Значимий слід у культурі України залишила родина Алчевських: мати Христина Данилівна – засновниця приватної жіночої недільноїСкачати 54.08 Kb.
Дата конвертації30.12.2017
Розмір54.08 Kb.


Відділ освіти Артемівської міської ради

Артемівська загальноосвітня школа

І-ІІІ ст. № 11 ім. Артема

з профільним навчаннямХристина Алчевська та перші недільні школи в Україні

Виступ на педагогічних читаннях

лабораторії гуманної педагогіки при відділі освіти

учителя української мови та літератури

Харитонової Наталі Віталіївни
м. Артемівськ

2006 рік
Значимий слід у культурі України залишила родина Алчевських: мати Христина Данилівна – засновниця приватної жіночої недільної школи; її чоловік – промисловець, банкір та меценат; дочка Христина – відома поетеса, перекладачка та педагог; сини Іван – оперний співак, засновник і керівник товариства „Кобзар” у Москві та Григорій – композитор.

Майже шість десятиліть свого життя Христина Данилівна Алчевська присвятила справі народної освіти: від учительки до керівника недільної школи та віце-президента Міжнародної ліги освіти, від автора першого науково-практичного дослідження проблеми сприймання і розуміння народом класичних творів до керівника великих творчих колективів зі створення всесвітньо відомих навчально-методичних посібників.

Христина Алчевська народилася в 1843 році ( подається й інша дата – 16 квітня 1841 року) в повітовому містечку Борзні Чернігівської губернії в сім’ї викладача міського училища Данила Журавльова. Її юність проходила в роки піднесення громадсько-педагогічного руху. У м. Курську, куди переїхала родина, Христина відвідує молодіжні народницькі гуртки та вперше пробує власні сили на освітянській ниві – вчить грамоти селянських дітей.

Найвагомішим внеском Х.Алчевської в розвиток народної освіти стала її діяльність як засновниці, вчительки, наставниці й керівника великої групи педагогів Харківської приватної жіночої недільної школи, відкритої 13 травня 1862 року, яку вона утримувала власним коштом.

Недільні школи – це нетрадиційні безплатні заклади освіти для дітей та дорослих, навчання в яких відбувалось у неділю та святкові дні.

В Україні перша недільна школа була відкрита 11 жовтня 1859 року в Києві на Подолі, на розі вулиць Костянтинівської та Хорива (9/16) у приміщенні Києво-Подільського повітового дворянського училища.

Після повсюдної заборони руху „недільників” 10 червня 1862 року Христина Данилівна запросила своїх учениць продовжити навчання в неї вдома. Майже вісім років її жіноча недільна школа перебувала на нелегальному становищі. На шляху до офіційного відкриття школи поставало безліч усіляких перешкод, зокрема, відсутність належного приміщення та вчительського диплома у Христі Данилівни, якій довелося складати екзамени. Нарешті, 22 березня 1870 року в будинку міського парафіяльного училища відбулось офіційне відкриття Харківської приватної недільної школи.

1879 року Х.Алчевська влаштувала подібну до Харківської недільну школу в селі Олексіївка на Катеринославщині, в якій учителював і письменник Борис Грінченко.

Вона домагалася відкриття на Харківщині жіночих безкоштовних шкіл, збереження українських книг у бібліотеках та присвоєння парафіяльним школам імені Т.Г.Шевченка.

Відповідно до „Статуту попечительського комітету Харківської приватної жіночої недільної школи” навчання в ній було безкоштовним і вчителі працювали без будь-якої винагороди.

З року в рік недільна школа міцніла, а кількість учнів зросла настільки, що доводилося багатьом відмовляти у навчанні. Тому навесні 1896 року школа отримала власне приміщення, збудоване на кошти її засновниці, в якому було вже 8 класних кімнат, великий зал, кімнати для шкільного музею та бібліотеки.

Викладачі – „недільники” на чолі з Х.Алчевською у власній практиці використовували передові освітні методики. У Харківській приватній жіночій недільній школі апробувався та популяризувався звуковий метод навчання грамоти, розроблений К. Ушинським, метод бесіди, пояснювального та позакласного читання, центром якого була шкільна бібліотека, видавалися розроблені у школі „Програми з усіх предметів навчання в недільній школі для дорослих і малолітніх учнів”. Для поповнення бібліотеки існувала особлива „Комісія з розгляду нових книг”. Від перших же днів діяльності школи запроваджено чіткий порядок видачі та прийому літератури: працівники бібліотеки (всього 24 (!) особи) з метою визначення придатності книги для читання, з’ясування її переваг та недоліків обов’язково проводили з ученицями бесіди.

Дані, отримані завдяки критико-бібліографічному дослідженню вчителів Харківської недільної школи у співпраці з учителями інших недільних шкіл та фахівцями з різних галузей знань, стали цінним матеріалом для створення великої тритомної методико-бібліографічної праці – критично анотованого, з широким використанням відгуків читачів покажчика книг для народного й дитячого читання „Що читати народові?”, в якому дається аналіз 4183 видань! (1150 статей – анотацій написано самою Христиною Данилівною). Покажчик високо оцінили Л.Толстой, А.Чехов, В.Короленко, І.Франко, Максим Горький, Леся Українка, Софія Ковалевська, Е.Ожешко.

Поряд із уроками в недільній школі Х.Алчевської великого значення надавали позакласній роботі, особливо ж проведенню шкільних свят. Новорічні ялинки, прогулянки за місто, відвідування театрів, музично-театралізовані вистави були ефективними складовими виховного процесу.

Унікальним явищем у діяльності Харківської приватної жіночої недільної школи став музей наочних посібників ( таблиць, картин, альбомів, приладів, історичних та географічних карт, манекенів тощо) – єдиний у своєму роді, якого не мала жодна початкова школа Російської імперії. 1896 року музей налічував 434 експонати, причому під деякими номерами значилися цілі колекції наочних посібників, а вартість окремих із них сягала багатьох тисяч карбованців. А ще були посібники, спеціально виготовлені для цього музею.

Від початку 80-х років 19 століття школа Христини Алчевської стає громадським центром „недільників”.

У результаті навчально-методичної співпраці вчителів Харківської приватної жіночої та інших недільних шкіл і великої групи науковців вийшла друком „Книга дорослих” – перший у історії вітчизняної народної освіти посібник для читання, складений із урахуванням специфіки навчання дорослих.

З метою поширення даних про стан справ у недільних школах, у журналі „Русская школа” протягом десяти років (1897 - 1907) існувала рубрика „Хроніка недільних шкіл” ( вела її вчителька М.Салтикова, а редагувала матеріали Х.Алчевська).

Христина Данилівна неодноразово виступала в ролі ініціатора та спів організатора освітянських виставок, у тому числі й міжнародних. Першою з них була Паризька всесвітня виставка 1889 року, на якій журі педагогічної секції присудило покажчику „Що читати народові?” найвищу нагороду та удостоїло вчителів Харківської недільної школи двох золотих і двох срібних медалей. Під час цієї виставки проходив Міжнародний конгрес приватної ініціативи у справі народної освіти, на якому Х.Алчевську було обрано віце-президентом Міжнародної ліги освіти. Харківська приватна жіноча недільна школа також брала участь у Антверпенській. Брюссельській, Чиказькій, 2- Паризькій міжнародних виставках, де покажчик „Що читати народові?” знову отримав найвищі нагороди.

Х.Алчевська видала навчальний посібник, була авторкою спогадів „Передуманное и пережитое” та багатьох методичних статей.

Листувалася з Л.Толстим, Ф.Достоєвським, М.Павликом, В. Короленко, І. Франком.

У 1899 році у власній садибі встановила перший в Україні пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченкові.

Пішла з життя педагог у 1920 році.

Понад півстоліття (57) Харківська приватна жіноча недільна школа, в якій здобуло освіту понад 17 тисяч жінок, була не лише зразковим навчальним закладом, а й своєрідною дослідницькою науково – педагогічною лабораторією, яка, розгорнувши широку діяльність, перетворилася немовби на „ маленьке міністерство ” недільних шкіл.

Історія розвитку громадсько – педагогічного руху „ недільників ” нерозривно пов’язана з історією Харківської недільної школи та з іменем її засновниці Христини Данилівни Алчевської.


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка