Музична казкаСкачати 100.06 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір100.06 Kb.
ТипУрок

Тема уроку : Музична казка

Мета :

 • закріпити знання про жанри українських народних пісень ; ознайомити учнів з особливостями оперного жанру на прикладі дитячої опери М.Лисенка «Коза - дереза»;

 • розвивати предметні компетентності учнів, емоційно – чуттєву сферу , навички вокально-хорового співу, вміння інтерпретувати музичний твір ;

 • виховувати повагу до української народної музичної творчості , інтерес до музики українських композиторів та музичних творів, написаних за сюжетом українських народних казок.

Музичний матеріал : М.Лисенко. Пісня Кози, пісня Лисички, пісня Вовчика, пісня Рака з опери «Коза -дереза».

Обладнання : музичний центр, фонохрестоматія, мультимедійна дошка, проектор, ноутбук , портрет М.В. Лисенко, фортепіано.

Тип уроку : поглиблення теми.

Вхід до класу під звучання пісні Лисички з опери «Коза-дереза» М.Лисенко. 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Заходячи до класу, діти отримують «програмки».

Музичне вітання. Оголошення теми та мети уроку. 1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Діти, сьогодні в нас незвичайний урок. Погляньте, в руках у вас програмки, ви гарно одягнені , продзвенів дзвоник. Сцена, завіса , декорації… Куди ми з вами потрапили?! Звичайно ж до театру!

 • Чи були ви у театрі, що переглядали?

 • Як потрібно себе поводити у театрі?

Але наш театр не зовсім звичайний, він – музичний. Якщо театр музичний , значить у театрі звучить музика. Як називається людина, яка пише музику? (композитор)

Звичайно – композитор! Багато українських композиторів , серед яких і Микола Лисенко , творчість якого ми будемо сьогодні вивчати , черпали своє натхнення творити саме з народних джерел української пісні.

На уроках музичного мистецтва ми з вами познайомились з різними жанрами української пісні.

Звертаючись до нашої основної теми «Музика нашого народу», пропоную такі питання : • Як до нашого часу дійшли українські пісні ? (Пісні передавались із покоління в покоління, із уст в уста.)

 • Про що ми можемо дізнатись із української народної пісні? (З пісень ми можемо дізнатись про історичне минуле, про те як люди жили, працювали , відпочивали, жартували, сумували , кохали…)

Український народ здавна любив співати . А як же до людей прийшла пісня ? Існує легенда про пісню.

«Розповідають, що Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Обдарувавши всіх, підвівся Господь зі свого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була одягнена у вишиту сорочку , у русу косу вплетена синя стрічка, а на голові багрянів вінок із червоної калини.

 • Хто ти? Чого плачеш? – запитав Господь?

 • Я – Україна , а плачу , бо стогне моя земля від пролитої крові та пожеж. Сини мої на чужині , вороги знущаються з сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

 • Чого ж ти не підійшла до мене? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?

Дівчина хотіла вже йти , та Господь Бог зупинив її :

 • Є в мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.

Узяла дівчина –Україна дарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям та вірою понесла пісню в народ» .

А зараз я вам пропоную прикрасити нашу чарівну дівчину – символ нашої молодої держави України. Віночок у неї з квітучих яскравих українських пісень, давайте доповнимо його різнокольоровими стрічками, кожна з яких буде символізувати вивчений нами жанр українсько народної пісні. Але, перш ніж ми стрічку почепимо, ви повинні назвати вивчений жанр та пригадати його особливості. ( Діти прикрашають символічний портрет дівчини – України стрічками ).

- Тож плекаймо нашу українську пісню , збережемо її для наших нащадків!

3.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

До усної української творчості належать казки. Казка- джерело натхнення для композиторів . Світ здавався би набагато похмурішим , якби в ньому не було казок! Адже чарівні історії люблять усі – і малеча, і дорослі. Казки cтають цікавіші, коли не просто читаєш їхній текст , а ще й чуєш музику . Музичними казками можуть бути й опери , і балет, і мюзикли… І сьогодні ми помандруємо до музичної казки – опери.


 • Пригадай, чим особливий цей жанр? ( Музична вистава , у якій всі герої співають ).

 • Пригадайте уривки з яких музичних казок ми з вами вже слухали? (М. Коваль «Вовк і семеро козенят», С. Прокоф’єв «Петрик і вовк»)

4. ОСНОВНА ЧАСТИНА.

4.1. Виклад нового матеріалу.

У ХХ столітті в Україні жив композитор, який був закоханий у світ казок та народної пісні. А звати цього видатного музичного казкаря – Микола Лисенко.

Наші кореспонденти Анна та Катерина підготували невеличку розповідь про композитора, давайте послухаємо.

1 кореспондент:


 • Іще з дитинства Миколка захоплювався музикою. Він почав навчатись грі на фортепіано вже з 5 років. Перші уроки музики він отримав від мами. У 9 років Миколка написав свій перший музичний твір – «Польку». Хлопчик вражав своєю музичною пам’яттю та легкістю гри.

2 кореспондент:

 • Підчас відвідування бабусі Марії, хлопчик назавжди полюбив народну пісню, народні театралізовані обряди . Коли Микола став композитором, він збирав та записував українські народні пісні.

Учитель. Протягом усього життя М.Лисенко збирав український пісенний фольклор, робив обробки українських народних пісень і укладав збірки. 600 українських народних пісень у творчому доробку композитора. Микола Лисенко є творцем дитячої опери – першої не лише в Україні , а й у світі загалом. Дитячі опери він писав для своїх чотирьох діток.

Музика першої його дитячої опери «Коза - Дереза» , насичена народними піснями і танцями. Ця опера комічна і , за задумом автора, її виконують діти. Для кожного героя музичної казки Лисенко написав пісні. А розповідається в опері про вередливу гостророгу Козу, яка оселилася в лисиччиній хатині та лякає всіх звірів. • Діти назвіть , будь ласка , героїв казки «Коза - Дереза». (відповіді)

В постановці опери герої казки і є дійові особи.

Погляньте на програмки у ваших руках— це своєрідний друкований путівник і довідник про виставу в театрі. У програмці зазначені дійові особи та виконавці ролей – актори, а також написано лібрето. З цим словом ми не знайомі.Лібрето – це короткий літературний виклад сюжету опери. У перекладі з італійської мови слово «лібрето» перекладається як «книжечка». Лібрето може бути видано у вигляді окремої брошури або вміщено в театральній програмці.

Микола Лисенко – український композитор 19 століття, родом з Полтавщини. Збирав найкращі народні пісні, записував їх та використовув у своїй творчості. Микола Лисенко є творцем дитячої опери — першої не лише в Україні, а й у світі загалом. («Коза-Дереза», «Пан Коцький», «Зима і Весна»)

Лібрето опери «Коза-Дереза»: Жила-поживала вперта Коза. Ніхто не міг їй догодити: ані Бабуся, ані Дідусь. Розсердившись, Дідусь прогнав її з дому, і вирішила Коза оселитися в хаті Лисички. Як не намагалася руденька прогнати негідницю, однак марно… Звернулася тоді вона по допомогу до звірів, але й вони не змогли зарадити — залякала їх вередлива Коза- дереза. Лише хоробрий Рак-неборак зміг вигнати нахабу з хатки Лисички.


Ролі виконують:

Автор -----------------Каменєва Анна

Коза -----------------Козловська Айдан-Марина

Лисичка -----------------Савочка Анастасія

Вовк, Рак-неборак ----Богданов Олександр

Словничок.

Опера – музично-театральний жанр, у якому на основі літературного сюжету об’єднуються музика, театр, хореографія, образотворче мистецтво.

Лібрето – це короткий літературний виклад сюжету опериМузичний керівник – Кірієнко Вікторія Володимирівна

Охтирська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №2 Охтирської міської ради Сумської області

logo-koza-.jpg

М.Лисенко

Дитяча комічна опера


4.2. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

Ми з вами знаходимось у театрі. І зараз настала пора антракту. Антракт- це перерва між діями вистави. А ми з вами теж відпочинемо і проведемо фізкультхвилинку.

4.3. СЛУХАННЯ МУЗИКИ.

Тож , пориньмо в чарівний світ казки! • Пригадайте , як потрібно поводити себе у театрі? (відповіді дітей)

На сцені група учнів інсценізує уривок з дитячої опери М. Лисенка «Коза - Дереза».

Автор. Дід з бабою купили козу на базарі. Ніхто не міг їй догодити : ані Бабуся, ані Дідусь. Розсердившись , Дідусь вигнав Козу з дому , і почала Вона мешкати в хаті Лисички. Як сталося- переглянемо уривок з опери.

Коза.'>Уривок з опери «Коза - Дереза».

Коза. А тепер я нікого не боюсь, я в цю нірку схоронюсь. (ховається у хатинку Лисички)

Лисичка.Лисичка. (чує, хтось товчеться в хатці)

Ой, хто, хто в лисиччиній хатці?

Ой, хто, хто прийшов сюди в гості?

Коза.Лисиця.

Ой лишечко, ой горенько!

Бідна моя головонька! ( тікає)

Коза.

Я Коза-Дереза хитра та лукава,

Я Лисицю дурну добре налякала!

Автор. Прийшов на допомогу Лисичці Зайчик та не міг зарадити, злякався і втік. Аж ось іде лісом Вовк.

Вовчик.Вовк. (Побачивши Лисичку ).

Чого ти , сеструню, ридаєш,

Слізьми свою мордочку вмиваєш?

Лисиця.

Ой, як мені не плакати, брате,

Щось страшне залізло у хату.

Вовк.

Ти, сестричко, не журись, не журись,

Веселенько усміхнись, усміхнись!

Лисичка.

Не всміхнусь я , Вовчику- брате:

Прибігав тут Зайчик рятувати,

Та злякався , та й утік куценький ;

Куди ж тобі, Вовчику худенький!

Вовчик.

А хто –хто в лисиччиній хаті?

Той буде добре мої зуби знати!

Коза. (співає пісню) Я коза-дереза…

Вовчик.

Тут щось не до речі, хоч голос овечий,

Та вже надто дужий , утікай, мій друже! (тікає)

Коза.

От вам Коза, от вам Коза,

Хитра та лукава.

І Зайчика, і Вовчика

Сильно налякала.

Автор. І Ведмідь приходив на допомогу Лисичці, але теж злякався – втік.

Аж ось лізе лісом Рак - Неборак.Рак.Рак. Чого це ти , тіточко, плачеш,

За сльозами світу не бачиш?Лисиця.

Як мені не плакати, небоже,

В моїй хаті сталося негоже :

Поселилилося страшне щось таке,

Тупотить та кричить : «Ме-ке-ке»!

Рак.

А я того звіра добре знаю.

Коли хоч, то зараз налякаю?

Лисиця.

Куди тобі, Раче?

Були тут і кращі,

Та й ті не прогнали, назад повтікали!Автор. Зійшлись на галявину на допомогу Раку усі звірі лісові.

Рак. А я прожену!

Коза. Я Коза – Дереза півбока луплена…

Рак. А я Рак – неборак,

Як ущипну- буде знак!Коза. Ме-ке-ке!!!!!! (вибігла з хатинки )

Діти виходять на поклон. Учитель називає виконавців ролей . • Сподобалась вам вистава?

 • Чим не звичайна була ця вистава? (Вистава була музична)

 • Як називається музична вистава, в якій всі герої співають ?(Опера)

 • Назвіть героїв опери. Які з цих героїв були негативними, а які позитивними?

4.4. ВОКАЛЬНО-ХОРОВА РОБОТА.

Розучування пісеньки одного з героїв дитячої опери на вибір учителя та учнів.

4.5. ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ.

Учні класу об’єднуються в 4 групи. Кожна група отримує завдання : обрати слова з поданих у таблиці, що характеризують музичну мову певного персонажу опери.МЕЛОДІЯ


Співуча, схвильована, поривчаста, стримана, сувора, сумна, журлива, спокійна, світла, тривожна , героїчна, енергійна, збуджена, весела, грайлива, маршова,

РИТМ


Рівномірний, чіткий, маршовий, виразний, постійний, одноманітний, нерівномірний, збуджений, нерішучий, твердий, рвучкий, енергійний, танцювальний, млявий

ТЕМП


Повільний, помірний, швидкий, дуже швидкий


ДИНАМІКА


дуже тиха, тиха, затихаюча, наростаюча, гучна, дуже гучна, контрастна

5. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

 • Що таке музичні казки ? (Опери, балети)

 • В чому полягає особливість музичної казки- опери? (В опері всі герої співають, таким чином спілкуються один з одним)

 • Який український композитор писав музичні казки?(М.Лисенко)

 • Пісенька якого героя тобі найбільше запам’яталась?

 • Що найбільше сподобалось , вразило на уроці ? Про що б хотілось розповісти батькам?

6. ВИХІД УЧНІВ під звучання пісеньки героя, який найбільше сподобався учням.
Каталог: attachments -> article
article -> Настилання підлог керамічними плитками
article -> «Фізична культура, основи здоров’я та превентивна освіта в умовах переходу на 12-річну систему навчання: проблеми, завдання, перспективи»
article -> Кривова Галина Вікторівна, учитель світової літератури Великосербулівської зош і–ііі ступенів Єланецької районної ради. Матеріали до вивчення твору Міхаеля Енде «Джим Гудзик І Лукас Машиніст»
article -> Державний стандарт професійно-технічної освіти дспто 7324. Dm. 20. 50-2014

Скачати 100.06 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка