Закріплення знань учнів про прикметник як частину мови



Скачати 52.87 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір52.87 Kb.

Українська мова

Тема:закріплення знань учнів про прикметник як частину мови

Мета: поглиблювати знання учнів про прикметник,закріпити знання про його синтактичну роль і морфологічні ознаки,закріплювати вміння пов` язувати прикметники з іншими частинами мови,правильно вживати їх у мовленні,розвивати зв`язне мовлення,спостережливість,виховувати бережне ставлення до природи,постійно контролювати за поставою учнів.

Обладнання:таблиці,малюнки

Тип уроку-комбінований

Хід уроку

1.орг момент

Встало рано-вранці сонце,

Зазирнуло у віконце

Ми до нього потягнулись,

За промінчики взялись

До гостей я посміхнусь -

До роботи я берусь.(привітання гостей)

2.основна частина

а)Ми розпочинаємо з каліграфічної хвилинки

Ве,ве сн,ес


  • проведіть зв`язок між буквосполученнями і ребусом і ви відгадаєте слово. Це?

Весна(учень записує на дошці)




  • скільки складів у слові?Чому?(2скл.,тому що маємо 2 гол звуки)




  • який склад наголошений? який звук наголошений?

(наголошений склад на, звук[ а ]


  • назвати по порядку всі звуки у слові(слабкий учень)




  • поясніть орфограму в слові(учень біля дошки записує транскрипцію)

[ве сна],слово пишу з –е-,тому що перевірне слово весни


  • варіанти переносу слова з рядка в рядок

Вес-на,ве-сна
б)давайте простежимо за зміною форми слова весна

слово весна можна вжити в однині і множині:весна-весни


слово весна можна змінювати за відмінками:весна,весни,весні,весну,весною,навесні_це слово словникове,його правопис треба запам`ятати

назвіть ще словникові слова які ми можемо пов язати з весною.(черемха,асфальт,бібліотека, комбайн)


Пролісок,сонечко,травичка,радість,тепло.


Птахи,комахи,люди,звірi.
в)давайте спробуємо дібрати до слова весна-спільнокореневі
весна-весняний,веснянка ці слова спільнокореневі,тому що мають спільний корінь і одне значення.


  • якими частинами мови є спільнокореневі слова?

Це іменник і прикметник,так як веснянка предмет відповідає на питання(що?)

Весняний ознака предмета відповідає на питання(який?)

Давайте визначимо число і рід цих слів.

Весняний –одн., чол. роду , веснянка –одн.,ж. роду,

г)слово весняний треба розібрати за будовою
весняний

закінчення ий,

основа слова- веснян,

корінь слова весн –тому,що ми побачили спільнокореневі слова,

суфікс ян


  • доберіть іменники до цього прикметника

Весняний день,весняне сонце,весняне небо



  • що утворили?

Ми утворили словосполучення прикметник + іменник

д)а зараз попрацюємо навпаки і утворимо словосполучення іменник + прикметник за допоміжною таблицею
(дошка) весна(яка?)дощова

день(який?)сонячний

сонце(яке?)лагідне

небо(яке?)блакитне



  • так яку роль відіграють прикметники у мовленні?

Прикметники роблять нашу мову мелодійною,співучою,забарвленою,яскравою,виразною


е)треба пригадати,що таке речення?
Речення - зв`язані за змістом слова,які виражають закінчену думку.


  • спробуємо утворити речення за таблицею,але треба пригадати,що ми називаємо дієсловом?

Дієслово –частина мови,що вказує на дію предмета і відповідає на питання(що робить?,що робила?що буде робити?)


(дошка)Сонце(що робить?)світить.

Небо(що зробило?)захмарилось.


Чим речення відрізняється від словосполучення:
Тим,що тільки речення виражає закінчену думку.

3.тема і завдання уроку

- сьогодні нам треба плідно попрацювати і пригадати все про прикметник. Закріпити свої уміння пов`язувати прикметник з іменником і дієсловом;на уроці вам треба бути уважним і спостережливим!

а)пропоную вам скласти речення про весну(спитати 3 учнів)
По лісовій галявині розбіглися сонячні промінчики.(розп.,пр..)

В реченні розповідається про сонячні промінчики,тому це речення розповідне.(що?)промінчик це підмет виражений іменником;промінчики (що зробили?)розбіглися це присудок виражений дієсловом;промінчики(які)сонячні це означення виражене прикметником. за структурою речення просте так як має одну основу.



  • побудувати на основі розповідного питальне.

Які промінчики розбіглися по лісовій галявині?


З приходом весни пробуджується все живе. Про зміни в природі ми дізнаємося з вправи №130-прочитати завдання,текст
Зараз ми спробуємо доцільно використати слова для довідок

1,2,3речення усно

4-письмово
Повертаються з далеких(теплих)країн перелітні птахи.

Це речення розповідне і просте.



  • Яких птахів,мешканців України ви знаєте?(картинки)

(синиця,дятел,горобець,ластівка,соловей)

Яким одним словом можна назвати ці слова

Птахи


Чому?

Тому що вони мають крила,тіло вкрите пір ями,і мають дзьоб.

А як ми повинні ставитися до птахів?

Діти,оберігайте пташині гнізда від розорення,дбайливо ставтеся до птахів.

А які птахи першими сповіщають про прихід весни?
Першими про прихід весни сповіщають шпаки.
А хто з вас і як приготувався до зустрічі шпаків?
Ми зробили шпаківні,добавили їжі в годівнички.
Доповніть прислів`я(дошка)

У квітні ластівка день починає,а …(соловей кінчає!)

Знайдіть слова антоніми

Антоніми це слова протилежні за значенням,тому це ПОЧИНАЄ-КІНЧАЄ

А що люблять птахи?

Птахи люблять тепло,турботу і висоту!



ФІЗХВИЛИНКА

4.закріплення

а)- діти,а ви знаєте,якого кольору слова навесні?

Теплого,лагідного,зеленого!

- читання вправи №133(разом з вчителем)

Вибірають прикметники з вправи(
-а зараз ви послухаєте твір-мініатюру від Пампухи Дар ї

Якими вона бачить слова навесні!

б) а зараз самостійна робота. Кожен з вас спробує скласти оповідання на тему»Весна»,а допоможуть вам мої запитання(дошка)

Яка пора року настала?

Що пробудилося від зимового сну?

Як світить сонечко з настанням весни?

Хто радіє йому теплому промінню?

Що з являється на деревах?

Чиї голоси чути у садочках?
(1 учень зачитує свій текст)(Бєлоус Лілія)
Як називається цей текст,який ми склали?

Цей текст розповідний


Назви прикметники,які допомогли всім нам дійсно відчути радісний прихід весни.
З якими частинами мови пов`язані прикметники?
Прикметники пов`язані з іменниками та дієсловами.
Яку роль відіграють у мові?

Мова стає зрозумілою,виразною,яскравою.

в)нас чекає останнє завдання,воно цікаве тим,що ви продемонструєте міцність пам`яті.(дошка)

- читає вчитель

Читають діти і вчитель

Читають один одному

Словникова робота

Солов`їна (правило про апостроф)

Люби,шануй,оберігай(правило про звертання)

Україна(правило про власні іменники)



Ще раз читають самі і записують в зошит

5.дом завдання

Записати і просто пояснити,що треба в вправі зробити. Знайти форми слова і визначити рід.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка