Модульний курс «дитяча література» у системі професійно-філологічної підготовки учителів-словесниківСкачати 26.73 Kb.
Дата конвертації14.05.2019
Розмір26.73 Kb.

Овдійчук Лілія Миколаївна,

кандидат педагогічних наук,

доцент кафедри української мови та методик викладання,

заступник декана історико-філологічного факультету

Міжнародного економіко-гуманітарного університету

імені академіка Степана Дем’янчука
МОДУЛЬНИЙ КУРС «ДИТЯЧА ЛІТЕРАТУРА» У СИСТЕМІ

ПРОФЕСІЙНО-ФІЛОЛОГІЧНОЇ ПІДГОТОВКИ ВЧИТЕЛІВ-СЛОВЕСНИКІВ
Курс «Дитяча література» введений до університетських програм зі спеціальності «Українська мова та література» на початку 90-х років із цілком практичних причин: випускники вищих закладів освіти педагогічного спрямування не мали відповідних фактичних знань пропедевтичного курсу літератури, основою якого є твори власне дитячої літератури. Студенти філологічних факультетів, майбутні вчителі-словесники вивчають історію української та зарубіжної літератури протягом усіх років навчання, проте поза увагою залишаються визначні твори української та зарубіжної літератури, що увійшли до золотого фонду дитячого читання: казки Ш.Перро, Г.Х.Андерсена, Т.М.Янсон, Л.Керрола, С.Лаґерльоф, А.Ліндґрен, І.Франка, В.Короліва-Старого, О.Іваненко, А.Дімарова, А. Давидова; повісті та романи Г. Бічер-Стоу, Марка Твена, Жуля Верна, Є. Велистова, П.Треверс, В. Нестайка, Я. Стельмаха, О. Бердника, В. Близнюка, Б. Харчука, Б. Комара та ін. Усі ці твори вивчаються за шкільними програмами із української та зарубіжної літератури у 5-8 класах або ж пропонуються у списках для додаткового читання.

Предмет «Дитяча література» - важливе доповнення до курсів історії української та зарубіжної літератури, а також методик їх викладання у загальноосвітній школі у фаховій підготовці майбутніх учителів-словесників. Ця дисципліна дає студентам ґрунтовні знання про специфіку дитячої літератури, знайомить із кращими фольклорними та авторськими творами для дітей різного віку, які вивчаються у 5-8 класах загальноосвітніх закладів на уроках української і зарубіжної літератури та факультативних заняттях, а також рекомендовані шкільними програмами для самостійного читання. У незалежній Україні для майбутніх філологів вперше була видана хрестоматія «Українська дитяча література. Хрестоматія»: в 2 ч. (упор. І. Луценко, А. Подолинний, Б. Чайковський). Окрім вдало підібраних творів та уривків, автори узагальнили основні етапи становлення української дитячої літератури [1].

Ураховуючи високий розвиток дитячої літератури на сучасному етапі та необхідність узагальнення значного історико-літературного матеріалу нами було укладено посібник для студентів філологічних факультетів «Дитяча література. Модульний курс для студентів філологічних факультетів університетів».

Посібник побудований на основі модулів, що дає можливість структурувати навчальний матеріал у систему та сприяє свідомому засвоєнню студентами знань у повному обсязі. Передбачено також виклад теоретичного матеріалу, тести, запитання та завдання для самоконтролю, самостійної та індивідуальної роботи. Завдання для самостійної та індивідуальної роботи студентів спрямовані на розвиток аналітико-синтетичних мисленнєвих дій, узагальнень, порівнянь, зіставлень літературних та фольклорних творів за різними ознаками, завдання дослідницького характеру. У посібнику також уміщені методичні розробки практичних занять, де чітко визначено, що студенти повинні знати і вміти. Окрім плану, контрольних запитань та літератури, визначено завдання для доаудиторного виконання із чіткими методичними вказівками. До кожної теми розроблено опорні конспекти, схеми і таблиці.Пропоноване видання має виразну професійну спрямованість, оскільки знайомить майбутніх філологів із пропедевтичним курсом української та зарубіжної літератури за новими шкільними програмами, дає цілісне і ґрунтовне уявлення про процес становлення та розвитку світової дитячої літератури, поглиблює знання з теорії літератури, літературної критики.
Скачати 26.73 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка