Сімейні свята та звичаї МетаСкачати 74.81 Kb.
Дата конвертації23.01.2018
Розмір74.81 Kb.

Загальноосвітня школа І-Ш ступеня

с. Рудники

Сімейні свята та звичаї


Година спілкування

9класКласний керівник:

Главацька А. X.Сімейні свята та звичаї

Мета: нагадати дітям про свята та звичаї українського народу; розповісти про звичаї певні сім'ї, як ці звичаї впливають на виховання дітей; дізнатися, які звичаї побутують у сім'ях учнів; виховувати культуру мовлення, повагу до родинних зв'язків, звичаїв,дбайливе ставлення д< батьків.

Обладнання:фотографії, фотоальбоми сімей
учнів класу; вишиті рушники, плакати учнів «
Родинне дерево».

Гості: батьки, вчителі.

Хід години спілкування.І. Вступне слово вчителя.

Любі діти, шановні присутні. Українські народі


звичаї та обряди - одне із найдорожчих \

національних надбань України. Ми з вами не раз говорили про звичаї та обряди нашого народу Пригадаймо їх.Іучень. Український народ - співучий народ. На всі польові роботи українці мали пісенні обряди:

перший вихід в поле весною чи свято першого снопа або свято обжинок.

2учень.Гарний український звичай: садити біля хати садок і обов'язково кущ калини та квіти: чорнобривці і мальви.

Зучень.У дівчат були свої звичаї: збиратися на вечорниці в одній хаті і прясти, вишивати рушники та одяг,ткати килими.

4учень. Перед весіллям наречена скликала своїх подруг на дівич - вечір, на якому дівчата сплітал вінок із барвінку і благословляли молоду на щасливе сімейне життя.

5учень.В українців є дуже хороший звичай

вітатися один до одного словами « Добрий день бажаючи і доброго здоров'я, і щоб день був щасливим.6 учень. Ми так звикли до звичаїв народу, що не звертаємо на них уваги. Наприклад, звичай чоловіків потискати при зустрічі одне одному руки. Це означає, що чоловіки прийшли один до одного з миром, в руках у них немає зброї.

7учень. А яке гарне радісне свято і традиція вітати рідню колядками та щедрівками підчас Різдвяних свят.

II. Слово вчителя. Любі діти, шановні гості, сьогодні на нашій годині спілкування ми поговоримо, здається на перший погляд, про просту річ: родинні свята та звичаї. Та коли вдуматися, це дуже важливе питання: адже, в які родині живе і виховується дитина, залежить її майбутнє життя.

Кожен народ має свої звичаї і обряди. Мають свс звичаї і сім'ї. Я хочу розповісти про звичаї своєї великої родини.

Батьки моєї бабусі Єви мали 10 дітей, бабуся Єв; дід Антон виховували 13 дітей. На жаль, після Першої світової війни залишилося лише п'ятеро дітей, а Друга світова війна забрала ще двох. Мо мама Анна та батько Харитон виховали 9 дітей. Головним девізом нашої сім'ї було: «Лише пращ робить людину людиною». Сім'я дружно працювала, дружно і відпочивала.
У нас був гарний звичай святкувати першу зарплату: всім членам сім'ї щось купувалося за е гроші.

Найстарша Тетяна всім меншим сестричкам подарувала різнокольорові стрічки, їх у селі називали лєнтами або китайками. Ми, дівчатка, були дуже раді, бо в таких стрічках ми часто виступали на концертах у школі та сільському клубі. Хлопцям купила іграшки - свистуни із глини. Братам сподобалося бігати по вулиці і свистати, а от бабусі та батькам боліла голова вц цього свисту. Мама і бабуся отримали в подарунок хустки, батько - шкарпетки.

Друга сестра Люся за першу зарплату купила білих ниток: дівчаткам зв'язала крючком комірц: а братам пошила білі шовкові комірці. На той ча< це було дуже модно. Мама з бабусею знову отримали хустини, а батько - теплу білизну.

Сестра Валя дуже любила шити і вишивати. За гроші першої зарплати вона купила білого ситцк в селі його називали перкаль) і всім вишила і пошила святкові сорочки, а нам, дівчаткам, ще й

чорні спіднички, обшиті внизу кольоровими стрічками.

Брат Володя отримав, мабуть, велику зарплату.


Він привіз два великі різні відрізи цупкої тканин
для жінок, а для хлопців волейбольного м'яча і
тенісного стола. Із тканини всім пошили по
платті,наволочки на всі подушки і ще лишилася.,
До братів почали сходитися хлопці з усього села,'
хто у волейбол пограти, хто в теніс. Іноді це (
мішало навчанню чи домашній роботі. Спочатку*
бабуся сердилася ( вона була головною в сім'ї, ш,
і доброю). « Де він взявся з тим м'ячем?» Тому
було встановлено неписане правило: все

пороблено - тоді можна грати у волейбол чи <


теніс. ,

Брату Івану хтось порадив купити для сім'ї набіг/


каструль. Це був перший такий набір у селі і <
дехто приходив дивитися і дивувався, що всі ,
каструлі оранжеві з чорним горошком. |

Брат Петро всім дівчатам і жінкам купив


нейлонові хустинки, а хлопцям - спортивні ,

штани. Баба з мамою не звикли до такого подарунку - хустинки постійно зсовувалися з голови - тому хустинки віддали внучкам, чим вони були дуже задоволені. Батько також у спортивних штанах не ходив, тому носив їх зимою замість білизни.

Сестра Надія сестрам і племінницям за першу зарплату купила духи у коробочках якоїсь Ризью фірми. То була велика радість для нас, до цього часу це мої улюблені духи. Братам вона купила футболки - теніски, мамі і бабусі вручила байкої кофти, а батькові - теплу сорочку.

Теплу сорочку для батька купила і я, для братів -білі та жовті нейлонові сорочки, а для сестер та бабусі з мамою - шовкову білизну: вони такої щ< не мали..Брат Василь купив за першу зарплату фотоапарат, щоб фотографувати всіх, коли будед приїжджати додому.

Хочу ще раз нагадати вам: «поспішайте завжди і батьків, поки вони ще живі, поки маєте ще до кої приїжджати». Ми часто відвідували батьків. Так добре знати, що на тебе дома завжди чекають. Встановився такий звичай: 1-2 травня завжди допомагали батькам вивозити, розстеляти на под перегній, садити картоплю, сіяти городину. Влітку також допомагали батькам. А в останню суботу серпня всі з'їжджалися копати картоплю.

У кожного з нас були свої сім'ї, але ми ніколи не забували приїжджати до батьків на дні народження. Купували всі разом один подаруноь холодильник, бензопилу, одяг. І хоча батьки завжди говорили, що вони і самі можуть це купити, нам подобалося робити їм сюрпризи.

Взагалі, 40 років тому, у селі дні народження святкували мало. Пам'ятаю, запросила нас однокласниця ( ми були у 4 класі)на свій день народження. Смішно згадувати, які подарунки м купувалиюлівці, зошити, лінійки. Але які раді були,коли нас пригощали пирогами чи пончикам з компотом.

Сьогодні часто можна чути, як чудово відсвяткували ту чи іншу родинну подію у ресторані чи барі. Яке ж це родинне свято? Такі свята потрібно відмічати тільки у родинному колі. У нашій родині добре знають смаки кожного, і стараються приготувати те, що кому ,в вподоби. Коли ви станете дорослими, зрозумієте як важливо підтримувати родинні зв'язки.(Пісня «Ой зелене жито, зелене»).

На мою думку має гарний звичай моя родина передавати одне одному одяг, який ще добрий аі малий. І буває, що кофта, яку колись передала племінниці, попадає моїй донечці.

А ще наша родина зберігає давній прадідівський звичай - доглядати немічних старих батьків. Адз в останні хвилини життя кожній людині хочетьс; щоб біля неї був хтось із рідних. Коли ми зрозуміли, що мама скоро залишить нас назавжд ми ні на хвилину не залишали її одну. По черзі брали на роботі відпуск, щоб доглядати за мамон Так само робили, коли хворів тато та старші сестри. Не знаю, чи це випадковість чи закономірність, але їхнім останнім словом було слово «добре». Можливо це подяка нам, живим, що піклувалися про них, не залишили в останні хвилини життя.

(Пісня про батьків. «Мої батьки, мов голуби сивенькі.»)

А ще в нашій родині, як і в багатьох інших, є прадавній звичай - доглядати могили родичів. Ц горбики землі, під якими лежать найрідніші нам люди, стають для нас також рідними. А якщо рідними, то ми не повинні забувати про це і часі приходити, щоб могилки не заростали бур'яном, щоб наша пам'ять не забувала свій родовід.(Пісня «Родина, родина, від батька й до сина»)

III. Бесіда з учнями класу.

1 .Ось такі свята та звичаї у нашій родині. А у ваших сім'ях які свята відмічають?

2.Чи знаєте ви, коли день народження ваших батьків? Бабусі, дідуся, братів, сестер?

3. Як часто ви відвідуєте своїх бабусь та дідусів'

4.Які улюблені квіти ваших родичів?


  1. Чи є улюблені страви у вашій родині?

  2. хто готує ці страви?

7. Чи є улюблені пісні у вашій родині?

8. Сьогодні ви школярі, а завтра - батьки. Які б


звичаї ви хотіли би зберегти чи завести у своїй
сім'ї?

IV. Заключне слово вчителя.
Сьогодні ви принесли свої сімейні альбоми, де розміщені фотографії. Бережіть їх. І фотографії дідусів і бабусь. Ми з вами повинні знати свій родовід, щоб не загубитися у цьому світі. Пам'ятайте про це.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 74.81 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка