1. Відкриття тижняСкачати 370.15 Kb.
Дата конвертації10.06.2019
Розмір370.15 Kb.


Понеділок1.Відкриття тижня

1 учень. Сьогодні будем, друзі, з вами

Царицю всіх наук вітать...

Так можем гордо і по праву

Ми математику назвать.2 учень. Ти визнана давно главою всіх наук -

Потрібна нам завжди, скрізь і всюди.

Без математики ми нині як без рук

З тобою з казки дійсність творять люди.3 учень. Освоївши тебе, рвемося у політ,

Створили вже розумні ми машини,

Штурмуємо космічний світ

І різних фактів дізнаємося причини4 учень. З тобою ми невпинно ростемо,
З тобою підкоряємо природу,

Твої досягнення ми віддамо

На благо українського народу!

5 учень. Слово "математика" виникло в Стародавній Греції приблизно у 5 столітті до нашої ери. Походило воно від слова "матема", що значало "знання, одержані через роздуми".

6 учень. Стародавні греки знали 4 "матема": вчення про числа - арифметика;

теорія музики - гармонія, вченння про фігури у вимірах - геометрія;

і нарешті, астрономія та астрологія.

7 учень. В цей час серед грецьких мислителів відмічалось два напрями.

За першим з них, сформованим Піфагором, вважалося знання свого народу священним письмом. Наука по Піфагору - діло тайне, призначене тільки для посвячених. Ніхто не має права ділитися своїми відкриттями зі сторонніми. Послідовники цього напряму називали акузматиками.8 учень. Другий напрям сформував давньогрецький вчений Гіпас Метапонський. На противагу Піфагору, послідовники Гіпаса, вважали, що матема доступна всім, хто здібний до продуктивного мислення. Вони називали себе математиками. Врешті решт переміг другий напрям.

9 учень. Перша друкована книга з математики в Росії під назвою "Книга считания удобного" з'явилася в 1682 році.

10 учень. Висловлення "Математика - головна професія майбутнього"-

належить академіку Соболєву.9 учень. Своїми успіхами географія завдячує математиці. При створенні геодезичних карт доводиться розв'язувати близько 800 рівнянь.

10 учень. Щоб знайти новий лікарський препарат звичайним способом,

потрібно випробувати 20 000 хімічних сполук, на що йде 7-10 років.

Комп'ютерний підхід дозволяє проводити квантово-хімічні розрахунки дуже швидко.

9 учень. У 17 столітті німецький філософ Вульф висунув гіпотезу, що не Гомер написав "Іліаду" та "Одісею", що такого автора зовсім не було. Дослідження творів за допомогою комп'ютера показали, що такий автор був. Книги написані не групою авторів, а єдиним. А от дослідження "Біблії" показали, що її писав не один автор, а принаймні п'ять.

10 учень. Запитайте у ваших друзів, який предмет їм найбільше подобається

і ви не завжди почуєте у відповідь - " математика". Багато хто вважає математику сухою, нецікавою наукою.

11 учень. Хоч сідай та гірко плач -

Не люблю отих задач.

Через них одні невдачі,

Ох, замучили задачі.


Ви учіться хто бажає,

Я здоров'я не втрачав.

На умову не зважаю -

Раз - помножив, два - додав.

12 учень. Справді не складна наука -

Була б відповідь як слід -

Вийшло - дід молодший внука

Аж на 49 літ.

А до Марса метрів триста,

Мудра в хлопця голова!

Пів хлоп’яти йде у місто,

З ним пів мами. Ну й дива!9 учень. Говорять, що є три види старіння:

пікетуюче - від віку,

стрибкоподібне - від стресу,

м'яке від бездіяльності розуму.
10 учень. Отже, щоб не було м’якого старіння ми і проведемо тиждень математики.

Вчитель:

* Всім, хто навчає математики!

* Всім, хто вивчає математику!

* Всім, хто любить математику!

* Всім, хто не знає, що може любити математику-

Присвячується наш тиждень!

2.Вікторина. (Презентація 2)


Вікторина складається з 10 запитань на логіку, які з’являються на екрані. Ведучий зачитує запитання, а бажаючі відповідати підіймають руку. Двоє помічників ведучого стежать за тим, хто перший підняв руку (викрикувати не дозволяється) та фіксують прізвище та клас учня, який правильно відповів на запитання. При цьому учень отримує жетон з одним балом, який може додати до усної відповіді на уроці математики протягом тижня математики.Запитання для вікторини можуть бути такими:

1.У бабусі Даші онук Паша, кіт Пушок, собака Дружок. Скільки у бабусі онуків?

(Один)


2. Термометр показує плюс 15 градусів. Скільки градусів покажуть два таких термометра?

(15)


3.Сашко витрачає на дорогу до школи 10 хвилин. Скільки часу він витратить, якщо піде разом з другом?

(10 хвилин)

4. Дитина мого батька, а мені не брат. Хто це?

(Сестра)


5. У парку 8 лавок. Три пофарбували. Скільки лавок стало в парку?

(Вісім)


6. Мене звати Юра. У моєї сестри тільки один брат. Як звати брата моєї сестри?

(Юра)


7.Батон розрізали на три частини. Скільки зробили розрізів?

(Два)


8. Що легше 1 кг вати або 1 кг заліза?

(Однаково)

9. Вантажівка їхала в село. По дорозі вона зустріла 4 легкові машини. Скільки машин їхало в село?

(Одна)


10. Два хлопчики грали в шахи 2 години. Скільки часу грав кожен хлопчик?

(Дві години)


3.Видатні математики. (Презентація 1)

Сторінка усного журналу, присвячена відомим творцям математики, та їх досягненням. Супроводжується мультимедійною презентацією. Повідомлення можуть мати такий вигляд:


Евклід

(365-300 до. н. е.)http://www.4uth.gov.ua/images/mathematika/math/1.gifПро Евкліда майже нічого невідомо, звідки він був родом, де і в кого вчився. Значно більше ми знаємо про математичну творчість Евкліда. Перш за все, Евклід є для нас автором "Начал", по яких учились математики всього світу. Ця надзвичайна книга пережила більше двох тисячоліть, але й до цього часу не втратила свого значення не тільки в історії науки, але й у самій математиці. Зміст "Начал" далеко не вичерпується елементарною геометрією - це основи всієї античної математики. Тут підводиться підсумок більш ніж 300-річному її розвитку і разом з тим створюється база для її подальшого розвитку. На геометрії Евкліда базується класична механіка, її апофеозом була поява в 1687 р. "Математичних начал натуральної філософії" Ньютона, де закони земної і небесної механіки і фізики встановлюються в абсолютному евклідовому просторі.
Архімед


(близько 287 до н.е. - 212 до н.е., Сіракузи)

http://www.4uth.gov.ua/images/mathematika/math/2.gif

Він запропонував також наближений метод обчислення квадратних коренів, сформулював основні положення гідростатики, створив низку машин і споруд. В рік падіння Сіракуз Архімед загинув від руки римського солдата. Архімед - давньогрецький математик, фізик та інженер, один з найвидатніших вчених античності. Він винайшов загальні методи обчислення площі криволінійних плоских фігур і об'ємів тіл, обмежених кривими поверхнями, і застосував ці методи до багатьох частинних випадків: до кола, сфери, довільного сегменту параболи, фігури, що розташована поміж двома радіусами і двома послідовними витками спіралі, до сегментів сфер, сегментів фігур, утворених обертанням прямокутників (циліндри), трикутників (конуси), парабол (параболоїди), гіпербол (гіперболоїди) і еліпсів (еліпсоїди) відносно їх головних осей. Він дав метод обчислення числа пі і встановив, що це число знаходиться між 3 1/7 і 3 10/71. 


Мухаммад ібн Муса Ал-Хорезмі

(прибл. 783-850)

http://www.4uth.gov.ua/images/mathematika/math/3.gif
Біографічних відомостей про ал-Хорезмі майже не збереглося. Батьківщиною вченого був Хорезм (нині це частина території Узбекистану та Туркменистану). Світове визнання ал-Хорезмі принесли його два знамениті математичні трактати - арифметичний і алгебраїчний: "Книга про індійський рахунок" і "Коротка книга про числення алгебри і алмукабали". "Книга про індійський рахунок" стала основним джерелом розповсюдження десяткової позиційної системи числення та запису чисел. Ця система витіснила менш досконалі, що існували до того - алфавітну систему числення греків, громіздку римську нумерацію та інші.
Ще більший успіх випав на долю алгебраїчного трактату " Коротка книга про числення алгебри і алмукабали". Трактат поклав початок самостійному розвитку алгебри. У ньому вперше алгебра була представлена як наука про загальні методи розв'язування числових лінійних і квадратних рівнянь.

Рене Декарт

(1596 - 1650)http://www.4uth.gov.ua/images/mathematika/math/5.gif

Рене Декарт більше відомий, як великий філософ, ніж математик. Але саме він був піонером сучасної математики, його досягнення в цій галузі настільки видатні, що він по праву входить до числа великих математиків. Декарта разом з його співвітчизником П.Ферма вважають основоположником аналітичної геометрії. Він ввів метод прямолінійних координат, зручну алгебраїчну символіку, що збереглася до наших днів, дав поняття змінної величини і функції. Висловив закон збереження кількості руху, ввів поняття імпульсу сили. Праці Декарта рішуче вплинули на розвиток математики.
П'єр Ферма

(1601-1665)


http://www.4uth.gov.ua/images/mathematika/math/6.gif

Видатний французький математик, один із основоположників аналітичної геометрії і теорії чисел, автор робіт в області теорії ймовірностей, оптики, численні нескінченно-малих величин. У 1637 році він сформулював так звану Велику теорему Ферма, яка була доведена американським математиком Ендрю Уайлсом лише у 1995 році.


Блез Паскаль
(1623-1662)

паскаль

Видатний французький математик, фізик, літератор і філософ. Класик французької літератури, один із засновників математичного аналізу, теорії ймовірностей і проективної геометрії, автор основного закону гідростатики. Ще в 1642 році Паскаль сконструював механічну обчислювальну машину для двох арифметичних дій. Принципи, які лягли в основу цієї машини, стали пізніше вихідними в конструюванні обчислювальних машин.Ісаак Ньютон
(1643-1727)

ньютон

Ісаак Ньютон встиг за своє життя зробити так багато, що і частка його відкриттів могла зробити його ім'я безсмертним.
У галузі математики він завершив пошук і вдосконалення методів розв'язування знаменитих задач обчислення площ і об'ємів криволінійних фігур, проведення дотичних до кривих ліній у заданій точці. Вони охоплюють основи сучасного інтегрального і диференціального числення, або класичної вищої математики. Створення Ньютоном і Лейбніцом незалежно один від одного аналізу нескінченно малих відкрило нову епоху розвитку математики і всього математичного природознавства.
Вклад Ньютона в математику не вичерпується створенням диференціального і інтегрального числення. Його праці зіграли також важливу роль в розвитку алгебри, аналітичної та проективної геометрії, вчення про числа.

Леонард Ейлер
(1707-1783)
ейлер

Леонард Ейлер - найпродуктивніший математик в історії. Він писав свої наукові праці легко й невимушено, як досвідчений літератор пише листи друзям. За час своєї наукової діяльності вчений написав понад 880 праць, у тому числі ряд багатотомних монографій.


Ейлер створив варіаційне числення, надав сучасну форму інтегральному численню, викладенню тригонометрії та арифметики, зробив вагомий внесок у дослідження теорії ймовірностей та її застосувань. Його праці виділили теорію диференціальних рівнянь в окрему дисципліну. Він був, по суті, засновником теоретичної фізики, механіки твердих тіл, гідродинаміки, гідравліки. Багато праць вчений присвятив геометрії, теорії чисел. Важко навіть перечислити всі галузі науки, в яких трудився учений.
Мабуть, немає іншого вченого, чиє ім'я згадувалося б так часто в навчальній літературі, як ім'я Ейлера. У середній школі логарифми та тригонометрію вивчають до цього часу "за Ейлером".

Софія Василівна Ковалевська


(1850-1891)

ковалевська


"В історії людства до Ковалевської не було жінок, рівних їй за силою і своєріднісю математичного таланту" (С.В.Вавілов).


Визначний російський математик, письменниця і публіцист. Професор Стокгольмського університету. Авторка праць з математичного аналізу (диференціальні рівняння і аналітичні функції), механіки і астрономії. Перша жінка, яку обрано членом-кореспондентом Петербурзької Академії Наук.

Андрій Миколайович Колмогоров 
(1903 - 1987)

колмогоров


Видатний радянський математик, доктор фізико-математичних наук, професор Московського державного університету (1931), академік Академії Наук СРСР (1939). Отримав міжнародне визнання - був почесним членом багатьох іноземних академій і наукових товариств.


Колмогоров - один із основоположників сучасної теорії ймовірностей, ним отримані фундаментальні результати в топології, математичній логіці, теорії турбулентності, теорії складності алгоритмів і цілому ряді інших областей математики і її застосувань.
А.М.Колмогорова по праву вважають одним з найвидатніших учених ХХ століття.

Вівторок1.Вікторина (Презентація 3)

Запитання для вікторини можуть бути такими:

1.Мельник пішов у млин і побачив в кожному кутку по 3 кішки. Скільки ніг у млині?

(3x4x4+2=50)

2.Знаменитий фокусник каже, що може поставити пляшку в центрі кімнати і вповзти в неї. Як це?

(Вповзти в кімнату може кожен)

3.Один шофер не взяв з собою водійські права. Був знак одностороннього руху, але він рушив у зворотному напрямку. Поліцейський це бачив, але не зупинив його. Чому?

(Шофер йшов пішки)

4.Чи може дощ лити два дні поспіль?

(Ні, між ними - ніч)

5.Що буде з вороною, коли їй виповниться 7 років?

(Піде восьмий)

6.Застрибнути на ходу в нього можна, а вистрибнути на ходу з нього не можна. Що це?

(Літак)

7.Двічі родиться, а раз умирає. Хто це?(Курча)

8.Що з підлоги за хвіст не піднімеш?

(Клубок ниток)

9.Хто ходить сидячи?

(Шахіст)

10.Що завжди збільшується і ніколи не зменшується?

(Вік)

2.Гра «Що в чорній скриньці?»

Учням пропонується вгадати, який предмет знаходиться у чорній скриньці.

1. З математичними об’єктами іноді мають справу люди зовсім нематематичних професій. Ось приклад:

Є професія важлива,

Спробуйте її назвати!

З паралельними прямими

Справу слід постійно мати.

П’ять ліній паралельних


Горизонтально йдуть.

А що ж це за професія?

Хай відповідь дадуть!

Назвіть професію, про яку йдеться в цьому віршику та предмет, що знаходиться в чорній скриньці.

(Музиканти, нотний стан.)

2.Французький король Людовик 16, щоб поліпшити складне фінансове становище шляхом економії, видав указ, який ми виконуємо й нині, не підозрюючи про це. Згідно з цим указом, довжина деякого предмета повинна дорівнювати його ширині. Цей предмет знаходиться в чорній скриньці.

(Носова хустинка. Раніше її робили овальної форми, багато тканини йшло у відходи.)

3.Під час Другої північної війни римські воїни надовго були затримані біля стін міста Сіракузи завдяки машинам – катапультам, що винайшов великий давньогрецький математик, фізик і механік Архімед. У скриньці знаходиться ще один винахід Архімеда, яким і понині користуються в побуті. Що в чорній скриньці?

(Гвинт Архімеда, використовується в м’ясорубці. )3.Математичний квест. 7класи.
Для участі у математичному квесті формуються команди з кожного класу.
Учням пропонується пройти різними маршрутами шість станцій, де на них чекають завдання. Тільки після правильного розв’язання завдань команда отримує фрагмент аплікації. Та з команд, яка зібрала всі частинки і склала аплікацію першою – отримує перемогу.
Завдання для математичного квесту:
Станція 1.
За допомогою п’ятьох трійок записати числа від 1 до 6. Розставити знаки дій між трійками

1 = 3 3 3 3 3

2 = 3 3 3 3 3

3 = 3 3 3 3 3

4 = 3 3 3 3 3

5 = 3 3 3 3 3

6 = 3 3 3 3 3
Станція 2.

Анаграми (переставте букви в словах, і отримаєте математичні терміни)

бралега, моетерягі, тарпснотрир, лендіня

Станція 3.

1. Чотири рівні сторони,

Є й кути – прямі вони.

Знають учні всі підряд

Цю фігуру звуть......

2. Є у кола вірний друг,

Назива


3. Ця точка горда і щаслива,

Бо роль у неї особлива:

Вона куту назву дає,

Його сторін ється він .....

початком є.

Ця точка для кута єдина

І називається.......

4. Він дві різні назви має

Його бухгалтер поважає.

У бізнесі, торгівлі – всюди

З ним звикли справу мати люди.

Виконує свою роботу,

А називається......

5. Ці цифри не прості, а інші,

В них дільників не два, а більше.

Для них теж назву знайдено,

Ці числа звуться....

Станція 4.


1. У навчанні допомагає,

Про числа він багато знає,

Відрізки, формали, кути...

Його нам треба берегти.

Повинен знати кожний учень:

Наш друг і помічник.....

2. Їх у підручнику багато,

і кожну треба розв’язати.

Тож не будьте ви ледачі

Та розв’язуйте .......

3. Гострий кут він переріс

До тупого не доріс.

Як відомо, кут такий

Називається.......

4. Вона – особа граматична,

Але і до обчислень звична

Із дробом десятковим дружить

І знаком розділовим служить.

Вам усім вона відома,

А ім’я їй дали .......

5. По ній довго можна йти

Кінця-краю не знайти.

І початку там нема,

Бо ця лінія....

Станція 5.


Король потрапив у полон. Через охоронця друзі повідомили йому, що в північ двері його темниці будуть відчинені, і він зможе пройти через інші не зачинені двері, на яких крейдою написані числа, що діляться на 3 або в написання яких входить цифра 3. Знайдіть цей шлях. (Шлях намалюйте ручкою)

1

2

4

5

6

7

8

10

11

11

12

13

15

16

18

21

24

25

26

27

28

30

31

32

40

3

6

7

9

12

14

16

17

18

19

20

21

22

23

25

король

27

30

31

40

1

3

6

7

8

10

11

12

14

16

18

19

21

23

24

25

27

28

12

30

31

32

1

3

6

9

10

29

14

16

17

18

19

20

22

23

Станція 6.

1. У сім’ї 6 братів. У кожного по сестрі. Скільки дітей у сім’ї?

2. Одне яйце варять 4 хвилини. Скільки часу треба варити 6 яєць?

3. Горіло 5 свічок. Дві з них згасли. Скільки свічок залишилось?

4. Об 11 год вечора йде дощ. Чи можливо, що через добу буде сонячна погода?

5. Назвіть 5 днів підряд, не називаючи ні чисел місяця, ні днів тижня

6. Скільки букв у числі 3 524 787 ?

7. Скільки пальців на 10 руках ?


Середа


1.Вікторина (Презентація 4)

1.На край столу поставили каструлю, щільно закриту кришкою, таким чином, що дві третини каструлі звисало зі столу. Через деякий час впала каструля. Що в ній було?

(Лід)

2.Чим більше з неї береш, тим більше стає... Що це?(Яма)

3.Дівчинка впала з другого поверху і зламала ногу. Скільки ніг зламає дівчинка, якщо впаде з четвертого поверху?

(Максимум одну, так як друга нога вже зламана)

4.Хлопчик йде зі школи додому 30 хвилин. За скільки хвилин цю ж дорогу пройдуть 3 хлопчика?

(За 30 хвилин)

5.Де опинився Мойсей, коли згасла свічка?

(В темряві)

6.В 9-поверховому будинку є ліфт. На першому поверсі живуть 2 людини, на другому - 4 людини, на третьому - 8 осіб, на четвертому - 16, на п'ятому - 32 і т. д. Яка кнопка в ліфті цього будинку натискається частіше за інших?

(Кнопка першого поверху)

7.Коли чорній кішці найкраще пробратися в будинок?

(Коли двері відчинені)

8.Йшов солдат повз Ейфелевої вежі. Дістав рушницю і вистрілив. Куди він потрапив?

(В поліцію)

9.Коли будують будинок, перший цвях у що вбивають?

(Капелюшок)

10.Що йде то вгору, то з гори, але залишається на місці?

(Дорога)

2.Конкурс художників

Учням пропонується намалювати малюнки, використовуючи геометричні фігури, цифри, знаки. Перемагає той учень, в якого математичних елементів використано найбільше і результат виявився найкращим. Переможців визначає журі конкурсу – вчителі школи.

3.Захід «В гостях у казки» 5-6 класи.

Доброго дня! Ми раді вас бачити на нашому математичному святі. І пропонуємо послухати казку.


(В журі – старшокласники)


Біля лісу у хатині


Дід і баба проживали.

От якось одної днини

Смачненького забажали.

Баба тісто замісила

Та медком підсолодила

Колобок спекла духмяний,

Круглобокий та рум’яний.

Стало дідові цікаво:

«Скільки меду ти поклала?».

Баба каже: « Не бурчи,

Сядь до столу й полічи.

Маса вся аж - 300 грам,

5% меду там».

 • «Бабо, та ти що жартуєш?».

 • «Як полічиш, то й скуштуєш!».

Давайте допоможемо дідові дізнатися масу меду в Колобкові.

Розв’язання:

5%=0,05

300х0.05=15(г)меду


Колобок був ще гарячий,Та така вже в нього вдача -

З підвіконня він звалився

І стежкою покотився.

Раптом зайчик скік та скок:

Ти куди це, Колобок?

На прогулянку біжу.

Довга стежка ця?

- Скажу.

Та не просто, а в задачі,

Розв'яжи, ти ж не ледачий!

40 метрів ти пробіг

(хоч не має в тебе ніг)-

5% це від шляху,

Що до лісу йде від хати.

То якої довжини

Шлях до лісу сам скажи!

Скажеш -далі йди гуляй,

Ні - то з'їм тебе і край.

Діти! Давайте допоможемо Колобкові обчислити довжину стежки від хати до лісу.Розв'язання:

5%=0,05

40:0,05=800(м) довжина стежки.

Колобок знов покотився -

Біля лісу зупинився.

Бачить, Білка що надбає -

У коморі те складає.

Треба 800 горіхів

(взимку їсти, не для втіхи),

Білка їх вже 200 має

І у Колобка питає:

- Колобок, веселий друже!

Ти в відсотках, кажуть, дужий.

Знати точно я бажаю:

Це ж який відсоток маю

Я горіхів? Підкажи!

Точну відповідь скажи.

Діти! Допоможіть Колобку розв'язати білоччину задачу.
Ров'язання:

200:800=0,25=25% становлять зібрані горіхи від запланованих.

Ось вже в лісі Колобок.

Кущик, деревце, пеньок,

Зеленіє скрізь трава,

А в дуплі силить Сова.

- Стій кругленький, не котись,

маю 5 задач, дивись!

Ти їх швидко розв'яжи,

А тоді собі біжи!

Треба виручить дружка,

Веселого Колобка.

Рятівних бригад аж 5

доведеться сформувать.(Діти діляться на 5 груп, у кожній із яких є хоча б один сильний учень - бригадир. Учитель кожній групі учнів дає по задачі. Учні в групах розв'язують задачі. При необхідності вчитель консультує командира групи, а той допомагає товаришам).

Час даремно не марнуйте.Розв'язали - то звітуйте.

(Командири груп виходять до дошки, розв'язують задачі).

Задачі


1. Їжак назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжак віддав зайченятам?

Розв'язання.

1)35%=0,35

2)200х0,35=70(яблук) їжак залишив собі;

3)200 - 70=130(яблук) отримали зайченята.

2. Дюймовочка сплела вінок із лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30% усіх квітів, а решта - ромашки. Скільки ромашок у вінку?Розв'язання.

1)30%=0,3

2)15:0,3=50(квіток) у вінку;

3) 50-15=35(квіток) були ромашками.3. На лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 9 морквин він уже з'їв. Який відсоток морквин залишився на грядці зайчика?Розв'язання.

1)9:45=0,2=20% становлять з'їдені морквини;

2)100% - 20%=80% морквин залишилось на грядці.

4. На галявині росла полуниця, що містить 6% цукру. Лисичка зібрала 4 кг полуниці. Чому дорівнює маса зібраної полуниці без цукру?Розв'язання.

1)6%=0,06;

2)4х0,06=0,24(кг) цукру в 4 кг полуниці;

3)4 - 0,24=3,76(кг) маса зібраної полуниці без цукру.

5. У ведмедя на пасіці 120 вуликів. 6 вуликів ще не заселені, а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів дадуть ведмедеві меду?Розв'язання.

1)6:120=0,05=5% становлять порожні вулики;

2) 100% - 5%=95% вуликів будуть із медом.

Покотився Колобок

Із долини на горбок

Раптом бачить - йде Лисиця,

Вовка - братика сестриця.

Облизнулася:

- Юначе!

Ти куди так швидко скачеш?

В торбі в мене є задачі.

Не розв'яжеш - то заплачеш.

Доля, бачте, в нас яка -

виручати Колобка!

Задачі

1. Позавчора лисичка купила в лісовій крамниці банку згущеного молока за 4 грн. Учора ціна молока піднялася на 5% , а сьогодні знизилася на 5%. За яку ціну сьогодні лисичка купила те саме молоко?Розв'язання.

1)4х0,05=0,2(грн.)на стільки піднялася ціна учора;

2)4+0,2=4,2(грн.)коштувала банка молока після підвищення ціни;

3)4,2х0,05=0,21(грн.) на стільки знизилась ціна молока сьогодні;

4)4,2 - 0,21=3.99(грн.)заплатила сьогодні лисичка за молоко.


2. На галявині гралися 18 зайчиків і білченят. Скільки зайченят і скільки білченят гралося на галявині, якщо зайченята складають 80%?Розв'язання.

Нехай на галявині бавилося х білченят. Тоді зайчат було 0,8х. Їхня загальна кількість х+0,8х, що за умовою становить 18.

Складемо рівняння:

х+0,8х=18

1,8х=18

х=10

На галявині бавилося 10 білченят і 8 зайчат.

Ви так гарно постарались,

Що й лисичка здивувалась.

Відпустила Колобка!

Вам подяка ось яка.

Учасники сценки виходять і вклоняються, лунають оплески.

Підбиття підсумків...

Четвер

1.Вікторина (Презентація 5)

1.На що найбільше схожа половина апельсина?

(На другу половину апельсина)

2.Двоє пішли - три груздя знайшли. Слідом четверо йдуть, багато груздів знайдуть?

(Жодного)

3.У коробці 25 кокосових горіхів. Мавпа вкрала всі горіхи, крім 17. Скільки горіхів залишилося в коробці?

(Залишилося 17 горіхів)

4.До тебе прийшли гості, а в холодильнику - пляшка лимонаду, пакет з ананасовим соком і пляшка мінеральної води. Що ти відкриєш в першу чергу?

(Холодильник)

5.Яким гребінцем не можна розчесатися?

(Півнячим)

6.В якому місяці 28 днів?

(У кожному місяці є 28-е число)

7.Що сирим не їдять, а зварять - викинуть?

(Лавровий лист)

8.Що стане з червоним м'ячиком, якщо він впаде в Чорне море?

(Він намокне)

9.Якою рукою краще розмішувати чай?

(Краще все-таки розмішувати ложечкою)

10.На яке питання не можна відповісти "так"?

("Ти спиш?")

2.Конкурс перекладання сірників.

1. Перекладіть три сірники, щоб отримати 4 квадрати2.Перекладіть чотири сірники так, щоб отримати три квадрати.
3.На малюнку ви бачите корову, яка дивиться вліво. Перекладіть два сірники так, щоб вона дивилася вправо.

3.Математичний вечір. 10-11 класи.


Мета: активізувати пізнавальну діяльність учнів, поглибити знання з математики, стимулювати активну творчу роботу школярів; розвивати логічне мислення, кмітливість, уміння діяти в нестандартних ситуаціях; виховувати цілеспрямованість.

Хід гри

Ведучий. Ми раді вітати тих, хто любить математику, вчить математику і цікавиться нею. Сьогодні в цьому залі зібралися учні 10 та 11 класу, щоб позмагатися в кмітливості, умінні діяти в нестандартних ситуаціях і показати свої знання з математики.

І етап

Щоб визначити порядок вступу команд в основну гру, проведемо конкурс «Добери пару». Команда, що переможе в цьому конкурсі першою, розпочне основну гру.Завдання

Встановити відповідність між рівнянням і графіком цього рівняння.1А

Пряма

2Б

Парабола

3В

Гіпербола

4Г

Коло

ІІ етап

Табло для гри

Математика і життя (40 балів)

Історія

(30 балів)Вірш не віриш

(34 бали)Література

(30 балів)Чорна скринька

(30 балів)Усяка всячина(33 бали)

Команди по черзі вибирають категорії запитань. У дужках зазначено кількість балів, що команда зможе заробити, правильно відповівши на запитання з цієї категорії.

Математика і життя

За кожну правильну відповідь – 10 балів.Запитання

 1. Назва якого геометричного тіла походить від грецького слова, що в перекладі означає соснова шишка?

(Конус)

 1. Чому штативи для фотоапаратів, рояль, деякі вимірювальні пристрої мають по три ніжки?

(Три точки завжди лежать в одній площині.) 1. Працівники молочного комбінату зробили відкриття в області математичних наук. На банці зі згущеним молоком написано: «Виготовлено із цільного молока способом згущення з додаванням цукру. Склад: молоко - 28,5%, жири – 8,5%, цукор – 43,5% , волога – 26,5%». У чому полягає «відкриття» працівників комбінату?

(28,5+43,5+26,5+8,5=107(%))

 1. Діти були на річці, коли раптом почалася гроза. Всі злякалися, крім Пилипка, який у цей час дивився на годинник. «Не бійтеся, - сказав Пилипко, - гроза далеко, вона знаходиться на відстані 15 км від нас». Яким чином, дивлячись на годинник, Пилипко визначив відстань до епіцентру грози?

(Відомо, що в епіцентрі грози спалах блискавки та гуркіт грому відбуваються одночасно. Враховуючи, що звук розповсюджується зі швидкістю приблизно 1/3 км/год, Пилипко підрахував час між спалахом блискавки та гуркотом грому і, знаючи швидкість і час, легко знайшов відстань. )

Література

За кожну правильну відповідь – 5 балів.

Математика і література не такі далекі одна від одної, як багато хто думає. Мистецтво і наука вимагають фантазії, творчої сміливості, пильності у спостереженні різних явищ життя.

Видатний математик, а також письменник і публіцист Софія Василівна Ковалевські уявляла собі служіння математиці невіддільним від служіння літературі.

Видатний російський поет М.Ю.Лермонтов був знатним любителем математики і у своїх чисельних переїздах з одного місця служби на інше завжди возив із собою підручник з математики.

А тепер подивимося, як ви поєднуєте в собі знання з математики та літератури.Запитання

 1. Назвіть ім’я відомого поета, математика, автора цих слів: «Яд, мудрецем тобі запропонований, прийми.

Із рук же дурня не приймай бальзаму!»

(Омар Хайям)

2. Хто з російських письменників закінчив фізико – математичний факультет?

(О.С.Грибоєдов)

3. У казці П.П.Єршова «Коник - Горбоконик» ми зустрічаємо такі слова: «Приїжджаю – тьма народу! Ну, ні виходу ні входу!» Скільки було народу?

(10 000 чоловік) 1. Назва якої кривої є одночасно літературним терміном?

(Гіпербола)

5. Хто з великих російських письменників складав задачі з арифметики?

(Л.М.Толстой)

6. «У математиці є своя краса, як і в поезії ». Хто сказав ці слова, хоча й не любив математику?

(О.С.Пушкін)

Історія

За кожну правильну відповідь – 5 балів.Запитання

 1. Петро І добре знав адіцію, субстракцію, мультиплікацію та дивізію. У його часи ці дії знали далеко не всі, і Петро І наполегливо змушував вивчати це своїх сподвижників. Зараз ці дії знає кожен школяр. Як він їх називає?

(Додавання, віднімання, множення, ділення)

2.Що на Русі раніше називали «ламаними числами»?

(Дроби)

3. Скільки подвигів здійснив Геракл?(12)

4. Про яку науку Цицерон сказав: «Греки вивчали, щоб пізнати світ, а римляни – щоб виміряти земельні ділянки»?

(Геометрія.)


 1. У давніх пам’ятках стверджують, що будівництво Успенського собору велося за допомогою «кружала і правила». Якими інструментами користувалися тодішні майстри?

(Циркуль, лінійка.)

 1. Чому в Єгипті при будівництві користувалися мотузкою з 12 вузлами?

( З неї можна отримати прямокутній трикутник.)

Віриш – не віриш

За кожну правильну відповідь – 2 бали.
Запитання

 1. Шарль Перо – автор казки про Червону Шапочку, написав казку «Кохання циркуля і лінійки». (Так)

 2. Наполеон Бонапарт у вільний час складав математичні задачі. (Так)

 3. В одному мільйоні 1000 тисяч. (Так.)

 4. Л.М.Толстой автор роману «Війна і мир», був автором підручника з математики для молодших школярів.

(Так)

 1. Будь – який прямокутний трикутник називається єгипетським. (Ні)

 2. В основі сучасних підручників з геометрії лежать відомі «Начала» Евкліда, написані в ІІІ ст.. до н. (Так)

7. Піфагор брав участь у кулачних боях на 58 Олімпійських іграх. (Так)

8. Фалес був уболівальником і помер на трибуні Олімпійського стадіону під час бою Піфагора. (Так)

9. Число 2009 просте. (Ні)

10. 14 березня в США святкували день числа «Пі». (Так)

11. Карл Гаус був названий «королем математиків». (Так)

12. На могилі Галілео Галілея, видатного астронома, фізика і математика є напис «Він зупинив Сонце і зрушив Землю».

(Ні. У Коперніка.)

13. Дорожній знак із цифрою 50 у крузі означає, що стоянка не може тривати довше 50 хв. (Ні)

14. Знак «Стоп» має форму шестикутника.

(Ні. Восьмикутника)

15. Емблема автомобіля Ауді – 5 кілець, що перетинаються.

(Ні. 4.)


16. Емблема Міцубісі – 3 ромби зі спільною вершиною.

(Так)


17. Бойовий порядок у формі трикутника називають свинею або клином. (Так)

Усяка всячина

За кожну правильну відповідь – 3 бали.Запитання

 1. Який із прямокутників заданого периметра має найбільшу площу?

(Квадрат.)

 1. Назва якої геометричної фігури в перекладі означає «столик»?

(Трапеція.)

 1. Що таке квадратура круга?

(Задача про побудову квадрата, рівновеликого

заданому кругу.)

 1. Досить відомий в історії математики факт, що юна Соня Корвін – Круковська (у майбутньому Софія Василівна Ковалевські) захопилася математикою, розглядаючи формули на аркушах паперу, яким замість шпалер були обклеєні стіни її кімнати. Лекції якого видатного математика були записані на цих аркушах?

(М.В.Остроградського)

5. Яка цифра в перекладі з латини означає « ніяка»?

(Нуль.)

6. Скажіть по – грецьки «коло», якщо для нас це частина країни, області чи міста, віддалена від центру.(Периферія.)

7. У греків це натягнута тятива, а у нас?

(Гіпотенуза.)

8. Без чого не можуть обійтися мисливці, барабанщики та математики?

(Без дробу.)

9. Люди, якої професії постійно дивляться на п’ять паралельних ліній?

(Музиканти або диригенти. )

10. Зі скількох музикантів складається квінтет?

(З п’яти.)

11. Що є у слова, рослини та рівняння?

(Корінь.)


ІІІ етап
Бліц – турнір.


Запитання для команди 10 класу

1. Інша назва абсолютної величини. (Модуль.)

2. Два дійсних числа, сума яких дорівнює 0. (Протилежні.)

3. Що означає вираз «на сьомому небі»? (Велику радість.)

4. Розділ геометрії, в якому вивчають властивості фігур у просторі. (Стереометрія.)

5. Чому дорівнює синус 0? (0)

6. Форма глобуса.(Куля.)

7. Твердження, яке потребує доведення. (Теорема.)

8. Як називається графік функції ? (Гіпербола.)

9. Відрізок, що сполучає вершину трикутника із серединою протилежної сторони. (Медіана.)

10. У якому трикутнику сума двох кутів дорівнює третьому? (У прямокутному.)

Запитання для команди 11 класу


 1. Як називається графік функції? (Парабола.) 2. Скільки розв’язків має рівняння ? (3)

 3. Що означає крилатий вислів «сьома вода на киселі»? (Дуже далекі родичі.)

 4. Як називається правильний шестигранник? (Куб.)

 5. Найбільша хорда кола.(Діаметр.)

 6. Кут, величина якого дорівнює . (Розгорнутий.)

 7. Чому дорівнює ? (1)

 8. Чотирикутник, протилежні сторони якого попарно паралельні. (Паралелограм.)

 9. Твердження, яке не потребує доведення. (Аксіома.)

10. Прямокутник, у якому всі сторони рівні. (Квадрат.)

Конкурс капітанів

За кожну правильну відповідь – 5 балів.Запитання для капітана команди 10 класу

 1. Скільки осей симетрії має коло? (Безліч.)

 2. У яких одиницях вимірюється значення функцій?

(Значення функцій розмірності не мають)

 1. Як називається головна праця давньогрецького математика Евкліда? (Начала.)

 2. Які числа використовуються в лічбі предметів?(Натуральні.)

 1. Як називають верхній кут футбольних воріт? (Девятка.)

 2. Величину зменшили на 50 %. У скільки разів зменшилася величина? (Удвічі.)

 3. Завдяки винаходу одного відомого вченого ми легко знаходимо необхідні місця в залі кінотеатру. Про який винахід йдеться? Хто цей відомий вчений?

(Прямокутна система координат, Рене Декарт.)

Запитання для капітана команди 11 класу

 1. Скільки осей симетрії має квадрат? (Чотири.)

 2. Скільки осей симетрії має пряма? (Безліч.)

 3. Для чого застосовується формула Герона?

(Для знаходження площі трикутника.)

 1. Який розділ математики давні греки називали «мистецтвом чисел»? (Арифметику.)

 2. Як називаються сучасні фотоапарати? (Цифрові)

 3. Яка із тригонометричних функцій є парною? (косинус)

 4. У давнину час визначали за сонячним годинником. Вивчаючи залежність довжини тіні будівлі від кута нахилу сонячних променів, математики винайшли дві нові тригонометричні функції. Про які функції йдеться?

(Тангенс і котангенс.)

Підбиття підсумків гри.

П’ятниця


1.Вікторина (Презентація 6)

1.Який ніс не відчуває запаху?

(Ніс черевика або чобота, носик чайника)

2.Скільки яєць можна з'їсти натщесерце?

(Одне. Все інше буде з'їдено вже не натщесерце)

3.Тобі дано, а люди користуються. Що це?

(Ім'я)

4.Чи може страус назвати себе птахом?(Ні, так як він не вміє говорити)

5.Чоловік їхав у машині. Фари він не включив, місяця теж не було, ліхтарі вздовж дороги не світили. Перед машиною дорогу стала переходити старенька, але водій вчасно загальмував, і аварії не сталося. Як йому вдалося розгледіти стареньку?

(День)

6.Яке вухо не чує?(Вухо (вушко) у голки)

7.Що можна побачити із закритими очима?

(Сон)

8.Як довго можна йти в ліс?

(До середини лісу, далі вже виходиш з лісу)

9.Син мого батька, а мені не брат. Хто це?

(Я сам)

10.По якій дорозі півроку їздять і півроку ходять?

(По річці)


2.Стрічка Мебіуса

До 1858 року вважалося, що будь-яка поверхня в обов'язковому порядку має дві сторони. Наприклад, лист паперу - двосторонній. Але професор Лейпцизького університету, геометр Август Фердинанд Мебіус сконструював неймовірну на перший погляд поверхню - односторонню. Вона отримала назву стрічки Мебіуса.http://tips-ua.com/img/thumb/b/6/b60616a02fe00de8f72d19c3a481707d.jpeg
Як зробити стрічку Мебіуса з паперу
Вам знадобиться

 • папір,

 • ножиці,

 • клей

Інструкція

1

Для того, щоб отримати стрічку Мебіуса, відріжте від аркуша паперу смугу. Її пропорції можуть бути будь-якими, але краще, щоб довжина смужки була в 5-6 разів більше ширини, інакше вам буде незручно працювати з нею далі.2

Розстеліть смужку на рівній поверхні, притримайте один кінець і акуратно поверніть інший на 180 градусів - так, щоб смужка перекрутилася, а виворітна сторона листа стала лицьовою.3

Склейте кінці перекрученої смужки. Односторонній об'єкт - стрічка Мебіуса - готовий.4

Щоб переконатися в тому, що у стрічки дійсно одна сторона, візьміть ручку або олівець і спробуйте зафарбувати одну сторону. Через деякий час ви виявите, що зафарбували стрічку цілком.
5

Загадкові властивості стрічки Мебіуса цим не вичерпуються. Наприклад, якщо взяти ножиці і розрізати стрічку посередині - то замість двох односторонніх стрічок (як можна було б очікувати), вийде одна довга і двостороння стрічка (з двома півобертами паперу ). Конструкція, називається «афганська стрічка». Якщо її в свою чергу також розрізати посередині - ви отримаєте дві стрічки, переплетені один з одним. А якщо розрізати  стрічку  Мебіуса не по центру смужки, а по лінії, яка ділить поверхню в пропорції 2: 1, то в результаті вийдуть відразу два об'єкти одразу: і стрічка Мебіуса, і афганська стрічка.Зверніть увагу

Є легенда, що свою знамениту односторонню стрічку професор Мебіус придумав, коли спостерігав за тим, як його покоївка обмотує шию перекрученим шарфиком.Корисна порада

Стрічка Мебіуса - не тільки абстрактна математична модель. Принцип «односторонньої поверхні» має і практичне застосування. Наприклад, конвеєрні стрічки роблять саме в вигляді стрічки Мебіуса - в такому випадку вся їх поверхня зношується рівномірно, що значно збільшує термін служби конвеєра.

 

3.Турнір математиків. 8-9 класи.

Змагаються 6 учнів з 8 або 9 класів. Після кожного конкурсу вибуває учень, що зайняв найменшу кількість балів.
Тур 1. «Розминка».

Правильна відповідь – 1 бал.

Запитання для 1 гравця:


 1. 5*7

 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Які є види трикутників?

 4. Скільки в 1 кілометрі метрів?

 5. Що називають медіаною трикутника?

 6. Як знайти площу квадрата?

Запитання для 2 гравця:

 1. 4*7

 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Які є види кутів?

 4. Скільки в 1 тонні кілограм?

 5. Що називають висотою трикутника?

 6. Як знайти периметр квадрата?

Запитання для 3 гравця:

 1. 8*8

 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Що таке квадрат?


 4. Скільки в 1 метрі сантиметрів?

 5. Що називають бісектрисою трикутника?

 6. Як знайти площу прямокутника?

Запитання для 4 гравця:

 1. 7*9

 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Що таке прямокутник?

 4. Скільки в 1 кілограмі грамів?

 5. Які прямі називаються паралельними?

 6. Як знайти периметр прямокутника?

Запитання для 5 гравця:

 1. 9*3

 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Що більше: радіус чи діаметр?

 4. Скільки в 1 дециметрі сантиметрів?

 5. Які прямі називаються перпендикулярними?

 6. Скільки градусів має тупий кут?

Запитання для 6 гравця:

 1. 8*6


 2. Дріб правильний чи неправильний?

 3. Що менше: радіус чи діаметр?

 4. Скільки в 1 центнері кілограмів?

 5. Що називають бісектрисою кута?

 6. Скільки градусів має гострий кут?

Тур 2. «Словесний». Тривалість - 2 хв.

На задану літеру записати математичні терміни або поняття. Наприклад, на літеру М – мінус, медіана, множина. Учасник заробляє таку кількість балів, скільки слів він записав. Вибуває учень, у якого найменше слів.

П – прямокутник, паралелограм, площа, периметр, перпендикуляр, пропорція, …

К – квадрат, куб, корінь, координата, косинус, коло, конус, …

Р - різниця, ромб, рівнобедрений, рівність, рівносторонній, ….

Д – дріб, додати, ділення, доданок, дорівнює, добуток, …

В – відняти, величина, відоме, висота, вектор, ….

С – сума, синус, сім, сімнадцять, сектор, …Тур 3. «Дитячі задачі». Тривалість 6 хв.

Правильна відповідь оцінюється в 1 бал.

 1. Дракон має 3 голови. Кожного разу, коли Іван Царевич відтинає йому 1 голову, у дракона виростає ще 3 нові. Іван Царевич відтяв драконові одну голову, а потім ще одну. Скільки голів матиме дракон? (7)

 2. Вінні-Пух купив 2 яблучні пироги, а ослик Іа-Іа купив 6 кексів. Кожний з них витратив однакову кількість грошей. Разом вони заплатили 12 гривень. Скільки коштує один кекс? (1)

 3. Іра і Олег взяли у бабусі кошик з яблуками і грушами, всього 25 фруктів. По дорозі додому Іра з’їла одне яблуко і три груші, Олег з’їв три яблука і дві груші. Вдома вони з’ясували, що принесли однакову кількість груш і яблук. Скільки груш вони взяли у бабусі? (13)

 4. У літаку однієї фірми ряди з пасажирськими місцями пронумеровано числами від 1 до 25. Ряду з номером 13 нема. У п’ятнадцятому ряді тільки 4 місця. У всіх інших – по 6 місць. Скільки пасажирських місць у цьому літаку? (142)

 5. Чотири шоколадки коштують на 6 гривень більше, ніж одна така шоколадка. Скільки коштує одна шоколадка? (2)

Тур 4. «Заключний»

Сума у двох сусідніх кульках знаходиться над ними. Знайдіть усі цифри, якщо відомо, що числа в нижньому ряді складаються із однієї цифри.
267

4

12


4.Підсумки тижня.
Учні, які протягом тижня були найактивнішими учасниками вікторин, конкурсів, математичних заходів нагороджуються грамотами, сувенірами та солодкими призами.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 370.15 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка