Конспекти уроків з української мови варіант І тема. Повторення відомостей про прикметник як частину мови (6кл.)



Скачати 110.03 Kb.
Дата конвертації11.01.2018
Розмір110.03 Kb.
ТипКонспект

Г.О. Вальчак,учитель української мови та літератури ЗОШ №27 м. Тернополя

КОНСПЕКТИ УРОКІВ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

ВАРІАНТ І

Тема. Повторення відомостей про прикметник як частину мови (6кл.).

Мета уроку: повторити все відоме учням про прикметник, формувати вміння відрізняти його серед інших частин мови, визначати рід, число, відмінок та синтаксичну роль прикметника ; поглибити в учнів почуття гордості за одвічні обереги, зокрема український віночок.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.

Метод уроку: метод спостережень, розповідь з елементами бесіди.

Обладнання: види віночків, піктограма «Віночок», мелодія «Сон літньої ночі» Мендельсона, кольорові стрічечки, кружечки квітів до віночка, набір піктограм.

ПЛАН

1. Стилістичне використання ( аналіз текстів художнього та наукового стилів).

2. Морфологічні ознаки : рід , число, відмінок:

а)вибірковий диктант;

б)синтаксична роль;

в)зоро-слуховий диктант.

3. Словотвір прикметника. Творчий диктант.

4. Підсумок уроку.

5. Д/з.

ХІД УРОКУ

І. Активізація мислення й опорних знань учнів.

Вч.:- Надворі холодно, у будь-яку хвилину може почати падати білий , лапатий сніг. Та якщо підняти голову і подивитись на повільно падаючий сніг, то може хто знає що видатись. Можна собі уявити , що то падають не сніжинки, а квіти, а ти сидиш посеред зеленого лугу і плетеш свій віночок. Бо в житті кожна людина плете свій віночок. Тому й хочеться мені, щоб Ваші відповіді мудро і правильно впліталися в наш урок, як квіточки до віночка. За кожне правильно виконане завдання до нашого віночка буде прикріплюватись стрічечка. Тож запрошую Вас на луг знань плести віночок мудрості.

І. Синя волошка 2. Волошки

Я ніколи не забуду, А в стерні-волошки,

як я полечком ішла, сині,синезорі,

а між жовтими житами і такі дрібненькі-

синя квіточка цвіла. слухи росяні.

Я волошки в житі рвала Назривав їх трошки

І сплела собі вінок, Це волошки?-Зорі!

з жайворонками співала, Ниточки тоненькі-

з вітерцем пішла в танок. Мрії весняні.

/ Н. Забіла/ /Василь Чумак/

3. Рід волошок чисельний-більш як 550 видів. Є серед нихбагаторічні, дворічні й однорічні. Волошки розповсюджені в різних місцевостях. У давнину ж квітки мали назву-ціанус (синя). У народній медицині з напару пелюсток волошки роблять примочки при хворобах очей. Тому й очі порівнюють з квіткою.

/Запис на дошці. Можна написати образні назви, епітети, порівняння, персоніфікація/

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети й завдань уроку (виголошую).

ІІІ. Вправи на узагальнення.

Вч.: /читаю три тексти, записані на дошці/ див. вище.

-Який текст Вам сподобався найбільше? Чому? Які образні назви Ви помітили? (діти відповідають)

-Спробуймо розкрити зміст другої строфи? (............) Ви, мабуть, звернули увагу на слова сині, синезорі, дрібненькі, тоненькі, весняні. Прочитайте текст без них. Що з ним сталося?

Учень.....

Вч.:-А на яке питання вони відповідають? До якої частини мови належать?

Учень....

Вч.:-Отже, друзі, об’єктом вивчення є прикметник. Познайомтесь із планом уроку (діти читають запис на дошці).

Тож повернемось до сказаного вище. У поданих текстах мова йде про волошку. Але вони належать до різних стилів мовлення, допоможіть мені, до яких?

Учень.....

Вч.: -В обох стилях використовуються прикметники. Та різниця полягає в тому, що в науковому він вказує на функцію повідомлення, на властивості предметів, а в художньому - на образну, емоційну, виступає в ролі епітета, художнього означення. Тож для чого ми використовуємо їх у своєму мовленні?

Учень. - Щоб мова наша була красивою.

Вч.:-Справді, наша мова багата словами , необхідними для позначення найрізноманітіших ознак. А Ви у цьому переконаєтесь , послухавши пісню, яку приготував Ваш вчитель музики («Очі волошкові»).

Звучить пісня.

Вч.:-Давайте прикріпимо , діти , до нашого віночка першу стрічечку –коричневу. А що вона означає?

Учень . - Символ землі-годувальниці.

ІІІ. Вч.:-На уроці дуже часто звучало слово «віночок». З’ясуємо його лексичне значення за словником ( працюємо з тлумачним словником). Всі Ви знаєте, що віночок є постійним атрибутом національного українського костюма (виходить дівчина в національному одязі, кланяється). Погляньте, як віночок прикрашав дівчину.

ІV. Вч.: Повернемось до нашого прикметника. Що ж він означає?.... Раз він означає ознаку предмета, спробуймо визначити, біля якої частини мови він завжди прилаштовуєтья. Уважно подивіться на текст, записаний на дошці, прочитайте його.

Дошка/ Український віночок- не краса, а оберіг душі. Бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Впліталося до віночка багато квітів: вишні, ружі, калини ,барвінку, ромашки.... А всього в українському віночку 12 квіточок/

Учень. - Прикметник стоїть біля іменника. Я виписала такі словосполучення: український віночок, чаклунська сила.

/Доводимо, що прикметник +іменник=родичі, діти наводять свої приклади/

Вч.:-Перше речення поданого тексту запишіть у зошит, визначте головні та другорядні члени речення, з’ясуйте, яким членом речення виступає пиркметник.

Вч.:-З’являєтьяс в нас зелена стрічечка, а що вона означає? (прикріпляємо її до умовного віночка на дошці). Діти пояснюють.

В.:- Погляньте ще раз на поданий текст, поясніть написання «Ь» , розділові знаки (учні пояснюють).

Вч.:-Запишіть у зошит «зоро-слуховий диктант» поданого тексту /взаємоперевірка роботи/

/з’являється синя стрічечка, пояснюємо/

V. Усе в прикметника пов’язано з іменником. Спробуймо поміркувати, якщо прикметник стоїть поруч іменника, то найчастіше від якої частини мови він утворюється?

Учень.....

Вч.:-Розгляньте графічну схему, зображену на дошці (діти розглядають)

-Я Вам буду диктувати іменники , а Ви утворюєте від них прикметники /записують у зошит/

«Творчий диктант»

Мак /маковий/(чіпляю квіти до віночка), чорнобривці /чорнобривцевий/, ромашка /ромашковий/, калина /калиновий/, волошка /волошковий/, вишня /вишневий/, деревій /деревієвий/.

Вч.:-Спосіб творення який?

Учні.......

Вч.:-У нашому віночку з’являється жовтогаряча стрічечка-символ хліба. Магічне значення має кожна квіточка (у дітей на парті лежать їхні скарбнички мови*). Корстуючись скарбничкою рідної мови , спробуймо розкрити тає мницю. Які ж квіти вплітались до віночка?

Учні.....безсмертник, деревій, барвінок, цвіт вишні і яблуні, любисток і васильки ,ромашки.

Вч.:-От ми і прикріпимо останню стрічечку-червону-символ печалі й магічності. Дійсно, красивий у нас віночок. А всього на Україні 77 видів віночків. Дівчину завжди пізнавали по віночку. А може, Ви знаєте деякі види віночків /лавровий, трояндовий, барвінковий, терновий/. Віночок ми сплели, а тепер і казочку можна послухати.

Казочка про Волошку /бажано під вальс Мендельсона/

На світанні, як тільки защебетали соловейки, біля чорного Каменя проросла Волошка.

-Якою мені бути? - спитала вона Каменя, запиленого Спориша, колючого Будяка.

-Чорною, - сказав Камінь.

-Сірою, запиленою, - припавши до землі, - сказав Спориш.

А Будяк набундючився. Говорити з маленькою Волошкою, яка навіть не знає, якою їй бути, вважав нижче своєї гідності.

-Нащо чорною? - спитала Каменя Волошка.

-Щоб тебе боялися, - сказав той.

-Навіщо сірою? - спитала Спориша.

-Щоб тебе не побачили, так легше прожити.

-Ставай колючою! - не витерпів Будяк. - Усіх колотимеш, ніхто тебе не чіпатиме /грає музика/. Цілий день думала Волошка, якою їй бути, тільки вночі трішки заснула. А коли на зеленім житнім колоссі засвітились зорі спитала Неба:

-Якою мені бути?

І воно тихо-тихо поманило її своєю голубінню:

-Йди сюди...

-Як? Я не можу...

-А ти набирайся соку-рости. Побачу, що ростимеш-нахилюся.

-Не треба вгору, це важко, - загув чорний Камінь.

-Рости боляче, краще стелитися, - зашепотів Спориш.

А Будяк посміхнувся і промимрив:

-Щоб виросли колючки, треба напинатися в широчінь.

Та Волошка потяглася вгору. Хрускотіла стеблина. Ще трішки, ще трішки...

-Викинь назустріч мені пелюстки, - сказало Небо їй. Перша пелюстка... Друга... Шоста...

І Небо торкнуло її своїм голубим крилом. Удень Волошка тримала на зеленій долоньці маленьке небенятко.

А у віночку- це символ мріїї про щастя.

VI. Д/з. У шкільній бібліотеці для Вас приготували виставку «Квіти в легендах». Підготуйте легенду про мак, барвінок (усно), використовуючи у своєму мовленні прикметники.

Повторити морфологічні ознаки прикметника.

VII. Підсумок уроку.

Відкриваю віночок-піктограму, тут зображено все, про що ми говорили (роздаю учням ксерокопію, вона допоможе систематизувати матеріал).

/У клас з дошки дивиться український віночок.Та коли перевернути його на зворотній бік, то вийде прикметниковий вінок. На зворотньому боці волошки – надпис «рід», на зворотньому боці барвінка – «число».../

Схематичне зображення віночка. ( На малюнку стрілкою позначено місце прикріплення стрічок).

Кожна стрічка під певним кольором теж містить напис: означення, епітет, родичі- іменник...

Не за горами весна. Не баріться , з майським сонечком рано- раненько у світлих росах назбирайте квіту . Для себе, своїх близьких. Чистих Вам рос. Пречистої думки .

Примітки: *- «Скарбничка рідної мови»-систематизований матеріал, дібраний власноруч дітьми з творів художньої літератури про пори року, про дружбу, вислови про маму, Україну...

ВАРІАНТ ІІ

Тема . Повторення вивченого про прикметник (6 кл. ).

Мета : повторити відомості про прикметник , закріпити вміння розрізняти групи прикметників за значенням , розвивати навички правильного написання прикметників; вдосконалювати вміння користуватися прикметником під час усного та письмового мовлення ; виховувати бажання переймати й берегти традиції нашого народу.

Тип уроку: урок узагальненя та систематизації знань.

Обладнання : картки,тлумачний словник, ксерокопії ,світлини національного одягу.

ХІД УРОКУ

І . Повідомлення теми ,мети та завдань уроку.



  • Сьогодні ми проводимо нестандартний урок –взаємовивчення. (6 клас вивчив прикметник ,а 10 – повторив. Спільний урок в одній аудиторії для двох класів). Тема , мета (виголошую ).

ІІ . Слово вчителя.

  • Облишмо на хвилину наші хатні клопоти . І поведімо розмову про обереги –наші давні символи. Їхнє коріння сягає глибини століть ,у них закладена мудрість народна.

Мабуть , кожна дівчинка вміє плести віночок із жовтих сонечок –кульбаб, із кленових листочків –короною, чи просто з’єднати в барвисте коло лісові й лугові квіти. І всі Ви знаєте, що віночок є постійним атрибутом національного українського костюма ( розглядаємо світлини ).

Вч.:-1. Пояснити лексичне значення слова віночок ( учні виголошують свої міркування ,при потребі звертаючись до Тлумачного словника )

2. Робота з картками біля дошки ( 6 кл. )

К А Р Т К А № 1 У поданому реченні знайти прикметник , розібрати його як частину мови.

Трояндовий вінок - нагорода за доброчинність , порядність.

К А Р Т К А № 2. У поданому реченні знайти прикметник ,розібрати його як частину мови.

Барвінковий вінок – символ дівочості, чесного дівування ,міцного шлюбу.

3 . Робота класу.

Зоровий диктант/ уважно прочитайте текст , записаний на дошці /. Згідно методики пишемо його.

Український віночок – не просто окраса , а й оберіг , «знахар душі», бо в ньому є така чаклунська сила , що болі знімає ,волосся береже. Впліталося до віночка багато квітів : вишні , ружі ,калини ,безсмертника , деревію ,незабудки, чорнобривців, любистку, волошок ,ромашок . А всього в українському віночку 12 квіточок, і кожна – лікар, оберіг.

( перевіряємо всі види робіт )

4 . У попередньому тексті знайти прикметник ,встановити групу за значенням , пояснити правопис важливих орфограм ( 10 кл ., усно ).

5. Розібрати перше речення у даному тексті за членами речення ( 10 кл ., усно ).

6 . Від поданих іменників утворити прикметники , вказати спосіб творення ( запис на дошці ).

Мак, чорнобривці, васильки, ружі, любисток, ромашки, калина, безсмертник, вишня, волошки

( 6 кл . ).

7 . Гра « Мікрофон».

Чи багатозначне слово віночок ? Які види вінків Ви знаєте ?

/лавровий вінок – символ слави, перемоги, нагороди; трояндовий вінок; барвінковий вінок; терновий – символ страждання/

8 . Гра « Незакінчене речення» (продовжити думку )


  • Який би Ви вінок одягнули на голову нареченій , чемпіону , дівчині ? Чому ?

-Нареченій я б одягнула ...(одягає паперовій ляльці ; віночки можна виготовити самому з кольорового паперу )

-Чемпіону...

- Дівчині...

9 . Гра « Навчаючи – учись» . На партах текст « Легенди про Ружу , Мальву , Півонію»



Завдання для 6 класу: близько до змісту переказати легенду , використовуючи такі словосполучення : красива дівчина , Зимовий Вітер, сердечні хвороби , добрі люди , хворий.

Завдання для 10 клас : виписати прикметник з легенди , який може перейти в іменник.

ІІІ . Вправи на систематизацію знань .



  1. Гра «Карусель». Завдання гри : перевірити засвоєння теоретичного матеріалу з теми «Прикметник».

Учні утворюють зовнішнє і внутрішнє коло. Спочатку учні внутрішнього кола запитують

( 10 кл . ) , а зовнішнього відповідають, а потім навпаки.

Запитання 10-го класу для 6-го.

-Які ознаки має прикметник ?

-Назвіть групи прикметників за значенням .

- Яким членом речення виступає прикметник ?

-Чи можуть відносні прикметники переходити в якісні ?

Запитання 6-го класу для 10-го.

-Чому немає подвоєння у прикметниках зелений , синій ?

-Для чого ми у своєму мовленні вживаємо прикметник ?

- Які прислів’я склав український народ про віночок ?

/ «Кому з вінка втіха , а кому жаль великий», «Віночок вити – життя любити» /

-Які квіти входили до віночка і що вони означали ?

/безсмертник дарує здоров’я, гоїть всі рани; барвінок цілий рік шанують, взимку п’ють від простуди, влітку пркрашають хліб, плетуть весільні букетики; вважають символом життя; деревій – символ нескореності ; цвіт вишні та яблуні – символ материнської любові; калина –символ дівочої вроди , України ; ружа, мальва , півонія –символ віри , надії , любові; любисток і василькм – символ відданості; ромашка наймолодша за віком – символ доброти , ніжності ./



  • Вч. : На Україні існувало всього 77 видів вінків. Дівчину завжди по віночку впізнають. І сором був тій дівчині , якої стрічки пов’язані недбало або не попорядку.



  1. Робота з текстом «Стрічки». Знайти складні прикметники, усно пояснити їх правопис.

/Найпершу у віночок – посередині , в’яжуть світло – коричневу – символ землі – годувальниці. Пообіч від коричневої – жовті стрічки-символ сонця , за ними світло –зелені-символ краси й молодості. Потім голубі , сині – символи неба і води, що дають силу й

здоров’я, далі в’яжуть жовтогарячу –символ хліба , фіолетову – символ мудрості людини , малинову – символ достатку. В’язали до строю й білу стрічечку, але тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом. На лівому кінці вишивали сонце , а на правому – місяць.

Дівчата, що впліталиу віночок мак, одночасно підв’язували до нього червону стрічку – символ печалі й магічності. Люди вірили у силу стрічок. Стрічки – обереги од чужих очей; відмірювались по довжині дівочої коси і відрізались трохи нижче коси. /


  1. Гра «Прикрась віночок синонімами».

Дібрати прикметники - синоніми (на карточці – стрічці слово, до нього дібрати синонім, прикріпити кольорову стрічку до віночка, зробленого з паперу ).

/Гарний, презирливий, мудри , поганий, кумедний, балакучий, безсмертний, бідний, блакитний, вдалий . /

ІV. Д / з. 1. Скласти узагальнену схему «Прикметник», щоб нагадувала віночок . 2. Знайти інформацію: «Віночок в обрядах українців».

V. Підсумок уроку.

- Мені , здається, що часу ми не марнували, чимало користі взяли для себе. Хочеться думати, що віднині Ви іншими очима будете дивитися на віночки і на квіточки в ньому, бо знатимете, що то наші обереги, ,магічні символи.

ДОДАТОК


ЛЕГЕНДА ПРО РУ ЖУ, МАЛЬВУ, ПІВОНІЮ

У народі кажуть, що Ружа колись була дуже красивою дівчиною. Вона, як і її сестри Мальва та Півонія, лікувала від сердечних хвороб. І прийшов якось до них лікуватися Зимовий Вітер. Постукав у двері та й питається , а чи тут дівчата – красуні живуть, що людей лікують, здоров’я дають ?

-Тут , - відповіла Ружа.

- То впустіть до хати.

-А ти хто будеш?

- Той, хто гори верне, страху наганяє, людей від сонця оберігає .



А чи не завдаси ти нам шкоди ?

  • Ні !

  • Відчинила Ружа двері, і влетів у хату Вітер – вітрисько .

  • На що скаржишся ? - спитала Мальва .

  • Не маю сил з Морозом змагатися.

  • А чи зробив ти щось добре людям ?

  • Ні !

  • То за що ж тобі співчувати ?

  • За те, що я хворий.

  • Але ми добрим людям помогаємо , - відповіли дівчата .

  • Тоді дмухнув Вітер на сестер і перетворив їх на квіти. А люди навесні висадили їх у квітник: мальву коло вікна ближче, півонію до води, ружу – до сонця. Так і ростуть сестри, своєю красою людей милують . У віночку ж це символ віри, надії, любові.


Скачати 110.03 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка