та повага до прав людини, набуває сьогодні особливого значення. Патріотизм у сучасному розумінні – це відчуття того, що в моєму класі, школі, місті, країні все мене стосується, все залежить від мене.

Патріотичне виховання має наскрізно пронизувати весь навчально-виховний процес, органічно поєднувати національне, громадянське, моральне, родинно-сімейне, естетичне, правове, екологічне, фізичне, трудове виховання, базуватися на національній історії, знанні та відстоюванні своїх прав, виконанні конституційних і громадянських обов’язків, відповідальності за власне майбутнє, добробут та долю країни; має охоплювати всіх учасників навчально-виховного процесу, сприяти формуванню у дітей та утвердженню у педагогів і батьків національних та загальнолюдських цінностей, особистісних якостей, що притаманні громадянину України.

Напрями роботи нашої школи з патріотичного виховання учнів:

- формування патріотизму, відповідальності за долю нації, держави;

- виховання розуміння високої цінності українського громадянства, внутрішньої потреби бути громадянином України;

- формування поваги до Конституції України, державної символіки: Герба, прапора, Гімну України.

- збереження і продовження українських культурно-історичних традицій;

- виховання шанобливого ставлення до рідних святинь, української мови, історії;

- формування національної свідомості, людської гідності, любові до рідної землі, родини, народу;

- формування соціальної активності;

- виховання правової культури особистості;

- формування й розвиток духовно-моральних і загальнолюдських цінностей;

- формування в учнів потреби до праці як першої життєвої необхідності, високої цінності й головного способу досягнення життєвого успіху;

- сприяння розвитку фізичного, психічного та духовного здоров’я, задоволення естетичних та культурних потреб особистості;

- виховання здатності протидіяти проявам аморальності, правопорушень, бездуховності, антигромадській діяльності.

Педагогічний колектив працює над створенням школи, яка б виховувала учнівську молодь, здатну успішно жити в оновленому суспільстві, забезпечила б виховання національної свідомості учнів різних вікових груп. Ми прагнемо, щоб у закладі панував національний дух, виховувалось нове покоління українських громадян, вчимо бережливому, шанобливому ставленню до державної символіки, національних традицій.

«Там, де Вись протіка, небеса де купаються сині,

Річка води свої несе тихо з села до села,

Є містечко в степу посеред гомінкої Вкраїни –

Новомиргород мій, це частинка Вітчизни мала», –

знають діти слова відомої місцевої поетки О. Новікової. Як відомо, у молодшому шкільному віці у дитини формується здатність пізнавати себе як члена сім’ї, родини, дитячого об’єднання; як учня, жителя міста чи села; виховується любов до рідного дому, школи, вулиці, своєї країни, її природи; до рідного слова та державної мови, побуту, традицій, культурних особливостей як рідного, так й інших етносів українського народу.

У підлітковому віці виховується духовно-осмислений, рефлексивний патріотизм, який поєднує любов до свого народу, нації, Батьківщини з почуттям поваги до інших народів, своїх і чужих прав та свобод. У такому віці діти керуються словами Н. Красоткіної: «Любов у нас до Батьківщини іде із серця глибини. Ми — патріоти України, її ми дочки і сини. Хоч за походженням людини й тече у жилах інша кров, ми — громадяни України, до неї вірна в нас любов!»

У старшому ж шкільному віці пріоритетними рисами ціннісного ставлення до Батьківщини є відповідальність і дієвість. Старшокласники не лише ідентифікують себе з українським народом, але й прагнуть жити в Україні, пов’язати з нею свою долю, служити Вітчизні на шляху її національного демократичного відродження; працювати на її благо, захищати її; поважати Конституцію України і дотримуватися Законів; володіти рідною та державною мовою; визнавати пріоритети прав людини, поважати свободу, демократію, справедливість.

Як відомо, все велике починається з малого. Любов до України починається з любові до рідного дому, рідної школи. Велику роботу проводить шкільна музейна кімната. Це умовна назва, тому що стенди, матеріали й інша інформація знаходиться на стінах рекреацій школи, аби кожен у будь-який час міг ознайомитися з ними. Організовує пошукову роботу з учнями про історію нашої школи, про відомих людей Новомиргородщини, їх діяльність учитель історії Кушнірчук Я. В. Зібрані матеріали є діючим центром національно-патріотичного виховання учнів, бо використовуються під час проведення виховних заходів у класах, відзначення знаменних і пам’ятних дат.

Діти мають безпосередній зв'язок із тим, що відбувається в країні: їхні батьки мобілізовані й застосовують зброю, працюють волонтерами, беруть участь у громадських акціях та ін. Тому психолого-педагогічні працівники нашого закладу завжди готові до непростих запитань від учнів, на які дають компетентні й водночас коректні відповіді. Надають дітям чіткі й зрозумілі пояснення, утримуються від коментарів, спрямованих на підривання національної безпеки чи руйнацію національної єдності в державі. Натомість розповідають учням, що держава і громадянське суспільство роблять усе можливе для відновлення миру та порядку в країні, відбиття зовнішньої агресії проти України, що лише в національній єдності та національній гідності наша сила й незламність.

Ми переконані, що постійний контакт з учителями та друзями допоможе учням відновити відчуття безпеки й захищеності. У такі часи відданість, співчуття та комунікативні навички вчителя стають особливо важливими.

Готуючи виховні заходи, педагоги нашої школи добирають і поєднують різноманітні методи і форми патріотичного виховання, уникаючи формалізму й одноманітності, насичують їх патріотичними емоціями та переживаннями, активно використовують приклади мужності й звитяги захисників України як з історичного минулого, так і нинішніх воїнів-героїв, які боронять нашу державу від російської агресії. Ведуть із дітьми пошукову роботу: збирають відомості про воїнів-випускників нашої школи, влаштовують зустрічі з ними тощо.

Відповідно, всі заходи наповнені громадянсько-патріотичним змістом, стверджують ідею спільності інтересів та взаємоповаги усіх громадян України, підтримують прагнення кожної особистості до духовного, інтелектуального, творчого та фізичного розвитку задля розквіту держави в цілому. (С 16) А починаються вони з теорії: ЗДВР В. Яцейко проводить методичні консиліуми, семінари для класних керівників, класні керівники проводять лекторії та міні-тренінги для вихованців.

Окрім того, учителі надають перевагу активним формам роботи, що передбачають самостійну або спільну роботу, набуття дітьми та учнівською молоддю соціального досвіду; сприяють формуванню національної свідомості, критичного мислення, ініціативності, творчого підходу до справи, відповідальності за свої дії та вчинки: громадській, волонтерській діяльності, соціальним практикам, пошуковій, дослідницькій та проектній діяльності, дискусійним клубам, діяльності учнівських прес-центрів, флешмобам, акціям.

У рамках національно-патріотичного виховання в школі проводяться виховні години, бесіди ("Знай і поважай Герб, Прапор і Гімн своєї Батьківщини", "Ми — українці", "У країні рідної мови", ", "Я — син своєї землі", "Славетні українці", "Я — громадянин України і пишаюсь цим", "Люди, які прославили мій край", "Сторінки історії мого міста», "Від формування правомірної поведінки до правової культури громадянина України", "Мій рідний край ні з чим не порівняти!", "Видатні постаті України", "Україна і Європа", "Ми — громадяни України", темами яких є святкування знаменних дат, ознайомлення з історією рідного краю, звичаями і традиціями українського народу, видатними людьми України; семінари, «круглі столи», конференції («У пам’яті світ урятований», «Утверджувати ідеали культури миру – служити миру», «Люблю я свій народ – ціную його звичаї»); уроки пам’яті («Їх славні імена в літописі Другої світової війни», «Зростаємо громадянами-патріотами землі, що Україною зветься», «Наша вулиця носить ім’я героя війни»); заняття цивільної оборони, де учні ознайомлюються з основними зразками техніки й озброєння Збройних Сил України, набувають початкових навичок користування ними, підвищують фізичної загартованості в інтересах підготовки до захисту Вітчизни; відпрацьовують практичні дії щодо захисту свого життя та здоров’я в умовах виникнення надзвичайних ситуацій; проводяться тренувальної організованої евакуації.

Виховання патріотичних почуттів та гордості за свій український народ, любові до рідного слова, пісні, формування громадянської свідомості учнів – завдання кварталу «Тарасова хода у першій школі», що відбувся минулого року. Реалізовано багато планів:

- Творчий калейдоскоп (учні 5-8 кл) «Світова велич Шевченка», у рамках якого висвітлені питання: «Шевченко – геніальний художник», «Діячі світової культури про Шевченка», «Шевченко і Новомиргород», «Шевченко – основоположник нової української літературної мови»;

- Трибуна вільних думок «Роль Т. Г. Шевченка у суспільно-політичному житті України» (9-11 кл.);

- Урочиста загальношкільна лінійка «Незламний дух Великого Кобзаря»;

- Свято "Тобі, Тарасе, шану складаємо";

- Конкурс малюнків "Шевченкові твори очима дітей", стіннівок, плакатів «Тарасе, ми тебе пам'ятаємо», «Син України»;

- Виставка декоративно-прикладного мистецтва "Шевченкова весна";

- Літературні читання "Поезії Т.Г.Шевченка торкнулися моєї душі", година поезії «Шевченко у творчості поетів-земляків» (запрошені письменники рідного краю), конкурс читців «Слухайте голос безсмертний Тараса»;

- Інтелектуальна гра "У вінок шани Кобзареві";

- Літературно-музична композиція "Пишаємося славою твоєю";

- Гра-подорож «Стежками життєвого шляху Кобзаря»;

- Усний журнал (старшокласники для малюків) "На струнах Кобзаревої душі", огляд учнівських презентацій, відеороликів про життя і творчість Т. Г. Шевченка «На вічному шляху до Кобзаря»;

- Видали буклети, присвячені 200-річчю від дня народження Т.Г. Шевченка;

- Шкільні художники оформили стенд «Свою Україну любіть!»;

- Учні початкових класів, одинадцятикласники та випускники посадили берізку єднання, що символізує єдність поколінь, ідей та думок.

Традиційним стало проведення святкувань Дня Збройних Сил України, Дня Соборності, Дня захисника України, Дня української писемності, відзначення Дня міста, змагань «Козацькі забави». У рамках святкування цих знаменних дат проводяться зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни та учасниками бойових дій на сході України, з воїнами-інтернаціоналістами. Запрошуємо письменників рідного краю, влаштовуючи традиційні літературні читання, аматорські та народні колективи тощо.

Потужно проходять заходи, приурочені річниці визволення Новомиргородщини від німецько-фашистських загарбників. Починаються вони загальношкільною лінійкою, що присвячена річниці звільнення

Новомиргородщини, потім проходять загальношкільний єдиний урок «Новомиргородщина – земля моїх пращурів», виховні заходи "Поминаючи своїх героїв", конкурс малюнків на тему: "Визволення рідного міста", учнівська шкільна конференція "Шляхами подвигу".

Шляхами реалізації громадянсько-патріотичного виховання у позакласній роботі є насамперед тематичні місячники та декади: місячники військово-патріотичного виховання (щорічно проходять у жовтні, лютому та квітні-травні), декада правових знань ( грудень), Вахта пам'яті до дня Перемоги. Крім уже названих заходів у школі ще проводяться дні і місячники «Захисника Батьківщини» (жовтень, лютий – 9-11 класи), «Вахти пам’яті» ( вересень, травень 7-9 класи), Тиждень права (жовтень, грудень, лютий – 8-11 класи), військово-спортивні ігри, як шкільні, так і районні (9-11 класи), пошукові заходи. Відбувається виховання в учнів національної свідомості, яка ґрунтується на українській національній ідеї, сприяючи учням у реалізації ними інтелектуальних та творчих здібностей на благо України, ведеться професійна орієнтація учнів.

Щороку учні нашої школи беруть участь у районних змаганнях «Нащадки козацької слави», «Патріот». Цей конкурс-гра спрямований на удосконалення системи військово-патріотичного виховання учнівської молоді, формування національної гідності, прагнення до вивчення героїчних сторінок історії українського народу, професійна орієнтація молоді, популяризація військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях України. Гра показала великий інтерес школярів Новомиргородщини до військової справи. Приємно, що й цього року наша шкільна команда «Златопіль» посіла почесне друге місце серед усіх команд району в обох етапах!

Сьогодні десятки тисяч патріотів нашої держави знаходяться на передовій, захищаючи від терористів свободу, незалежність та територіальну цілісність України. На жаль, сотні з них отримали поранення та знаходяться на лікуванні у шпиталях та лікарнях. Усім їм, як ніколи, потрібна увага, добре слово, повага та любов небайдужих людей. Тому актуальними у нашій школі є й Уроки мужності, написання листів у рамках Всеукраїнської акції «Лист пораненому». На жаль, 23 серпня 2014 року загинув, захищаючи територіальну цілісність нашої держави, випускник нашої школи Присяжний Євгеній Миколайович. Діти за підтримки батьків та педагогів організували ярмарок-презентацію «В крихітках хліба — зерна життя, щастя людського цвіт!», за зібрані кошти встановили на стіні альма-матер, де навчався Женя, меморіальну дошку на вшанування пам’яті загиблого воїна-героя. Традиційною є й виставка «Квітуй, моя рідна земля!», основними напрямками якої є не лише естетичне, а в першу чергу патріотичне виховання дітей!

Ці та інші заходи підтримують батьки наших учнів. Адже вони є не тільки гостями на заходах, не тільки спостерігачами за здобутками їх дітей, а й безпосередньо впливають на формування молодого покоління своїм досвідом та своїм прикладом. Ні для кого не секрет, що важлива роль у формуванні патріотизму належить сім’ї. Тому зусилля наших педагогів спрямовані на підтримку ініціативи батьківської громади, взаємодію у розробленні та виконанні рішень щодо патріотичного виховання дітей та учнівської молоді. Особливу увагу приділяємо педагогізації батьків, ознайомленню їх із сучасними психолого-педагогічними знаннями. З цією метою використовуємо активні методи: тренінги, дискусії, дебати, аналіз виховних ситуацій, які сприяють усвідомленню батьками ролі сім’ї у вихованні дітей, формуванні патріотичних почуттів та готовності служити своїми знаннями, працею Україні.

Історія – це наука, яку можна вивчити за біографіями особистостей, адже люди є її творцями. Наш район не є винятком, бо впродовж усієї його історії велика кількість вірних синів Новомиргородської землі прославляли його крізь десятиріччя й кордони. Проте є та категорія людей, які займають у нашому серці особливе місце. Ті, які дарували нам свободу, ті, що не шкодували себе, ті, які принесли перемогу своїй Батьківщині. Наші ветерани! Нехай мало про кого з них написано в книжках з історії, нехай не всі їхні імена відомі, але для нашого покоління вони герої, і наш святий обов'язок про них піклуватися.

Волонтерський загін нашої школи «Патріоти» керується головним принципом: хто не знає минулого, не вартий майбутнього. У кожного в серці має бути іскра пам'яті про тих, хто віддав своє життя за наше майбутнє й полум'я милосердя до тих, хто не шкодував себе і вижив в горнилі війни.

Керівником волонтерського загону є вчитель історії Кушнірчук Ярослав Вікторович, замісник учитель англійської мови Білик Світлана Миколаївна.

В емблемі загону – головні символи діяльності: вогонь і руки, що підняті догори, символізують собою полум'я доброти й милосердя, якими горять серця всіх членів загону, адже ми в своїй роботі керуємося головними біблійними заповідями: "Возлюби ближнього свого, як самого себе" та "Блаженні милостиві, бо й вони помилувані будуть"; калинова гілка та символи війни вказують на патріотичне виховання та пам'ять про події, які сколихнули нашу Батьківщину 70 років тому.

Метою діяльності нашого загону є дослідження бойового та фронтових шляхів учасників бойових дій та військових формувань, пов'язаних з історією нашого міста; допомога ветеранам ВВв; збір спогадів, інформації та краєзнавчого матеріалу, пов’язаних із цими жахливими подіями; формування поваги в учнівської молоді до людей похилого віку.

Волонтери Новомиргородскої ЗШ № 1 опікуються п'ятьма ветеранами: Розгоненком Анатолієм Васильовичем, Пір'яном Володимиром Яковичем, Горбом Василем Федоровичем, Вяткіним Іваном Петровичем, Клименко Олександрою Федорівною. На жаль, відійшли у небуття Пір'ян В. Я. та Горб В. Ф.

Важливе місце займають у діяльності «Патріотів» догляд за пам'ятними знаками та місцями поховання загиблих у роки війни. Вони прибирають не лише біля пам'ятників, де проходять урочисті заходи, але й місця маловідвідувані (переважно місця масових страт). Наш загін активно долучався до районних заходів по вшануванню пам'яті загиблих у війні 1941-1945 рр. На базі школи регулярно проводяться тематичні лінійки та уроки пам'яті, зустрічі з ветеранами тощо.

Нашим волонтерським рухом було створено тематичні стенди та постійно випускаються номери шкільної стінгазети, присвячені роботі загону та річницям, пов'язаним з ВВв. Регулярно відбувається засідання волонтерської ради.

Окремої уваги заслуговує сучасна волонтерська діяльність педагогів, учнів, батьків, яка через конкретну, практичну діяльність сприяє встановленню соціальних зв’язків, опануванню дітьми новими навичками, формуванню у них прагнення до відповідальної патріотичної поведінки, моральних та духовних якостей, світогляду справжнього громадянина України. Реалії сьогодення визначили новий напрям волонтерської роботи – психологічна та моральна підтримка воїнів Збройних Сил України, Національної гвардії, інших військових формувань. Наші вихованці беруть участь і в таких всеукраїнських акціях, як «Лист пораненому», «Хвиля доброти», а також у волонтерських акціях: в’яжемо та купуємо светри, шкарпетки, рукавиці, щоп’ятниці передаємо продукти для воїнів, вив’язуємо маскувальні сітки. Учні та педагоги нашої школи сплели за тиждень маскувальну сітку рекордного розміру – більшу, ніж все, що було сплетено до цього у районі.

Розуміємо, що наша робота не марна! Адже під час зустрічей із воїнами-героями, які боронять нашу державу від російської агресії, чуємо слова подяки. Вони зазначають, що левова частка провізій не від держави, на жаль, а від звичайних людей. Окрім того, за участі вчителів, батьків, учнів школи та духовенства Свято-Миколаївського собору було відслужено молебень за нашу багатостраждальну Вітчизну. Молитва за Україну наповнила душі всіх присутніх особливою благодаттю та укріпила в подальших трудах на благо нашої держави. Після молитви учнями школи та духовенством було випущено голубів миру з надією на скоріше завершення війни на Україні.

На жаль, теперішні події на сході України сіють сумніви в серцях людей. Наші вихованці вирішили відновити вуличні акції «І гордо кажу на ввесь світ: Я – УКРАЇНЕЦЬ!»: адже сьогодні важливо відтворити в українському суспільстві почуття істинного патріотизму як духовно-моральної та соціальної цінності, сформувати у людини громадянсько-активні, соціально значущі якості, які вона зможе проявити в усіх видах діяльності, і, перш за все, пов’язаних із захистом інтересів своєї родини, рідного краю, народу та Батьківщини, реалізації особистого потенціалу на благо української держави.

Досліджуючи психоемоційний стан дітей нашої школи, психолог Гладишева О.Ф., користуючись методикою роботи з набором карток «Креатив-2», що побудована за принципом вільного асоціативного експерименту, виявила, що ключовими словами для наших вихованців є «гордість», «нація», «гідність», «воля», «дух», «патріотизм», «держава», «Україна».

Ми, педагоги, глибоко переконані: кожна молода людина є активним учасником розбудови громадянського суспільства, відіграє в ньому важливу роль та несе відповідальність у процесах прийняття рішень на всіх рівнях, які впливають на їх життя, а держава має забезпечувати доступ молоді до відповідних та необхідних програм та послуг незалежно від статі, географічного положення, соціального, культурного, економічного чинників.

На сьогодні перед нашою державою та перед нами зокрема стоїть завдання – виховання у молодого покоління почуття патріотизму, формування особистості на засадах духовності, моральності, толерантності, забезпечення створення умов для інтелектуального, культурного та фізичного розвитку, реалізації науково-технічного та творчого потенціалу молодих громадян.

Виходячи з цього, основна виховна ідея нашого навчального закладу полягає у мотивації громадської активності молодого покоління. Це стане запорукою небайдужості як сьогоднішнього, так і прийдешніх поколінь громадян. Найкращою мотивацією до безкорисної суспільної праці є почуття гордості за свою державу, співпереживання за минуле, співпричетність до творення її сьогодення та майбутнього. Саме тому громадянсько-патріотичне виховання дітей і молоді є одним з найголовніших пріоритетів навчально-виховного процесу у Новомиргородській ЗШ І-ІІІ ступенів № 1.

________________________________________

Презентація.

________________________________________

Список використаної літератури

1. Бака М.М. Фізичне і військово-патріотичне виховання молоді: навч.-метод.посібн. / М. М. Бака, В. П. Корж. – К. : Книга пам’яті України, 2004. – 460 с.

2. Бех І.Д., Чорна К.І. Програма українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді. – Київ, 2014. – 29 с.

3. Жаровська О.П. Національна свідомість як складова патріотичного виховання студентів педагогічних університетів / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб.наук.праць. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2014. – Вип. 18, кн. 1. – С. 233 – 242.

4. Жеребцова М.В., Бородін С.Е., Ніколаєв О.С. Скаутинг та краєзнавство – система патріотичного виховання молоді / Збірка статей з історії українського скаутингу. – К. ПП «Стародавній світ», 2013. – 312 с.

5. Завалевський Ю.І. Громадянське виховання старшокласників: проблеми, досвід, перспективи / Ю. І. Завалевський. – Київ, 2003. – 104

6. Івженко Ю.В. Молодіжні громадські організації як інститут формування соціальної активності особистості / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб.наук.праць. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2014. – Вип. 18, кн. 1. – С. 289 – 296.

7. Новий тлумачний словник української мови. У 4 томах /Укладачі

8. В. Яременко, О. Сліпушко. – К.: Аконіт, 1999. – Т. 3. – С. 223.

9. Карпач Н.І., Олешак С. П. Особливості розвитку молодіжної участі у волонтерській діяльності / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді: зб.наук.праць. – Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2014. – Вип. 18, кн. 1. – С. 351 – 360.

10. Окушко Т.К. Методика формування соціальної ініціативності підлітків у дитячому громадському об’єднанні / Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді : зб.наук.праць. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2014. – Вип. 18, кн. 2. – С. 51 – 60.

11. Оржеховська В. М., Кириченко В. І., Ковганич Г. Г. Взаємодія навчального закладу і сімї: стратегії, технології, моделі / Навчальний практико зорієнтований посібник. – Х. : Точка, 2007. – 192 с.

12. Петронговський Р.Р. Формування патріотизму старшокласників у поза навчальній виховній діяльності: Дис... канд. пед. наук: 13.00.01 – Житомир, 2002. – 180 с.

13. Хорламова О.Л., Кравченко Т. В. Виховання у дітей в сім’ї патріотизму як життєвої цінності //Виховання патріотизму у дітей та молоді в сучасних соціально-економічних умовах: Матер. Звітної наук.-практич. конф. – К., 1999. – С. 34–37.Чорна К.І. Патріотизм – духовна цінність молодих громадян України //Цінності освіти і виховання. Науково-методичний збірник /За заг. ред. О. В. Сухомлинської. – К., 1997. – С. 209–212.
Скачати 160.76 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка