Література рідного краю 2



Скачати 131.77 Kb.
Дата конвертації10.03.2019
Розмір131.77 Kb.
ТипУрок

Українська література 5 клас

Урок № 28

Дата: 18.12.2017

Тема: ЛІТЕРАТУРА РІДНОГО КРАЮ 2. Загадки, приказки, прислів’я рідного краю.

Мета: навчальна – узагальнити та систематизувати знання учнів про афористичні народні твори – прислів‘я та приказки; ознайомити учнів з тематичним розмаїттям і ідейним багатством цих творів Криворіжжя; ознайомити п’ятикласників з іменами криворізьких дослідників малих фольклорних жанрів;

виховна – виховувати уважність, розсудливість, кмітливість; естетичний смак, моральні якості; любов до мудрого слова;

розвивальна – розвивати афористичність мовлення, точність висловлювань, увагу до лексики і стилю суджень

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок

Обладнання: підручник, зошит, дидактичний матеріал, малюнки учнів
Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів



ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-конкурс. Змагання буде відбуватися між рядами. На дошці ви бачите таблицю-рейтинг, яка буде заповнюватися протягом уроку. Пропоную обрати журі, що буде оцінювати виступи команд і заповнювати таблицю. Як і під час будь-якого конкурсу бали повинні коментуватися. Журі має право на обговорення виступів.



ІV. Основний зміст уроку

1. Перший конкурс – «Теоретичний»

Ми будемо грати у гру «Так» чи «НІ». Я зачитую твердження. Якщо ви погоджуєтесь із ним, то встаєте, якщо – ні, сідаєте.

Журі оцінює роботи всієї команди (правильність відповідей, швидкість прийняття рішення, злагодженість)

Завдання-твердження:

1. Прислів’я мають конкретного автора (Ні)

2. Прислів’я – це різновид усної народної творчості. (Так)

3. Прислів’я – є частиною приказки. (Ні)

4. Прислів’я та приказки – це короткі влучні вислови, що відбивають різні явища життя, погляди нашого народу на етику, мораль, історію і політику. (Так)

5. Прислів’я влучно і стисло «вихоплює» найсуттєвіше в розмові. (Так)

6. Приказка «З ним каші не звариш» говорить про невміння готувати їжу. (Ні)

7. Кожен регіон України, крім загальновідомих, має і власні приказки і прислів’я.(Так)



Журі оцінює, коментує підсумки першого конкурсу

Слово вчителя: Сьогодні на уроці особливу увагу ми приділимо крилатим висловам, що вживаються на Криворіжжі, які ретельно збирали й упорядковували дослідники-земляки. Поки члени журі підводять підсумки конкурсу, я стисло розповім вам про них.

На Криворіжжі жили і працювали два ентузіасти: Володимир Леонідович Гоголь-Царенко (Поставнюк) та Василь Микитович Скрипка, які з любов’ю і шануванням ставилися до народної творчості нашого краю. Значним доробком зібраного на Україні фольклорного матеріалу прославився В.Гоголь-Царенко, який зібрав 30 легенд, 10000 коломийок, 1547 вуличних прізвиськ, 1340 пісень, 200 повір’їв, 174 прокляття, 66 гаївок, 35 голосінь,1300 приказок. На жаль, всі ці джерела ще на побачили світ, але частина їх зберігається у фондах музею «Літературне Криворіжжя» КДПУ. Частина ж зберігається у родинному архіві фольклориста.

Іншим заповзятим збирачем і дослідником української словесності (особливо - приказками) був наш земляк В.М.Скрипка (викладач КДПУ), який присвятив свою наукову працю «За народною приказкою» славнозвісному вченому, історику, краєзнавцю Катеринославщини, фольклористу, етнографу Д.Яворницькому.

Крім названих Дмитра Яворницького, Володимира Гоголя-Царенка, Василя Скрипки, на Криворіжжі і Дніпропетровщині малі жанри фольклору збирають сучасні аматори Олександр Мельник і Олександр Степаненко, які в 2000 році опублікували збірку прислів’їв і приказок у книзі «Історичний фольклор Криворіжжя».



2 конкурс «Художній вернісаж»

Дома ви повинні були записати від старших членів родини приказки і прислів’я, які ними найчастіше вживаються, та створити до них ілюстрації. Наступний конкурс «Художній вернісаж»

Демонстрація учнями малюнків до прислів‘їв і приказок з коментарями до них.

Журі оцінює, коментує підсумки другого конкурсу

3 конкурс «Розумний кубик»

Наступний конкурс називається «Розумний кубик». На його сторонах написані теми прислів’їв. Він допоможе нам визначити, на яку тему командам треба буде добирати приклади. На виконання завдання відводиться 3 хв. Виграє та команда, члени якої записали найбільше прислів’їв.

Зразок тем, розташованих на сторонах «розумного кубика»:

1. Праця


2. Розум

3. Слово


4. Навчання

5. Імена людей

6. Народні свята

(Діти пишуть приклади прислів‘їв на аркуші маркерами та вивішують на дошці)



Журі оцінює, коментує підсумки третього конкурсу

4 конкурс «Перекладач-дотепник»

Наступний конкурс «Перекладач-дотепник». Вам необхідно дібрати відповідники до іноземних прислів‘їв, записаних на картках. Перемагає той, хто раніше за всіх правильно виконає завдання.

І група.


  • Сім разів поверни язиком, перш ніж сказати слово. (англ.) – Сім разів відмір, один відріж.

  • Яке зерно, такий і хліб. (фр.) – Яке коріння, таке й насіння.

  • Кожна лиска свій хвостик хвалить. (польськ.) – кожна жаба своє болото хвалить.

ІІ група.

  • Рис розсипав – то не збереш, сказав слово – то не вернеш. (інд.) – Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш.

  • У теслі дім без дверей. (араб.) – Чоботар завжди без чобіт.

  • Удвох можна йти й на Геракла. (гр.) – Гуртом і батька легше бити.

ІІІ група.

  • Не рубай дерева, яке дає тобі затінок. (араб.) – Не рубай гілку, на якій сидиш.

  • Питаючи, дійдеш до Міста. (гр.) – Язик до Києва доведе.

  • Яка кісточка, таке і манго. (інд.) - Яке коріння, таке й насіння.

Журі оцінює, коментує підсумки четвертого конкурсу

5 конкурс «Юні аналітики»

Запрошую вас взяти участь у конкурсі «Юні аналітики». Вам необхідно виконати аналіз одного криворізького прислів’я або приказки за планом, який написаний на дошці (3 хв.):

- Це прислів’я чи приказка? Обґрунтуйте свою думку.

- Цей вислів вживається у прямому чи переносному значенні?

- У яких ситуаціях цей вислів вживається?

- Яка головна думка образного вислову?


І команда: Написав писака – не розбере й собака..

ІІ команда: З пісні слів не викинеш.

ІІІ команда: Не дери носа, а то вся голова одпаде.

Журі оцінює, коментує підсумки п’ятого конкурсу

6 конкурс «Спритні пошуковці»

Наступний конкурс «Спритні пошуковці».

Завдання: користуючись підручником, знайти у казці І.Я.Франка «Фарбований лис» приказки і прокоментувати їх.

Журі оцінює, коментує підсумки шостого конкурсу

7 конкурс «Кросворд»

Який може бути сучасний конкурс без кросворду? Визначити ключові поняття, прочитати слово у виділених клітинках.

а) До свого роду – хоч у воду. (Сім’я)

б) Немає розуму – вважай каліка. (Розум)

в) Вдома і стіни допомагають. (Дім)

г) Зробив діло – гуляй сміло. (Працьовитість)

д) Лінивий три рази ходить. (Лінощі)

е) Із солодких слів буває гірко.(Слово)

є) Непроханий гість хай хліб їсть.(Гість)

ж) Шануй учителя, як родителя. (Учитель)

Після з’ясування ключового слова «МУДРІСТЬ» учням пропонується прокоментувати значення цього слова.

Журі оцінює, коментує підсумки сьомого конкурсу

8 конкурс «Зерно мудрості»

Складіть власні прислів’я та приказки на шкільну тематику.



Журі оцінює, коментує підсумки восьмого конкурсу
V. Підсумки уроку. Оцінювання учнів

Підведення підсумків конкурсів. Виступ журі. Оголошення і нагородження переможців.


VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

Підготуватися до уроку позакласного читання

М.Зінчук «Чарівні казки»
І група.


  • Сім разів поверни язиком, перш ніж сказати слово. (англ.)

  • Сім разів відмір, один відріж.

  • Яке зерно, такий і хліб. (фр.)

  • Яке коріння, таке й насіння.

  • Кожна лиска свій хвостик хвалить. (польськ.)

  • Кожна жаба своє болото хвалить.

ІІ група.

  • Рис розсипав – то не збереш, сказав слово – то не вернеш. (інд.)

  • Слово не горобець, вилетить – не впіймаєш.

  • У теслі дім без дверей. (араб.)

  • Чоботар завжди без чобіт.

  • Удвох можна йти й на Геракла. (грец.)

  • Гуртом і батька легше бити.

ІІІ група.

  • Не рубай дерева, яке дає тобі затінок. (араб.)

  • Не рубай гілку, на якій сидиш.

  • Питаючи, дійдеш до Міста. (грец.)

  • Язик до Києва доведе.

  • Яка кісточка, таке і манго. (інд.)

  • Яке коріння, таке й насіння.


План аналізу прислів’я або приказки

- Це прислів’я чи приказка? Обґрунтуйте свою думку.

- Цей вислів вживається у прямому чи переносному значенні?

- У яких ситуаціях цей вислів вживається?

- Яка головна думка образного вислову?

І команда: Написав писака – не розбере й собака.


План аналізу прислів’я або приказки

- Це прислів’я чи приказка? Обґрунтуйте свою думку.

- Цей вислів вживається у прямому чи переносному значенні?

- У яких ситуаціях цей вислів вживається?

- Яка головна думка образного вислову?

ІІ команда: З пісні слів не викинеш.


План аналізу прислів’я або приказки

- Це прислів’я чи приказка? Обґрунтуйте свою думку.

- Цей вислів вживається у прямому чи переносному значенні?

- У яких ситуаціях цей вислів вживається?

- Яка головна думка образного вислову?

ІІІ команда: Не дери носа, а то вся голова одпаде.



КРОСВОРД






а
















































б





























































в

















































г




















































д























































е











































є











































ж



















































а) До свого роду – хоч у воду.

б) Ума нема – вважай каліка.

в) Вдома і стіни помагають.

г) Зробив діло – гуляй сміло.

д) Лінивий три рази ходе.

е) Із солодких слів буває гірко.

є) Непроханий гість хай хліб їсть.

ж) Шануй учителя, як родителя.
Зразки прислів’їв і приказок, зібраних на Криворіжжі
Любов


  1. Насильно милий не будеш.

  2. Любов метром не зміряєш.

Родина

  1. В дитини заболить пальчик, а в мами – серце.

  2. Найцінніший клад, як в сім’ї лад.

Діяльність

  1. Яка пшениця, така й паляниця.

  2. Не так сталося, як гадалося.

  3. Немає диму без вогню.

  4. Вода камінь точить.

  5. Не все золото, що блистить.

Навчання

  1. Шануй учителя, як родителя.

  2. Розумний йде, а дурний слідом спотикається.

  3. Сила є – ума не треба.

  4. Гарно вчити того, хто хоче все знати.

  5. Одна голова добре, а дві – ще краще.

  6. Не помиляється той, хто нічого не робить.

  7. Вчитись ніколи не пізно.

  8. Язик до Києва доведе.

  9. Дурень думкою багатіє.

  10. Вік живи – вік учись.

Моральні принципи, висміювання людських вад

  1. Високо літаєш – боляче падати.

  2. На чужий коровай рота не розкривай.

  3. На ворі шапка горить.

  4. Не кажи «гоп», поки не перестрибнеш.

  5. Одна паршива вівця ціле стадо портить.

  6. Поспішиш – людей насмішиш.

  7. Знав би, де впадеш – соломку підстелив би.

  8. Моя хата скраю – я нічого не знаю.

  9. Солодка парочка – Мартин та Одарочка.

  10. Найшла коса на камінь.

  11. Вийшов сухим із води.

  12. Продає кота в мішку.

  13. М’яко стеле, та твердо спати.

  14. Чув дзвін, та не знає, де він.

  15. Сім п’ятниць на неділі.

Праця

  1. Менше говори – більше роби.

  2. Під лежачий камінь вода не тече.

  3. Хто рано встає, тому Бог дає.

  4. Що посієш, те й пожнеш.

* * * * *

Свій край – як рай, а чужа країна – як домовина.

Аби було що їсти, можна й на дорозі сісти.

Як не бачу – душа мре, як побачу – з душі пре.

Прости мене, мила, що ти мене била.

Погода – як недопечений хліб.

Дякую – по спині ломакою.

Везуть рогатих колоть пузатих.

Біда вимучить, біда й виучить.

Щастя – не курка, решетом не накриєш.

Дожену, не дожену – нехай хоч нагріюсь

Мале горе – людина бурчить, велике – мовчить.

Добре дурному – не скучно й самому.

Багато снігу – багато хліба.

Де цвіток – там медок.

Сій вчасно, вродить рясно

Осінь збирає, а весна з’їдає

Що буває, те й минає

Щастя біжить, а нещастя летить

Купіть собі, люди добрі, пана, щоб вас бив!

Як багатий, так і клятий!

На злодієві шапка горить.

Підлого вуха викривають.





Скачати 131.77 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка