Електробезпека в побутіСкачати 97.18 Kb.
Дата конвертації22.12.2017
Розмір97.18 Kb.

ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА У ПОБУТІ


Сучасна міська вулиця перенасичена різного роду електричними мережами, як соняшник насіннячками. Досить оглянутися навколо, щоб помітити крокуючі опори високовольтних ліній електропередачі, трамвайні і тролейбусні проводи що висять уздовж вулиць , проводи освітлювальних ліхтарів, що зміяться по стінах , тимчасові лінії перекинуті з даху на дах. А скільки кабелів зарито в землі під ногами — можна тільки здогадуватися.

У цілому можна сказати, що чим вище чи глибше знаходиться провід, тим він небезпечніший тому його і піднімають на високі стовпи чи ховають у глибокі траншеї .


Найближчі до людини звичайно мережі в 220 В і рідше (як правило, на виробництві - 380 вольт.

Відносно безпечним прийнято вважати струм у 0,5 мА. Струм у 10—15 мА називають не відпускаючим (людина не може самостійно відірватися від електропроводів, розірвати ланцюг струму, у який вона потрапила). Струм у 50 мА уражає органи дихання і серцево-судинну систему.

Струм 100 мА призводить до зупинки серця і порушенню кровообігу, такий струм вважається смертельним.

До речі, струм, що протікає у побутовій мережі 5—10 А, що в багато разів перевищує смертельний.

Однак не залежно від величин «вольтажу» правила електричної безпеки єдині.

Головне звучить дуже просто якщо хочеш довго жити — не наближайся без крайньої необхідності до проводів і електроустановкам, які знаходяться під напругою. А тому що невідомо є в них напруга чині — , не наближайся до них зовсім.
70% електричних НП пов'язані з порушенням саме цього нехитрого правила.


На відміну від багатьох інших небезпечностей електричну людина відчути не може, тому що вона не має ні кольору, ні запаху, ні звуку, тобто зір, слух, смак у даному випадку не спрацьовують .

П'яте почуття — дотик — примінять не рекомендується, тому що це може коштувати життя. Не треба, якщо ви не вважаєте себе електролампочкою, тикати в проводи пальцем, щоб перевірити, чи включені вони в мережу.

І ще одна аксіома електробезпечності - будь-який провід чи прилад вважайте свідомо що він знаходиться під напругою!

Більш того, навіть «мертвого» проводу краще побоюватися, навіть якщо до вас його торкали два десятки людей. А раптом саме в той момент, коли ви взяли його в руки, хтось за кілька сотень метрів від вас ввімкне рубильник!

Ось декілька трагічних прикладів із практики нещасних випадків, описаних у «Пам'ятці населенню по електробезпеці».

Така форма інформування більш дохідлива, чим сухий перелік правил безпеки. Звичне «Не вилазь — уб'є!» переконує менше ніж випадок смертельно травмованого чоловіка.

У місті Татарбунари Одеської області після грози, що пройшла вдень, обірвався фазний провід ПЛ 0,38кВ вуличного освітлення. З настанням сутінок черговим електриком була подана напруга на вулицю, і провід, що лежав на землі, став під напругою. Ваня С. (7 років) і Митя С. (8років), що грали на вулиці, заплуталися в проводі і були уражені електричним струмом: Ваня — смертельно, Митя одержав важку електротравму.

У місті Бердянську Сергій К. (6 років) гуляв на вулиці біля будинку, поблизу якого проходила ПЛ 0,38 кв вуличного освітлення. Від сильного


вітру кріплення фазного проводу ослабнуло, при терті об гак провід обірвався й упав на землю. Взявшись за провід обома руками, Сергій отримав смертельну травму.

Майже такий же випадок відбувся в Компаніївському районі. Від сильного вітру обірвався провід радіомережі. Домогосподарка , вийшовши в двір, намагалася рукою відкинути лежачий на землі обірваний провід і була смертельно уражена електричним струмом: обірваний провід радіомережі кріпився на одному ізоляторі з проводом електричного уводу в будинок, тому і виявився під напругою.

У Полтаві на березі ріки Ворскла Юра зі своїми товаришами ловив рибу вудкою з металевою тичиною, довжиною 4 метри. При переході на інше місце по березі ріки Юра , ніс на плечі тичину і зачепив провід ПЛ 6 кв у 5 метрах від землі і загинув

До того ж сумного результату приводять спроби зняти з високовольтного проводу літаючі іграшки — повітряні змії, планери, кулі й ін. Чи випадкове торкання проводу садовим чи іншим інструментом

У Харькові 15-літні школярі Женя А. і Серьожа Б. намагалися перекинути з балкона другого поверху на дах сусіднього будинку моток обмотувального дроту. Женя намотав на палець кілька витків проволоки, а Серьожа кинув моток, який зачепився за провід ПЛ 6 кВ. Женя виявився під напругою. Серьожа, намагаючись звільнити товариша, узявся за провід, щоб зірвати його з руки Жені, і сам виявився під напругою. Утрачаючи свідомість, обоє хлопчика упали. При падінні провід з рук
зірвався. Хлопчики одержали важкі електротравми.
У селищі Манченки Харківського района Н. В. Міщенко хотіла налити води в бак літнього душу. Піднявшись по металевим сходам з цебром до бака душу, вона втратила рівновага і вільною рукою схопилася за провід, що йде від будинку до літньої кухні на відстані 1 метра від бака душу. Електропроводка була виконана проводом з порушеною ізоляцією. Міщенко виявилася під напругою й упала на землю, затиснувши в руці провід.

Її подруга А. И. Панченко намагалась відтягнути її від проводу, але при дотику до неї також була уражена струмом.


Батько Панченко зняв напругу, відключивши автоматичний вимикач на щитку. Міщенко була смертельно травмована, Панченко одержала важкі опіки.


Того ж, смертельного, ефекту можна досягти, якщо витягти з будинку в двір який-небудь електроприлад. Найчастіше це буває електролампа, що знадобилася для освітлення підвалу, льоху, пошуку упалих речей чи ремонту стоячої під вікнами машини. В цьму разі торкнувшись у місці перегину вилізлого з-під ізоляції проводу одержують електротравму.

Тому що стоять на голій землі
У селі Милєєво Чернівецької області девятирічна Наташа К. при розвішуванні білизни на металевому дроті в дворі будинку була смертельно травмована. Напруга на дроті виявилося в результаті торкання його до тимчасової проводки з порушенною ізоляцією, що йде від будинку до літньої кухні.
Відомі випадки, коли «білизняна проволока», прив'язана до ринви виявлялася під напругою в результаті контакту труби з обірваною електромережею .

Точно так само під напругою можуть виявитися ведучі на дах пожежні сходи, сам дах, металеві деталі будинку. І якщо стояча на землі чи на електропровідних підставках людина торкнеться їх, то одержить електротравму .


Знову приклад.

У Знамянському районі Кіровоградської області в дворі будинку на металевій драбині був смертельно травмований восьмирічний Саша , тому що драбина виявилася під напругою 220 В. Струм пішов через хлопчика в землю. Саша загинув.

Дуже типова загибель людей при випадковому контакті з устаткуванням трансформаторних будок, розподільними щитами та промисловим електроустаткуванням.

У селі Хмельницької області школярі грали на території хлібозаводу. Пролазячи між стіною будинку і працюючим вентилятором, Коля В. торкнувся рукою вентилятора з ушкодженою ізоляцією (відбулося замикання на корпус) і був смертельно травмований.


Цей сумний список подій можна було б доповнити ще сотнями географічних назв і тисячами прізвищ загиблих людей. Усі вони загинули по-різному і в той же час всі однаково — через власну необрежність.
На закінчення повторимо:

смертельно небезпечне задоволення — вилазити на опори високовольтних ліній, грати під повітряними лініями і влаштовувати поблизу їх похідні табори і стоянки, розводити багаття під ПЛ, розбивати ізолятори на опорах;


робити на проводи накиди дроту й інших предметів; запускати під ПЛ
повітряні змії; вилазити на дахи будинків і будівель, де поблизу про-
ходять електричні проводи; заходити у електрощитові й інші електротехнічні приміщення, користуватися несправними електроприладами , використовувати сумнівні електропереноски й ін.

Украй небезпечно доторкатися обірваних висячих чи лежачих на землі проводів або навіть наближатися до них.


Електротравму можливо отримати й у декількох метрах від проводу за рахунок крокової напруги.
Земля, будучи провідником електричного струму, стає як би продовженням
обірваного проводу. Електричний струм, розтікаючись по ґрунті може являти загрозу для людини, що приблизилась ближче ніж на 6—8 метрів.

Досить зробити крок усередину цього невидимого кола, щоб через різницю электричних потенціалів між правою і лівою ногами отримати електротравму. При цьому чим ширше крок, тим більше різниця потенціалів, тим більше ураження. До речі, з допомогою такого штучно створеної крокової напруги охороняють багато секретних об'єктів. Спостерігаються останки тварин, що необережно ступнули в заборонену зону, що оберігається невидимою і безжалісною до живих істот електрикою. Так що не майте дурної звички бродити біля охоронюваних об'єктів, окрик «Стій! Хто йде?» ви можете і не почути.

Не можна не сказати про випадки, коли люди гинуть від дотику не до самих електричних проводів, а до випадкових струмопровідних предметів, що йдуть від них. Наприклад до мокрих мотузок, що зачепилися за електричні проводи . До струменя води, що протікає через оголений провід. Чи до струменя води, що тече на провід, наприклад, тече з людини. Не посміхайтеся, не така вже це рідка смерть, коли випадковий перехожий, що надумав справити малу нужду де-небудь у затишному місці, попадає тим струменем на провід і гине від електротравми.

Для прикладу випадок, що трапився на станції Ясинувата. У підлітка, що переходив залізничну лінію по пішохідному мосту, заїла касета в плейєрі. Не бажаючи відкласти лагодження до дому хлопчик став вручну перемотувати магнітофонну стрічку прямо на мосту. Один її кінець вискочив з його рук і торкнувся контактного проводу, напруга в якому була 27 тис. вольт!

У результаті отриманої електротравми хлопчик позбувся обох рук.
Тепер кілька заключних слів про дії при ураженні електричним струмом.

При ураженні струмом до 380 В людина унаслідок судорожного скорочення м'язів міцно стискає предмет, що знаходиться під напругою, і самостійно звільнитися не може. Дуже швидко людина непритомніє і, продовжуючи залишатися під напругою, гине.

Звідси, у першу чергу для порятунку потерпілого, треба розімкнути електричний ланцюг, частиною якого він став.

Неприпустимо намагатися відтягнути людину від джерела струму, це приведе лише до того, що замість одного травмованого електроударом будуть двоє, а при підході наступного — троє, і так до нескінченності.
Найпростіше рішення — розімкнуть;

ланцюг за допомогою вимикача, рубильника чи штепсельного рознімання, вивертання пробок чи відключення на щитку автоматичних вимикачів.

Якщо це неможливо, потрібно перері-


зати чи перебити провід по одній жилці
за допомогою гострозубців, чи ножиців іншого інструмента, що має рукоять з ізолюючого матеріалу.

У крайньому випадку можна перерубати сокирою,


лопатою і т.п. підручним інструментом, попередньо обгорнувши рукоятку

сухою тканиною, гумою чи іншим матеріалом який не проводить електрику.

При неможливості відключення необхідно за допомогою довгого сухого ціпка, обмотавши його діелектричним матеріалом , зняти провід з потерпілого, чи від-
штовхнути його від джерела струму, чи підтягнути потерпілого до себе, схопивши за
одяг і не доторкаючись до відкритих частин тіла

На сирому ґрунті і у вологих приміщеннях бажано ізолюватися від землі, надівши гумові чоботи, чи калоші подстелити під ноги будь-який не проводячий електрострум матеріал аж до знятого із себе сухого одягу.Пам’ятайте , якщо ви поспішите, те не тільки не допоможете потерпілому, але і постраждаєте самі. Краще зайвих кілька секунд затратити на підготовку і гарантовано врятувати людину, чим виграти мить і втратити його, а можливо, і своє життя.
Якщо під напругу потрапили ви самі, то будь-яким способом постаратися відірвати я від «прилиплого» проводу аж до свідомого падіння з висоти декількох метрів. Життя важливіше можливих забитих місць і переломів. Крім того, можна рекомендувати, щоб розірвати електричне коло, підстрибнути вгору й у момент відриву від ґрунту відкинути предмет, що знаходиться під напругою. Точно так само можна допомогти сторонній людині, голосно крикнути : «Підстрибни!». Якщо він ще не втратив свідомість, можливо, почує вас.
При кроковій напрузі пересуватися слід дрібними шажками, не перевищуючими довжину ступні. Чи стрибками, щільно стиснути обидві ноги разом.
Але ... Як завжди, є «але». Вважається, що при напрузі, більше 1 кВ, перераховані заходи безпеки недостатні і потрібно втручання фахівців-електриків.

Але ви можете не знати, що в цьому проводі 1 кВ. Так що краще не ризикувати


життям постраждалого . І, дотримуючись всіх мір безпеки, усе-таки постаратися йому допомогти!

Після того як ви витягли постраждалого з небезпечної зони, треба негайно зробити йому першу медичну допомогу аж до штучного дихання і непрямого масажу серця.

Далеко не кожне ураження електро струмом, що навіть перевищує 380 В,


смертельне. Життя постраждалого впряму залежить від того, наскільки швидко і кваліфіковано ви надасте йому допомогу. Для чого необхідно вміти робити штучне дихання і непрямий масаж серця.

Обов’язково вміти! Якщо ви не хочете втратити своїх наступивших на випадковий електричний провід близьких.
Щоб уникнути поразок
електричним струмом на вулиці,


НЕ МОЖНА:

Ходити по землі, тримаючи в руках включений в мережу електроприлади. Особливо небезпечно ходити босоніж по вологому ґрунті.

Прив'язувати білизняні мотузки до водостічих труб, розташованих під электро лініями.

Працювати з радіо- і телевізійними антенами, установленими на даху поблизу електроліній.

Використовувати садовий інвентар у місцях, де електролінії наближені до дерев.

Знімати з ліній електропередачі планери, повітряні змії й інші предмети, що зачепилися за проводи.

Вести будівельні й інші роботи під лініями електропередачі.

Входити в електрощитові й інші електротехнічні приміщення.

Братися за обірвані висячі і лежачі на землі проводи

Удома:

Забивати цвяхи в стіну в місці, де може розташовуватися схована проводка. Смертельно небезпечно в цей момент заземлюватися на батареї центрального опалення, водопровід.

Свердлити стіни в місцях можливої електропроводки.

Фарбувати, білити, мити стіни з зовнішньою чи схованою проводкою, що знаходиться під напругою.

Працювати з включеними електроприладами поблизу опалювальних батарей чи водопроводу.

Працювати з електроприладами, змінювати лампочки, стоячи на ванні.Працювати з несправними електроприладами.

Ремонтувати не знеструмлені електроприлади.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 97.18 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка