Жанри образотворчого мистецтва. Зимова казка



Скачати 70.04 Kb.
Дата конвертації26.06.2019
Розмір70.04 Kb.

Тема : Жанри образотворчого мистецтва .Зимова казка.
Мета : Познайомити учнів з жанрами образотворчого мистецтва . Систематизувати уявлення дітей про зиму. В бесіді про зиму

звернути увагу дітей на те, як художники в своїх роботах зоб-

ражують зимовий пейзаж та його елементи. Розвивати у дітей

композиційні навички, зорову пам”ять, мислення, уяву, фанта-

зію. Поглиблювати поняття про теплу і холодну гаму кольорів

Виховувати охайність, акуратність, самостійність у роботі, ба-

жання створювати прекрасне навколо себе.
Обладнання : серія ілюстрацій, малюнків (зразків дитячих робіт),

картина “ Зимовий пейзаж “, жанри образотворчого мистецтва

, великі аркуші паперу, фарби, пензлі.
Хід уроку

I. Організаційний момент.



  • Продзвенів дзвінок, кличе на урок. Фарби й пензлі ти готуй, кра-

су і радість тут відчуй.

II. Актуалізація знань.

1. Прослухування музики .

- Що ви почули прослуховуючи музику ?

- А що це значить ?

2.Гра «Утвори сніжинку»

3. Цікава інформація про сніжинки .

Сніжинки на 95% складаються з повітря, завдяки чому вони надзвичайно легкі і повільно падають.

Серед сніжинок не існує двох однакових!

Більше половини населення нашої планети ніколи не бачило снігу.

Сніг можна їсти, але є одна незручність: енерговитрати організму на його поїдання значно більші за його калорійність.

Звичайна сніжинка важить приблизно 1 мг, хоча трапляються й велетні – 2-3 мг.

Найбільша сніжинка випала у штаті Монтана в 1887 році, її розміри становили 38 см у довжину і 20 см у товщину.

4.Гра “ Спіймай сніжинку “

Діти, я буду вам задавати запитання , а ви на правильні відповіді будете хлопати ( ймати уявну сніжинку ).


  • Грудень – перший місяць зими ? ( діти хлопають )

  • Взимку тепло гріє сонечко ?        ( мовчать )

  • Взимку дні холодні ?                     ( хлопають )

  • Вода в річках тепла і прозора ?    ( мовчать )

  • Дерева заснули до весни ?            ( хлопають )

III. Повідомлення теми та мети уроку.

В зв’язку з тим , що зараз зима і бурульки нависли над назвою і закрили її розшифруйте слова .

Жанри образотворчого мистецтва . Зимова казка.

VІ .Робота над темою уроку .



1.Розповідь учителя.

Сьогодні, коли можливості інформаційних технологій здаються безмежними й техніка репродукції є майже досконалою, люди продовжують відвідувати музеї, щоб зустрітися із «живим» мистецтвом. Неодноразово повертаються вони в одні й ті самі зали, до однієї і тієї самої картини, щоб залишитися наодинці з творами улюбленого художника. І щоразу знаходять для себе щось нове, щось дуже важливе.

Ви вже знаєте, що для того, щоб мистецтво, як і інші скарби, розкрило свої таємниці, потрібні знання та зусилля. Потрібно не лише дивитися та спостерігати, але й уміти бачити, чути беззвучний монолог живопису. Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з мовою образотворчого мистецтва, що допомагає художникові звертатися до глядача.

Художники пишуть свої картини на полотнах, установлених на мольберті, який можна назвати своєрідним верстатом (станком). Звідси й виникла назва — станковий живопис, на відміну від монументального живопису, що прикрашає внутрішні або зовнішні стіни чи стелі архітектурних споруд.

Ми вже знаємо, що живопис також розподіляють за жанрами. Жанр — слово французьке, яке можна перекласти як «рід». Жанром називають розподіл творів мистецтва відповідно до тематики зображення. На одних картинах ми бачимо людей, на других — природу, треті зображують повсякденні або унікальні предмети.

Історичний жанр — один із найскладніших та найшанованіших в образотворчому мистецтві. Він присвячений відтворенню подій минулого або сучасності, що мають визначне суспільне значення. Корінням цей жанр сягає до міфологічних образів тріумфальних арок та колон.

Якщо на картинах відображено епізоди, що присвячені темам війни та військового життя, сценам сухопутних та морських битв минулого й сучасності, то такі твори належать до батального жанру. Художників, які працюють у батальному жанрі, називають баталістами.

У побутовому жанрі найчастіше відображають ситуації з повсякденного життя звичайних, часто нікому не відомих людей (наприклад, зустріч, відвідини лікаря, гра на музичних інструментах, суперечка, різні свята).

Анімалістичний жанр — вид живопису, що зображує тварин. Цей жанр мистецтва — чи не найдавніший: намальовані фігури звірів та птахів було знайдено на стінах печер первісних людей.

У XVII столітті виник ще один жанр — пейзаж, головним змістом зображення в якому стала природа.

Пейзажний живопис дуже різноманітний. Є пейзажі, на яких точно зображені ті або інші куточки природи, а є створені фантазією художника. Художників, які малюють море, називають мариністами.

Портретист, малюючи людину, прагне передати не тільки її зовнішній вигляд, але й найяскравіші риси характеру.

У перекладі з французької натюрморт означає «мертва натура». Проте, можливо, голландський термін «зііі^еп» — тихе життя або життя, що завмерло,— точніше передає зміст цього жанру.

2. Бесіда.

- Що означає жанр?



  • Які жанри образотворчого мистецтва ви запам’ятали ?

  • Який жанр тобі найбільше подобається і чому?

  • Підніміть руки кому подобаються зимові пейзажі ?

Зима! Кожна людина сприймає цю пору по - своєму. Для когось вона холодна, сувора Снігова Королева, що хоче всіх заморозити. А для когось – добра фея, чарівниця, яка принесла із собою веселощі, зимові забави, новорічний маскарад, різдвяні свята, подарунки. Тож яка вона, ця загадкова зима? Якого кольору? Спробуйте перерахувати кольори зими. Давайте влаштуємо змагання: хто більше знайде кольорів та відтінків у зимовій природі? Відповіді дітей)

Який же колір справедливо вважають головним кольором зими? А які кольори, крім білого, можна зустріти зимою? Де? Знайдіть ці кольори. Які поєднання барв у зимовій природі подобаються найбільше? Чому? Пошукайте поєднання білого та зеленого, червоного й білого, блакитного та білого кольорів. Як ви гадаєте, чи завжди сніг білого кольору? Визначте колір (відтінок) снігу на сонці, у затінку. Чи змінюється колір снігу вранці, увечері, під час морозу, у відлигу? Давайте пофантазуємо: уявіть себе художником, який малює портрет Зими. Які б фарби ви змішали,щоб передати гру відтінків снігу? Як ви думаєте, чому сніг часто називають сріблястим, золотим? Коли це буває? Спробуйте визначити колір неба. Якого кольору небо у сонячний, морозний день? А чи змінюється у його колір у похмурий день? Що таке небесна блакить? Чи буває вона взимку? А в яку погоду? Чи зустрічали ви яскраві кольорові плями серед зимової білини? Де? (Зелень ялин, ягоди горобини, калини,шипшини, пір’я птахів).

Отже, зиму не можна вважати безбарвною порою року. Їй притаманна своєрідна кольорова гама.


  • Сьогодні ми уявимо себе художниками – пейзажистами і намалюємо зимовий пейзаж.

3.Поетапне виконання композиції вчителем.

1.     Аналіз зразка.



  • Подивіться на малюнок.

  • Що зображено на малюнку?

  • Якої він форми ?

  • Що ще зображено на малюнку?

  • Які підібрані кольори?

2.     Послідовність виконання роботи олівцем.

-         Для того щоб виконувати малюнок, альбомний аркуш повернемо горизонтально . Розпочнемо роботу від простого до складного проведемо уявну лінію , яка називається лінією горизонту і розташовується вище середини аркуша . Лінія землі повинна бути більшою для того , щоб розмістити декілька предметів . З права знаходиться будинок .

Він складається з прямокутника та трикутника .

Зліва сніговик . Біля будиночка дерева .

А потім переходимо до деталізації .

Далі промальовуємо вікно в будинку . Обличчя сніговиту : очі , ротик , носик , а на задньому плані дерева .

-         Чим можна доповнити малюнок?

-         Кожен з вас може доповнити малюнок за власним бажанням.

3.   Послідовність виконання роботи кольором.

Яку пору року зображено ?



4. Так як це зимовий день , то ми будемо використовувати холодні кольори. Розпочнемо розфарбовувати з великих поверхонь .    На малюнку намітимо небо, а потім сніг на землі . Далі промалюйте будиночок та сніговика .
4.Фізкультхвилинка .(Презентація)

5.Практична діяльність учнів.

Під музику .

  1. Словникова робота.

Жанр — слово французьке, яке можна перекласти як «рід». Жанром називають розподіл творів мистецтва відповідно до тематики зображення.

VI. Підсумок уроку.

  • Що нового ви дізналися на уроці ?

Гра «Знайди пару»

Діти з’єднують назву жанру з репродукцією картини .

  1. Перегляд малюнків.

  2. Демонстрування дитячих робіт.

Оформлення виставки .

Скачати 70.04 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка