Проектна діяльність при підготовці позакласного заходу з фізики. Прес-конференція про вклад українських вчених у розвиток світової космонавтики за темою: «Твої, Україно, сини!». МетаСкачати 150.25 Kb.
Дата конвертації23.10.2017
Розмір150.25 Kb.

Проектна діяльність при підготовці позакласного заходу з фізики.

Прес-конференція про вклад українських вчених у розвиток світової космонавтики за темою: «Твої, Україно, сини!».
Мета. Поглибити знання учнів в галузі виникнення та розвитку космонавтики в Україні, ознайомити учнів з першими польотами у космос, розвивати бажання вивчати фізику та астрономію.

Виховувати патріотизм та почуття гордості за свою Батьківщину.Обладнання. Стіл, за яким сидітимуть учасники прес-конференції, настільний прапор України, мікрофони, екран на підставці, ноутбуки, проектор, зірки для прикрашання зализали, газета «Три «кити» української космонавтики», портрети вітчизняних засновників космічної науки: Миколи Кибальчича, Юрія Кондратюка, Сергія Корольова, флешки з презентаціями, відео та піснями.

Місце проведення прес-конференції для учнів 8 – 9 класів -актова зала.

Організаційний момент. До початку проведення звучить музика ВІА «Земляне» «Трава у дома твого». Учні збираються у залі та сідають на відведені для них місця.

Ведучий. 12 квітня – «Всесвітній День космонавтики».

Прес-конференція, яку ми підготували присвячується нашим українським вченим, які стали основоположниками ракетно-космічної галузі України і світової космонавтики.

12 квітня 1961 року вперше в світі на космічному кораблі «Восток» здійснив політ космонавт світу Юрій Олексійович Гагарін, а головний конструктор космічного корабля - наш співвітчизник Сергій Павлович Корольов.

Починається свято з вмикання презентації, звучить «Крутая детская песня» на музику В’ячеслава Горського. З екрана учнів вітають космонавти МКС із святом. (пісня у папці космічна музика).Журналіст (задає питання учням, які готували конференцію). Коли вперше люди почали думати про польоти?

Учень. Розказує легенду про Дедала та Ікара.

Колись, за сивої давнини, в Афінах жив великий митець, різьб’яр і будівничий

Дедал, нащадок царського роду. Учнем Дедала став його небіж Талос, ще під-

літок, але такий тямущий і здібний, що сам Дедал дивувався, як швидко хло-

пець од нього все переймає і сам уже створює дивовижні речі.

Одного разу, гуляючи з Дедалом Акрополем, Талос спіткнувся і впав з висоти. У його смерті афіняне звинуватили Дедала, мовляв, той із заздрощів надумав позбутися свого учня і сам зіштовхнув його вниз. І афінський люд засудив його на вигнання.

Кинув Дедал напризволяще свою майстерню і недовершену роботу, сів на корабель, довго плив і нарешті дістався до острова Крит. Царював там Мінос, чоловік розумний і владний. Він щиро зрадів Дедалові, бо слава митця давно вже досягла критських берегів. Цар Мінос одразу запросив до себе Дедала, завдав йому багато роботи, був щедрий і спершу, навіть, ласкавий. Він одружив Дедала з гарною критянкою, і та народила афінянинові сина Ікара. Та митець тяжко сумував за батьківщиною і почувався на Криті рабом.

Минали роки, а Дедал ніяк не міг забути далекої батьківщини. Дружина його померла, і тоді він надумав будь що дістатись із сином Афін. Митець знав, що Мінос його ніколи не відпустить і що ніхто, боячись царського гніву, не допоможе йому втекти, а варта впіймає і приведе назад до палацу. Якось сидів Дедал на березі моря, журно дивився на білих чайок, що кружляли над хвилями і, раптом йому сяйнула смілива думка. «Нехай Мінос закрив мені шлях через море, нехай він усім володіє- і водою і землею, але небо – не його володіння, небо вільне! Треба навчитись літати в птахів». Тепер увесь свій вільний час Дедал робив із пташиного пір’я великі крила. Насамперед він ладнав одну до одної малесенькі пір’їни, а тоді брав довші і довші, Потім міцно стягував їх мотузком, клеїв воском і вигинав, щоб були як у справжнього птаха. Нарешті крила були готові, великі - Дедалові, трохи менші – Ікару. Митець прикріпив свої до спини і до рук, змахнув ними і легко знявся в повітря. Покруживши, він спустився на землю і став повчати Ікара. «Не можна підійматися дуже високо, синку, бо це там палюче сонце, воно розтопить віск- і пір’я розлетиться. А низько над морем теж не лети, щоб хвилі не замочили тобі крил. Треба триматися середини, запам’ятай це, Ікаре, тільки середини..

Будь слухняний, не шукай власної дороги, а лети просто за мною». Він навчив його літати, а наступного дня, щойно ясне сонце виринуло із далеких глибин океану, вони знялись у безхмарну блакить. Ікар спершу слухняно летів за батьком. Почуття лету, дивовижне, незнане, сповнило його душу неймовірною радістю. У захваті Ікар забув про батькову засторогу і полинув вище, вище ще вище аж до самого золотого сонця.

9bnpyg_lp44

Зненацька хлопець відчув, що крила вже не так міцно тримають його як спершу.

Пекуче сонячне проміння розтопило віск, пір’я посипалося додолу і марно тепер юнак махав безкрилими руками.


 • Батьку, батьку, я гину! - відчайдушно крикнув Ікар і зник серед зелених морських хвиль.

Не чув того крику Дедал. Розпачливо кружляв він у повітрі гукаючи сина, а тоді помітив розкидане на хвилях пір’я. Нещасний батько все зрозумів і мало не збожеволів від горя та мусив летіти далі до найближчого берега.

Підготовка до свята проводилась впродовж місяця. Клас ділився на шість груп, кожна з них отримувала своє завдання.

1. Група відповідальна за інформацію про вклад Миколи Кибальчича у розвиток космонавтики ( презентація про життя та діяльність, портрет, реферати).

2. Група інформаційних технологій та музичного супроводу.

3. Група художників – дизайнерів.

4. Група відповідальна за пошук інформації про Юрія Кондратюка та його діяльність (створення презентації, портрета Юрія Кондратюка, траси Кондратюка).

5. Група, що готувала відповідний матеріал про Сергія Корольова ( презентація про життя та діяльність та головні винаходи.

6. Група з відповідальним за інформацію про космонавтів українського походження.Ведучий. Світанок нашої держави як космічної розпочався в далекому 1853 році і пов’язаний з народженням українця Миколи Кибальчича. 31 жовтня 1853 року в м. Коропі Кролевецького району Чернігівської області народився наш співвітчизник Микола Іванович Кибальчич.

Керівник перщої групи.. Проектується портрет і презентація про Миколу Кибальчича та малюнок його реактивного двигуна на екран. Представник групи, користуючись, презентацією розказує про діяльність першопрохідника космічної науки.

Фізик. Проект реактивного двигуна Микола створив перебуваючи в ув’язненні і очікуючи виконання смертного вироку. В ньому було розглянуто будову порохового двигуна, керування польотом за рахунок зміни кута нахилу двигуна,програмний режим пального, забезпечення стійкості апарату.

Історик. Патріот своєї Батьківщини,Микола Кибальчич писав «…я вірю в здійснення моєї мрії. Ця віра підтримує мене в моєму жахливому становищі.

Якщо ж моя ідея після детального обговорення вченими спеціалістами буде визнана реальною, то я буду щасливий від того, що зробив величезну послугу Вітчизні та людству.

Я спокійно тоді зустріну смерть, знаючи, що моя ідея не загине разом зі мною, а буде жити серед людства».

Журналіст. Талановитий винахідник, який віддав життя за щасливу долю людства по-праву вважається піонером ракетної техніки. Його ім’ям названо кратер на зворотному боці Місяця, його ім’я носить вулиця в м. Києві. У рідному місті Миколи Кибальчича Коропі є будинок-музей і парк, куди приходять люди, щоб низько вклонитися світлій пам’яті автора першого у світі проекту ракетного літального апарата для польоту людини в космос. Генії з’являються один раз на століття, але залишаються в пам’яті назавжди.

Керівник групи представляє Юрія Кондратюка (вмикається презентація). На екрані портрет Юрія Кондратюка). Віце-президент НАН України В.Г. Бар’яхтар сказав «…Блискучий інженер з нестандартними, але продуманими рішеннями, піонер космічної діяльності Ю.В Кондратюк- скарб світової науки, національне надбання української науки».

Історик. Олександр Ігнатович Шаргей - відомий широкому загалу як Юрій Васильович Кондратюк. Народився спекотного дня 21 червня 1897 року в місті

Полтаві. Восени 1910 року вступив до третього класу Полтавської чоловічої гімназії, яку закінчив у 1915 році зі срібною медаллю.Потім 19-ти річний юнак вирущив до Петрограда і вступив на перший курс механічного факультету політехнічного інституту. Проте закінчити інститут йому не вдалось. Першокурсника Шаргея було призвано до білої армії.

Далі втеча з армії, переховування в м. Сміла, зміна прізвища. Олександр змінює ім’я та прізвище і стає Юрієм Кондратюком. Ця незвичайна історія, безумовно, цікава, але феномен Юрія Кондратюка в тому, як він зміг без вищої освіти, не знаючи ні зарубіжних, ні вітчизняних розробок теорії космічних польотів, дати точні розрахунки, за якими через кілька десятків років земляни прокладуть космічні траси до інших планет.

Фізик. Навесні 1917 року вчорашній гімназист уже мав 104 сторінки праці, в якій пропонував спосіб досягнення поверхні великих небесних тіл, зокрема, в питаннях вироблення економічних способів міжпланетних мандрівок з Землі,

конструкції ракетного двигуна та міжпланетного корабля, досягнення його стійкості і керованості у космічному польоті.Інженер. Восени 1919 року уже в Києві Олександр завершує другий варіант свого рукопису, назвавши його «Тим, хто читатиме, щоб будувати». У ньому ширше йдеться про міжпланетні бази на орбітах штучних супутників Землі і Місяця, подається схема приладу, що утилізує сонячну енергію. Тут же приділяється увага вірогідності використання сил тяжіння небесних тіл та використання гальмування космічного корабля, пропонується найбезпечніше розташування членів екіпажу. Тут була точно сформульована ідея «траси Кондратюка», яка використовує як сили тяжіння небесних тіл, так і посадково-злітного модуля, що відокремлюється від космічного корабля.

Фізик. Ідеї Кондратюка були використані при здійсненні космічної програми

«Аполлон». У 1969 році американці скористалися цією ідеєю запустивши до Місяця «Аполлон-11».Джон Хубольт. Політ перших у світі астронавтів здійснено за трасою Кондратюка. Найкращий спосіб дістатися Місяця – відокремлення посадочного апарата від основного корабля.

Фізик. Третій, удосконалений варіант своєї праці під назвою «Про міжпланетні подорожі», Юрій Кондратюк у червні 1925 року надіслав до Головнауки, на який отримав відгук професора В.П. Ветчинкіна.

Книгу Кондратюка професор В.П. Ветчинкін охарактеризува як найповніше дослідження міжпланетних подорожей з усіх, що писалися в російській та іноземній літературах до останнього часу. В книзі з вичерпною повнотою висвітлені всі питання, про які йдеться в інших творах, і, крім того вирішено цілу низку нових першорядного значення, про які інші автори не згадували.

З цією передмовою книга була видана в 1929 році під назвою « Завоювання міжпланетних просторів» за власний кошт Юрія Кондратюка та його друзів тиражом лише 2000 примірників.

Ведучий. Тут було все: від даних ракети, формул навантаження і типів траєкторій до загальних перспектив освоєння космосу наслідком якого, за словами Кондратюка, мала стати безсумнівна можливість для людини оволодіти ресурсами, за допомогою яких можна буде поліпшувати умови існування на земній поверхні. Саме в можливості в недалекому майбутньому почати по-справжньому хазяйнувати на нашій планеті і слід бачити грандіозне значення для нас завоювання просторів Сонячної системи.

9q_lelnye0k

Історик. Завдяки своїй книзі Кондратюк став одним із основоположників теоретичної та практичної космонавтики. Практичне застосування знайшли в космонавтиці ідеї Кондратюка: ідея багатоступінчатої ракети; поняття «пропорційного пасиву», без якого немислимий сучасний ваговий аналіз космічних апаратів; конструкція крісла, яке дає змогу переносити значні перевантаження; приземлення за допомогою парашута; створення безпілотних систем ракетно-артилерійського постачання із Землі довгострокових космічних баз; він уперше сформулював ідею, що дістала назву « траса Кондратюка, яка використовує сили тяжіння як небесних тіл так і посадково-злітного модуля, що відокремлюється від космічного корабля.

Третім засновником ракетно-космічної галузі України став Сергій Корольов. Саме він самостійно розрахував «трасу Кондратюка» і почав запускати штучні супутники Землі та багатоступінчаті ракети в космічний простір.

Починає свій виступ п’ята група з презентацією про життєвий та дослідницький шлях Сергія Павловича Корольова.

Ведучий. 12 січня 1906 року в Житомирі в сім’ї викладача словесності народився Сергій Корольов. У нього була одна пристрасть : він годинами працював в шкільній столярній майстерні. В 1923 році керівництво держави звернулось до народу і закликало його до побудови Повітряного флоту. В Україні народилось товариство авіації та повітроплавання України та Крима.

Сергій не зволікаючи вступив до товариства і почав навчатися в планерному гуртку. В 1926 році після другого курсу Київського політехнічного інститута перевівся у Москву у спецгрупу по аеромеханіці МВТУ( Московського вищого технічного училища). В вересні 1929 року на VI Всесоюзні планерні змагання разом з колегою побудували планер на 50 - 90 кг важче попередніх моделей. При випробуванні він добре слухався руля. В 1934 році вийшла в світ перша друкована робота С.П. Корольова. «Ракетний політ в стратосфері».

В травні 1946 року було прийнято важливе рішення про створення вітчизняної ракето-будівної промисловості. В серпні цього ж року Корольова було призначено Головним конструктором балістичних ракет.

Історик. В 1947 році в СРСР для службового користування було передано книгу Юрія Кондратюка « Завоювання міжпланетних просторів». Саме тоді радянську ракетну команду очолив Сергій Корольов і, вочевидь, він згадав про знайому йому ще змолоду працю земляка. Але попри те, в Радянському Союзі до середини 60-х років конструктори-ракетники ніяк не могли дійти згоди, яку ж схему обрати для польоту на Місяць. Це врешті-решт стало однією із причин поразки у «місячних перегонах», хоча команда Сергія Корольова все ж повторила зроблені за тридцять років до того розрахунки і наполягла на використанні « «орбіти Кондратюка».

Ведучий. В серпні 1957 року триумфально пройшли випробування першої в світі міжконтинентальної балістичної ракети. 4 жовтня цього ж року було запущено перший штучний супутник Землі.

Отже шлях у космос відчинений !Журналіст. Питання фізику. «Скажіть, будь ласка, у чому полягала основна трудність шляху у космос?»

Фізик. Головна трудність шляху у космос – сила тяжіння. Про те,що така сила існує, люди знали з часів Ньютона. Життя на Землі зароджувалося і розвивалося з постійною присутністю сили тяжіння та пристосоване до неї.

Якби не було сили тяжіння, не існувало б самої Землі, Місяця, Сонця, Галактики .Щоб впоратися із земним тяжінням, потрібно здійснити чималу роботу. Для тіла масою 1т ця робота рівноцінна підняттю гігантського авіаносця масою 65 000т на вершину дзвінниці Софіївського собору в м. Києві.

Затративши цю роботу ми виведемо тіло на поверхню сфери земного тяжіння.

Інженер. Вже на початку 1955 року стали готувати міжконтинентальну балістичну ракету Р-7 для запуску штучного супутника Землі. Одночасно з цим у Казахстані почали будувати новий космодром Байконур. Нарешті, 21 серпня 1957 року з космодрому Байконур було запущено перший штучний супутник Землі масою 83,6 кг, Через місяць в листопаді 1957 року полетів другий супутник, на борту якого знаходилась собака Лайка. Цей політ показав, що в умовах невагомості жива істота може довгий час жити.

Історик. В Радянському Союзі тільки 5 січня 1959 року було прийнято рішення про відбір людей та підготовку їх для польоту в космос. Вибір було зосереджено на льотчиках-винищувачах, бо вони дійсно з усіх професій ближче до космосу: літають на великих висотах, вміють стрибати з парашутом, вміють тримати зв’язок з командуванням. Винахідливі, дисципліновані, добре знають реактивні літаки. З 3000 льотчиків відібрали 20 чоловік.Журналіст, Яким вимогам повинен відповідати космонавт ?

Лікар. Було створено спеціальну медичну комісію, переважно з військових лікарів. Вимоги до космонавтів такі: по-перше, відмінне здоров’я з подвійним-потрійним запасом міцності; по-друге, відверте бажання зайнятися новою та небезпечною справою, здатність розвивати в собі початки творчої дослідницької діяльності; по-третє, відповідати вимогам за окремими параметрами: вік 25-30 років, зріст 165-170 см, маса 70-72 кг і не більше. Відбирали безжально. Найменше порушення в організмі- відразу відстороняли.

Історик. Керівництво вирішило з 20 космонавтів виділити шістку для підготовки до польотів. В неї входив і космонавт з України - Павло Попович.

Але рішення комісії було одностайним і першим у космос полетів Юрій Гагарін.Журналіст. А скільки всього космонавтів було вихідців з України ?

Cлово надається керівникові групи номер шість, яка готувала відповідну інформацію.Звучяить пісня «Я Земля» у виконанні О.Воронець. (пісня у папці космічна музика)

6y71bejrdzu

Ведучий. Всього космонавтів з України було 18. Чудовим вираженням міжнародного співробітництва в освоєнні космосу, пізнанні його таємниць став політ українського космонавта Леоніда Каденюка на борту американського корабля « Шатл», який стартував 19 листопада 1997 року. Цей політ тривав 16 діб. Я продемонструю презентацію, а учасники проекту згадають усіх космонавтів вихідців з України поіменно.

 • Павло Попович- Київська область- четвертий космонавт світу, свій перший політ здійснив у 1962 році, а згодом в 1964 році .Слідом за ним :

 • Георгій Береговий – Полтавська область- 1968 рік,

 • Георгій Шонін – Луганська область -1968 рік,

 • Георгій Добропольський – м. Одеса- 1971 рік,

 • Віталій Жолобов – Херсонська область- 1976 рік,

 • Володимир Ляхов – Луганська область – 1979,1985,1988 роки,

 • Леонід Попов – Кіровоградська область-1980,1981,1982 роки,

 • Леонід Кизім – Донецькуа область -1980,1984,1986 роки,

 • Ігор Вовк – Херсонська область-1984 рік,

 • Володимир Васютін – м. Харків- 1985 рік,

 • Олександр Волков – Донецька область-1985,1988,1992 роки,

 • Анатолій Левченко – Харківська область-1987 рік,

 • Анатолій Арцебарський – Дніпропетровська область-1991 рік,

 • Василь Циблієв – Крим-1994 рік,

 • Юрій Маленченко – Кіровоградська область-1994 рік,

 • Юрій Гудзенко – Миколаївська область -1996 рік,

 • Юрій Онуфрієнко – Харківська область -1996 рік.

Ведучий. А тепер я прошу бажаючих учнів прийняти участь у космічній вікторині. Переможці будуть нагороджені призами.

 1. Яку планету називають « червоною планетою» ? ( Марс ).

 2. Яка назва космодрому, з якого стартував перший космонавт світу? (Байконур, )

 3. Прізвище першого космонавта вихідця з України. ( Попович).

 4. Як називалась група людей з якої відбирались космонавти ? (Льотчики -винищувачі.)

 5. Коли Юрій Гагарін полетів у космос ? ( 12 квітня 1961 року.)

 6. В якому році здійснив політ у космос перший космонавт незалежної України (1997р)

 7. Як називають одяг космонавтів ? (Скафандр.)

 8. Маса першого штучного супутника Землі.( 83,6 кг.)

 9. Прізвище першого українського винахідника - автора першого порохового двигуна? (Микола Кибальчич.)

 10. За трасою якого українського вченого відбувся політ американських астронавтів ?( Юрія Кондратюка).

 11. Назва третьої планети від Сонця? (Земля.)

 12. Яку форму має сузір’я Великої Ведмедиці? ( Ківш.)

Ведучий. Нагороджуються учні -переможці космічної вікторини.

Вчитель. Аналіз історії підкорення космосу дозволяє зробити висновок, що

вихідців з України, які брали участь у більшості науково- технологічних проектів.

Водночас, для життєзабезпечення космічних комплексів працювали сотні українських підприємств та інститутів. З 1962 року в Україні у Дніпропетровську працював науково-виробничий комплекс «Конструкторське бюро Південне», який у змозі був забезпечити повний цикл розробки, виготовлення та запуску як ракет-носіїв, так і різноманітних штучних супутників Землі.

Хочу подякувати всіх учасників проекту, які дуже гарно займалися пошуковою діяльністю і відкрили нам декілька нових сторінок в історії розвитку космонавтики в Україні. Дорогі, учасники проекту, дуже прошу вас не зупинятись на досягненому і продовжити свою дослідницьку роботу у напрямку відкриття нових сторінок в книзі історії розвитку ракетно-космічної галузі нашої Вітчизни.


Стінгазета ««Три кити» Української космонавтики»Використані джерела 1. Вікіпедія (електронний ресурс)-режим доступу :URL: http :// uk.wikipedia.org.

 2. Іваненко В. Піонер ракетної техніки. Микола Іванович Кибальчич./Фізика,№10,2004 q-

 3. Кибальчич Микола. Презентація.http:player/myshared/ru/ 4/266093/data/umages/img8. Ipg/.

 4. Кондратюк Ю. Портрет. ППЗ. Педагогічний програмний засіб. Фізика 7 -9.Бібліотека електронних наочностей.Квазар-Мікро.2004.

 5. Кордиш І. Феномен Юрія Кондратюка./ Фізика. №11. 2005.

 6. Корольов Сергій .Портрет. ППЗ.

 7. Космічна музика

 8. Кун М.А. Легенди і міфи стародавньої Греції.Тернопіль.АТ, «Тарпекс», 1993,с.156-157.

 9. Презентація gdz4 you/com>презентації>на тему -korolov sergiy

 10. Чистух В. Внесок українських учених у розвиток космонавтики.. Фізика .№6. 2006.с.5-9.

 11. Школьник Т.В. Старт у космос, 7- 9 класи (Т. Школьник / Фізика в школах України 2013,№ 5, с.37 -39/.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Методичні рекомендації для студентів факультетів: «фармація» та «КЛІНІЧНА фармація»
2016 -> Методичні рекомендації щодо опанування філософських знань, теми рефератів для складання кандидатського іспиту з філософії та методичні рекомендації щодо їх написання
2016 -> Програма спецкурсу та плани семінарських занять для магістрів-філософів Львів 2016
2016 -> Міністерство охорони здоров’я україни
2016 -> Розробники програми
2016 -> Н р. 5 курс магістри Навчальна дисципліна «Український авангард»
2016 -> Програма додаткового вступного випробування з фаху для вступників на здобуття ос
2016 -> Перелік публікацій працівників, аспірантів І студентів Навчально-наукового інституту Аеронавігації за 2015 рік

Скачати 150.25 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка