Програма «Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів»Сторінка1/13
Дата конвертації12.06.2019
Розмір2.74 Mb.
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


Комунальний заклад Львівської обласної ради

«Львівський обласний Центр

краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді»
Виховна програма

«Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів»
Частина 1. Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи


4 роки навчання

Програма – переможець

VІІІ Міжнародного фестивалю

педагогічних інновацій -2016


d:\мережа\когут оксана\програма козацько-лицарського виховання.jpg


Автори:

Набитович Михайло Васильович – директор комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний Центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді», відмінник освіти України, лауреат щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам загальноосвітніх, професійно-технічних, дошкільних та позашкільних навчальних закладів (Постанова Верховної Ради України від 08 жовтня 2013 р. № 615 –VІІ)

Деленко Марія Андріївна – заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний Центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді», вчитель-методист, відмінник освіти України

Співавтори:

Рудницька Анна Романівна – заступник директора з навчально-виховної роботи ЗШ «Первоцвіт» м. Львова, вчитель-методист;

Люсак Митрослава Василівна – вчитель початкової школи Жидачівського НВК, вчитель-методист ;

Пастушенко Роман Ярославович – завідувач кабінету розвитку освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

Паук Людмила Олександрівна – вчитель початкової школи Пустомитівської ЗОШ І-ІІІ ст., вчитель-методист;

Кравчук Леся Олександрівнавчитель Солонківської ЗОШ І-ІІІ ст. Пустомитівського району, вчитель-методист.

Рецензенти:

Пастушенко Наталія Миколаївна – заступник директора Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доцент кафедри гуманітарної освіти, кандидат педагогічних наук;

Федик Ігор Іванович – вчитель історії Львівської ЗОШ № 34 ім. Маркіяна Шашкевича, заслужений вчитель України, член «Національної спілки краєзнавців України».

Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи. Навчальна програма /Набитович М. В., Деленко М. А./ – Львів: КЗ ЛОР ЛОЦКЕТУМ, 2016. – 181 с.

Програма «Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи» призначена для апробації у початковій школі загальноосвітніх навчальних закладів Львівської області. Може використовуватися також при плануванні роботи класних керівників, вчителів-предметників, керівників гуртків, клубів тощо.

Для методистів районних (міських) методичних кабінетів (центрів), які здійснюють науково-методичний супровід виховної роботи, директорів та заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів та інших педагогічних працівників.

© Набитович М. В., Деленко М.А.Зміст

Пояснювальна записка…………………………………...........................................5Частина 1.

Програма «Козацько-лицарське виховання учнів початкової

школи»………………………………………………………………………...................17

Зміст навчання у початковій школі.

Планування виховних годин

та практичних занять на групі продовженого дня.

1 клас……………………………………………………………………………………..20

2 клас……………………………………………………………………………………..24

3 клас……………………………………………………………………………………..30

4 клас……………………………………………………………………………………..37

Елементи козацько-лицарського виховання на уроках.

Навчання грамоти, літературне та позакласне читання……………………………44

Математика………………………………………………………………………………67

Фізичне виховання………………………………………………………………………78

Основи здоров'я ……………………………………………………………………….103

ДОДАТКИ. Методична скринька.

Додаток 1. Іспит козацько-лицарської честі…………………………………………...137

Додаток 2. Виховний простір розвитку особистості…………………………………142

Додаток 3. Вікові особливості учнів початкової школи ….…………………………145

Додаток 4. Козацька система навчання і виховання………………………………….148

Додаток 5. Спортивно-патріотичні ігри……………………………………………….155

Додаток 6. Козацькі естафети………………………………………………………......160

Додаток 7.Свято-змагання «Хай з козачати виросте козак»…………….................165

Додаток 8.Урок-свято «Як були ми козаками»……………………………………….169

Додаток 9. Заморочки із козацької бочки.

Математичний задачник для малого козачка………………………………………….172

Додаток 10. Заочна мандрівка на Запорізьку Січ……………………………………..175

Додаток 11. Примірна тематика практичних занять…………………………………178

Рекомендована література………………………………………………………………179Програма

«Козацько-лицарське виховання учнів

загальноосвітніх навчальних закладів»
Пояснювальна записка
Розвиток інноваційних процесів у освіті на сучасному етапі є об'єктивною закономірністю, що зумовлюється: інтенсивним розвитком інформаційних технологій у всіх сферах людського буття; оновленням змісту філософії сучасної освіти, центром якої став загальнолюдський цілісний аспект; гуманістично зорієнтованим характером взаємодії учасників навчально-виховного процесу; необхідністю підвищення рівня активності та відповідальності педагога за власну професійну діяльність, спрямовану на формування творчої особистості вихованця, готовності до сприйняття та активної діяльності у нових соціально-економічних умовах. У зв'язку з цим винятково важливого значення набуває інноваційна діяльність педагога.

Інноваційна педагогічна діяльність як особливий вид творчої діяльності спрямована на оновлення системи освіти. Вона є результатом активності людини не стільки у пристосуванні до зовнішнього середовища, скільки у зміні його відповідно до особистих і суспільних потреб та інтересів.

Продуктами інноваційної педагогічної діяльності є нововведення, що позитивно змінюють систему освіти, визначають її розвиток і характеризуються як нові чи вдосконалені.

Виконання заходів, що пропонують накази Міністерства освіти України, покликане дати учням додаткову сучасну козацько-лицарську освіту, забезпечити надійний зв'язок з предками, розвинути стосунки з сучасниками і зорієнтувати їх на інтереси нащадків. Козацька педагогіка має забезпечити виховання мужніх і сильних духом громадян України.

Комунальним закладом Львівської обласної ради «Львівський обласний Центр краєзнавства, екскурсій та туризму учнівської молоді» розроблено модель виховного процесу «Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів», яка складається із трьох частин: «Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи» – козачат (ч.1 «Лицарі Добра»), «Козацько-лицарське виховання учнів базової школи» – джур (ч.2 «Лицарі Духу»), «Козацько-лицарське виховання учнів старшої школи» – молодих козаків та козачок (ч.3 «Лицарі Сили»).

Авторами та творчою групою педагогів на даний час створено частину 1 програми « Козацько-лицарське виховання учнів початкової школи», завдання якої повести дітей у цікавий світ козацтва з метою виховання Лицарів Добра.

Упродовж 2016-2020 рр. буде продовжуватись робота над розробкою 2 та 3 частин. Задум 2 частини Програми спрямований на виховання Лицарів Духу на основі пізнання героїчних сторінок козацької історії, УСС, УВО, УПА, героїв Небесної сотні та АТО. Зміст 3 частини Програми – поглиблення знань з історії козацтва та національно-визвольних змагань, робота над фізичним розвитком дитини, що дає силу, мужність, початкові навики військової підготовки учнівської молоді, уміння орієнтуватися в сучасному політичному просторі та готовності до захисту України.

Постановка проблеми. 

Чому обраний такий шлях?

Епоха козацтва створила багатогранну, глибоку духовність, що стала гордістю і окрасою, вершиною української національної культури. Козацькі виховні ідеї були відомі далеко за межами України. Козацька республіка дбала про освіту, а українська система виховання в часи козацтва досягла свого найвищого розвитку.

Новий етап розвитку цивілізації характеризується динамізмом і глобальністю масштабів перетворень у всіх сферах життєдіяльності людини. При цьому значно зросла роль нації і національних цінностей. Людина виявилася заручником цивілізаційного процесу, ініціатором якого є вона сама. Разом з тим тільки в її силах звільнити себе. Час вимагає докорінної трансформації українського суспільства. Передусім змін потребує освіта, адже від її стану та впливовості залежить духовний, моральний, культурний, інтелектуальний рівень народу і ставлення до нього у світі.

Перед освітою ХХI ст. в Україні стоїть завдання утвердження національної свідомості та гідності молоді, місія якої розбудовувати культуру нашого суспільства та завершити державотворення. Для реалізації цього завдання педагогам потрібно усвідомити, що обравши для себе роль виховника, вони зобов’язались будувати власне життя так, щоб слугувати прикладом самовідданого служіння Богові і Україні. Спільними зусиллями, у єднанні з батьками учнів та громадськістю, педагогічні працівники покликані забезпечувати національно-патріотичне виховання як історично зумовлену і створену самим народом сукупність ідеалів, поглядів, переконань, традицій, звичаїв та інших форм соціальної практики, спрямованих на організацію життєдіяльності молодих поколінь, у процесі якої засвоюється культура нації, формується національна свідомість і досягається духовна єдність поколінь.

Програма освітньо-виховного курсу «Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітньої школи» призначена для виховання українських школярів на засадах козацької педагогіки. Виховання козака – яскравий феномен української етнопедагогіки, у якому збережено найкращі духовні цінності народу, досвід виховання, формування і навчання особистості, прогресивні й результативні форми допологового виховання, батьківської опіки немовлят і дітей дошкільного віку, роботи з отроками, підлітками і юнаками та побудови взаємин між дорослими.
Актуальність упровадження програми.

Проблема духовності є особливо важливою для сучасного українського суспільства, яке переживає кризу морально-етичних цінностей. Шлях до національної консолідації, формування нової суспільної солідарності в Україні перекривають як ідеологічна спадщина тоталітаризму, так і гострі соціальні протиріччя, тому ми говоримо про національну ідею як цементуючу субстанцію суспільства. Ідея України визріває в пластах народного духу, національної культури і є вінцем самоусвідомлення, самовизначеності народу. Вона – це також розуміння українцями унікальної окремішності серед інших народів світу, бо ми – єдина у світі козацька нація. Місія школи – сприяти самоідентифікації учнів як українців, виховувати національно-свідомих громадян, патріотів своєї Батьківщини, спадкоємців і продовжувачів національно-патріотичних традицій, зокрема, тих, що склалися у часи козацтва.

Головною метою виховної програми «Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів» є набуття дитиною якостей, притаманних кращим представникам українського козацтва, духовне зростання хлопців і дівчат як палких патріотів, мужніх громадян Української держави, захисників рідної землі з яскраво вираженою українською національною свідомістю і самосвідомістю, широким світоглядом, сильним характером і високою мораллю.

Виховання козака-лицаря вимагає створення для учнів соціально-педагогічних умов, сприятливих для розвитку ключових компетентностей, націленості виховників на морально-духовне, громадянсько-патріотичне і військово-патріотичне виховання, участі у Всеукраїнській дитячо-юнацькій, військово-патріотичній грі "Сокіл" ("Джура").Основні завдання школи козацько-лицарського виховання:

  • ростити фізично загартованих, із міцним здоров’ям, дужих тілом і духом синів і дочок незалежної України;

  • плекати шляхетність і силу духу, моральні чесноти, почуття милосердя;

  • розвивати мужність і силу волі, уміння боротися зі злом і перемагати його;

  • пробуджувати віру, надію, любов, готовність творити добро і красу;

  • формувати соціально відповідальну поведінку, здатність діяти альтруїстично та співпрацювати для національного блага, уміння погоджувати особисті, приватні і загальнонаціональні, державні інтереси для підтримання соціальної злагоди;

  • виховувати господарів рідної землі та громадян Української держави, її захисників від ворожої агресії, мовної і культурної експансії;

  • конструювати науковий світогляд, історичну пам’ять та ідентичність українця;1

  • сприяти участі дітей у пізнанні культурного доробку нації і людства, їх творчій діяльності;

  • плекати козацький характер, створивши умови для оволодіння молоддю військово-спортивним мистецтвом козаків, освоєння актуальних сьогодні військових, політичних, господарських та мистецьких традицій українського козацтва.

Програма «Козацько-лицарське виховання учнів загальноосвітніх навчальних закладів» передбачає використання елементів козацької педагогіки та досвіду наших предків з виховання підростаючого покоління. Разом з тим її навчально-інформаційна основа – це збагачений додатковими відомостями зміст тих тем шкільних предметних програм, у яких висвітлюються культура тіловиховання та українського мовлення, історія запорізького козацтва і рідного краю, розуміння християнських цінностей та основ екології тощо.

З метою розширення кругозору вихованців, формування у них світогляду громадян незалежної демократичної держави, сповнених національної гідності та поваги до інших народів, у школі доцільно подбати про розвиток туристсько-краєзнавчої роботи, військово–прикладних видів спорту, відродження військово-спортивного мистецтва та народних мистецьких традицій, підготовку юнаків і дівчат до служби в лавах Збройних Сил України.

Реалізація програми «Козацько-лицарське виховання учнів» – спільне завдання вчителя-наставника, класного керівника та вчителів-предметників, керівників шкільних гуртків, секцій та клубів, бібліотекаря, соціального педагога і шкільного психолога, роботу яких слід скоординувати. Для досягнення цілей цієї програми доцільно активно залучати до її виконання батьків та громадських активістів, а в умовах початкової школи – ще й учнів старших класів.

Значна частина змісту програми може бути освоєна учнями на годині класного керівника. Рекомендуємо у кожному класі, спільнота якого (учні та батьки) за підтримки учителів обрала козацько-лицарське виховання, виділяти на освоєння змісту програми хоча б дві години класного керівника в місяць, одну – на теорію та одну – на практичні заняття. Більшість занять з дітьми повинні мати прикладне спрямування та відбуватися з елементами змагань й інтелектуальних ігор.Загалом на засвоєння базового змісту програми у позаурочний час відводиться (орієнтовно):Клас

Теорія (год.)

Практика(год.)

Всього(год.)

1

10

10

20

2

10

10

20

3

10

10

20

4

10

10

20

5

10

10

20

6

10

10

20

7

10

10

20

8

10

10

20

9

10

10

20

10

10

10

20

Каталог: upload -> users files


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка