Козацька держава МетаСкачати 75.85 Kb.
Дата конвертації04.04.2019
Розмір75.85 Kb.

Козацька держава

Мета: формувати національну самосвідомість; сприяти патріотичному вихованню учнів, виховувати любов до рідного краю; вчити усвідомлювати учнів єдності власної долі з долею Батьківщини; національної історії та культури; розвивати почуття любові до свого рідного краю, Батьківщини, народу; сформовувати в учнів основи моральних, духовних та історико-культурних цінностей, високої мовної культури

Обладнання:

Виставка малюнків, музичне оформленняХід заходу

І. Організаційний момент

ІІ. Основна частина

Дзвін шабель, пісні, походи, воля соколина,

тихі зорі, ясні води — моя Україна

В. Сосюра

Спокон віку жили на нашій землі люди: вирощували хліб, плекали сади, виховували дітей, навчаючи їх, як бути завзятими й несхитними. Бо щіро хотіли, щоб рідна земля квітла й багатшала. Тисячолітній досвід, отриманий у спадок від попередніх поколінь, свідчив, що те омріяне бажання справдиться, якщо кожен день їхнього життя закарбується в пам’яті й стане надбанням нащадків. Отож, мов чарівне замовляння, заповідали вони своїм дітям народну мудрість: «Майбутнє неможливе без минулого».

З давніх-давен людям відомо: «дерево життя» - це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок – символ минулого часу, другий – сучасного, а третій майбутнього Зображення «дерева життя» зустрічається на каменях далеких часів і свідчить, що люди ще в сиву давнину знали про нерозривний взаємозв’язок минулого, сучасного і майбутнього. Як це розуміти? А так, що теперішнє – це наслідки минулих подій. А тому, що відбувається зараз, народжується майбутнє.

Історія народу, як і життя людини, має героїчні, трагічні, щасливі і нещасливі сторінки. Оскільки в героїчному найбільше виявляється національний характер народу, його душевна краса, талант, то ці сторінки історії особливо хвилюють і викликають почуття національної гордості. В історичному минулому українського народу була неповторна і легендарна Запорізька Січ. Це про неї М. В. Гоголь у своєму творі «Тарас Бульба» писав: «Так ось вона, Січ. Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді і дужі, як леви! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!»

Запорізька Січ! Козацтво… Найлегендарніше минуле українського народу, його святиня. Синонім свободи, людської і національної гідності, талановитості.

Єдина воля володіє світом,

Веде в майбутнє нас єдиний шлях,

Ми умремо з єдиним заповітом

В непереможних і міцних серцях.

Врятує вроду і себе людина,

Життя зросте над попелом руїн,

Велика мрія, мудра і єдина,

Недарма дзвонить у всесвітній дзвін.

Віки летять, а в неозорім морі

Єдине сонце для землі горить,

І всі колись з’єднаються в просторі –

Людина, звір, і квітка, і блакить.

Легендарна Запорозька Січ — символ мужності й незламності українського народу. Наші пращури були запорозькими козаками. На островах, що лежали посеред бистрої води, вони заснували Запорозьку Січ.

За дніровськими порогами,


За південними дорогами,
За степами за широкими
Наші прадіди жили.
Мали Січ козацьку сильную,
Щанували волю вільную,
Україну свою рідную,
Як зіницю берегли.

Та хто ж вони, ці козаки? Мабуть, через віки ви відчули шелест козацьких знамен, брязкіт козацької зброї, стогін української землі від копит навали ординців, бій, як блискавка, як межа між життям і смертю, між минулим і майбутнім нашого народу.

У козака було дуже небезпечне життя , над ними повсякденно кружляла смерть, тож мати дружину та дітей за таких обставин означало свідомо прирікати їх на загибель.

Ой три шляхи широкії

Докупи зійшлися,

На чужину з України

Брати розійшлися.

Покинули стару матір,

Той жінку покинув,

А той – сестру, а найменший –

Молоду дівчину.

Як повідомляє Д. Яворинський, на одному із запорозьких прапорів був зображений козак на коні, а під ним напис: «Козак куди хоче, туди й скаче, ніхто за ним не плаче». Але, на жаль, помилялися козаки, бо у кожного була мати, були й сестри, кохані, наречені, були й дружини, діти. Вони плакали, виряджаючи козаків на Січ, у похід, чекали роками їх повернення, а не дочекавшись – знову чекали… Вели без чоловіків домашнє господарство, ростили і виховували синів і знову проводжали їх услід за батьками. Козацтво пройшло героїчний і суперечливий шлях. Помітним в його розвитку було створення в середині XVI ст. Запорізької Січі, яка відіграла величезну роль в історії українського народу. Козаччина - це не тільки найблискучіша, найефектніша поява в українській історії, це ще й доби найбільшого напруження сил українського народу, його державної, соціальної та культурної творчості, коли яскраво виявились найкращі -  світлі і найгірші - темні сторінки національного менталітету.

На війні козак завжди відзначався розумом, хитрістю, умінням виграти у ворога вигоди, раптово на нього напасти і зненацька заманити, вражав ворога великою відвагою, дивовижним терпінням та рідкісною здатністю переносити спрагу і голод, спеку й холод.

У народній творчості оспівані легендарна козацька слава, відвага і благородство, ненависть до ворогів, гнобителів. Образи Мамая, Голоти, Байди створені народною уявою як уособлення непокори гнобителям, самовідданої боротьби проти них, віками живуть у піснях, народних переказах разом з образами таких прославлених козацьких керівників, як Северин Наливайко, Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Іван Богун, Максим Кривоніс, Іван Сірко, Семен Палій, Максим Залізняк, Петро Сагайдачний і багато інших.

Кажуть люди - Азов не козачий,

Та й Січи вже немає давно.

То брехня, скаже дід Сагайдачний

І підтвердить те батько Махно.

А Азовська Січ – наша ненька.

Їй зберемо урожай восени,

Бо ми внуки Дмитра Дорошенка,

України дочки і сини.

Вийдуть в море козацькії чайки,

Нас вперед поведе отаман,

Як колись Северин Наливайко

І наш прадід Мазепа Іван.

То ж ходімо, панове швиденько

До козацької славній мети,

Бо ми внуки Тараса Шевченко

Ну, а Гориня й Стуса брати.

І ніколи не зрадить нас вдача,

Ще розквітне козацтвом село,

Бо Козацька Січ не вмирає,

То життя нам усім довело.Слухання музики

Як ви знаєте у музичній творчості також є відображення теми пов’язаної з козацтвом. Це і проводи козаків, і прощання сина з матір’ю, хлопця з дівчиною, чоловіка з дружиною. Цьому є присвячено багато народних пісень та творів. Серед найпопулярніших – «Гомін, гомін по діброві», «Їхав козак за Дунай», «За світ встали козаченьки».

Зараз я пропоную вам прослухати уривок із однієї з цих пісень та дати відповіді на такі запитання:


 • Як звучить музика у пісні?

 • Яка назва пісні?

 • Хто її автор?

 • З якими подіями пов’язане її створення?

Робота над малюнками

Так розкривалася тема козацтва в музиці. Вона також дуже яскраво відображена в образотворчому мистецтві. Багато українських художників відтворили образи козаків в своїх творах.

Зараз розгляньте малюнки козаків, які знаходяться на дошці.


 • Скажіть , про що вони розповідають?

 • Який був одяг у козаків?

 • Яка в них зовнішність?

 • Які назви можна придумати до цих малюнків?

Українська тематика захоплювала й російських художників-передвижників. Одним з найбільших видатних творів є картина І.Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Сюжет картини "Запорожці пишуть лист турецькому султану" відтворює один з епізодів життя запорозького козацтва. Та художник вклав у неї глибший зміст. Він втілив свою історичну концепцію, свою історіософську ідею про героїзм, нескореність, безмежну волелюбність, незалежність запорозьких козаків, які не тільки відкидають вимогу володаря наймогутнішої у світі з ті часи супердержави - султанської Туреччини - підкоритися йому, а й глузують з його пихи.


Запорожці, які протистояли величезним силам османської імперії, на морі "окурювали мушкетним димом її столицю" - Стамбул, руйнували турецькі чорноморські фортеці і порти, цього разу перемогли своїм сміхом, знущальним реготом.

Художник палко любив Україну. Це була його батьківщина. Він тут народився, назавжди захопився красою її природи, людьми, Ті звичаями, побутом, народним мистецтвом. Він був українцем також і за характером своєї творчості.


В полотнах Рєпіна на українську тематику українська стихія виблискує усіма барвами. Картина "Запорожці" - апофеоз української тематики творчості художника.

Вікторина

А чи добре ви знаєте ви історію свого народу? Пропонуємо запитання для перевірки. 1. Що означає слово «козак»?

 2. Як утворилися козацькі поселення?

 3. Де виникла головна фортеця Січі?

 4. Хто був першим гетьманом Запорізької Січі?

 5. Чому Січ назвали Запорізькою?

 6. Що означає слово «побратим»?

 7. Що вміли робити на Січі?

 8. Як приймали у козаки?

 9. Які лицарські чесноти були у козаків?

10) Як скасували Запорізьку Січ?

11) Військовий човен козаків?

12) Як називалась військова козацька сторожа?

13) З якого дерева були ложки у козаків?

14) Що таке байдак?
Настав бурхливий 1917 рік. І весь світ почув: «Ще не вмерла Україна Українські культурні й політичні діячі створили Центральну Раду, яка 22 січня 1918 року перед усім світом проголосила Українську Народну Республіку, що стала самостійною, вільною і суверенною. На жаль, в лиху годину відродилась Українська держава, яка з самого початку опинилась у дуже скрутному становищі. Відсутність армії не дозволила боронити проголошену самостійність.
Тим часом у Росії до влади прийшли більшовики. Росія не могла обійтися без України: тут вугілля і метал; тут хліб, цукор, інше продовольство; тут Чорне море з портами і флотом; тут великі трудові ресурси — люди України. Більшовицьке військо почало наступ на Україну.
29 квітня 1918 р. Центральна Рада зібралася на засідання, щоб прийняти Конституцію УНР і обрати видатного українського вченого-історика Михайла Грушевського Президентом Української Народної Республіки.
Зібрання ще не завершилось, як до залу ввійшли представники військового командування й оголосили, що Центральна Рада ліквідовується. Так після третьої спроби перестала існувати українська держава, як і її Конституція, яка проіснувала менше однієї доби.
І ось надійшли 90-ті роки — час світлих надій та історичних звершень українського народу.

Горнусь до тебе, Україно,


Як син до матері горнусь.
За тебе, рідна і єдина,
Щодня я Богові молюсь.
Молюсь за тебе, Україно
І свої сили віддаю,
Щоб відродити із руїни
Наш дух і славу бойову.
Очистимо усі джерела,
Дніпро-Славутич оживе,
І заспіваєм: «Ще не вмерла
Вкраїна наша і не вмре!»
ІІІ. Заключна частина
24 серпня 1991 року Верховна Рада України прийняла «Акт проголошення незалежності України», яким проголосила незалежність України та створення самостійної Української держави - Україна.
Настала переміна!
У цьому ні найменшого гріха.
І в Україні буде Україна,
А не чиясь окраїна глуха.
Це так природно!
Так, здається, просто...
Що генієм омріяно пророцтво
У решті-решт усе-таки збулось!
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 75.85 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка