Погода й спостереження за нею



Скачати 89.59 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір89.59 Kb.
ТипУрок

Інтегрований урок природознавства в 5 класі з використанням елементів образотворчого мистецтва

ТЕМА: Погода й спостереження за нею

МЕТА: - сформувати в учнів уявлення про погоду;

- розвивати вміння спостерігати за змінами температури, атмосферного тиску, вологості повітря, хмарністю, опадами, напрямом і силою вітру;

- закріпити вміння передавати настрій в образотворчому мистецтві, розрізняти й аналізувати співвідношення кольорів; закріпити вміння передавати глибину простору на площині , освітлення, тонування;

- виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу, розвивати допитливість.



ОБЛАДНАННЯ : термометр, барометр, флюгер , опадомір ,

репродукції картини відомих художників.



МАТЕРІАЛИ ТА ІНСТРУМЕНТИ: альбоми для малювання, олівці ,

фарби, пензлі.



ТИП УРОКУ: комбінований.

Хід уроку:

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

  • «Мозковий штурм» і складання «асоціативного куща»

Ключове слово «погода»




( Діти складають асоціативний кущ , свій вибір підтверджують відповідями )


  • Фронтальне опитування (бесіда за запитаннями)

- Що називають атмосферою?

- Які властивості повітря?

- Яке значення повітря на землі?


  • Гра «Хто перший ?» Для чого призначені метеорологічні прилади:

термометр -

барометр -

опадомір -

флюгер -


снігомірна лінійка -

гігрометр –


ІІІ. Сприйняття й осмислення нового матеріалу. Розповідь учителя з елементами бесіди

1.Що таке погода?

Погода-це стан нижнього шару атмосфери в певній місцевості у визначений момент часу.

-Які характеристики погоди ви знаєте? (Температура,повітря,атмосферний тиск,вологість повітря,хмарність,атмосферні опади,напрямок і сила вітру.)

Головна особистість погоди-це її мінливість.Сьогодні на небі яскраво світить сонце,а завтра небо раптом затягнуть хмари,і йде дощ.Погода змінюється не тільки в одній місцевості,вона є відмінною в той самий день у різних куточках земної кулі.Наприклад,у нас сьогодні йде дощ і досить прохолодно,а в Ялті в цей час може бути жарко й сонячно.Чому ж погода мінлива й різноманітна?

-Які чинники впливають на формування погоди? (Сонце,наявність у тій чи іншій місцевості гір,водойм:морів або океанів.)

Річ у тім,що повітря в нижній частині атмосфери не однакове,у ньомувирізняють повітряні маси.Повітряна маса являє собою великий обсяг повітря,якому притаманними є однорідні властивості й рух.Повітряні маси мають величезні розміри.Наприклад,одна повітряна маса може повністю закрити територію всієї Європи.

Повітряні маси розрізняються своїми властивостями.Вони можуть бути теплими і холодними,прозорими та запорошеними,нести вологе і сухе повітря.Так,на територію нашої країни часто приходять повітряні маси з Атлантичного океану, які приносять вологе й прохолодне повітря влітку або вологе й тепле повітря взимку.З ними завжди пов’язана хмарна погода з опадами.З півдня до нас надходять теплі повітряні маси.З їхньою появою спостерігається жарка йсуха погода.А от повітряні маси,що приходять із Північного Льодовитого океану,приносять похолодання і,як правило,безхмарну ясну погоду.

- Які характеристики погоди ви знаєте?

- Яка головна особистість погоди?

- Які чинники впливають на погоду?

- Як складають прогноз погоди?


2. Як складають прогноз погоди?


  • Випереджувальне завдання: Знайомство з дідусем –синоптиком (розповідь його про роботу метереологічних станцій та складання прогнозу погоди).

Майже щодня ми слідкуємо за прогнозом погоди,який складають метеорологи.

- Що таке прогноз погоди?

Прогноз погоди - це наукове передбачення погоди в певний проміжок часу на тій чи іншій території Землі.

Існує наука,що займається прогнозом погоди.Вона називається синоптика (від грецького слова «синоптикос» - здатний усе бачити.) Запис у зошит нового слова «синоптик».



- На підставі яких даних можна скласти прогноз погоди?

1.Щоб спрогнозувати,як зміниться поведінка повітряних мас, треба одержати якомога більше знань про температуру повітря в різних місцевостях Землі.

2.Під час зіткнення повітряних мас,які змінюють різні властивості, змінюється атмосферний тиск,тому для прогнозування погоди важливо спостерігати за атмосферним тиском.

3.Потрібно знати вологість повітря,оскільки під час зіткнення теплих і холодних повітряних мас частина водяної пари,що міститься в теплому повітрі,охолоджеється і пере творюється на рідину або лід. Це призводить до випадання опадів.

4.Для складання прогнозу погоди також необхідно знати напрямок і сили вітру,щоб визначити характер руху повітряних мас.Для спостереження за погодою існують метеорологічні станції, штучні супутники Землі, радіозонди, повітряні кулі. Усю зібрану інформацію наносять на синоптичні карти,після чого їх аналізують і складають прогноз погоди.


  • Прикмети, за допомогою яких завбачують погоду.

Для того щоб спрогнозувати,якою буде погода найближчим часом,необхідно не тільки вміти визначати її характеристики,а треба ще павчитися аналізувати.

(Клас ділиться на групи - одні групи учнів пояснюють народні прикмети, інші-прислів’я, загадки)

Загадки

  • Що росте без кореня? (Бурулька)

  • Один баранець пасе тисячу овець? (Місяць і зорі)

  • Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка)

  • Рукавом махнув - дерева нагнув. (Вітер)

  • Мене просять і чекають,а як покажусь - утікають. (Дощ)


Народні прикмети

  • Який день на Благовіщеня, такий на Великдень.

  • Зима без снігу - літо без хліба.

  • Зимою сонце світить, та не гріє.

  • Хто рано посіє, рано й пожне.

  • Раді люди літу, а бджоли цвіту.


Учитель образотворчого мистецтва:

- Сьогодні, діти, особливий урок. Ми об’єднаємо справжній стан природи з станом природи в мистецтві.



Пояснення вчителя: Стан природи визначається в першу чергу освітленням. (Учитель пояснює, що таке падаюче, пряме, відбите та розсіяне світло)

Промінь упав на землю, на предмети, на тварин, на людей, він – падаючий. Світло, яке відбивається від предметів, називають відбитим. Саме воно дає нам змогу відрізняти кольори, оскільки несе в собі память про предмет, від якого відбивається. Але ось небо затягнули щільні хмари. Цей сірий присмерк називається розсіяним світлом. Світло, а з ним і кольори, значно змінюються протягом доби. Якщо ясного дня спостерігати за сонцем, то можна помітити, що опівдні воно схоже на білий диск, після полудня набуває жовтуватого відтінку, ближче до вечора жовтий колір змінюється на оранжевий, а потім і на червоний.

Уранці та ввечері світло набуває теплих тонів, тому що сонячне проміння, пробиваючись крізь товстий шар атмосфери, втрачає значну кількість холодних кольорів. Цей шар повітря і дрібних частинок пилу в ньому затримує сині, блакитні та фіолетові промінчики - уламки.

Пейзаж (франц. paysage, від pays – місцевість) – природа, що оточує людину: дерева, пагорби, гори, струмки, ріки, моря. Цей жанр живопису виник наприкінці XVI ст. До цього в живописі природа була тільки фоном для зображення.

Міський пейзаж та його різновид – пейзаж архітектурний не може обійтися без лінійної перспективи. Міський пейзаж відтворює середовище, у якому ми з вами живемо. Міський пейзаж – це зображення вулиць, скверів, майданів, парків. У ньому обовязково зображують будівлі, вони можуть відігравати головну роль, або відступати на задній план, бути зображеним лише у вигляді окремих фрагментів. Утворювати фон для головного зображення. В архітектурному пейзажі будівлі є головними обєктами зображення. І в міському, і в архітектурному пейзажі художникам доводиться часто зображувати перспективи вулиць. Іноді ці вулиці прямі, наче стріла, та розташовуються на горизонтальній площині.

Художники-пейзажисти часто виїждлжають на етюди або на пленер. У перекладі з франц. plein air – чисте повітря.

У пейзажах художники намагаються побачити, відобразити чисте повітря, невловиме світло, подих вітру. Художники - пейзажисти не тільки зображують те, що бачать навкруги, але й передають настрій.

(Учитель пропонує учням розглянути картини, що зображують різний час доби та різний стан природи. Учні класу об’єднуються у групи.


Кожна група повинна скласти розповідь про одну з картин, відповідаючи на навідні запитання)


  • Що зобразив художник?

  • Який час доби зображено на картині?

  • Що є джерелом світла?

  • Яке ми бачимо світло – холодне чи тепле?

  • Які кольори перевежають у картині?

  • Які почуття викликає в нас те, що ми бачимо?

- Діти! Дідусь просить вашої допомоги. Намалюйте пейзаж, на якому відкриваються простори рідного краю.Кожен з вас повинен зобразити свою улюблену пору року.

Учні слухають запис музичного твору А.Вівальді «Пори року» (обговорення вражень після прослуханого музичного твору.)

Вчитель образотворчого мистецтва.

  • Поетапне малювання композиції (ознайомлення з правилами виконання роботи):

Перші пейзажні малюнки потрібно виконувати олівцем, вони мають бути невеликого розміру.

  • Спочатку визначте композицію малюнка, яку будите зображувати. Розмістіть формат у певному положенні.

  • Композицію пейзажу слід починати з лінії горизонту. Якщо вас зацікавило небо, хмари, то слід вибрати низьку лінію горизонту.

  • Потрібно визначити розташування малюнка на аркуші паперу, намітити загальну форму будинків, дерев, кущів, гір.

  • Слідкуємо за законом лінійної і повітряної перспектив

  • Пізніше промалюємо деталі й розфарбуємо.



Хмари мають менш густі тіні, ніж зображувані предмети, тому навіть темні грозові хмари не можна малювати суцільним щільним тоном. Тіні від хмар слід порівнбвати з тінями на землі, і тоді добре видно легкість їх тонів і мякість окреслень.

Якщо ви хочете передати на малюнку красу землі, її простори, то потрібно піднести горизонт.

Перший план пейзажу подається в більшому масштабі, з чітко опрацьованими деталями.

Другий план пейзажу малюють у зменшеному масштабі.

Третій план пейзажу зменшують, і завдяки повітряній перспективі предмети набувають нечіткого обрису, втрачають тонову контрастність. Малюють предмети, не деталізуючи.





Малювання пейзажу в кольорі – усією палітрою чи в одному тоні – найкраще починати з неба. Його тон звичайно найлекший, світлий; проклавши його можна переходити до віддалених планів, а потім сміливо писати перший план – найяскравіше забарвлену частину пейзажу. Найсвітліші місця проробляють гуашевим білилом. Використовуємо холодні гами кольорів.

Учитель пропонує учням розглянути репродукції картин, на яких зображену глибоку красоту, виконані видатними художниками.


  • Індивідуальна робота за творчим завданням (учитель допомагає учням).

IV.Закріплення й узагальнення знань

Бесіда

1.Що таке погода?

2.Якими природними явищами характеризується погода?

3.Навіщо людям знання про погоду?

4.За допомогою яких приладів визначають стан погоди?

V. Підбиття підсумків

1. Над якою темою ми сьогодні попрацювали?

2. Що дізналися на уроці? Що зробили?

Учитель коментує відповіді учнів, виставляє та обгрунтовує оцінки.

VI. Домашнє завдання

Скласти кросворд до теми «Погода»



Література

1.О.Г.Ярошенко, В.І.Баштовий. Природознавство 5 клас Київ «Генеза» 2005 р.

2.Володарська М.О. Дитяча енциклопедія. Географія – Х.: Фоліо, 2002 р.

3.Скарлато Г. Захоплююча географія:Навч. посібник – Альтерпрес, 1998 р.

4.Пестушко В.Ю.,Уварова Г.Є. Загальна географія 6 клас: Метод. Посібник учителя – Х.:Ранок: Веста , 2004 р.

5.О.Є.Кічата. Природознавство Плани-конспекти уроків 5 клас. Вид. «Ранок» - Веста, 2004 р

6.Н.А.Горошко.Образотворче мистецтво.Вид. група «Основа» 5 клас 2009 р.

7.Репродукції картин відомих художників І.Шишкін та інші.

8.А.Вівальді «Пори року» - запис музичних творів.

9.Байназаров А.М.,Афанасенко Ю.М.,Селівестов О.Ю. Дидактична мозаїка – Х: «Ранок», 2004 р.







Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 89.59 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка