Ми плакати не плакали. Ми плакати не плакалиДата конвертації31.12.2017
Розмір445 b.Ми плакати - не плакали.

 • Ми плакати - не плакали.

 • Нам плакати нема коли.Під час заняття мені хотілося б побачити у вас те, що часом буває непомітним:

Під час заняття мені хотілося б побачити у вас те, що часом буває непомітним:

- сміливість – у скромних;

- комунікабельність – у мовчазних;
 • рішучість – у невпевнених;

але жагу до знань хотіла б побачити у кожному з вас.

 

Легенда

Було це давно – ще за старої Австрії. В купе швидкого потягу Львів – Відень їхали чотири пасажири: англієць, німець, італієць і наш українець. Говорили про різне і нарешті почали – про мови: чия мова краща, багатша, котрій належить світове майбутнє. Самозрозуміло – кожний вихваляв свою мову!

Англієць заявив, що Англія – це країна завойовників і великих мандрівників, які славу її мови рознесли по всьому світу. Англійська мова – це мова Шекспіра, Байрона, Діккенса, Ньютона, Дарвіна та інших великих письменників і науковців. Очевидно – англійська мова – це світова мова!

Гордовитий німець відразу заперечив, бо німецька мова – це мова двох імперій: Великонімеччини та Австрії. Це мова філософії, техніки, армії, медицини, мова славетних Шіллера, Канга, Вагнера, Гете і Гейне. І тому тільки німецькій мові належить світове майбутнє.А італієць, посміхаючись, сказав: «Ви обидва не маєте рації. Моя мова – мова сонячної Італії – це мова музики, мова кохання – а про кохання мріє кожен. Італійською мовою написані славетні твори Данте, Боккаччо, Петрарки, лібрето знаменитих опер Верді, Пуччіні, Россіні та інших великих італійців. Ні, тільки італійська мова може стати провідною мовою в світі!»

А італієць, посміхаючись, сказав: «Ви обидва не маєте рації. Моя мова – мова сонячної Італії – це мова музики, мова кохання – а про кохання мріє кожен. Італійською мовою написані славетні твори Данте, Боккаччо, Петрарки, лібрето знаменитих опер Верді, Пуччіні, Россіні та інших великих італійців. Ні, тільки італійська мова може стати провідною мовою в світі!»

А наш українець – по довшій мовчанці сказав: «Я міг би, панове, як і Ви, хвалитись, що моя рідна мова – це мова незрівнянного сатирика Котляревського, безсмертного генія Тараса Шевченка, неперевершеного в світі лірика Лесі Українки, великого титана Франка. Я міг би назвати багато славних імен свого народу, але не тому суть! Ви ж нічого не сказали про саме багатство і можливості Ваших мов. А це найважливіше! От, скажімо, чи могли б ви у своїх мовах написати невелике оповідання, в якому би всі слова починалися з тієї самої літери?!»

– О ні! Це неможливо – заявили всі.

– Ось, на ваших мовах це неможливе, а в нашій – це зовсім просто! Назвіть якусь букву, - звернувся він до німця.

– Хай буде «П», - сказав той.

– Добре. Оповідання буде називатися «Перший поцілунок»Популярному перемишльському поету Павлу Петровичу Подільчаку прийшло по пошті приємне повідомлення:

– Приїздіть, Павле Петровичу, – писав поважний правитель Підгорецького повіту Полікарп Пантелеймонович Паскевич, – погостюєте, повеселитись! Павло Петрович поспішив, прибувши першим потягом. Підгорецький палац Паскевичів привітно прийняв приїжджого поета. Потім під’їхали поважні персони – приятелі Паскевичів.

Посадили Павла Петровича поряд панночки – премилої Поліни Полікарпівни. Поговорили про політику, погоду, Павло Петрович прочитав підібрані пречудові поезії. Поліна Полікарпівна програла прекрасні полонези, прелюдії. Поспівали пісень, потанцювали падеспан, польку…Прийшла пора – попросили пообідати. Поставили повні підноси пляшок портвейну, плиски, пшеничної, підігрітого пуншу, пільзнерського пива. Принесли печених поросят, приправлених перцем півників, пахучі паляниці, печінковий паштет, пухкі пампушки під печеричною підливою, пироги, присмажені пляцки…

Потім прислуга подала пресолодкі пряники, персикове повидло, помаранчі, повні порцелянові полумиски полуниць, порічок.

Почувши приємну повноту, Павло Петрович подумав про панночку.

Поліна Полікарпівна попросила прогулятися по Підгорецькому парку, полюбуватись природою, послухати пташині переспіви. Пропозиція повністю підійшла підхмеленому поету. Походили, погуляли…Порослий папороттю прадавній парк подарував парі приємну прохолоду…Повітря п,янило принадними пасовищами…Посиділи, помріяли, позітхали, пошептали, пригорнулися. Прозвучав перший поцілунок… - прощай, парубоче привілля! Прийдеться поету приймакувати

Тож говорити ми сьогодні будемо про морфологію та життєві цінності людини, серед яких краса та багатство рідної мови.

Тож говорити ми сьогодні будемо про морфологію та життєві цінності людини, серед яких краса та багатство рідної мови.

Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки і пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим іменем своєї родини.

Українська мова ввібрала в себе все найкраще, найніжніше, найвеличніше, наймудріше, найблагородніше, найпоетичніше і найболючіше.Лінгвістична розминка

Лінгвістична розминка

Девізом заняття ми візьмемо відомий вислів , але прочитати його ви зможете, відмежувавши букви українського алфавіту від англійських.

 

JWЖsgитklтvdя нfhеn dfвkjічdfнkmе - sdвrtіhgчнwdі fgлvbюdtдсpyькrtі gціwqннhjоdfсhtтіsr.

 Спільно міркуємо і знаходимо відповіді

- Які розділи граматики ви знаєте?

- Що є основною одиницею їх вивчення?
 • Що є спільного, а чим різняться розділи «Лексикологія» та

« Морфологія»?

 Діаграма “Кола Вена”Інтелектуальна розминка

Зараз ми пригадаємо основні терміни, розв’язавши кросворд.

1.Вказує на предмет, але не називає його.

2.Вказує на предмет.

3.Називає обставини дії.

4.Означає дію або стан.

5.Пояснює дієслово, вказуючи на додаткову дію.

6. Означає абстрактну математичну кількість, кількість предметів та їх порядок при лічбі.

7. Виражає відношення між предметами.

8. Об’єднує частини речення чи члени речення (однорідні).

9. Надають словам, словосполученням та реченням додаткових відтінків.КОМУНІКАТИВНА РОЗМИНКА

 • Який розділ мовознавства вивчає слово як частину мови?

 • Дайте визначення морфології.

 • Які частини мови ви знаєте? Скільки їх?

 • Які частини мови — самостійні, а які — службові? На чому ґрунтується розподіл частин мови на самостійні та службові?

 • Які ознаки спільні для всіх самостійних частин мови?

 • Які ви знаєте принципи виділення слів у частини мови?Робота з таблицями

Завдання:

Заповніть таблицю “Система частин мови”Поетична хвилинка Виразно прочитати вірш Ліни Костенко

Вже почало'сь, мабу'ть, майбу'тнє.  Оце', либо'нь, вже почало'сь…  Не забува'йте незабу'тнє,  воно' вже і'неєм взяло'сь!

І не знеці'нюйте кошто'вне,  не загубі'ться у юрбі'.  Не проміня'йте неповто'рне  на сто ерза'ців у собі'!

Мина'ють фро'нди і жиро'нди,  мина'є сла'вне і гучне'.  Шука'йте по'смішку Джоко'нди,  вона' ніко'ли не мине'.

Любі'ть трави'нку, і твари'нку,  і со'нце за'втрашнього дня',  вечі'рню в по'пелі жари'нку, 

шляхе'тну і'нохідь коня'.

Скласти кластер до розділу частини мови

Робота з підручником

Опрацювати теоретичний матеріал та

скласти інтелектуальну схему до теми

“ Теоретичні відомості про іменник”

Інтелектуальна схема

Комунікативна розминка

- Які слова називаються іменниками?

- Що означають іменники?

- З'ясуйте синтаксичну роль іменника.

- Як розрізняються назви істот і неістот?

- Чим відрізняються власні назви від загальних?

- Як визначити рід іменників?

- Чому в українській мові іменники Петро, Дніпро, дядько належать до чоловічого роду, а шатро, ліжко, стебло до середнього?

- Як дізнатися, до якого роду належать іменники на -я (земля, доля, ягня, каченя,

життя) ?

- Які іменники вживаються тільки в однині, а які лише у множині?

- Скільки відмінків мас іменник в українській мові? Назвіть їх.

- Які іменники в українській мові не відмінюються?

 Орфографічний тренажер

Вправи на застосування правил правопису відмінкових закінчень іменників II

відміни у родовому відмінку.

Завдання для студентів : дібрати приклади до кожного правила із довідки.

РОБОТА З ТЕКСТОМ

РОБОТА З ТЕКСТОМ

Молитва до мови

Мова українська! Свята праматінка мого народу! Від Слова Божого, славних пращурів, неба і землі, вогню і води, спеки і дощу, грому і блискавки, сонця і місяця, хмар і зорi, хлібних ланів, квітучих садів, співу пташок, тиші і вітру народжена.

Мова рідна! Мудра Берегиня, що не даєш згаснути земнiй славi народу нашого, дбаєш про нього, згуртовуєш його, тримаєш на неосяжній висоті небесного олiмпу волелюбностi i гордостi духу.

Мова! Одвiчна суть наша у своїй неподiльнiй трiйцi, бо єси Любов, Вiра i Надiя! Ти стоїш на чатах вiвтаря духовного храму i не впускаєш злих духiв виродження, скверноти та ганьби, висвячуєш нарід спасенними молитвами, вогнем очищення та святими водами, щоб не змалiв i не перевiвся рiд наш прадавній. Ти множиш цей люд веселий i щирий, святоруський, багатий талантами та невмирущими скарбами традицій і пiсень, наповнюєш душi Божественним сяйвом сонячно-небесним, бо то є кольори життя i вищого знамення.

Мова наша! Життєдайна криниця на неосяжнiй дорозi людської долi! Твої джерела б’ють з правiчних глибин матiнки-землi, тому й вогненна така. Купаються в тобi нiчнi зорi, тому й чарiвна така. Кохаються в тобi вуста матерi, тому й ласкава така. Зцiлюєш Ти втомлених духом, даєш силу й наснагу, здоров’я та довгий вiк, даруєш безсмертя тим, хто живе Тобою, вдихає Тебе, молиться Словом Твоїм.

Повернися, єдина, до нас, до кожної оселi та родини, де б ми не були. Викликаємо Тебе з нетрiв забуття, віруємо в силу Твою, освячуємо щирістю душ та вогнями сердець, вiдданою любов’ю синiв i доньок, цiлуємо лик Твiй святий i скорботний, Панно наша, Берегине, Мова українська!

Почуй! Воскресни! Возродись! Заквiтни вiчно живим i молодим народним Словом. Поверни нам пам’ять свого роду, дай віру й натхнення, впевненість в собі, освіти морок наших душ, відведи спокусу та очисти від скверни цю древню святоруську землю, Русь-Україну, возвелич і порятуй на вiки вiкiв. Амiнь!

Катерина МотричЗавдання для студентів:

Чи чули ви ім’я Катерина Мотрич? (Мотрич Катерина Вакулівна — українська письменниця. Народилася 30 листопада 1947 року в селі Васильків, тепер Шполянського району Черкаської області. Авторка книжки оповідань «Соняхи» збірок оповідань і повістей «Час найкоротшої тіні», «Перед храмом любові і болю», роману «Досвіток». Сповнена ліризму проза Катерини Мотрич присвячена людям села, утвердженню нетлінних моральних цінностей . В останні роки письменниця широко використовує форму молитви («Молитва до мови», «Молитва до убієнних голодом», «Молитва до України» 1991 р.)

Визначте стиль тексту.

Як ви розумієте вислови:

«Мова рідна! Мудра Берегиня, що не даєш згаснути земнiй славi народу нашого, дбаєш про нього, згуртовуєш його, тримаєш на неосяжній висоті небесного олiмпу волелюбностi i гордостi духу.»;

«Твої джерела б’ють з правiчних глибин матiнки-землi, тому й вогненна така. Купаються в тобi нiчнi зорi, тому й чарiвна така. Кохаються в тобi вуста матерi, тому й ласкава така. Зцiлюєш Ти втомлених духом, даєш силу й наснагу, здоров’я та довгий вiк, даруєш безсмертя тим, хто живе Тобою, вдихає Тебе, молиться Словом Твоїм» .

Які епітети добирає Катерина Мотрич до української мови? (свята, мудра, життєдайна, вогненна…)

Робота в групах

 • 1 група - виписати із уривка зеленого кольору всі іменники, поставити їх в називний відмінок однини, визначити рід.

 • 2 група - виписати із уривка синього кольору всі іменники, поставити їх в називний відмінок однини, визначити рід.

 • 3 група -- виписати із уривка фіолетового кольору всі іменники, поставити їх в називний відмінок однини, визначити рід.

 • 4 група -- виписати із уривка червоного кольору всі іменники, поставити їх в називний відмінок однини, визначити рід.Робота з карткамиВправи з ключемПоставте іменники в орудному відмінку однини і запишіть у дві колонки 1) з буквою о в закінченні; 2) з буквою е або є в закінченні.

Поставте іменники в орудному відмінку однини і запишіть у дві колонки 1) з буквою о в закінченні; 2) з буквою е або є в закінченні.

Алмаз,сюрприз,паранджа.янтар,серце,Ася,Яблунька,депеша,яблуня,директор,ядро,мнжа,звіробій,вдача,пісняр,пластир,комар,плащ,вівтар.

 

Якір, квартира, осокір, кресляр,ветеринар, столяр, пустир, панцир, екземпляр, стайня, силач, сторож, льотчик, вимпел, ювіляр, кочегар, книжка, остача, тягар, хабар.

 

У кожному слові підкресліть другу від початку букву. З цих букв прочитайте: 1) вислів І. Карпенка – Карого;2) вислів Галілео Галілея.Вправи змагального характеруРозподільний диктант

Розподіліть слова з пів- в три колонки

( разом, окремо, через дефіс)

Пів/зошита, пів/стола, пів/острова, пів/овала, пів/аркуша, пів/озера, пів/лимона, пів/Африки, пів/Європи, пів/Ялти, пів/огірка, пів/яблука, пів/річчя, пів/олівця, пів/року, пів/літра, пів/булки, пів/хлібини, пів/ пляшки, пів/вікна, пів/світу, пів/ящика, пів/ями, пів/юрти.

Вправа «Барон Мюнхаузен»

Вправа «Барон Мюнхаузен»

-Я стверджую, що всі записані слова мають лише форму однини:

Коріння,малеча,Україна,добро,картопля.

-Я стверджую, що всі записані слова мають лише форму множини:

Діти, пустощі,Карпати,надра,граблі.

-Я стверджую, що всі записані слова мають форму однини і множини:

День, гора, стежка, строфа,діти.

-Я стверджую, що всі записані слова вживаються то в чоловічому, то в середньому роді:

Купіль, харч, фальш, біль.

Розумова гімнастика

Розумова гімнастика

Перекладіть текст українською мовою, прокоментуйте його ( гештальт – молитва Фредерік Перлза)

« Я - это я, а ты - это ты. Я делаю свое дело, а ты - свое. Я живу в этом мире не для того, чтобы соответствовать твоїм ожиданиям, а ты живеш не для того, чтобы соответствовать моим. И если мы случаймо нашли друг друга, то это прекрасно, а если нет, то этому нельзя помочь»

 

Гештальт – це …?

Гештальт-це образ що формується в наших думках, така собі мрія, чи ситуація яку ми уявили і дуже дуже хочемо щоб все відбулося саме так.

Гештальт - (гештальт підхід сприяє встановленню справжнього контакту між людьми, розвитку творчого пристосування кожної унікальної людини до навколишнього середовища).

 

 

Гештальт - завдання соціальної адаптації. Написати « Лист - послання майбутнім поколінням щодо збереження рідної мови» з використанням звертань ( студенти пишуть послання на окремих аркушах та згортають їх у вигляді журавлика).

Мовленнєвий етикет

Утворіть щонайбільше офіційних формул звертання.

Пані,пане,панно, панове!

Пане добродію, пане добродійко!

Вельмишановний пане!

Гречний пане!

Шановне товариство!

Товаришу!

Громадянко!

Добродійко!

Утворіть щонайбільше родинних формул звертання.

Хлопчику, дівчинко, донечко, синочку,мамочко, ненечко, тітонько, сестро, братику,онучко, чоловіче, друже, подруго!

Люди добрі!

Добра душе!

 

 

Утворіть щонайбільше формул звертання до дітей.

Сонечко, ясочка, щебетушко, пташечко, котику, зіронько, крихітко, зайчику!

Які з наведених звертань вживаються у вашій родині?

 Презентація випереджувальних завдань “ Стилістичні засоби морфології”Філологічний експрес

 

Назву іменник почали вживати з 1873 року. Її першим використав Омелян Партицький. Правопис 1926 року іменник називав речівником.

Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

Випередити іменник у кількості слів неспроможна жодна частина мови. В 11-томному„Словнику української мови”  нараховується близько 135 тис. слів. Серед них іменників майже половина. Порівняно з іменниками дієслів удвічі менше.

    Терміни „чоловічий”, „жіночий”, „середній” рід дісталися нам у спадок ще з часів V ст.. до н. е. Філософ Протагор запропонував поділити всі імена на 3 роди: чоловічий, жіночий та речовий. Пізніше Аристотель запропонував замінити останній термін – „середній рід”.

 

  Граматична дисциплінованість виявляється й у відмінках. Іменник має 7 відмінків. Учені нараховують різну кількість відмінків у сучасних мовах світу. Учений Колесов вважає, що їх близько 30. А датський лінгвіст визначив, що теоретично у мові могло б бути 216 різних відмінків. 

 

Найчастіше серед іменників вживається слово «рука».

 

Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».

В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай,

Морфологічні засоби стилістики.

 • Морфологічні засоби стилістики.

 • Стилістичне використання категорій роду іменників.

 • Стилістичне використання категорій числа іменників.

 • Уживання власних та загальних назв у мові.Презентація таблиці “ Теоретичні відомості по темі “Морфологічні засоби стилістики”Рефлексія

Рефлексія

Дайте відповіді на запитання:
 • Опрацювавши, я зрозуміла, що…

 • Найскладнішим для мене під час опрацювання матеріалу для мене було…

 • Свої знання з теми розділу я б оцінила…Домашнє завдання : Використовуючи самостійні і службові частини мови, напишіть історичну довідку «Історія розвитку мови». Намагайтесь дотримуватись стилістичної єдності тексту.

Домашнє завдання : Використовуючи самостійні і службові частини мови, напишіть історичну довідку «Історія розвитку мови». Намагайтесь дотримуватись стилістичної єдності тексту.

 

Дякуємо, що були з нами!Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Методичні рекомендації до виконання самостійної роботи самостійна робота студентів
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Навроцька Юлія Вячеславівна, доцент кафедри цивільного права та процесу, кандидат юридичних наук, доцент робоча програма
2017 -> Зарубіжна історіографія
2017 -> Навчально-методичний комплекс
2017 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
2017 -> Програма навчальної дисципліни
2017 -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «основи екології»


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка