Запрошення до розмовиСторінка1/5
Дата конвертації15.12.2018
Розмір0.83 Mb.
  1   2   3   4   5

Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради

Комунальний дошкільний навчальний заклад №255


А. Шияновська

ВОДА ЗНАЙОМА І ЗАГАДКОВА

(шляхи ознайомлення дітей дошкільного віку з водою)

м. Кривий Ріг, 2012р.


ЗАПРОШЕННЯ ДО РОЗМОВИ

Вода! Чи Замислюємося ми, коли під напором дзюркотливої води щасливо наспівуємо щось, коли сидимо у ванні огорнені теплом, ми відчуваємо, як пестить і голубить нас вода; коли, відкриваючи кухонний кран, ми наповнюємо прозору склянку водою і п'ємо з насолодою її прохолоду?..

Чи замислюємося ми над тим, звідки це блаженство? Звідки і як прийшла до нас вода і куди вона зникає після нас, що з нею відбувається?

А думати про це потрібно, бо в долі Природи, в долі Води — наша доля, і наше життя не може існувати без Води. Людство загалом та кожна свідома людина зокрема зобов'язані замислитися: чи питимуть прийдешні покоління чисту воду та милуватимуться красою природних водоймищ? Не забуваймо, що колодязь, в який ми «плюємо», належить не тільки нам. Усвідомлення того, що вода потребує нашого захисту, стимулювало до видання цього посібника.

Думати, що ця книжка може швидко змінити щось в житті джерельця, кринички, краплині води, струмка — наївно, але писати про це без надії на хоч малесеньку зміну було б неможливо. Маємо надію, що привернемо вашу увагу до екологічних проблем Води у Всесвіті.

Вода! Хай не буде вона дана нам, немудрим, як даремний дар.

Запрошуємо до творчого застосування матеріалів з цієї книжки. Ми запалюємо зелений вогник і говоримо: «Беріть, користуйтеся — це все ваше».

Майбутнє вже почалося сьогодні. І це наше звернення до тих, хто невдовзі стане дорослим.

Наша Земля — вся твоя, як вона є, пий з її джерел, бігай босоніж по росі, слухай, як дзюрчить струмок, радій дощику, сніжинці, милуйся хмаркою, посміхайся веселці, пий джерельну водицю з криниці.

Радій цій землі і пам'ятай, що все на ній потребує твого захисту.

ВОДА ЗНАЙОМА І ЗАГАДКОВА


ЩО ТАКЕ ВОДА?

Вода! Що це за явище, що це за речовина, яка щохвилини нашого життя супроводжує нас.

Єдина речовина, яка є у Всесвіті.

Сфокусуємося на Воді, але подивимось на неї під різними кутами.

Земля — це гігантська посудина з водою, в якій виникло все живе, і, як кожен живий організм, — людина — це теж посудина з водою.

За Біблією Вода втілила задум Творця. Тільки у Воді починає життя будь-яка насінина і будь-який ембріон. Вона може впливати на розвиток всього живого.

Вона така м'яка і податлива, але перемагає найміцніше.

Вода — єдина речовина на планеті, що може перебувати у трьох станах.

Вода — це середовище, в якому відбувається управління всією Природою. Людство зробило значний крок, щоб зрозуміти, що ми про неї нічого не знаємо.

На деякі запитання людина знайшла відповідь як відбуваються будь-які явища з водою, а чому так відбувається—відповіді на це немає. Є припущення, доведені дослідженнями, що вода має пам'ять, вона бачить і чує.

Після зіткнення води зі сріблом вона отримує від нього інформацію, змінює свою структуру. Вода, оброблена сріблом, — найкращий у світі антибіотик. Структура води важливіша за її хімічний склад.

Людські емоції: любов, ніжність — надають воді певних якостей, вона має свою гармонійну структуру, а страх, агресія сформують воду з іншими якостями. Побажання добра чи зла структурують воду.

Чому ми забуваємо, що людина — це водяна структура, ми на досить великий відсоток складаємося з води. І кожна погана думка, що виникає в нас, забруднює нашу особисту воду, з якої ми складаємося. Забруднюють нашу воду і слова, які недарма називають брудними. Настає час, коли ми починаємо шукати причини наших хвороб. А вони у нас самих.

Що таке вода?

Якби вода тільки накопичувала весь бруд наших думок, то вона збожеволіла б, загинула. Та Творець надав їй можливість очищуватися. У воді все народжується і все у неї йде. У всіх народів Всесвіту людина, перш ніж стати перед Богом, дістає шанс на очищення.

У великих містах вода перебуває у замкнутому циклі, проходить примусове фізичне очищення, обов'язкове хімічне очищення і пам'яттю про насилля над нею знову приходить у домівки. Чиста природна вода і штучна очищена — це різні води.

Є на нашій планеті вода незаймана, непорочна, яка майже ніколи не буває в контакті з людиною (цей контакт незначний, на нього не зважають). Це у Венесуелі. У тих місцях живуть індійці і вони не хочуть цивілізації. А вода в цих місцях має енергетику у 4 тисячі разів більшу, ніж найчистіша вода з інших місць.

Крім звичайної води, існує і важка — з наявністю у структурі дейтерію.

З важкою водою пов'язане створення найстрашнішої зброї — водневої бомби.

У казках герой йде шукати мертву воду туди, звідки немає повернення. Єдине море, де немає ніякого життя, це Мертве море на Святій землі, на місці, де колись були міста Содом і Гомора.

Ніде в світі немає однакової води. Цікавою є гіпотеза, що водяна структура людини ідентична воді з тих місць де вона народилася. Тому стає зрозумілим непросте питання про труднощі адаптації в еміграції. Так виявляється зв'язок організму з місцем народження. І поняття «Батьківщина» — не лише піднесене поняття, а й фізичний зв'язок.

Серед усіх речовин, що вивчають хіміки та фізики, вода порівняно з ними є найскладнішою. На запитання: чи може природна вода горіти?— дослідники дають відповідь: так! І це аж ніяк не казкова ситуація, і тому людину турбує можливість використання води як пального, бо для будь-якого горіння потрібна певна кількість води.

У складний період планетарного існування, період екологічних катастроф фахівці вважають, що слід більше піклуватися не про нафтову кризу, а кризу водяну.

Зараз понад 1 млрд мешканців землі не мають доступу до питної води, а це є наслідком загибелі людей.

Великого значення надають воді представники всіх існуючих релігій і конфесій.

Здавна людина промовляла молитву про дощ. В усі часи моляться перед вживанням їжі. Звертаються до Бога і під час хрещення дитини. З року в рік 19 січня всі віруючі і невіруючі поспішають до Храму за Хрещенською водою. І лікуються нею увесь рік аж до наступного Водохреща. Можливо, колись людство знайде відповідь на запитання:

що таке молитва і чому Свята Вода має сильну сталу структуру; чому 10 г Святої Води у 60 л звичайної зберігає цю сталість. Чому Свята Вода лікує людину? Чому вода реагує на молитву? Чому Хрещення — це таїнство?

Так, мабуть, і відповіді на це не потрібно. Молитва — це не річ. Єдине, що потрібно, це віра. Немає нічого неможливого для віруючої людини. І коли немає наукового і релігійного пояснень, то по вірі нашій дано буде нам: чому море розступилося перед Мойсеєм у вірі; Господь на весіллі бідняків у Кані Галілейській перетворив воду на вино; як хвора людина оздоровлюється, умившись Святою Водою тощо.

Концепція природи Води узгоджується з будь-якою релігією.

До того ж, не забуваймо, що вода має пам'ять. Намагання знайти слова, які найкраще допомагають такій страждальній Воді очиститись, дали результат — це слова «любов та вдячність».

У кожному з нас — частинка первозданного океану і за цю частинку ми маємо платити Творцю любов'ю та вдячністю.
ПРО ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ ВОДИ НА ЗЕМЛІ

Вода, в тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху,

тебе неможливо описати, тобою насолоджуються,

не розуміючи, що ти таке...

Ти найбільше багатство в світі.

Антуан де Сент-Екзюпері

Якщо поглянути на глобус, модель нашої Землі, то бачимо, що площа, яку займає вода, значно більша за суходіл.

Хоч і багато води на Землі, але для життя та діяльності людини найнеобхіднішою є прісна вода, яка становить мізерну частину загальних запасів води у природі. Прісна вода, доступна для використання, міститься в річках, озерах та підземних водах. її доля від всієї гідросфери лише 0,3 %.

Ресурси прісної води розподіляються дуже нерівномірно. Часто райони широкої господарської діяльності зазнають нестачі великої кількості води. Ця проблема посилюється постійним надмірним використанням води в народному господарстві, за кількістю перевищує сумарне використання всіх інших природних ресурсів, оскільки виробництво в основних галузях промисловості витрачає величезну кількість прісної води.

Проблема нестачі прісної води виникає з кількох причин. Основні з них: нерівномірний розподіл води в часі й просторі, зростає споживання людством, витрати води під час транспортування та використання, погір­шення якості води та її забруднення.

Споживання прісної води населенням на планеті визначається в 0,5—2% за рік.

Витрати прісної води збільшуються із зростанням її споживання на душу населення і пов'язані з використанням води для господарських потреб.Погіршення якості води пов'язане з потраплянням продуктів діяльності людини як безпосередньо у воду річок та інших поверхневих водоймищ, підземні води, так і через атмосферу на ґрунти. Погіршення якості поверхневих вод — найнебезпечніше і вже загрожує здоров'ю людей та розповсюдженню життя на Землі. Його крайнім станом є катастрофічне забруднення вод. Погіршення якості та забруднення води, виснаження водних ресурсів відбувається постійно. Масштаби забруднення та виснаження водних ресурсів наразі мають загрозливий характер.

На жаль, Україна належить до числа країн з найвищим рівнем забруднення і руйнування середовища для існування людей. А серед цього середовища вода посідає найперше місце.

Разом з тим негативне значення має відсутність у населення відповідної інформації та знань про потребу і способи захисту джерел прісної води. Тому вкрай потрібним є екологічне виховання всіх верств населення, розширення в суспільстві практичної діяльності, спрямованої на охорону і поліпшення стану джерел, річок та водойм України, раціональне використання водних ресурсів, підвищення екологічної і правової обізнаності громадян щодо охорони водних ресурсів через залучення населення до практичної природоохоронної роботи, розвитку громадських екологічних ініціатив.

Природоохоронну свідомість, що є необхідною умовою відновлення та збереження для майбутніх поколінь річок, озер, криниць, чистого довкілля, здорового життя, варто виховувати, починаючи з раннього віку.


ЗАМИСЛИМОСЬ НАД ФАКТАМИ

• 71 % поверхні Землі вкривають води морів та океанів. Майже 94 % води на планеті зосереджено у морях та океанах. Вода з морів та океанів занадто солона і непридатна для пиття, землеробства і промисловості.

Прісна вода становить близько 6 % загального світового запасу води. Витрата прісної води — це величезна біда.

Прісна вода — це «кров» біосфери. Без води неможливе життя не лише рослин і тварин, а й життя цивілізації. Вона не тільки живить наші міста, населення і промисловість, вода «чистить» їх, забираючи з собою відходи людської життєдіяльності і промислові відходи.

П'яту частину питної води ми втрачаємо без використання, вона йде прямо в каналізацію. А скільки електроенергії використовується на подачу нераціонально використаної води? А скільки грошей можна було б заощадити? Зауважимо, що йдеться не про скорочення використання води, а про те, щоб припинити даремно зливати її в каналізацію.

Збереження питної води проголошене Організацією Об'єднаних Націй є найголовнішим завданням людства у XXI ст.

Екологи пророкують, що саме питна вода буде найдефіцитнішим природним ресурсом XXI ст.

Пам'ятаймо, що запаси води на планеті небезмежні і всі водопроводи з часів Давнього Риму будуються руками людей, тобто нашими з вами руками.

Через кран, з якого повільно капає вода, до каналізації виливається 20 л на добу. Кожен киянин щодоби споживає близько 350 л води. Це досить високий рівень споживання, бо для комфортних умов користування водою в домівках достатньо 150—200 л. Для прикладу, наведемо дані водоспоживання деяких міст.

У Копенгагені споживання води становить 120 л на людину на добу; у Парижі—215; у Мельбурні—240; у Кіото—250; у Лос-Анджелесі— 240. Ці дані не свідчать про нелюбов мешканців цих міст до водних процедур. Річ у тім, що люди змалечку звикли економно використовувати всі види ресурсів, бо сплачують за них повну ціну.

Економити питну воду особливо важливо, зважаючи на те, що бережливе ставлення до найнеобхіднішої рідини є основним фактором захисту водних ресурсів нашої країни від виснаження та забруднення.

Іноді економія води помилково пов'язується з обмеженням та відмовою від споживання.

Під економією слід розуміти лише ті заходи, які не знижують комфортність користування водою.

Лише один літр нафти вбиває мільйон літрів води.

• Уміст води в атмосфері порівняно невеликий — близько 0,001 % всієї її маси на нашій планеті. Між тим це цілком незамінна ланка природного кругообігу води.

Основним джерелом атмосферної вологи є поверхневі водойми і зволожений грунт, крім того, волога потрапляє в атмосферу в результаті випаровування води рослинами, а також дихальних проце­сів живих істот.

• Здається, що хмари такі легенькі й повітряні, але вони містять значну кількість води.

Оскільки об'єми хмар дуже великі (десятки куб. км), то навіть одна хмара може вміщувати у вигляді крапель та кристалів льоду сотні тонн води.

Ці велетенські водяні маси безперервно переносяться повітряними потоками над поверхнею Землі і спричиняють на ній перерозподіл води і тепла.

• Вода серед своїх незвичайних якостей має ще одну—винятково високий поверхневий натяг. З усіх рідин найбільш високий поверхневий натяг має лише ртуть.

Ця якість проявляється в тому, що вода постійно намагається «стягнутися», скоротити свою поверхню, хоча вона завжди набуває форми ємності, в якій перебуває в цей момент.

Високий поверхневий натяг дає змогу воді набувати кулеподібної форми під час вільного падіння. Саме така геометрична форма має мінімальну для такого об'єму поверхню. Звідси випливає, що саме тому дощ падає краплями.

Це тільки здається, що вода немає форми, коли розтікається по будь-якій поверхні. Сила поверхневого натягу змушує молекули її зовнішнього шару зчіплюватися, створюючи зовнішню пружну плівку. Завдяки цій плівці деякі предмети, які тяжчі, ніж вода, не занурюються у воду. Наприклад, якщо обережно покласти голку плиском на воду, вона не потоне.

Багато комах (водомірки, ногохвостики тощо) не лише пере­суваються поверхнею води, а й злітають з неї і сідають як на тверду опору. А деякі живі істоти пристосувалися використовувати навіть внутрішню поверхню водної гладі. Личинки комарів виснуть на ній за допомогою щетинок, які не змочуються водою.

Маленькі равлики — ставковики і катушки — повзають по ній в по­шуках здобичі. І все це відбувається завдяки високому поверхневому натягу води.
ВУЗЛИКИ НАПАМ'ЯТЬ

Хай низочка цих перлинок: роздумів, висловів, міркувань про воду допоможе вам будувати свої гармонійні стосунки з Природою і стане в пригоді у роботі з дошкільнятами.  • Де кінчається вода, там кінчається земля. Народне прислів'я

  • Крапля води найдорожча за алмаз. Народна мудрість

  • Вода тим і гарна, що вона робить добро всім істотам і не спере­чається з ними. Лао Цзи

  • У краплині води відбивається Всесвіт. Арабське прислів'я

  • Багата та земля, яка має води вдосталь. Народна мудрість

  • Біля витоків джерела біля витоків життя. Народна мудрість

  • Людина стала людиною тоді, коли вона вперше почула шелест листя, дзюркотіння веселого струмочка, дзвін срібних дзвіночків у бездонному літньому небі, завивання хуртовини за вікном, лагідний плюскіт хвиль і урочисту тишу ночі, почула і завмерла, слухає сотні й тисячі років чудову музику життя. Василь Сухомлинський

Вода — все живе радіє їй та вмирає за її відсутності.
ШЛЯХИ ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДІТЕЙ З ВОДОЮ

Якщо твої наміри розраховані на рік сій жито,

На десятиліття саджай дерева,

На віки виховуй дітей.

Народна мудрість

Дитина і світ Природи!

Дитина і світ Води!

Світ такий цікавий, чарівний, такий неповторний і дуже хвилюючий. І, звичайно ж, безмежний. Чи можна осягнути цю безмежність? Мабуть, відповіді не знайти. Але не йти шляхом пізнання світу Води неможливо ні дорослим, ні дітям. І будуть на цьому шляху пошуки і відкриття, і велике здивування, народяться нові щирі й безпосередні почуття, з'явиться вміння відчувати красу крапельки, джерельця, росинки, сніжинки. Поступово з'явиться здатність відчувати живе буття світу Води, у всіх її проявах, здатність жити і діяти у гармонії з цим світом.

Якими шляхами піти, щоб сформувати у дітей знання про воду, про її властивості та різні агрегатні стани, про причини перетворення води, про значення та колообіг води, про потребу її для людини, тварини і рослини.

Що потрібно для того, щоб навчити дітей розуміти зв'язок між станом води, станом довкілля і життям людини? Як ознайомити з поняттям «забруднення води» і причинами забруднення? З правилами поведінки біля водойми? Як викликати бажання щось зробити для збереження довкілля, до раціонального користування водою, привести дітей до практичної діяльності з охорони крапельки, струмочка?..

А шляхів таких в арсеналі вихователя багато. Це найрізноманітніші методи, прийоми і форми роботи. І поєднання їх може бути різноманітним, а результат від поєднання — найкращий.

На деякі шляхи ми звернемо увагу читача в цьому посібнику. Але пам'ятаймо, що процес навчання і виховання не може ґрунтуватися на простих, однозначних і готових рецептах. Його кінцевий успіх визначається активною роботою живої думки вихователя, його ініціативою й винахідливістю.

Матеріали, які вміщені на цих сторінках, слід сприймати як маленьку крапельку з багатьох можливих варіантів навчання і виховання з теми «Вода».

Який би шлях ми не обрали, не забуваймо, що торуємо дорогу в майбутнє Всесвіту.


КАЗОЧКА ПРО ВОДИЧКУ

Молодший вік


Мета: ознайомити дітей з явищами, які відбуваються в природі та з властивостями води; закріпити знання, що вода прозора, без запаху, розливається, ллється, тече, чисту воду п'ють; розвивати мислення у дітей, сприяти мовленнєвому розвитку, розвивати моторику рук; вчити правильно користуватися предметами-знаряддями, виховувати бережливе ставлення до води.

Обладнання: ширма; пласкі форми хмаринок на паличках (4 шт.); наголовники хмаринок, сонечка, вітру; вода у склянках (тепла, холодна); скло; фарба; миска з водою; жабка; паперові човники; фартух із кишенями для вихователя.

ХІД ЗАНЯТТЯ

Вихователь. Дітки, пригадайте, що ви найбільше любите слухати? Чи подобається вам слухати казки? Чи цікаво мандрувати з їхніми героями?

Сьогодні ми з вами помандруємо у казочку, яка називається «Казочка про водичку». Ви будете хмаринками, сонечком, краплинками, вітерцем і маленькими дослідниками.

Пригадайте, які я зазвичай кажу повчальні слова: «А тепер ви тихенько сідайте і про що тут мовиться — запам'ятайте».

А щоб розпочати нову казочку, мені потрібна ваша допомога. (Вихователь обирає двох дітей на власний вибір.)

— Дітки, а тепер дуже уважно слухайте казочку і допомагайте мені доповнювати її. (За ширмою по черзі вихователь бере пласкі форми хмаринок.)

— Жили-були собі на синьому небі тато-хмаринка, мама-хмаринка, донечка-хмаринка та синочок-хмаринка. Цілими днями вони плавали по синьому небу, грали, з вітерцем розмовляли. Одного разу вирішив вітер-вітровій сам на синьому небі панувати і сильно подув на хмаринок. Злякалися хмаринки, зібралися докупки і стали великою важкою хмаркою, з якої почали падати крапельки. Як капали крапельки?Відповіді дітей.

— І не стало хмаринки, вона перетворилася на краплинки.

Ой, погляньте скільки краплинок накапало в склянку. Що можна сказати про цю водичку? Чи має вона колір? Чи прозора вона? (Опустити в склянку предмет.) Що ми побачили в склянці? Чому? (Бо вода прозора.) Чи має вона запах? (Запропонувати дітям понюхати воду.)

— Отже, вода прозора, чиста, без запаху. Подивіться, через склянку можна побачити носик, оченята, вушка Тетянки і все, що є навколо, бо водичка прозора. Але пити її не можна, бо пройшла вона через повітря, яке може бути забрудненим. Така вода корисна лише для поливання квітів. Зараз ми з вами поллємо одну кімнатну рослину. (Щоб пригадати, як це правильно робити, вихователь дає доручення одній дитині, а решта спостерігають.)

— Спочатку водичку переливаємо зі склянки в лійку. Поливати рослинки потрібно охайно. Носик лійки ставити на краєчок горщика.

А тепер прислухайтеся. (Вихователь ллє з лійки воду в металеву мисочку, піднімаючи й опускаючи носик лійки.)

— Що ми бачимо? Що відбувається з водою? Вона ллється тоненькою цівочкою, широкою цівочкою, швидко, повільно. Дивіться і послухайте, вода може крапати голосно, тихо. (Вихователь демон­струє, як вона капає.) Може дзюрчати. (Прислухаємося до дзюрчання води.) Ось яку гарну пісеньку сьогодні співає нам водичка.

— Що ще нас чекає в цій казочці? Зараз дізнаємося. Хлопчик-хмаринка із моєї кишені зараз витягне маленького покажчика, який нам покаже, куди слід іти. (Дитина витягує з кишені вихователя пласку картку, де зображений ведмедик.)

— Так, слід іти до ведмедика, йому потрібна наша допомога. (Вихователь звертає увагу на іграшку, імітує розмову з нею.) Ведмедик не може дізнатися, де холодна, а де тепла водичка. Тож допоможемо йому і розповімо, що можна робити з холодною водою, а що—з теплою. (Ведмедик їм дякує за пораду.)

— Діти, а що у мене лежить в другій кишеньці? (Вихователь про­понує дитині витягти з іншої кишені жабку.) Ой, дивіться, це ж жабка, їй пора спати, адже на дворі холодно. Вона спить цілу зиму і про­кидається навесні, коли тепло гріє сонечко і зеленіє травичка. Хто з вас знає, де живе жабка? (Відповіді дітей.) Правильно, жабка живе у водоймі, в озері, в річці, в болоті. Отже, заспіваємо жабці колискову і віднесемо її до казкового, чистого, красивого озера.

Діти (співають):

Жабко, спи, жабко, спи, Аж до самої весни.(Діти відносять жабку до озера. Вихователь звертає їхню увагу на предмети, що розташовані біля озера)

— Діти, подивіться, який сюрприз приготувала нам жабка. Біля великої миски з водою лежить камінчик і паперовий кораблик. (Вихователь пропонує комусь із дітей кинути у миску з водою камінчик) Подивіться, що з ним сталося. Правильно, він потонув, тому що важкий. (Іншій дитині пропонує пустити на водичку паперовий кораблик.) Посидимо тихенько, подивимося, чи спокійна, тиха водичка, а тепер спробуймо, як вітерець, подмухати на наш кораблик. Бачите, він не тоне, пливе, бо легенький, виготовлений з паперу, От які дива показує нам водичка.

— А тепер, помандруємо туди, де має з'явитися сонечко, щоб від нього нам стало радісно і тепло. (Вихователь із дітьми озирається навкруги.)

— Послухайте, що підказує нам крапелька. Вона пропонує нам намалювати сонечко і залюбки допоможе нам у цьому. Отже, відгадайте загадку:

Жовта, тепла тарілочка

По небу ходить,

Всіх обігріває,

Діток звеселяє.

— Що це? Молодці! Це сонечко. Фарба-чарівниця і водичка допоможуть нам намалювати сонечко. (Вихователь у кожну баночку піпеткою опускає по одній краплинці води і розповідає вірш.)

Котилася тарілочка

По крутій горі,

Забавляла моїх діток

Тут у казочці.

А щоб ця тарілочка

Мала промінці,

Треба кожній дитиночці

Смужки провести.

Діти виконують завдання.

— Молодці! Яке чудове сонечко утворилося! Ви хочете з ним погратися? Відгадайте загадку:

Білі кораблики

По синьому небі плавають,

Грають, з вітром розмовляють.

Що це? (Відповіді дітей.)Рухлива гра «Хмаринки і краплинки».

Вихователь обирає дітей для ролі сонечка, вітру, хмаринки.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка