Методичні рекомендації щодо організації та проведення у загальноосвітніх навчальних закладах позакласної роботи з вивчення та популяризації творчої спадщини ТарасСкачати 80.45 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір80.45 Kb.
ТипМетодичні рекомендації


Методичні рекомендації

щодо організації та проведення у загальноосвітніх навчальних закладах позакласної роботи з вивчення та популяризації творчої спадщини

Тараса Шевченка
Л. В. Микитюк,

методист навчально-методичного

кабінету виховної роботи КОІПОПК
Він був сином мужика, і став володарем у царстві духа.

Він був кріпаком, і став велетнем у царстві людської культури.

Він був самоуком, і вказав нові, світлі і вільні шляхи

професорам і книжним ученим.

Іван Франко

Майже два століття в українській історії височить постать видатного поета, художника, офортиста, прозаїка, драматурга, мистецтвознавця, політичного і громадського діяча, філософа, історика Тараса Григоровича Шевченка. Його поетичні твори, неповторні образи, картини й барви, унікальні ідеї, мотиви, жанрові форми залишені нам у спадок, – це джерело, з якого черпатимуть наснагу ще десятки нових поколінь.

Важко переоцінити значення його творчості для національного мистецтва. Видатний поет глибоко розкрив духовне багатство українського народу, осмислив минуле, сучасне й майбутнє України. Творчість Тараса Шевченка стала духовною основою формування сучасної української нації, тому що для українців всіх наступних поколінь Великий Кобзар став символом національної свідомості України.

Тарас Шевченко – велетень духу, митець могутньої творчої сили, непримиренний борець проти будь-якого гноблення людини. Він був один із перших, хто у пітьмі царського самодержавства побачив світлі обрії майбутнього, перспективи суспільного розвитку. Пророче звучали його слова про «прийдешню сім’ю, вольну, нову», про те, що «пустиню опановують веселії села», що «на оновленій землі врага не буде супостата, а буде син, і буде мати, і будуть люди на землі».Неоціненним скарбом для історії світової літератури стала збірка поезій Тараса Шевченка «Кобзар». Книга має сакральне значення для українського народу. З появою цієї поетичної збірки література поповнилася ліричними та епічними віршами, громадянськими та інтимними творами, романтичними баладами і різними видами поем. Вірші, що увійшли до цієї збірки, були написані протягом усього нелегкого життя поета, у них він висловив, насамперед, самого себе, свою особистість, зображення минулого й сучасного українського народу, його історію та географію, побут і мораль. Категорії людського щастя, совісті, відповідальності знайшли своє найповніше втілення в поезіях Кобзаря.

Поет став символ правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята непримиренною ненавистю до ворогів і гнобителів народу. Творчість поета дає можливість виховувати у молодого покоління загальнолюдські моральні цінності – здатність до співчуття, поваги до жінки-матері, людську гідність, честь.

Народ свято шанує пам'ять про Тараса Григоровича Шевченка. У багатьох місцях поету встановлено пам'ятники, відкрито музеї, його твори перекладені майже на всі мови світу, його ім'ям в Україні названі навчальні заклади, театри, площі, вулиці, міста. Національна опера України, Київський національний університет, центральний бульвар міста Києва носять ім'я видатного сина українського народу. За півтора століття після смерті поета накопичений величезний інформаційний матеріал про його життя і творчість. Видані цікаві спогади сучасників: художників, літераторів, громадських діячів, істориків, етнографів, акторів, представників духовенства, військових, політиків, рідних і близьких поета, і навіть звичайних селян. У цих спогадах відтворюється живий і неповторний образ Тараса Григоровича, його чуйна і зворушлива душа, погляди й світогляд.

9 березня 2014 року Україна відзначатиме 200 років від дня народження Тараса Шевченка. Ця дата безпосередньо пов’язана з формуванням нової гуманітарної політики України, оскільки в її контексті протягом найближчого часу домінантною стає саме Шевченківська ідея. Така стратегія реалізує місію духовного єднання української нації засобами актуалізації творчості Кобзаря в різних контекстах. За тим, як Україна відзначатиме ювілей свого національного генія, стежитиме весь світ – так буде визначено духовний вектор України в європейському й світовому просторах. Утвердження в Україні Шевченківської ідеї та її репрезентація на міжнародному рівні визначатиме внутрішню гуманітарну політику держави.

На виконання Указу Президента України від 11.04.2012 № 257 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 167 «Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження  Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання», відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 08.07.2013 № 1/9-480 «Про методичні рекомендації з питань виховної роботи у навчальних закладах у 2013/2014 навчальному році» та з метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка у  загальноосвітніх навчальних закладах  Київської області рекомендуємо провести комплекс культурно-мистецьких та просвітницьких заходів.


Орієнтовні форми та тематика проведення виховних справ

Конкурс на кращого читця поезій: «Слово, якому звучати вічно», «І лине над землею Шевченкове святеє слово», «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», «Мелодії віршів чудових», «Святої правди голос новий».

Інсценізації: «Розмова малого Тараса з матір’ю», «Як Тарас чумакував», «Караюсь, мучуся…Але не каюсь!».

Ігри з літерами та словами: «Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став», «Добре та щире Тарасове слово», «Слово Тараса – наша зброя і окраса».

Уявні подорожі: «Шевченківськими дорогами», «Віртуальний музей Т.Шевченка», «Дерево життя і творчості Т.Г.Шевченка», «Подорож вулицями, площами Київської області названими на честь Т.Г.Шевченка»

Конкурси малюнків: «Палітра Шевченкового слова», «Ілюстрації до поезії Т. Шевченка», «Намальований вірш», «Мальоване слово Кобзаря».

Музичний фестиваль (виконання пісень на слова Тараса Шевченка): «Попурі пісень Тараса Шевченка»,«Нова пісенна Шевченкіана», «І лине над землею Шевченкова пісня», «Співане слово Тараса».

Літературні вікторини: «Чи знаємо ми Шевченка?», «Вірші Кобзаря», «Життя та творчість Кобзаря», «Невмирущість слова Кобзаря».

Мультимедійні презентації: «Шевченків край – земля безсмертного Тараса…», «Шевченко – поет, прозаїк, мислитель», «Музеї Київської області, які популяризують творчість Т.Шевченка».

Літературно-музичні свята: «Ми чуємо тебе, Кобзарю», «Ми – з Кобзаревого роду!», «І знову линуть до нас думи Кобзаря», «Слава Шевченка – слава України», «Хай вічно сіяє Шевченкова весна».

Літературні ранки (вечори): «В славі живій Кобзаря», «П’янке тепло Тарасового слова», «Я так її, так люблю мою Україну убогу…», «Кобзарева струна не вмирає», «Шевченкові слова добра й любові, як слово батьківське в душі ми збережемо», «Уклін та шана Кобзарю».

Брейн-ринги: «Ми любимо твори Шевченка», «Кобзареве слово – вічне», «Шевченківськими шляхами»,  «Світова велич Шевченка».Книжково-ілюстративні виставки: «Вічний, як народ», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», «Невмирущий Кобзар», «Художній світ Шевченка».

Усні журнали: «Відомий невідомий Кобзар», «Образ Шевченка в монументальному мистецтві», «Шевченкове слово в віках не старіє».

Фотовиставки: «Вінок пам’яті Кобзарю», «Миттєвості життя великого поета», «Великий митець за кордоном», «Визначні історичні пам’ятки Шевченку».

Поетичні калейдоскопи: «Твій біль, твою любов, Кобзарю, дозволь до серця прихилить», «Цілюще джерело Шевченківської музи», «Знать от Бога і голос той, і ті слова».

Виставка-портрет: «Кобзарем ми його звемо», «Тарас Шевченко – любов і святиня українського народу», «Мій Шевченко».

Тематичні екскурсії: «На вічнім шляху до Шевченка», «Шляхами Тараса» «Батьківщина Траса Шевченка», «Тарасова гора».

Культурно-дослідницькі проекти: «…І ще раз про визволення Тараса…»,

«Жінка в житті Шевченка», «Шевченко мовами світу», «Вулиці у Київській області, названі ім’ям Шевченка Т.Г.», «Минуле, сьогодення і майбутнє Тараса»,«Пам'ятники Т.Г.Шевченку в Київській області».

Шевченківські вернісажі: «Збуваються Тарасові пророцтва», «Віршів віночок від Тараса», «О думи мої! О слово моє…».

Аудіочитання: «Реве та стогне Дніпр широкий», «По діброві вітер виє», «Зоре моя вечірняя», «Мені однаково, чи буду…», «На панщині пшеницю жала».

Конференції: «Шевченко в літературі та образотворчому мистецтві», «Кобзар на Київщині», «Шевченко в європейському просторі», «Модерновий поет і сьогодні».

Квест-ігри: «Шевченкіана-2014», «Подорожуємо з Шевченком», «Світ Шевченківських талантів».

Мистецькі акції: «Кобзар у вашому домі», «Мій подарунок для Тараса Шевченка», «Прочитай книгу про Шевченка».

Флешмоби: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття!», «Об’єднаймося ж, брати мої!», «Шевченко в кожному з нас».Мальовані (пластилінові) анімації: «Спогади про дитинство Тараса», «Життя, яке творив поет».

Інформаційні хвилини: «Тарас Шевченко – великий син України», «Поетичне слово Кобзаря», «Сирітська доля у поезіях Т.Г.Шевченка».

П’ять хвилин з мистецтвом: «Чарівний світ Тараса Шевченка», «Шевченко – художник і поет», «На вічному шляху до Шевченка».

Шевченкознавчі студії: «Шевченко і українське письменство», «Остання любов Т.Г. Шевченка», «Невідомі рядки Шевченка»

Реалізація зазначених заходів забезпечить гідне вшанування пам’яті Тараса Шевченка, збереження, вивчення та популяризацію його творчої спадщини, сприятиме формуванню національної свідомості читачів, любові до рідної землі, готовності до праці в ім'я України.


Скачати 80.45 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка