10 клас Тема. Роман Л. М. Толстого “Анна Кареніна” як художнє втілення “думки сімейної”. Композиція твору та система образів Мета урокуСкачати 61.99 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір61.99 Kb.
ТипУрок

10 клас

Тема. Роман Л.М.Толстого “Анна Кареніна” як художнє втілення “думки сімейної”. Композиція твору та система образів
Мета уроку: познайомити учнів з історією створення роману «Анна Кареніна», визначити його місце серед інших творів Л.М.Толстого; розглянути, як в романі розвивається « думка сімейна», як досліджуються сімейні стосунки; розглянути композицію твору та систему образів;формувати навички вдумливого читання художнього твору; розвивати логічне мислення учнів, вміння аналізувати твір; виховувати почуття поваги до людей, взаємопідтримки та терпимість у ставленні до людей.

Тип уроку: комбінований.
Обланання: мультимедійна система, презентація, роман «Анна Кареніна» Л. М. Толстого.

Епіграф: Нема щастя там, де нема простоти і правди.

Л.М.Толстой
Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Назвіть основні віхи життєвого шляху Л.М.Толстого

2. Якими життєвими принципами керувався Л.Толстой у своїй творчості?

3. Прокоментуйте крилаті вислови Л.Толстого. Чи поділяєте ви точку зору письменника? • Кожного разу, коли тобі чого-небудь дуже хочеться, спинись і поміркуй: чи добре те, чого тобі хочеться (Л. Толстой).

 • Немає величі там, де нема простоти, добра і правди
  (Л. Толстой).

 • Важлива не кількість знань, а якість їх. Можна знати дуже багато чого, не знаючи найпотрібнішого (Лев Толстой).

 • Знання - знаряддя, а не ціль (Лев Толстой).

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Слово учителя. Історія створення роману.

Після завершення "Війни і миру" Л.Толстой кілька років вивчав матеріал про Петра І та його епоху. Письменник вважав, що петровська епоха мала у собі "вузол" усього подальшого життя Росії з усіма його суперечностями. Проте на початку 1873 він почав роботу над "Анною Кареніною". Згодом письменник згадував: "Це було, як тепер: після обіду я лежав на дивані й курив. Чи замислився я, чи тільки боровся зі сном, не знаю, але несподівано переді мною промайнув оголений жіночий лікоть витонченої аристократичної руки. Я мимоволі почав придивлятися до цього видіння. З'явилися плечі, шия і, нарешті, весь образ вродливої жінки у бальній сукні, яка неначе благала про допомогу, дивлячись на мене сумними очима. Видіння зникло, та я вже не міг звільнитися від його враження, воно переслідувало мене і вдень, і вночі, і, щоб позбавитися його, я повинен був знайти йому втілення". Можливо. ще одна подія мала вплив на Толстого щодо написання "Анни Кареніної". У січні 1872 року кинулася під поїзд Анна Пирогова, позашлюбна дружина поміщика Бібикова, а сім'я Толстих дуже добре знала загиблу жінку.

В одному з перших варіантів роман мав назву "Два шлюби".

Коли вийшов роман "Анна Кареніна", то літературні критики не побачили у ньому тісного зв'язку з сучасністю і звинувачували у цьому Толстого. На таку реакцію відгукнувся Ф. Достоєвський, присвятивши "Анні Кареніній" цілу низку статей у своєму "Щоденник)'". Достоєвський стверджував, що роман Толстого є злободенним. Він пише, що Левіних в Росії стільки само багато, скільки й Облонських. Але найхарактернішою, дійсно російською рисою цієї злободенності зазначеної Толстим, є те. що його нова людина, його Левін, не вміє вирішити питання, яке його тривожить. Продовжуючи думки Достоєвського, німецький письменник Томас Манн, писав, що в "Анні Кареніній" Толстой. без сумніву, хотів "засудити суспільство, що з холодною жорстокістю виганяє зі свого середовища горду і благородну за натурою жінку, котра не зуміла справитись зі своєю пристрастю'".

Головною темою роману "Анна Кареніна" є "думка сімейна". (Зі спогадів дружини письменника відомо, що Толстой зауважував: "щоб твір був гарний, треба любити в ньому основну, провідну, думку. Так, в "Анні Кареніній" я люблю "думку сімейну", а у "Війні і мирі" - "думку народну".) У критиці неодноразово виникало твердження, що Толстой написав не один, а два романи: про Анну і про Левіна. Проте Толстой застерігав від такого поверхневого трактування. "Будова тримається не на фабулі і не на стосунках героїв, а на внутрішньому зв’язку".


 1. Проблематика роману.

Проблема сім'ї — одна з визначальних у духовних пошуках Л. Толстого і, зокрема, в романі «Анна Кареніна». Зауважимо, що «думка сімейна» хвилювала письменника ще в романі-епопеї «Війна і мир», але там вона була складовою «думки народної», бо події твору розгортаються на тлі французько-російської війни 1812 р. Натомість в «Анні Кареніній» саме тема сім'ї є тим стрижнем, що з'єднує всю сюжетну конструкцію твору від центру до периферії. Навіть такі, по суті, епізодичні персонажі, як Сергій Кознишев, важливі для розкриття центральної теми роману — «думки сімейної» (цей персонаж не наважується одружитися з Варею, оскільки боїться, що сімейне життя зажадає від нього руйнування звичного світу книжкових формул, у якому він живе).

Не випадково, починаючи вже з першої редакції, головна героїня була заміжньою жінкою з вищого суспільства. Причину трагедії Толстой спочатку вбачав саме в Анні, але в процесі роботи над романом погляди автора на героїню та її чоловіка дещо змінюються. Доля Анни Кареніної змальована як безвихідно трагічна. А Олексій Каренін поступово набуває відразливих рис і починає нагадувати не людину, а якусь машину, хоча читач і співчуває його горю.

Письменник не лише відтворив життя суспільства, а й зобразив основні «моделі» сімей, що існували в ньому. Тому дехто з критиків убачає в першій фразі роману ще один епіграф до нього. Можна сказати, що ці слова — афористично виражена основна думка твору: «Усі щасливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива родина нещаслива по-своєму».

Для підтвердження цієї думки автор розповідає про родину Стіви Облонського. Уже на початку твору подано коротку, але глибоку її характеристику: «Усі члени родини і домочадці відчували, що нема смислу в їхньому співжитті і що на кожному заїзді люди, які випадково зійшлися, більше зв'язані між собою, аніж вони, члени родини й домочадці Облонських». Для самого Стіви сім'я — зовнішня оболонка, необхідна частина суспільного устрою. Показові його міркування про те, що не може ж він насправді бути вірним своїй дружині. Він розкаювався не в тому, що зрадив її, а «тільки в тому, що не вмів краще приховати це від дружини». Однак Облонський не позбавлений і позитивних рис: він добрий, чесний і «почуває вагу свого становища й поважає дружину, дітей і себе самого». Коли дружина прощає його, Степан Аркадійович відчуває щастя й радість, його світ знову набув стабільності. Найімовірніше, згодом усе буде так, як і раніше, хіба що він, дійсно, буде ретельніше приховувати свої захоплення. Дуже влучно характеризує розуміння родини й ставлення до подружньої вірності таких людей, як Стіва, його сестра Анна в бесіді з Доллі:«Я знаю таких людей, як Стіва, як вони дивляться на це... Ці люди роблять невірності, але своє домашнє вогнище і дружина — це для них святиня. Якось у них ті жінки залишаються в зневазі й не заважають родині. Вони якусь риску проводять непрохідну між родиною і цим. Я цього не розумію, але це так».

Родина Каретних представляє інший тип стосунків. Доллі згадує, що коли вона перебувала в Петербурзі в Кареніних, «їй не подобався самий дім їх; щось було фальшиве в усьому складі їхнього родинного побуту». Хоча Каренін — абсолютно інший тип людини, аніж Стіва, їхнє розуміння родини багато в чому подібне. Для Олексія Олександровича Кареніна сім'я — це не тепло родинного вогнища чи довірливі стосунки між її членами, а передовсім офіційно узаконена форма відносин.

Особливість композиції полягає в тому, що в центрі роману - дві історії, які розвиваються паралельно: історія сімейного життя світської жінки Анни Кареніної і доля дворянина Костянтина Левіна


 1. Підсумки уроку.

Бесіда.

 • Яка головна тема роману? (Головною темою роману «Анна Кареніна» є «думка сімейна». Зі спогадів дружини письменника відомо, що Толстой зауважував: «щоб твір був гарний, треба любити в ньому основну, провідну думку. Так, в «Анні Кареніній» я люблю «думку сімейну»)

 • Як би ви схарактеризували композицію роману? (Особливість композиції полягає в тому, що в центрі роману - дві історії, які розвиваються паралельно: історія сімейного життя світської жінки Анни Кареніної і доля дворянина Костянтина Левіна).

VІ. Домашнє завдання.

Вивчити ст. 122-123 за підручником (Світова література: підручн. для 10 класу загальноосвіт. навч. закл.: академіч. рівень, проф. рівень / Д.С.Наливайко, К.О. Шахова, Є.В. Волощук [ та ін.]. – К.: Генеза, 2010).Список використаних джерел

1. Ковбасенко Ю. Зарубіжна література: Підручник для профільних 10 класів (рівень стандарту). — К.: Грамота, 2010. — 280 с.

2. Світова література: підручн. для 10 класу загальноосвіт. навч. закл.: академіч. рівень, проф. рівень / Д.С.Наливайко, К.О. Шахова, Є.В. Волощук [ та ін.]. – К.: Генеза, 2010. – 288 с.: іл..

3. Паращич В.В. Світова література (рівень академічний) — 2-е видання, доповнене і виправлене. - Х.: Вид. гр. “основа”, 2013. - 144 с.

4. Пронкевич О.В. Зарубіжна література ХІХ століття. - К.: Педагогічна преса, 2004.

5. Світова література. Програми Міністерства освіти і науки України. Академічний рівень. - 2011.6. Толстой Л. Н. Собрание сочинений в 12 томах. – Т.VІІ - VІІІ. – М: Правда, 1987.

Інтернет-ресурси

 • -http://zol-2.schools.lviv.ua/

 • http://books.google.com.ua/

 • http://ru.wikipedia.org/

 • http://svitova.at.ua/

 • http://www.levtolstoy.org.ru/

 • http://tolstoy.lipetsk.ru/

Скачати 61.99 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка