К пед н. Желуденко М. О., ст викл. Сабітова А. ПСкачати 57.75 Kb.
Дата конвертації12.06.2019
Розмір57.75 Kb.

Педагогические науки/ 3. Социальная педагогика

К. пед. н. Желуденко М.О., ст. викл. Сабітова А.П.

Національний авіаційний університет, м. Київ, Україна

Вплив мобільного інтернету на процес навчання

Ключове поняття інформаційної епохи – інтернет, її основними характеристиками є: нетворкінг, необмежений доступ до інформації, можливість її швидкої обробки та поширення.

Суцільна дигіталізація  перехід на цифрові технології  змінили наше сприйняття світу та картину світу, змусили інакше подивитися на зв’язок та залежність людини від інтернету.

В контексті цього вплив інтернету та цифрових технологій на освіту є безперечним, але відповідь на питання, чи є ций вплив позитивний чи негативний, неможлива, оскільки завжди є прихильники та критики

З одного боку, із невпинним розвитком інформаційних технологій і підключенням до мережі Інтернет з’являються нові можливості для спілкування і транслювання знань. З іншого боку, під сумнів ставляться усі попередні педагогічні здобутки, а педагогіка як наука опиняється перед викликом.

Процес навчання у закладах освіти  від подачі документів для вступу до написання реферату з предмету  супроводжується використанням цифрових технологій. Це характеризує формальний бік освіти. Якщо говорити про неформальний, то усі студенти активно зв’язані між собою соціальними мережами. Відбувається формування певної субкультури в мережі інтернету.

Все частіше наукові дослідження стосуються впливу смартфонів на мозок людини. Енді Кларк (Andy Clarc), учений, що займається когнітивними дослідженнями, запевняє, що смартфон є продовженням нашого Я, таким собі жорстким диском, що бере на себе функції мислення людини  рахування, обмірковування і, передусім, запам’ятовування. Функції головного мозку бере на себе зовнішній об’єкт [3].

Смартфон пропонує нам інформацію практично про все, що нас цікавить, виступає своєрідним довідником, виконує роль енциклопедії. Однак, наслідки цього є скоріш негативними, аніж позитивними: а) звичка запам’ятовувати потрібну інформацію втрачає свою необхідність; б) інтернет стає нібито частиною пам’яті людини, дозволяючи економити на процесі обмірковування та уникати розумової напруги; в) інформація, отримана за допомогою смартфону, гірше затримується у пам’яті, ніж та, що здобута власними зусиллями.

Окремим пунктом хочемо виділити вплив смартфону на уважність. Для ефективної обробки будь-якої задачі чи будь-якого завдання необхідним є високий рівень уважності. У режимі мультізадачності робота півкуль головного мозку, а разом з цим і уважність, пропорційно розподіляються, і таким чином знижується результативність. Будь-яке повідомлення або, навіть, один лише погляд на смартфон може відволікти студента та негативно вплинути на ефективність його роботи і призвести до гірших показників у навчанні.

Цей процес має відображення не лише у психології, педагогіці,соціологій, а й у мові. У німецькій мові виникло нове поняття - appgelenkt (нім аbgelenkеn  відволікати). Етимологія цього слова вказує на той факт, що використання смартфону зашкоджує концентрації, погіршує увагу і має негативний вплив на процес навчання [3].

Соціальні мережі як частина віртуального життя дісталися семінарських і лекційних аудиторій. Створена ними атмосфера негативно впливає на здатність студентів до навчання. Сучасні викладачі закладів освіти та засоби мережного спілкування є конкурентами за увагу слухачів: студентам, які на заняттях сидять у чатах, надсилають твіти, постять свої статуси, усе складніше уважно слухати або читати довгі тексти.

Процеси постійного спілкування не обмежуються саме спілкуванням. Наслідком є виникнення залежності від гаджета, що схоже на маніакальний синдром. У екстремальних випадках трапляються розлади у навчанні, провали на іспитах. Науковці дійшли висновку, що тут йдеться про хімічні процеси (перетворення) у головному мозку. З’ясувалося, що залежні від гаджетів люди у порівнянні до вільних від такої залежності частіше страждають від депресій, фобій, безсоння та схильні до імпульсивної поведінки.

Зараз неможливо надати однозначну відповідь на запитання про вплив мобільного Інтернету на здатність молодої людини до навчання, тому що це питання потребує фундаментального вивчення з боку педагогів психологів, соціологів, психіатрів, знавців комп’ютерних технологій, експертів у сфері освіти та вчених, що займаються когнітивними та соціальними дослідженнями.

Наведемо найважливіші, на наш погляд, аргументи за та проти:

Аргументи проти:

1. Смартфон відволікає від суттєвого;

2. страждають концентрація і уважність;

3. виникає залежність від мобільного телефону;

4. людське спілкування зазнає шкоди та знецінюється;

5. спроможність роботи з аналоговими джерелами суттєво зменшується;

6. розумова діяльність стає слабкішою спостерігається, т.з. явище плаского мозку;

7. виникають психологічні та психічні проблеми.

Аргументи за:

1. Величезний потенціал для галузі освіти;

2. сприяння розвитку індивідуальних здібностей та потреб;

3. необмежений у часовому та територіальному просторі доступ до всесвітніх інформаційних ресурсів;

4. розвиток медійної компетенції;

5. економія часу по пошук інформації;

6. можливості креативного використання гаджетів у структрі заняття [2].

Експерти не дійшли одностайного висновку щодо впливу мобільного інтернету на процес навчання та розумові здібності людини. Задача науковців полягає не в тому, щоб замінити аналогові засоби інформації на цифрові, а в тому, щоб добре підготуватися до цифрового світу, вивчивши та проаналізувавши всі можливі негативні наслідки нетворкінгу з метою індивідуального та професійного розвитку людини.Підсумовуючи вище зазначене, можемо зробити висновок, що нові засоби масової інформації докорінно змінили навчальний процес. Смартфони і ноутбуки забезпечують швидке і безперешкодне поширення інформації. Виникає можливість пошуку цифрової інформації на теренах Інтернету, що дозволяє зекономити час, зусилля та ресурси і водночас швидко і гнучко реагувати на інформацію. Проте, застосування цифрових приладів погіршує навчальні здібності та комунікацію в навчальному просторі. Деякі дослідники та викладачі вищих закладів освіти дотримуються думки, що використання смартфонів у лекційних аудиторіях варто заборонити. Але тау ситуацію ледь можна уявити. Таким чином, виникає потреба у навчальних методиках та концепціях, які б могли мотивувати студентів та підштовхнути їх до розумових процесів, активізувати потенціал самостійного когнітивного мислення, не дати розучитися мислити.
Література:

  1. Online im Hörsaal. Immer appgelenkt [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.spiegel.de/lebenundlernen/uni/studenten-durch-smartphone-mail-facebook-twitter-apps-abgelenkt-a-883387.html
  2. Smartphones im Unterricht – ja oder nein? [Електронний ресурс]. – Режим доступу: ps://magazin.sofatutor.com/lehrer/2017/03/09/smartphones-im-unterricht-ja-oder-nein/


  3. Wie Smartphones unser Denken verändern [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://impulsdialog.de/ueber_uns/blog/wie-smartphones-br-unser-denken-veraendernКаталог: bitstream -> NAU
NAU -> Методичні рекомендації до написання узагальнюючих реферативних робіт до заліку з фахової дисципліни
NAU -> Методичні рекомендації з підготовки студентів до практичних занять з навчальної дисципліни «Проектвання»
NAU -> Методичні рекомендації з організації самостійної роботи студентів з дисципліни «Міжнародне право» для студентів 2 курсу
NAU -> Методичні рекомендації для підготовки студента до практичних занять з дисципліни «Міжнародно-правові норми інформаційної діяльності в галузі авіації та космонавтики»
NAU -> Матеріали міжнародної науково-практичної конференції
NAU -> Київ Видавництво Національного авіаційного університету
NAU -> Навчальна програма
NAU -> Методичні рекомендації для підготовки студента до практичних занять з дисципліни «Міжнародне право»
NAU -> Методичні рекомендації для самостійної підготовки до занять студентів

Скачати 57.75 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка