Механічний рух. Відносність руху. Траєкторія. Пройдений тілом шлях



Сторінка1/3
Дата конвертації14.01.2018
Розмір0.6 Mb.
ТипУрок
  1   2   3

Урок 1/1

Тема: Механічний рух. Відносність руху. Траєкторія. Пройдений тілом шлях

Мета: сформувати знання про механічний рух, траєкторію, шлях, тіла відліку, відносність руху.

Основні поняття: механічний рух, точка відліку, траєкторія, шлях.

Обладнання: візок, брусок, таблиця «Траєкторія руху», картки для роботи в групах.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Розминка

Гарно влітку відпочили,

Всі засмаглі, підросли,

Спини сонечком зігріли

І на річці всі були.

На голову вашу звалився предмет,

Що має чимало хороших прикмет:

Доступні закони, задачі ясні,

Хоч часом від них, як в жахливому сні.

Знання добувайте в нелегкім труді,

Себе почувайте, як риба в воді,

А часом, як риба в воді, мовчіть,

Хоч фізику завжди добре вчіть.

Вам фізика служить на кожному кроці,

Наука цікава, хоч дуже складна.

II. Актуалізація опорних знань

Пригадайте, що вивчає фізика?

Які фізичні терміни ви вивчали в 7-му класі?

Вправа «Мозковий штурм».
III. Мотивація навчальної діяльності

У цьому навчальному році ми з вами будемо працювати 2год щотижня. Виконаємо 14 лабораторних робіт. Курс фізики 8-го класу складається з 4-х частин. На уроках ми з вами розглядатимемо та вивчатимемо цікаві явища, ви зможете відповідати на різні запитання, наприклад: чи рухаєтеся ви, коли їдете в автомобілі, чи змогли б ви розмовляти у вакуумі, чому, підстрибнувши, ви повертаєтеся на землю, а не летите в космос, яким чином підіймається рідина у стеблах рослин, чи виконуєте ви роботу, коли виносите сміття з класу і повертаєтеся назад, на що витрачається теплота при кипінні рідини, адже температура при цьому не змінюється? На всі ці запитання ви відповідатимете впродовж року, а сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати перший розділ: «Механічний рух».



IV. Сприйняття навчального матеріалу

У повсякденному житті ми спостерігаємо рух людей, машин, літаків, птахів, рух м'яча на спортивному майданчику, падіння краплин води з крана тощо. Поряд із цим ми бачимо й нерухомі тіла: будинки, дерева, залізничні колії.

Рух — дуже важливе слово, термін. Він означає взагалі будь-які зміни у природі. Рух — це розвиток. Відсутність руху означає відсутність не тільки живої, а й неживої матерії. Бо все, що навколо нас, — змінюється, а змінюється — значить, рухається. Прочитав книгу — порозумнішав — значить, змінився (на краще). А змінився — значить, зрушив з місця, тобто рухався (у своєму розвитку).

Найпростіший вид руху — механічний рух. Можна відразу не зрозуміти, як саме ти змінився, прочитавши книгу. А при механічному русі достатньо прослідкувати за двома фізичними величинами: за шляхом, який пройшло тіло, і за часом — скільки секунд тривав рух (наприклад, ходіння).

Як з'ясувати, чи тіло рухається? Відповідь на це запитання є дуже важливою. Відповісти на нього можна тільки тоді, коли відомо, відносно яких тіл розглядається рух. Рух тіла завжди розглядають відносно іншого тіла або системи тіл. (Продемонструвати механічний рух візка, на якому лежить брусок.) Визначте, відносно яких тіл візок рухається, а відносно яких знаходиться в стані спокою.

Мабуть, ви чули, що діти, які їдуть в автомобілі, інколи говорять: «Подивіться, дерева побігли!». Чи мають вони рацію?

Наприклад, електропоїзд або автобус рухаються відносно будинків, тротуарів, стовпів, дерев, водночас вони перебувають у стані спокою відносно пасажирів, машиніста, водія. Пасажири бачать, як повз них пробігають перони станцій, мости, населені пункти. Людині, яка стоїть на пероні, зрозуміло, що вона нерухома, а рухаються поїзди.

Механічний рух зміна з часом положення тіла в просторі відносно інших тіл.

Тіло (предмет), відносно якого розглядають рух даного тіла, називають тілом відліку.

Лінію, вздовж якої рухається тіло, називають траєкторією його руху (див. мал.).

Наприклад, видиму траєкторію—світний слід— залишає на нічному небі метеор. Тепер ви наведіть приклади рухів з видимими траєкторіями.





(Показати на таблиці «Траєкторія руху» види траєкторії.)

Залежно від форми траєкторії рух поділяють на прямолінійний і криволінійний.



Відстань, пройдену тілом уздовж траєкторії руху, називають шляхом, пройденим тілом за певний інтервал часу.

Шлях — фізична величина, його позначають літерою s. Основна одиниця шляху — метр (м), інші одиниці шляху: кілометр (км), дециметр (дм), сантиметр (см), міліметр (мм).

1 км = 1000 м = 10 000 дм = 100 000 см =1 000 000 мм.

V. Осмислення й узагальнення знань

Робота в групах.

Завдання групи № 1


  1. Вкажіть тіло відліку для автомобіля, що рухається.

  2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі є прямолінійною, а яких — криволінійною?

  3. Намалюйте траєкторію руху сидіння велосипеда відносно дороги.

Завдання групи № 2

  1. Вкажіть тіло відліку для літака, що летить.

  2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких — криволінійна?

3. Намалюйте траєкторію руху педалі велосипеда відносно дороги.

Завдання групи № З

  1. Вкажіть тіло відліку для підводного човна, що рухається.

  2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких — криволінійна?

  3. Намалюйте траєкторію руху ободу колеса велосипеда відносно дороги.

Завдання групи № 4

  1. Вкажіть тіло відліку для планети Земля.

  2. Велосипедист рухається рівною, прямою дорогою. Траєкторія яких частин велосипеда відносно Землі прямолінійна, а яких — криволінійна?

  3. Намалюйте траєкторію руху ланки ланцюга велосипеда відносно дороги.

VI. Підсумки уроку

Звіт творчих груп.

Кожна група малює на дошці траєкторії. Вибрати ту траєкторію, для якої шлях найбільший.



VII. Домашнє завдання

  1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

  2. Виміряти довжину кроку і користуючись цією мірою, визначити, який шлях ви проходите від дому до школи. Визначте час свого руху.

Урок 2/2

Тема: Види рухів. Швидкість руху та одиниці швидкості. Вимірювання швидкості руху тіла

Не подумавши, не відповідай, не перевіривши на досліді, не стверджуй!

Мета: сформувати поняття рівномірного і нерівномірного рухів; дати уявлення про швидкість як фізичну величину; навчити визначати швидкість руху тіла.

Основні поняття: рівномірний та нерівномірний рухи, швидкість, спідометр.

Обладнання: картки для фізичного доміно, картки для «Дешифрувальника», таблиця «Відносність руху», метроном (годинник із секундною стрілкою), похила площина, олівець, лінійка.

Тип уроку: засвоєння нових знань та формування практичних умінь та навичок.

Хід уроку

І. Розминка

Відгадайте загадку:

Усі ми рівні перед ним —

І світлі, й темні, й русі.

Коли й на місці на однім,

То все одно ми в русі.

А він спішить, а він летить,

Бо вічності він служить.

Якщо проґавити хоч мить,

То вже не надолужить.

Що це?

(Час.)

II. Актуалізація опорних знань

Гра «Фізичне доміно».

Картки (див. додаток) хаотично прикріплені на дошці за допомогою магнітів. Один учень виходить до дошки і складає «доміно», а всі інші уважно слідкують за його роботою. Після завершення його роботи інший учень аналізує ланцюжок Учень, який складав «доміно», отримує оцінку й учень, який правильно його оцінив, також.





III. Мотивація навчальної діяльності

Миколка та Сергійко живуть на однаковій відстані від школи. А час, за який вони проходять цю відстань, різний. Що різне для цих рухів?

Відповідь на це запитання зашифрована, її можна розгадати під час гри «Дешифрувальник».

Картки для проведення гри треба розмістити на дошці:

1 2 3 4 5

АБВГ ДЕЄЖ ЗИІЇ ЙКЛМ НОПР

6 7 8

СТУФ ХЦЧШ ЩЬЮЯ



Код: 713243668 {швидкість)

IV. Сприйняття навчального матеріалу

1. Рівномірний та нерівномірний рухи.

Якщо якесь тіло за будь-які проміжки часу проходить однакові шляхи, то його рух називають рівномірним.

Рівномірний рух зустрічається в природі дуже рідко. Приблизно однакові шляхи за однаковий час проходить Земля, обертаючись навколо Сонця, кінець стрілки годинника.

Більшість рухів не є рівномірними. Наприклад, потяг, відходячи від станції, проходить за однакові проміжки часу все більші й більші шляхи. Наближаючись до станції, він, навпаки, за однакові проміжки часу проходить щоразу менші шляхи. Такий рух є прикладом нерівномірного руху.



2. Поняття швидкості.

Автомобіль, що рухається рівномірно, випереджає людину, яка йде рівномірно, тому що рухається швидше від неї. Літак рухається швидше, ніж автомобіль, а штучний супутник Землі — швидше, ніж літак. Рухи всіх цих тіл відрізняються між собою швидкістю.

Швидкість тіла при рівномірному русі показує, який шлях проходить тіло за одиницю часу.

Швидкість тіла під час рівномірного руху це величина, що дорівнює відношенню шляху до часу, за який цей шлях пройдений, тобто:



3. Одиниці швидкості.

За одиницю швидкості беруть швидкість такого рівномірного руху, за якого рухоме тіло за 1 с проходить шлях, що дорівнює 1 м. Цю одиницю швидкості позначають 1 м/с.

Використовують й інші одиниці: 1 км/год, 1 см/с та ін.

1 км/с = 1000 м/с; 1 см/с = 0,01 м/с;

1 км/год и 0,28 м/с; 1 м/с = 0,001 км/с;

1 м/с = 3,6 км/год.



4. Прилад для вимірювання швидкості.

Для вимірювання швидкості механічного руху використовують прилад, який називається спідометром. За його шкалою можна визначити швидкість руху в будь-який момент часу. Спідометри встановлюють на всіх сучасних транспортних засобах. Деякі відомі значення швидкості:



  • швидкість світла у вакуумі: 300 000 км/с;

  • швидкість руху Землі по орбіті: 30 км/с;

  • швидкість літака: 200—2 000 км/год;

  • швидкість пішохода: 4—5 км/год.

5. Відносність швидкості.

Швидкість механічного руху є відносною величиною. її значення залежить від вибору тіла відліку. Швидкість руху будинку відносно Землі дорівнює нулю. Проте відносно Сонця він рухається з великою швидкістю 30 км/с. Отже, рух відносний. (Продемонструвати на таблиці «Відносність руху»). Вперше відносність руху встановив видатний італійський вчений Г.Галілей.



  1. Швидкість величина напрямлена.

Числове значення швидкості тіла не дає повної

інформації про механічний рух тіла. Важливо знати, в якому напрямі рухається тіло. Тому часто на малюнках і схемах швидкість зображують стрілками, які показують напрям руху тіла.



V. Рефлексія знань

Провести інструктаж з безпеки життєдіяльності дітей.



Лабораторна робота № 1

Визначення швидкості рівномірного руху тіла



Мета: навчитися визначати швидкість руху тіла.

Обладнання: метроном, похила площина, олівець, лінійка.

Хід роботи

1. Відрегулюйте коливання метронома так, щоб він відбивав секунди



  1. Встановіть похилу площину так. щоб її нахил був мінімальним для того, щоб олівець із неї скочувався.

  2. Покладіть олівець на верхню частину похилої площини і притримайте його рукою.

  3. Відпустіть олівець із початком чергового удару метронома і порахуйте кількість його ударів протягом часу, за який олівець скотиться до нижнього кінця похилої площини.

  4. Визначте час руху олівця. Для цього від отриманої кількості ударів відніміть 1. (Час руху можна визначити за допомогою годинника або секундоміра.)

  5. Лінійкою виміряйте довжину похилої площини в метрах.

  6. Обчисліть швидкість V рівномірного руху олівця вздовж похилої площини:

8. Зробіть висновок (опишіть, які фізичні величини потрібно знати, щоб можна було визначити швидкість рівномірного руху тіла; які дії над ними слід для цього виконати).



Додаткове завдання.

Розв'яжіть задачі:



  1. Реактивний літак летить над містом протягом 1 хв. Визначте швидкість руху літака, якщо межі міста в напрямку його руху віддалені одна від одної на 14 км.

  2. Людина розвиває швидкість до 10 м/с, а гепард — до 72 км/год. Хто з них рухається швидше?

  3. Використовуючи дані, отримані внаслідок виконання попереднього домашнього завдання (визначення шляху від дому до школи), визначте швидкість свого руху від дому до школи в кроках за секунду та в м/с.

VI. Корекція знань

Інтерактивна вправа «Коло знань».

Учитель починає речення, учень закінчує і продовжує ланцюжок і т. д., помилку виправляє той, хто розпочинав речення.

Наприклад:


  • швидкість рівномірного руху показує ...

  • рівномірний рух — це рух, при якому ...

  • прикладом рівномірного руху є рух ...

  • щоб визначити швидкість рівномірного руху, треба ...

  • приладом для вимірювання швидкості є ...

  • швидкість — величина відносна, тому що ...

  • швидкість вимірюється в ...

VII. Підсумки уроку

Вправа «Резюме».

Учні письмово відповідають на серію запитань, які відображають їх ставлення до уроку. Приклади запитань:



  1. Що не сподобалося під час заняття?

  2. Що сподобалося?

  3. Які запитання залишилися після заняття?

Учні відповіді не підписують і віддають учителю або прикріплюють на дошці.

VIII. Домашнє завдання

  1. Опрацювати відповідний параграф підручника та підготувати по 5 запитань з вивченої теми.

  2. Якщо не встигли на лабораторній роботі виконати додаткове завдання, то виконати його вдома.

  3. В одному з музеїв установлено старовинний годинник, який не заводять майже два сторіччя — а він і сьогодні правильно показує час. Як це можливо? Запропонуйте максимум варіантів.

Урок 3/3

Тема: Середня швидкість нерівномірного руху. Прямолінійний рівномірний рух. Графіки руху тіла

Практика народжується з міцного поєднання фізики та математики.

Ф. Бекон

Мета: сформувати поняття середньої швидкості нерівномірного руху. Розвинути вміння визначати цю швидкість. Розвинути вміння графічно зображувати рівномірний рух.

Основні поняття: середня швидкість, графік руху, графік швидкості.

Обладнання: таблиця «Графічне зображення руху», різні типи годинників.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Розминка

Вправа «Хто більше прочитає слів у слові?».

Скласти із літер слова «спідометр» інші фізичні терміни або такі, що можуть бути пов'язані з фізикою, не додаючи нових літер, пояснити їх значення.

Літери, які є в запропонованому слові, можна використовувати один раз.

II. Актуалізація опорних знань

1) Перевірка домашніх задач.



  1. Презентація «вічних годинників», демонстрація різних типів годинників.

  2. Інтерактивна вправа «Компетентність». Клас поділяється на кілька груп (5—6) залежно від кількості учнів у класі. Команди по черзі ставлять запитання своїм суперникам (використовують запитання, які вони підготували вдома). Суперник відповідає на нього і ставить запитання іншій групі за схемою:

1—2, 2—3, 3—4,4—5, 5—6, 6—1.

Тобто гру «закільцьовуємо». Учитель звертає увагу на помилки, найактивнішим ставить відповідні оцінки.



III. Мотивація навчальної діяльності

Який зріст учнів вашого класу? (Вислухати декілька прикладів.) Як визначити середній зріст учнів класу? Що для цього треба зробити?

Давайте цей прийом спробуємо застосувати для знаходження середньої швидкості руху. Наприклад, автомобіль проїхав 0,5 год зі швидкістю 20 км/год, 4 год — зі швидкістю 60 км/год, а 1,5 год — зі швидкістю 40 км/год. Яка середня швидкість руху автомобіля за весь час руху? Якщо застосувати правило обчислення середнього арифметичного, то середня швидкість:

(20 + 60 + 40):3 = 40 км/год.

А тепер уважно проаналізуйте задачу, її умо­ву, адже більшість часу він рухався зі швидкістю 60 км/год, а ми отримали середнє значення 40 км/год. Подумайте, чи правильно ми з вами обрахували середню швидкість руху автомобіля? (Діти відповідають.)

IV. Сприйняття навчального матеріалу

1. Поняття середньої швидкості.

Під час нерівномірного руху швидкість тіла змінюється. Однак говорять про якусь одну швидкість потяга або автомобіля, хоча знають, що на зупинках їхня швидкість дорівнює нулю, потім — збільшується, а перед наступною зупинкою зменшується: Яку швидкість мають на увазі, наприклад, коли кажуть, що швидкість потяга 60 км/год?

Коли йдеться про швидкість нерівномірного руху, розглядають середню швидкість руху на певному відрізку шляху або за певний проміжок часу руху. Щоб її визначити, пройдений шлях ділять на час руху, тобто роблять так само, як під час обчислення швидкості рівномірного руху і ні в якому разі не обчислюють, як середнє арифметичне. Розгляньмо попередню задачу:

Порівняйте зі значенням, яке ми з вами отримали на початку уроку. Зробіть висновок.

2. Розрахунок шляху та часу руху.

Знаючи швидкість і час рівномірного руху тіла, можна визначити пройдений ним шлях:



Отже, щоб визначити шлях, пройдений при рівномірному русі, треба швидкість тіла помножити на час його руху.

Якщо шлях і швидкість рівномірного руху тіла відомі, то можна визначити час цього руху:

За середньою швидкістю можна обчислити шлях або час руху:





3. Графіки руху тіла.

З формул ми бачимо, що шлях, пройдений тілом, прямо пропорційний часу. Така залежність на графіку зображується прямою лінією (мал. 1).

З графіка можна визначити шлях, пройдений тілом у будь-який момент часу, можна визначити швидкість руху, за нахилом графіка можна оцінювати швидкість тіла або порівнювати швидкості різних тіл: чим більша швидкість, тим графік руху крутіший. (Продемонструвати на таблиці «Графічне зображення руху» характеристику руху). За мал. 1 визначте швидкість тіл та порівняйте їх. Побудуйте графіки залежності швидкості руху від часу для даних трьох тіл.

V. Осмислення об'єктивних зв'язків

Розв'язування задач.


  1. Мотоцикліст проїхав 5 км за перші 10 хв руху і 9,6 км за наступні 8 хв. Якою була швидкість руху на кожній із двох ділянок шляху? Яка середня швидкість руху мотоцикліста за весь час руху? (0,5 км/хв; 1,2 км/хв; 0,81 км/хв.)

  2. Охарактеризувати рух на кожній ділянці (мал. 2).

3. Пішохід дві третини часу свого руху йшов зі швидкістю 3 км/год, а решту часу — зі швидкістю 6 км/год. Якою була його середня швидкість на всьому шляху? (4 км/год.)

VI. Узагальнення знань

  1. Записати означення середньої швидкості:

Середня швидкість це фізична величина, яка характеризує нерівномірний рух і чисельно дорівнює відношенню шляху, пройденого тілом, до проміжку часу, за який цей шлях пройдено.

  1. В кінці зошита заповнюємо таблицю (с. 10)

«Фізичні величини» (таку саму, як і в 7-му класі).

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа «Метод ПРЕС».

Я вважаю, що ...

... тому що ...

...наприклад,...

Отже,...

VIII. Домашнє завдання

1. Опрацювати відповідний параграф підручника.

2. Намалювати ребуси до термінів даної теми.

3. Розв'язати задачі.

• Равлик, поміщений в акваріум, за весь час з 16 год 30 хв вівторка до 9 год 00 хв найближчого четверга проповз по стінці 42 см. З якою середньою швидкістю рухався равлик? (0,000003 м/с.)

• Вагон, рухаючись рівномірно схилом сорту­вальної гірки, проходить 120 м за 10 с. Скотившись із гірки, він проходить до повної зупинки ще 360 м за 1,5 хв. Визначте середню швидкість вагона за весь час руху. (4,8 м/с.)



Урок 4/4

Тема: Розв'язування задач та вправ

Мета: формувати навички розв'язування за­дач з теми «Механічний рух», розвивати логічне мислення.

Основні поняття: швидкість, середня швид­кість, час, шлях, графік руху.

Обладнання: картки із завданнями.

Тип уроку: удосконалення знань та формування вмінь розв'язувати задачі.

Хід уроку

I. Розминка

Розгадування ребусів, які учні підготували вдома.



II. Актуалізація опорних знань

Фізичний диктант:



I варіант

1. Літерне позначення часу.

2. Основна одиниця швидкості.

3. Виразіть 3 км в метрах.

4. Виразіть 20 хв в с.

5. Виразіть 10 км/год у м/с.

6. Визначте швидкість руху за першим графі­ком, зображеним на малюнку. (На дошці зобрази­ти 2 графіки прямолінійного рівномірного руху для двох варіантів.)

7. За графіком визначте шлях руху тіла.

8. Протягом 30 хв потяг рухався рівномірно зі швидкістю 72 км/год. Який шлях він пройшов?

II варіант

1. Літерне позначення швидкості.

2. Запишіть основну одиницю часу.

3. Виразіть 30 см в метрах.



  1. Виразіть 2 год в секундах.

  2. Виразіть 10 м/с в кілометрах на годину.

  3. Визначте швидкість руху за другим графіком, зображеним на малюнку 1 (с. 9).

  4. Визначте за графіком, скільки часу рухалося тіло.

  5. Автомобіль рухається зі швидкістю 80 км/год. За який час він подолає відстань 240 км?

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Про затвердження Порядку підготовки фахівців ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих навчальних закладах
2015 -> Художня культура (анотація дисципліни ) Мета
2015 -> Реферат 10 мм Обсяг роботи сторінки, ілюстрації, таблиць, додатки, джерело літератури. 25-30 мм
2015 -> Основні поняття
2015 -> Питання до іспиту з навчальної дисципліни “Українська мова за професійним спрямуванням I – е питання
2015 -> Розпорядження голови Київської обласної державної адміністрації від 17. 07. 2014 №226 "Про утворення обласного штабу з питань координації надання допомоги військовослужбовцям, які беруть участь в антитерористичній операції, їх сім’ям та іншим громадянам
2015 -> Дипломна робота на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня «спеціаліст» зі спеціальності
2015 -> Реферат це науково-технічний документ, який містить вичерпну систематизовану інформацію за вибраною темою


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка