Конспект відкритого уроку з української літератури у 5 класі підготувала та провела



Скачати 61.98 Kb.
Дата конвертації14.05.2019
Розмір61.98 Kb.
ТипКонспект

ПЕРВОЗВАНІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

КІРОВОГРАДСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ



КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ

З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ У 5 КЛАСІ


Підготувала та провела

учитель української мови та літератури

Крутова Ю.М.

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії Т. Г. Шевченка, розвивати вміння виразно читати поезії, знаходити в них епітети, порівняння, метафори; виховувати почуття естетичної насолоди від твору мистецтва.

Тип уроку: комбінований

Методи та прийоми: мозковий штурм, робота в групах, «асоціативна квітка», бесіда (репродуктивна, евристична), мікрофон.

Обладнання: підручник, "Кобзар" Шевченка, портрет митця, виставка книг Шевченка і про Шевченка, учнівські ілюстрації до поезії, ПК, проектор (Роweг Роіnd).

Епіграф Він був сином мужика, а став володарем у царстві духа…

Іван Франко



План уроку

  1. Цікаві сторінки життя Тараса Шевченка.

  2. Читання та аналіз поезій «Садок вишневий коло хати…» та «За сонцем хмаронька пливе».

  3. Вікторина «Чи знаєш ти поезію Тараса Шевченка?»

  4. Народ про Шевченка.

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Повідомлення теми, мети та епіграфа уроку (Слайд 2 )

На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомство з творчістю видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка. Запишіть тему уроку та епіграф до нього.

Мета нашого урокупригадати біографічні відомості з життя Т. Г. Шевченка, ознайомитися з поезіями видатного Кобзаря, навчитися знаходити в них художні засоби, зокрема епітети, порівняння та метафори.

Працюватимемо за планом (Слайд 3).



  1. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

  • Мозковий штурм.

— Розкажіть про його родину. (2 брати: Микита і Йосип, 3 сестри: Катря, Ярина, Марія)

— Розкажіть про його дитинство.



  • У кого навчався Малий Тарас? (У шкільного дяка-п'яниці, потім у маляра)

— Як називається перша збірка митця? ("Кобзар")

— Коли помер Шевченко і де його поховали? (Слайд 5)

(10 березня 1861 року, поховали в Петербурзі, у травні перепоховано на Чернечій горі біля Канева)


  • Робота з епіграфом

  • Прокоментуйте слова І. Франка про Т. Шевченка.

  • Чи згодні ви з цими словами?

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Що для вас означає слово Батьківщина? Що ми вкладаємо у це поняття?

Це все те, що ми не можемо не любити, як маму, тата, без чого ми не можемо жити, як без води, повітря, сонця. Це те, що ми повинні берегти, плекати, бо це і є наша рідна земля, наша Україна. Коли людина далеко від Батьківщини, то надзвичайно близькими і милими її серцю є спогади про рідний край, батьківську хату, мальовничу природу.

5 квітня 1847 р. Т. Г. Шевченка було заарештовано як члена Кирило-Мефодіївського братства, 17 квітня поета привезли до Петербурга й ув'язнили у казематі Петропавлівської фортеці (каземат — це приміщення у фортецях, де тримали в'язнів). Крім допитів, були ще довгі дні й ночі в одиночній камері, майже півтора місяця. Шевченкові пощастило роздобути великий аркуш паперу. Склавши аркуш учетверо, написав на ньому 13 віршів. Справжнім шедевром серед цих поезій вважається вірш «Садок вишневий коло хати...», який належить до кращих зразків пейзажної лірики Т.Шевченка.


  • Виразне читання вірша «Садок вишневий коло хати…».

  • Словникова робота.

Хрущі – великі жуки.

Плугатарі – орачі, ті, хто ходить за плугом.

Бесіда за запитаннями

— Яку пору року описано у вірші? Чому ви так вважаєте?

— Про кого поет розповідає в цій поезії?

— Як поет описує родину?

— Чому донька подає вечеряти? (Допомагає стомленим батькам.)

— Визначте зорові та слухові образи. (зорові: Садок вишневий, батьківська хата, плугатарі з плугами, сім'я, що вечеряє коло хати, вечірня зіронька...; слухові: Хрущі над вишнями гудуть, співають дівчата, витьохкування соловейка)




  • Словникова робота (Слайд 6).

Епітет – художнє, образне означення, яке підкреслює у зображуваному особливу рису.

Порівняння – це пояснення одного предмета, явища через зіставлення його з іншим, подібним.

Метафора – це художній засіб, що полягає в переносному значенні виразу, заснований на уподібненні одного предмета чи явища іншому за схожістю або за контрастністю.


  • Знайдіть епітети в поезії Т. Шевченка "Садок вишневий коло хати".


Вчитель. Тарас Шевченко був чудовим знавцем народного побуту, про що свідчать його поезії і картини, зокрема "Селянська родина". (Слайд 7)

  • Хто зображений на картині?

На полотні бачимо куточок подвір'я та стареньку хату під солом'яною покрівлею. Тут наприкінці довгого літнього дня зібралася селянська сім'я. Малюк, мабуть, розбив горщика. Першим порухом батька було покарати сина за шкоду. Лагідним жестом мати заступилася за малого. Заспокоєний нею батько в одну руку бере люльку, а другою тягнеться до сина, щоб його приголубити. Під ногами у людей крутиться цікавий до всього дворовий пес. Неподалік на призьбі сидить і гріється у промінні призахідного сонця сивий дідусь. Він заглиблений у свої думки і не дослухається до того, що відбувається на подвір'ї. Картина "Селянська родина" знаходиться у Державному музеї Т. Г. Шевченка.

Бесіда за картиною.

— Який настрій цього полотна?

— Що є спільного в картині і поезії?

— Чим відрізняється поезія від картини?



  • Обговорення малюнків до поезії Т. Шевченка, підготовлених учнями

А зараз прочитаємо поезію «За сонцем хмаронька пливе». Це ще один зразок пейзажної лірики Т. Шевченка. Послухайте її.

  • Виразне читання поезії «За сонцем хмаронька пливе»

• Яким настроєм пройнятий цей вірш?

• Розкажіть про свої власні відчуття, викликані цією поезією.



  • Робота в групах

  • Чи є у цьому вірші епітети, метафори, порівняння?

  • Обговорення малюнків до поезії Т. Шевченка, підготовлених учнями


ІV. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Вікторина «Чи знаєш ти поезію Т. Шевченка» (Слайд 8)

Продовжити поетичні рядки

  • Садок вишневий коло хати…

  • Реве та стогне Дніпр широкий…

  • Пишається калинонька…

  • Мені тринадцятий минало...

  • Стоїть явір над водою…




  1. Підсумок уроку. Оголошення оцінок


Вчитель. Підбити підсумок уроку нам допоможе метод "Асоціативна квітка".

(На паперових пелюстках діти пишуть, яке враження справила на них поезія

Т. Г. Шевченка. Пелюстки прикріплюються на дошці).


  • Мікрофон

  • На сьогоднішньому уроці я дізнався / навчився...

  • Народні прислів’я про Т. Шевченка (Слайд 9)


VІ. Домашнє завдання

Вивчити напам’ять поезії «За сонцем хмаронька пливе», «Садок вишневий коло хати.








Каталог: uploads -> editor -> 4795 -> 394836 -> sitepage 117 -> files
editor -> Литература Д. Наливайко стр. 6-14 читать, стр. 14 пис ответить на вопросы 1-3
editor -> Стратегія сталого розвитку України
editor -> Випускна творча робота Назва проекту: «Формування екологічних цінностей, здоров’язберігаючих факторів в умовах випереджаючої освіти для сталого розвитку»
editor -> Новинки психолого-педагогічної літератури Психолого-педагогічне забезпечення навчально-виховного процесу в школі дуже актуально
files -> Розробка інтегрованого уроку української літератури та етики для учнів 5 класу
394836 -> На уроках математики

Скачати 61.98 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка