Реферат розробка нових методів визначення транспортно-експлуатаційних показників автомобільних дорігСкачати 70.94 Kb.
Дата конвертації26.12.2017
Розмір70.94 Kb.
ТипРеферат

Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Харківський національний автомобільно-дорожній університет
Робота на здобуття щорічної премії Президента України для молодих вчених


РЕФЕРАТ

розробка нових методів визначення транспортно-експлуатаційних показників автомобільних доріг

(наукова праця)

Смолянюк Роман Володимирович

кандидат технічних наук, доцент,

доцент кафедри будівництва та експлуатації автомобільних доріг, Харківський національний автомобільно-дорожній університет

Харків 2013

РЕФЕРАТ ПРАЦІ

«Розробка нових методів визначення транспортно-експлуатаційних показників автомобільних доріг»

Мета роботи: вдосконалення методів оцінки транспортно-експлуатаційних показників дорожніх покриттів – рівності та зчіпних якостей на основі закономірностей їх впливу на коливання підвіски при різних режимах руху, закономірностей зміни рівності та зчіпних якостей по ширині проїзної частини, а також розробка методики призначення ремонтних робіт, обладнання та нормативних документів для реалізації цих методів.

У процесі експлуатації автомобільних доріг відбувається нерівномірний знос і зміна рівності по всій поверхні покриття, чому сприяє безліч факторів: різна колія і марки автомобілів, режими та умови руху, технологія будівництва та утримання дороги, використовувані матеріали і т.д. В результаті на дорожніх покриттях утворюються зони з різною рівністю і зчіпними якостями. Водії, рухаючись з постійною швидкістю і не виконуючи маневрів, найчастіше не можуть оцінити стан покриття по всій площі, або оцінюють його не правильно. Це призводить до того, що під час скоєння маневрів можливе виникнення небезпечної ситуації, пов'язаної з вибором водієм режиму руху, який не відповідає реальній дорожній ситуації.

Як показав огляд літературних джерел та нормативних документів, більшість розроблених методів і способів оцінки рівності і зчіпних якостей покриттів розраховані на оцінку споживчих властивостей автомобільних доріг виходячи з умови прямолінійного руху автомобіля. Такий підхід склався історично, коли кількість автомобілів було незначним, і їхні технічні можливості були обмежені, виконання маневрів було вкрай рідкісним. Із зростанням інтенсивності руху і значного збільшення швидкостей у зв'язку з удосконаленням конструкцій автомобілів, необхідностей маневрів і технічних можливостей його вчинення з боку автомобіля стає все більше. Тому виникла необхідність оцінки можливості безпечного здійснення маневру, визначення безпечної швидкості його виконання, виходячи з реальних дорожніх умов.
Наукова новизна (базові тези):


  • вперше обґрунтовано принципово новий підхід до оцінки рівності та зчіпних якостей покриттів, який полягає у диференціації впливу нерівностей покриття на коливаня підвіски автомобіля при різних режимах руху, урахуванню неоднорідного розподілу нерівностей та шорсткості по ширині покриття та їх комплексної дії;

  • отримані нові закономірності впливу нерівностей на коливання підвіски автомобілів під час виконання маневрів;

  • вперше запропоновано оцінювати рівність дорожнього покриття за новими для України показниками, з урахуванням основних режимів руху, що полягає у визначенні впливу на автомобіль поверхні дорожнього покриття під час виконання маневрів, розроблена нова методика та відповідне обладнання для реалізації цієї методики;

  • розроблено оцінку якості покриття за зчіпними якостями з урахуванням їх неоднорідного розподілу по поверхні покриття, яка передбачає оцінку за 4 критеріями;

  • розроблено нову методику призначення ремонтних робіт за результатами аналізу показників рівності та зчіпних властивостей всієї поверхні покриття.

Науково-практична значимість:

Розроблені прилади для визначення рівності (ЛВС-1,2,3) та зчіпних властивостей автомобільних доріг (ПЛПШ), які не мають аналогів на території України, і за деякими характеристиками перевершують закордонні аналоги і використовується на виробничих підприємствах структури Укравтодору.

Після проведення випробувань і проходження метрологічної атестації система ЛВС-2-ХНАДУ була встановлена на автомобіль «Фіат Дукато» ДНТЦ «Дор’якість» і увійшла до складу ходової дорожньої вимірювальної лабораторії.

Рис. 1. Система ЛВС-2-ХНАДУ на автомобілі «Фіат Дукато».

В рамках підготовки України до чемпіонату з футболу «ЄВРО-2012» був створений Дорожній інформаційний центр. На замовлення Служби автомобільних доріг у Київській області для отримання та висвітлення поточної вихідної інформації про стан автомобільних доріг, на сторінках сайту «Євро-2012» підтримки водіїв автомобільного транспорту та автотуристів, що прибувають на чемпіонат «ЄВРО-2012», інформаційного шару «стан мережі автомобільних доріг» а саме: маршрутів безпечного проїзду, проведенні ремонтних робіт, об‘їздів, об’єктів придорожнього сервісу, туристичних об’єктів та таке інше було створено 2 системи ЛВС-3.

Системи встановлені на базова автомобілі «Ford Transit». Створені системи базуються на вдосконалених лазерних вимірювальних датчиках, що істотно розширило функціональні можливості системи.

Нові датчики мають вдвічі більший діапазон вимірювання, та в п’ятеро більшу частоту вимірювання у порівнянні з датчиками, встановленими на системі ЛВС-2-ХНАДУ.

Рис. 2. Системи ЛВС-3, встановлені на автомобілі «Ford Transit»

Для системи ЛВС-3 було створене нове програмне забезпечення, що дозволяє контролювати хід виконання вимірювань, керувати процесом вимірювання, розраховує Міжнародний Показник Рівності IRI.

Результатом роботи системи ЛВС-3 є електронна відомість рівності, що складається за 10 або 18 каналами вимірювань. Крок вимірювання дозволяє оцінювати ділянки автомобільних доріг від 10 м, що є найбільш можливою детальною оцінкою.

Система ЛВС-3 має істотно меншу вартість у порівнянні з закордонними аналогами. Наприклад система лазерного сканування покриттів фірми «Greenwood» з аналогічними параметрами коштує приблизно 400 тис. євро (4228000 грн). Система ЛВС-3 коштує менше 600 тис. грн., а при подальшому її вдосконаленні та більш масовому виробництві, її вартість може бути ще зменшена.

Розроблений ряд нормативних документів, що нормують використання новітніх методів та приладів для контроль рівності та зчіпних властивостей доріг з використанням європейських показників.

У 2004 році були розроблені «Рекомендації щодо оцінки рівності дорожніх покриттів у відповідності з міжнародним індексом рівності IRI» Р.В.2.3-218-02071168-385-2004. До рекомендацій що до оцінки рівності автомобільних доріг у відповідності з міжнародним індексом рівності IRI входять основні положення, що застосовуються для проведення вимірювань рівності покриттів різним обладнанням та за різними методиками, обробки отриманих даних та розрахунку IRI; вимоги до обладнання.

При розробці рекомендацій використаний світовий та вітчизняний досвід, попередні результати досліджень, проведених в ХНАДУ кафедрою будівництва та експлуатації автомобільних доріг. Рекомендації призначені для інженерно-технічних працівників дорожньо-експлуатаційних та наукових організацій, які виконують роботи з оцінки рівності автомобільних доріг.

В «Рекомендаціях» основна увага була приділена виконанню вимірювань рівності обладнанням 1 класу, тобто ручному вимірюванню, оскільки на той момент обладнання 2 класу було тільки на стадії розробки.

Розробка у 2005-2006 роках першої системи сканування покриття ЛВС-1-ХНАДУ і в подальшому розробка системи ЛВС-2-ХНАДУ потребувала відповідного нормативного забезпечення для використання цих і інших систем лазерного сканування для оцінки рівності автомобільних доріг. Були розроблені наступні нормативні документи: «Технологічний регламент з діагностики автомобільних доріг методом сканування» ТР 218-02071168-395:2008, «Рекомендації з технології сканування покриттів автомобільних доріг» Р В.2.3-218-02071168-733:2008 та «Методика проведення випробувань щодо діагностики покриттів автомобільних доріг методом сканування її поверхні» М 218-02071168:642-2008. Зазначені нормативні документи призначені для інженерно-технічних працівників дорожньо-експлуатаційних та наукових організацій, які виконують роботи з вимірювання показників рівності дорожнього одягу за технологією лазерного сканування покриттів.

Розроблене обладнання для оцінки рівності автомобільних доріг та відповідні нормативні документи дозволили внести цю технологію до загальнонаціональних, обов’язкових до виконання нормативних документів: «Автомобільні дороги. Визначення транспортно-експлуатаційних показників дорожніх одягів» СОУ 45.2-00018112-042: 2009 та «Технічні правила ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування України» П-Г.1-218-113-2009.

Рух України в Європейську спільноту вимагає від нашої країни доведення якості автомобільних доріг до європейського рівня. IRI – загально прийнятий показник оцінки рівності автомобільних доріг у Європі. Тому на замовлення Служби автомобільних доріг України був розроблений нормативний документ «Автомобільні дороги. Оцінка рівності дорожніх покриттів за Міжнародним Індексом Рівності (IRI)» СОУ 45.2-00018112-078:2011, що зараз знаходиться на стадії реєстрації. Цей стандарт буде застосовуватися під час діагностики стану автомобільних доріг на стадії формування або оновлення баз даних про стан доріг (паспортів автомобільних доріг), при обстежені для отримання даних про фактичний стан доріг з метою призначення ремонтних заходів, при плануванні робіт щодо утримання і ремонту, при моніторингу для отримання даних про зміну рівності дорожніх покриттів у часі з подальшим їх аналізом, а також на стадії приймального контролю після будівництва, реконструкції, капітального або поточного ремонту дорожніх покриттів. Цей стандарт є обов’язковими для підприємств, установ і організацій, які виконують роботи з вимірювання рівності дорожніх покриттів з оцінкою їх за IRI.Таким чином, за наступні декілька років Україна повністю відмовиться від застарілих методів оцінки рівності і перейде на більш детальні і досконалі, загальноєвропейські методи, для чого розроблені відповідна нормативна база та обладнання.
Наукові результати проведених досліджень використані в учбовому процесі в Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті.

Кількість публікацій за напрямом роботи: 41 публікація (17 наукових статей, 7 тез доповідей 7 нормативних документів «Укравтодор», 9 наукових звітів та 1 патент України), серед них 3 публікації в іноземних виданнях.

Автор роботи Р.В. Смолянюк
Каталог: sites -> default -> files
files -> Реферат актуальність теми
files -> Програма вступного іспиту до аспірантури зі спеціальності
files -> Методичні рекомендації до вивчення курсу «Історія української культури»
files -> Приготування статті до друку
files -> Із видавничих установ нан україни, мон україни, амн україни, уаан та апн україни; із фондів нбув ім. В. І. Вернадського, яка є одержувачем обов’язкового примірника
files -> Зміст 2 Коран та його переклади в контексті історії 5
files -> Понятійний апарат з історії держави І права зарубіжних країн (термінологічний словник-довідник) київ – 2014 рік
files -> Реферат наукової роботи на здобуття щорічної премії Президента України для молодих вчених

Скачати 70.94 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка