Звичаї, традиції українців у творі Михайла Стельмаха "Гуси-лебеді летять"Скачати 81.57 Kb.
Дата конвертації10.01.2019
Розмір81.57 Kb.
ТипУрок

Войтенко А.І.,

учитель української мови та літератури

комунальної установи Сумська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 7 імені Максима Савченка Сумської міської ради

Клас 7

Тема уроку: Звичаї, традиції українців у творі Михайла Стельмаха “Гуси-лебеді летять”.

Мета: через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції українського народу в повісті; продовжити знайомство школярів із змістом твору; розвивати словник учнів, збагачувати їх мовний запас; формувати кругозір, світогляд; виховувати шанобливе ставлення людини до природи, пошану до звичаїв і традицій народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет М. Стельмаха, підручник, ілюстрації «Звичаї та обряди українського народу», дидактичний матеріал (вікторина, картки, кольорові розмальовки).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

Налаштовування дітей  на працю за допомогою психологічного тренінгу.Я учень.

Я особистість творча, я не боюся висловлювати свої судження. Помилившись, міркую далі.

Шукаю істину, бо я хочу знати.


ІІ. Мотивація

Учитель: Всі ви помінили на своїх столах маленькі хатинки на рушничкaх. Адже на дарма кажуть , що український рушник один з найяскравіших символів нашого народу.З дитинства пам’ятаю рушники. 
Що так любовно їх творила мама. 
По – українськи хата на святки. 
Сіяла вишитими рушниками.


Кожна нація, кожен народ мають свої традиції, звичаї та обряди, формування яких відбувається протягом багатьох століть

Наш народ зумів зберегти ці духовні скарби, донести до наших днів. А ми з вами повинні їх осягнути їх, збагатити й у подальшому передати прийдешнім поколінням.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель: Розгорніть зошити, запишіть дату і тему уроку

Спробуйте сформулювати мету нашого уроку

ІV. Актуалізація опорних знань

Народознавча вікторина
1. З якою свійською твариною ходять хлопчики-колядники на різдвяні свята? (Козою)
2. Який колір символізує радість життя і любов? (Червоний)
3. Чому дарують яйце-писанку з трикутниками? (На знак побажання достатку в оселі)
4. Символом сонця є... (Звіздар або ружа)
5. З уведенням християнства риба символізувала... (Ісуса Христа)
6. На яке народне свято трави і квіти набирають найбільшої сили? (Івана Купала)
7. Якої пори року розпочинався рік у давніх слов’ян? (Навесні)
8. Для того, щоб швидше прийшла весна, люди випікали з тіста пташок-... (Жайворонків)
9. Який місяць багатий на весілля за народним календарем? (Жовтень)
10. Як у різних місцевостях України називалась гілочка свяченої верби? (Верба, лоза, шутка)
11. Рослина, що є символом отчого краю, нашої рідної України? (Калина)
12. Для чого в часи козаччини перед походом кожна дівчина дарувала нареченому вишиту хустку? (Як символ вірності)
V. Основний зміст уроку

Мозкова атака

Наш урок пов’язаний з ключовими поняттями традиції, звичаї, обряди….Як ви розумієте поняття традиції, звичаї, обряди?

Погляньмо яке визначення подає тлумачний словник української мови. Таке дослідження мала провести…


Учень1: Традиції -це те, що передається від покоління до покоління як загальноприйняте, загальнообовязкове, перевірене минулим досвідом, необхідне для існівання колективу чи держави. мета традицій поляга в тому, щоб закріпити відтворити внових поколіннях усталені способи життя, поведінку, мислення. усі традиції реалізуються через звичаї, свята й обряди.
Учень2: Звичай - це те, що стало звичним, засоєним, що увійшли в ужиток, це масові дії, які відтворюються тривалий час, повсякденний усталений спосіб поведінки, що сформувався історично.
Учень3: Обряд -узвичаєне, обовязкове символічне дійство, приурочене до відзначення найбільш важливіших подій у житті людського колективу, родини чи навіть окремої особи.
Відмінність між звичаями та обрядами полягає в тому, що звичаїв дотримуються щоденно, а обряди виконуються напередодні чи безпосередньо у дні свят.
Учитель: Чи співпадають ваші відповіді з тлумаченням в словнику?

Прадавні обряди тісно повязувалися з порами року та відповідно до них працею в полі й господарстві. Це були весняні, літні, осінні , зимові свята. Із часу прийняття християнства впродовж віків різні вірування традиції і звичаї наших предків злилися з християнськими обрядами й надійно обергіають духовний зв'язок поколінь


Бесіда

Які звичаї та традиції повязані із зимовими святами ви знаєте?


 • Перевірка домашнього завдання
  Розповідь учнів про звичаї та традиції українців.
  Кожен справжній патріот повинен свято шанувати традицїї свого народу. Прикладом справжного громадянина є Михайло Панасович Стельмах, який на сторінках своєї автобіографічної повісті відображає і побут простих селян, їхні щоденні турботи, уподобання, звички. Ще з перших сторінок повісті ми потрапляємо у світ народних казок, стикаємося з образами містичних легенд, «щедрівок, які взимку виспівувалися під вікнами», з оспіваними явищами  природи. Відчувається, що письменник глибоко шанує народні обряди, звичаї і традиції. І вишивані рушники, і калина, і свята повага до хліба – все це душа народу. У повісті відображено святе ставлення до землі, оранки, сівби, насіння, до дерев, з якими герої розмовляють, як із живими.

Учитель: Дослідити які саме звичаї і обряди зобразив М.Стельмах допоможе схема


 • Робота у групах

Будьте уважні до відповідей ваших однокласників
І група


Знайдіть і виразно прочитайте як одяг і хата, мова відображають українську ментальністьІІ група

 • Знайдіть і виразно прочитайте рядки у яких йдеться про ставлення українців до жниварських обрядів і свят

 • Про яку рису українських селян це свідчить?

 • Як ставилася мати Михайлика до землі, насіння і городини?

ІІІ група

Знайдіть і виразно прочитайте як ставилися до релігії в родині Михайлика

 • Хто прищеплював Михаликові вірув Бога?

 • Як саме?

 • Чому, на вашу думку, бабуся вирішила неодмінно показати онуку в церкві картину Страшного суду?

 • Який висновок ми можемо зробити про ставлення українців ло церкви та Бога?

Убога хатина Михайлових батьків, прикрашена вишитими рушниками й кетягами калини, три хлібини й грудка солі на столі, свячені страви у мальованих полумисках.
Є щось язичницьке і в тому, як селяни з книг М. Стельмаха ставляться до землі, оранки, сівби, до насіння й дерев, з якими вони розмовляють, як із живими. Письменник не промине нагоди, щоб показати, як жінки тіпають коноплі, прядуть, тчуть, вибілюють полотна; як урочисто проводжають плугатарів у поле на оранку; як майстровито роблять свою справу гончар чи стельмах. Призабута тепер естетика праці селянина завжди відтворюється М. Стельмахом з великою любов’ю і поезією. Він — пристрасний оборонець ладу сільського життя, всього доброго і красивого, що відтворено досвідом українського селянина протягом віків.

. Закріплення нового матеріалу
Вікторина на краще знання героїв твору.
• «...З одних недогарків нажив козак грошви. Його подвір’я поки ще не закарлючувалось на дрантогузтво: було кому на ньому іржати, мукати, бекати і кувікати». (Церковний титар)
• «До робити... був рідким, наче юшка, зате круто міг замісити якусь сутягу чи паскудство і на ньому показати спритність своєї невеликої голови, мізки якої найбільше були націлені на свіжу копійку». (Юхрим Бабенко)
• «Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата,— співаючи зробить, дайте тільки заліза, дерева і ввечері добру чарку монопольки. А хочете вітряка, то й вітряка вибудує під самі хмари...» (Дід Дем’ян)
• «Сам... рудий, кирпатий і невеличкий на зріст, зате вусища в нього зародили, наче з гетьмана, а під ними і поверх них то чаяться, то розгулюють посмішка і насмішка. Жив хоч і бідно, зате весело...» (Дядько Микола)
• «...Коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом». (Михайлик)
• «В її устах і душі «насіння» було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками-нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю». (Мати Михайлика)
• «З двору наполохано виходить у рам’ї, у розтоптаному взутті глибокоока, ще молода жінка, її погляд шукає землі, а розгонисті брови летять угору. ...Жінка зупиняється... потрісканими пальцями поправляє хустинку, а в її чорних очах закипають темні сльози...» (Жебрачка)
• «Обличчя... таке, наче вона молиться. Це тому, що вона дуже любить сад, доглядає і уболіває над ним, кожна в ньому нащепа міцно перев’язана стьожками, видертими із рукавів її сорочок». (Бабуся)
• «Біля самого вориння з козубом у руці стояла чорнява худенька дівчинка років восьми, очі в неї карі, з краплинами роси, рум’янці темні, а губи відстовбурчились рожевим потрісканим вузликом і чогось радіють собі». (Люба)
• «...Оту босоногу з двома рухливими косами віхолу, що все робить навбіжки, пританцьовуючи і сміючись або співаючи. ...Насочується сміхом, продаючи білі підківки зубів і аж три ямки: дві на щоках, а третю на підборідді». (Мар’яна)
• «...Його старий залоєний картузик, ганчір’ясту одежинку і чи не вперше бачу, що він справді славний: і брови в нього чорні, сосонкою, і очі красиві». (Петро Вдовиченко)
• «Все в нього було вже колишнім, навіть воєнкомівські штани і облинялий, напнутий пружиною картуз. І тільки з півфунта розсипаних всюди веснянок тримали фасон — анічутінку нічим не журились. Не було їх лише на приступці носа — на неї хтось накинув сітку прожилок, які міняли колір залежно від того, скільки і чого випив чоловік». (Гаврило Шевко)
Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.

VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.

VІІІ.Домашнє завдання
Кольорові розмальовки

Напишіть твір-мініатюру за малюнком. Ви бачите що малюнок не має кольорів, я пропоную вам самостійно обрати колористику зображеного, передавши свій настрій і продовжити сюжет про пригоди головного героя.ІХ. Підсумок уроку

Наближаються новорічно-різдвяні свята. Цикл різдвяних свят починався з 4 грудня (Введення в храм Пресвятої Богородиці), із цього дня у хліборобському розумінні починала спочивати земля, яку не можна копати лопатою . По всій Україні від Введення починалися вивчатися колядки. зараз підніміть будь ласка хатинки на ваших партах і погляньте на рушник. Я вам бажаю…

Побажання зі святами

Я всім зичу миру,
Щастя й світла для всіх-усіх.
Слово тепле і пісню щиру,
Щоб повсюди веселий сміх!
Щоб здорові були ми й ситі,
Й доброта у серцях жила.
Світлом сонечка перемиті,
І побільше в душі тепла.
Щоб у душах в нас сонце квітло,
Й, мов троянда, любов цвіла.
Щоб було всім приємно й світло,
А у світі не стало зла.
Щоб здоров’я було як криця,
Й сил багато для добрих справ.
Хай від щастя душа іскриться,
Й все найкраще, щоб кожен мав
.Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка