Ф. Достоєвський. «Злочин І кара». Еволюція образу Раскольнікова І розвінчання теорії сильної особистості,Скачати 49.61 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір49.61 Kb.
ТипУрок

Тема уроку : Ф.Достоєвський. «Злочин і кара». Еволюція образу Раскольнікова і розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини».
Мета уроку: простежити і підтвердити цитатами з тексту еволюцію образу Раскольнікова , його духовні пошуки, вплив філософії Ф.Ніцше про “надлюдину” на формування життєвих принципів; визначити, які життєві уроки отримав Раскольников, в чому джерело протистояння злу, надати героєві рекомендації щодо нового погляду на життя.

Очікувані ( плановані) результати : удосконалення навички роботи з художнім твором, вміння будувати власне судження , аргументувати свою думку, формування ціннісних орієнтирів , усвідомлення основного закону – цінність людського життя , права на злочин не має ніхто

Тип і різновид уроку : урок вивчення та аналізу художнього твору

Змістові лінії літературної освіти: аксіологічна, комунікативно - мовленнєва, діяльнісно - організаційна.

Компетенції учня-читача: аксіологічна, комунікативно-мовленнєва, діяльнісно - операційна.

Наочні засоби навчання : презентація , ілюстрації до твору.

II. Модель уроку- заняття з літератури.
Композиція та сюжетно-змістові лінії літературної освіти школярів.
Зачин уроку

І. Вступне слово-звернення вчителя до учнів – читачів.

1. Привітання.

2. Відмітка відсутніх.

3. Сонастройка на творчий процес, створення ситуації успіху, побажання отримати задоволення від самореалізації. Бажаю нам плідної співпраці, успіху, самореалізації.

Людина народжується для того, щоб навчитись жити і цінувати життя. Давайте пригадаємо добу Відродження , коли гуманісти проголосили цінність людини, цінність життя. Саме з цього часу письменники у своїх творах доводять нам , читачам, що треба так будувати своє життя, щоб не було боляче за безцільно прожиті роки. А в якому творі доби Просвітництва персонаж висловлює свою впевненість, що людина не використовує за призначенням даний їй розум, що вона живе, як тварина, висловлює своє презирство до людини, а інший персонаж доводить, що це помилкове припущення? І в кінці кінців людина шляхом проб та помилок приходить до головного сенсу свого існування? ( Мефістофель. Й.Гете.»Фауст»)


« ….И век с душой не будет сладу….»

Пройшло століття , але людина продовжує ставити собі питання : «Хто я?»

«Що робити?». Допоможемо головному герою твору «Злочин і кара» дати відповіді на «прокляті» питання. Слайд №2Слайд №1 Тема уроку : Ф.Достоєвський. «Злочин і кара». Еволюція образу Раскольнікова і розвінчання теорії сильної особистості, «надлюдини».
Мета уроку: простежити і підтвердити цитатами з тексту еволюцію образу Раскольнікова , його духовні пошуки, вплив філософії Ф.Ніцше про “надлюдину” на формування життєвих принципів; визначити, які життєві уроки отримав Раскольников, в чому джерело протистояння злу, надати героєві рекомендації щодо нового погляду на життя .

Реалізовуючи тему й мету уроку, як ви думаєте, які ви сформуєте життєві компетентності, чому навчитесь, що удосконалите?

Очікувані ( плановані) результати : удосконалення навички роботи з художнім твором, вміння будувати власне судження , аргументувати свою думку, формування ціннісних орієнтирів , усвідомлення основного закону – цінність людського життя , права на злочин не має ніхто


Основна частина

ІІ. Орієнтаційно – прогностична лінія літературної освіти.

1).Бесіда за змістом твору:

1.Що дало поштовх для скоєння злочину? Які причини? Чому гуманна людина, яка вміє співчувати, любити скоює злочин?

Я вам допоможу спочатку, а ви потім продовжите : Яку тему піднімають письменники – реалісти у своїх творах ( Стендаль, Бальзак, Ч.Діккенс)? Людина і суспільство.2.А чи впливають на поведінку героя події, які відбуваються в суспільстві? Тоді - це зовнішні причини, а саме :

 1. Зовнішні : погляди революціонерів, які критикують несправедливість та жорстокість оточуючого середовища, призив до падіння царської влади ; філософія “надлюдини”( саме завдяки тому, що в романі піднята ця тема , яку використовували ідеологи фашизму , коли німці під час наступу на СРСР, знищували все і в тому числі книги, «Злочин і кара» минула цієї участі), атмосфера Петербурга, долі бідних людей.

 2. Внутрішні : стан душі ( принижений, не має засобів для повноцінного існування , страждає за інших); характер героя ( сумний, замкнений, самотній, хворобливо самозакоханий );


2). Увага! Завдання! Робота в парах. Прослідкуйте за текстом стан душі героя .
Стан душі Раскольнікова:

До вбивства Під час вбивства Після вбивства

3). Через що переступає Раскольніков , скоюючи вбивство?

4).Чому Порфирій Петрович не відразу засуджує Раскольнікова?
( треба було, щоб Родіон сам визнав свою вину)
Кульмінаційні моменти

розв’язання літературно-мистецьких завдань.

ІІІ. Проектно-операційна лінія літературно-мистецької освіти.
1. Увага! Завдання ! Досліджуючи епілог , доведіть або спростуйте твердження, підтверджуючи своє висловлювання фактами з тексту :

1.Раскольніков ще тільки стоїть на порозі нового життя.

2. Змін не відбулося, він тільки тимчасово притих.

3. Це зовсім нова людина.


2. Чим він відрізняється від того, яким був до злочину?

Тобто треба було скотитися до нуля, проаналізувати своє життя, зробити висновки і зробити шаг назустріч новому життю?
2. Ділова гра: Ситуація.

Уявіть себе в ролі психолога. Які б ви надали рекомендації Раскольнікову , з чого йому треба починати? Як жити далі?


IV.Рефлексивно-корекційна лінія контролю літературної освіти, читацького досвіду учнів.

1. Завдання по рівням навченості :

для достатньо- високого рівня – Поміркуй . Які моральні й філософські проблеми порушено в романі «Злочин і кара»? Висловте своє ставлення до них. Чи вважаєте ви ці проблеми актуальними в наш час? Обгрунтуйте свою думку?

для середнього рівня - Гра. Так.Ні. Одним із мотивів злочину Раскольникова є

 • жага до життя.

 • Ненависть до лихварки

 • Прагнення помститися за всіх «принижених і ображених»

 • Потреба перевірити експериментальним шляхом власну «теорію2 й самого себе.2. Метод ПРЕС

 • Продовжіть речення :

 • “Сьогодні на уроці я …”.

 1. “ отримав уроки життя від Ф.Достоєвського…. Від …. героя”

 2. “я відчув…”

 3. “ усвідомив…”

 4. “ вдячний…”

3.Оцінювання робіт учнів. Рекомендації.

Розв’язка уроку.

V. Слово-епілог словесника.

Сонечка, вислухавши Раскольникова , рекомендує піти не перехрестя та вклонитися всьому людству.Чому ( щоб знову об*єднатися з цілим) , бути з (с) частью.

Я вам бажаю счастья, і хочу спитати, чи здійснились ваші очікування? Чи навчились ви того , що ставили собі за мету?
Домашнє завдання:

 • 1.( для всього класу) 1.( для всього класу) дібрати цитатний матеріал для характеристики образів роману, складність духовного світу людини. 2. Прочитати ст. 102- 106 підручника «Світова література».

Підготувати домашнє завдання вам допоможе додатковий матеріал з інтернет блогу : http://www.kruchenova.wordpress.com

 • 2.( для бажаючих)Достоєвський та інші письменники задавали собі питання: «Що робити? Куди йти?». Чи задавали ви собі таке питання?Чи може і чи повинна людина намагатись змінити оточуючий його світ? Напишіть міні-твір –роздум: «Що робити?»


Скачати 49.61 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка