Загальні відомості про відродження як добу європейської культури



Скачати 219.76 Kb.
Дата конвертації28.01.2019
Розмір219.76 Kb.

ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ВІДРОДЖЕННЯ ЯК ДОБУ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ КУЛЬТУРИ

Мета заняття: поглибити знання учнів про добу європейського Ренесансу; їх знання про культурні надбання минулого; розвивати навички роботи з довідковою літературою; вміння відбирати головне, визначити провідні риси явища; виховувати любов і повагу до культурних надбань людства.

Тип заняття: поглиблення здобутих знань.

Обладнання: карта світу з позначенням географічних відкриттів того часу, ілюстрації до творів митців епохи Відродження , репродукції картин художників цієї доби, записи музики, зображення скульптур.

О дивне й піднесене призначення людини,

якій дано осягнути те, до чого вона прагне,

та бути тим, чим вона хоче.

Пікоделла Мірандола



ХІД ЗАНЯТТЯ

I. Оголошення теми і мети заняття.

II. Мотивація навчальної діяльності.

1.Доповідь учня.

XV-XVI ст. в історії філософської думки прийнято називати епохою Відродження, Ренесансу (від фр. renaissance — відродження). Цей термін вживається на означення періоду відродження античної культури під впливом суттєвих перемін в соціально-економічному та духовному житті Західної Європи. Але надто спрощено було б вважати, що поняття Відродження відбиває лише смисл тієї епохи і що в духовному житті спостерігається механічне перенесення на тогочасний ґрунт культурного надбання античності.

Відродження, або Ренесанс, — одна з найбільш знаменних епох в історії людської цивілізації. Термін Відродження був уведений Джорджо Базарі (1511 — 1574) — видатним італійським живописцем, архітектором та істориком мистецтва XVI ст.

Хронологічно європейське Відродження як єдиний культурний рух розгорнулося в межах XIV — початку XVII ст. й охопило Італію, Іспанію, Францію, Німеччину, Англію, Далмацію, Угорщину, Польщу, Чехію, північну Хорватію. Але в цих різних країнах воно проходило асинхронно.

Передусім Відродження розпочалося в Італії і в XIV — першій половині XV ст. розвивалося тільки в цій країні, а згасати там почало вже з середини XVI ст. У Німеччині швидке піднесення ренесансного культурного руху припадає на кінець XV — першу третину XVI ст., далі так само швидко загальмовується. У Франції Відродження охопило XVI ст., в Англії та Іспанії — кінець XV — початок XVII ст.



Найповніше і найпослідовніше еволюція Відродження проходила в Італії. Відродження — це могутній культурний рух у межах XIV — початку XVII ст., в ході якого відбулося подолання духовної диктатури і деспотії церкви, виникла нова культура, звернена до земних справ, прагнення людей до щасливого життя, а також нова система національних літератур, нова філософія і наука; небувалого розквіту досягло у ту пору мистецтво.

Мислителі Відродження піддають перегляду також середньовічні погляди на суспільство. Розвиток нових виробничих відносин, поява нового класу — буржуазії вимагали створення сильної єдиної національної держави, здатної подолати феодальний сепаратизм та економічну ізольованість. Робляться перші спроби теоретичного обґрунтування ідеї громадянського суспільства, незалежного від релігійно теологічних настанов.

2.Слово вчителя.

Якщо в епоху середньовіччя всі погляди й думки людей були звернені до Всевишнього, а земні радощі вважалися гріховними, то в добу Ренесансу саме людина стала у центрі уваги митців, учених-дослідників.

Гуманісти вважали , що людина – найвища цінність на Землі, вона має право на свободу , земне щастя й всебічний розвиток своїх здібностей. Не знатне походження , а особисті таланти, багатий внутрішній світ, яскрава індивідуальність є гідними в оцінці людини.

Ми не можемо не приділити уваги добі найбільших географічних відкриттів, наукових відкриттів, добі початку становлення світової цивілізації, розвитку торгівлі та підприємництва, часові створення шедеврів світового мистецтва в живопису, літературі, скульптурі та інших видах мистецтв.

3.Виразне читання та коментування епіграфа.

III. Актуалізація опорних знань.

  1. Робота в групах.

Економісти (заміна феодального способу виробництва капіталістичним; розширення міст; розвиток ремесел, торгівлі,мандрівництва; великі географічні відкриття, відхід релігії на другий план).

Науковці (Микола Коперник довів, що Земля обертається навколо Сонця; Галілео довів, що Всесвіт безконечний у просторі і часі; Джордано Брутто довів, що Всесвіт не обмежується Сонячною системою, а сягає в безкрай далі. Сонце рухається серед інших зірок, існує безліч світів).

Мореплавці ( Христофор Колумб відкрив Америку у 1492 році; Власко де Гама відкрив морський шлях в Індію через Антлантичний океан; Фернанд Магеллан здійснив першу навколосвітню подорож , відкрив архіпелаг Вогненна Земля і шлях у Тихий океан з Антлантичного).

Педагоги ( Еразм Роттердамський виступив за гуманістичний підхід в освіті, створив «Книгу прислів'їв», « Домашні бесіди», Франсуа Рабле проповідував гуманістичне виховання, що поєднує фізичний та духовний розвиток; Мішель де Монтель висунув ідею про необхідність поєднання освіти з фізичним вихованням, про зв’язок освіти з життям, виступав за загальну освіту дітей рідною мовою, обґрунтував класно-урочну систему).

Письменники ( Данте Аліг’єрі «Божественна комедія»; Джованні Бокаччо «Декамерон»; Франческо Петрарка « Книга пісень»; Франсуа Рабе «Гаргантюа і Пантагрюель»; Мігель Сервантес «Дон Кіхот Ламанчський»; п’єси Лопе де Вега; поезії Франсуа Війона; п’єси Вільяма Шекспіра).

Художники (Джорджоне «Поклоніння пастухів», «Мадонна на троні», «Юдіф», «Лаура», «Весна»; Тиціан «Флора», «Вознесіння Марії», «Ведення в храма», «Даная», «Марія Магдалина, що кається»; Дюрер «Портрет батька», «Автопортрет», «Чотири апостоли», «Поклоніння трійці», «Давид», «Мойсей»; Леонарло да Вінчі «Джаконда», «Дама з горностаєм»; Рафаєль Санті «Мадонна з немовлям», «Сікстинська Мадонна» , «Донна Велата»).

  1. Робота над проблемним завданням.

Колективне складання «декларації» діяча культури доби Ренесансу.

• Ми проголошуємо Людину найбільшою цінністю;

• Середньовічному аскетизмові ми протиставляємо нову мораль засновану на визнанні єдності фізичного і духовного;

• Створюємо нову систему знань;

• Утверджуємо пріоритет розуму і знань над авторитетом віри;

• Заперечуємо монополію церкви в інтелектуальній діяльності суспільства;

• Ми виробляємо новий тип мислення, що ґрунтується на розумі, досліді, реалістичному ставленні до світу;

• Ми заперечуємо поділ людей на касти;

• Ми боремося за земне щастя людини;

• Ми звертаємося до античності, орієнтуємося на її гуманізмі;

• Ми виступаємо за широке використання народної мови, народної творчості.

IV. Систематизація і закріплення отриманих знань.

1.Евристична бесіда.

• Чому гуманісти взяли за свій ідеал античність, а не, наприклад, народну творчість?

• Чому багато митців доби Відродження виявили свої таланти у найрізноманітніших сферах своєї діяльності?

• Назвіть найвідоміших представників епохи Відродження та їх твори.

2.Допишіть асоціативні поняття:

Мікеланджело- …

Каменський- …

Васко де Гама- …

Сервантес- …

Рафаель- …

Петрарка- …

V. Підсумок заняття.

5 КЛАС

УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ В. ГАУФ. КАЗКИ

Мета уроку: розширити знання учнів про світових казкарів, познайомити їх із творчістю В. Гауфа; перевірити знання тексту казок і уміння їх розуміти; вчити висловлювати свою думку, брати участь у дискусії; розвивати навички виразного читання; виховувати читацький світогляд школяра.

Обладнання: портрет В. Гауфа, текст казок, ілюстрація до казок.

Казка кличе нас у мандри,

Велить бути в життя сміливими і

мудрими, додати перешкоди й

біди і не забувати добра світового,

бо тільки цим вимірюється

наша людська сутність.

Валерій Шевчук.

ХІД УРОКУ

  1. Оголошення теми та мети уроку.

  2. Актуалізація опорних знань.

1.Бесіда за запитаннями:

Що таке казка?

Які бувають казки?

Чим відрізняються літературна казка від народної?

Яких казкарів ви знаєте?

  1. Сприйняття навчального матеріалу.

  1. Слово вчителя.

Дорогі діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з творчістю німецького письменника Вільгельма Гауфа, що жив і творив на початку XIX сторіччя. Його казки перекладено багатьма мовами світу, і їх читало багато поколінь дітей у багатьох країнах. За якихось чверть сторіччя мине вже двісті років від того часу, як ці казки були вперше надруковані, а їх і далі видають, і далі читають.

Хто ж такий Вільгельм Гауф, автор цих казок? Письменник народився 1802 року в сім'ї урядовця, де любили й шанували мистецтво та літературу. У майбутнього письменника ще в шкільні роки виявився надзвичайний хист оповідача. Він умів вигадувати прецікаві історії, якими захоплювалися не лише його шкільні товариші, а й дорослі. Навчаючись в університеті, Вільгельм Гауф склав чимало віршів, що стали студентськими піснями. Писав він також пісні, які називав «солдатськими». Ці студентські та солдатські пісні зробили його ім'я відомим у Німеччині.

Закінчивши університет, Вільгельм Гауф 1824 року погодився стати вихователем дітей У родині високого військового урядовця. Саме для своїх вихованців він і почав писати казки. За ті три роки, які йому відтоді судилося прожити, — бо Вільгельм Гауф помер двадцятип'ятирічним 1827 року, — він устиг створити два романи, книжку сатиричних нарисів, чимало новел і три збірки казок. Остання з них вийшла друком уже після його смерті, 1828 року. Багато його творів лишилося незавершеними, а задуми нездійсненими.

Те, що Вільгельм Гауф устиг написати за своє коротке життя, лишилося вагомим явищем у німецькій літературі. Але якщо його вірші, оповідання та романи знають і читають лише німці, то казки знає і читає цілий світ від заходу до сходу. Чим же так сподобалися вони малим і не дуже малим читачам багатьох країн?Вільгельм Гауф брав теми для них із німецьких та східних народних казок, але під його пером вони часто виростали в цілі повісті зі складним, цікавим сюжетом. У них казкове, фантастичне переплітається з реальним, сумне зі смішним.
Героям казок Вільгельма Гауфа допомагають добрі духи, феї та лісовики. Але серед створінь із чарівними здатностями й чарівною силою є й лихі, вони ворогують з добрими духами та феями і чинять зло людям, якими ті опікуються. Отак відбувається боротьба добра зі злом і в світі, де живуть герої Вільгельма Гауфа, і в їхніх душах. Ця боротьба драматична, пов'язана з багатьма небезпеками, дивовижними пригодами, але в ній перемагають ті, хто має мужність, добре серце і понад усе цінує честь та справедливість, як Омар із казки «Гаданий принц», Маленький Мук із однойменної казки чи Саїд із казки «Пригоди Саїда».
Тож вирушайте в цікаві мандри разом із персонажами цієї книжки, змагайтеся разом із ними проти тих, хто чинить зло, і вболівайте за долю тих, хто чинить добро.


  1. Гра «Перевір себе»

• Назвіть ім’я Гауфа.

• В якій країні жив казкар?

• Він помер дуже молодим. Скільки йому було років?

• Хто були першими слухачами казок Гауфа?

Назвіть цикл казок, до якого входить казка «Про корабель-привид».

• Назвіть відомі вам казки В. Гауфа.



  1. Літературна гра

Клас заздалегідь поділений на три команди. Відповідно, кожна команда отримала завдання: підготувати на урок одну з казок письменника («Маленький Мук», « Карлик Ніс», «Каліф-лелека»).

Кожна команда презентує свою казку: коротко переповідає текст, демонструє власні ілюстрації, ділиться враженнями від прочитаного, готує вікторину для класу.



Вікторина до казки «Маленький Мук».

  1. Що дісталося у спадщину Маленькому мукові від батька?

  2. Скільки тварин жило в домі пані агафії?

  3. Чого героєві сподобалися туфлі у домі старої?

  4. Яку посаду дав король Маленькому Мукові у себе при дворі7

  5. З якою метою герой шукав клад?

  6. Чому і як король покарав Маленького Мука?

  7. Якими плодами король пригостив короля?

  8. Що сталося з королем і його придворними?

Вікторина до казки «Каліф-лелека».

  1. Хто приніс порошок каліфу?

  2. Хто розшифрував старий рукопис?

  3. Чому каліф і його візир вирішили перетворитися н а лелек?

  4. Яку умову вони забули під час перевтілення?

  5. Хто допоміг лелекам знову стати людьми?

  6. Яку умову поставила нічна сова своїм гостям?

  7. Яке чарівне слово забули герої казки?

  8. У кого перетворилася нічна сова?

Вікторина до казки « Карлик Ніс».

  1. Ким були батьки Якоба?

  2. Чому відьма на базарі звертається саме до матері Якоба?

  3. Що говорить автор про Якоба до зустрічі з відьмою?

  4. Як покарала відьма Якоба?

  5. Скільки років Якоб на службі у відьми і чого він там навчився?

  6. Кого винить хлопчик у своєму перетворенні?

  7. Як відбулася зустріч Якоба з гускою? Чому вона опинилася на базарі?

  8. Як вдалося карлику знову стати Якобом і хто йому допомагає в цьому?

  1. Виявлення читацьких вражень учнів

Чи сподобалася вам казка?

Під час читання яких епізодів казок ви:

• Засмутилися;

• Хвилювалися;

• Раділи

• Зітхнули з полегшенням?



  1. Узагальнення вивченого матеріалу.

  1. Розшифруйте чайворд.

  1. Назва циклу казок. (караван)

  2. Ім’я карлика. (Ніс)

  3. Ім’я вченого з казки «Каліф-лелека». (Селім)

  4. Ім’я хлопчика, який мав літаюче взуття. (Мук)

  5. Хто понюхав порошок і перетворився у лелеку? (Каліф)

1
















2




3










4




5













  1. Висновок.

  2. Домашнє завдання.


ТЕМА: А.П. ЧЕХОВ. «ТОВСТИЙ І ТОНКИЙ». ОСУД В ОПОВІДАННІ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ВТРАТИЛИ ПОЧУТТЯ ВЛАСНОЇ ГІДНОСТІ.

Мета уроку: акцентувати увагу учнів на особистих рисах А. Чехова; показати його нещадне ставлення до рабського в людині; закріпити навички виразного читання; навчити учнів робити художній аналіз літературного твору; повторити теорію літератури; виховувати почуття власної гідності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: твори А.П. Чехова, портрет письменника, ілюстрації до твору, порівняльна таблиця, словник уроку.

Словник: Гумор - співчутливе,доброзичливе висміювання негативних явищ життя або недоліків людського характеру.

Художня деталь – один із засобів створення художнього образу, котрий допомагає уявити зображену автором картину, предмет чи характер в неповній індивідуальності.

Антитеза – художнє протиставлення.

Епіграф: «Вичавлювати з себе краплями раба».

А.П. Чехов.

«В оповіданнях Чехова тісно словам, проте вільно думкам».

ХІД УРОКУ


  1. Організаційний момент.

1.Підготовка до уроку.

II. Основний зміст уроку.

Вступне слово вчителя.

Констянтин Станіславський якось сказав «Оповідь про Чехова ще не є завершеною, її ще не прочитали як слід, не вникли у її суть і передчасно закрили книгу. Нехай її розгорнуть знову, вивчать і дочитають до кінця». Тож розкриємо цю книгу і запросимо до нас письменника Антона Павловича Чехова.



  1. Оголошення теми та мети уроку. (запис у зошит теми уроку)

  2. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання (учні переказують оповідання «Хамелеон»).

  2. Робота з літературознавчим словником ( учні виписують у зошит значення поняття «гумор», «художня деталь», «антитеза».)

  3. Бесіда за запитаннями:

• Де і коли народився Чехов?

• Як він прийшов у літературу?

• Ким був його батько?

• Назвіть відомі вам псевдоніми Чехова.

• Які твори , крім оповідань, писав митець?

• Ким працював Чехов після закінчення університету?

• Що хвилювало письменника в сучасній йому дійсності?


  1. Сприйняття навчального матеріалу.

  1. Виразне читання в особах оповідання Чехова «Товстий і тонкий».

  2. Літературний коментар учителя.

Колезький асесор – молодший чин у царській Росії (14 класу).

Станіслав (орден Станіслава) – молодший із орденів в царській Росії.

Столоначальник – чиновник, начальник «стола», тобто відділення канцелярії з досить обмеженим колом справ.

Флер-д’оранж – одеколон.

Херес – дороге вино.


  1. Бесіда за прочитаним.

• Де відбувається дія твору?

• Хто випадково зустрівся на вокзалі?

• Як гадаєте, чому автор у творі не згадує імен персонажів? (Чехов не згадує імен головних героїв у назві твору з метою узагальнення цих образів, показу контрасту між ними. Письменник утверджує думку про то , що таких «тонкий» і «товстий» багато в Росії, на них будується соціальна система тогочасної імперії.)

• Які виразні деталі в описі персонажів свідчать про їх майновий і соціальний стан? («Товстий» щойно пообідав, губи його виблискували, як «спілі вишні», від нього пахло хересом і дорогим одеколоном. А від «тонкого» пахло шинкою і кавовою гущею. Різниця у статурі героїв (один худий, інший гладкий) теж свідчить про нерівність у їх соціальному і майновому стані.



  1. Знайдіть кульмінаційний момент твору. Зачитайте його. Обгрунтуйте свою думку.

  2. Як змінилася поведінка, мова «тонкого», коли він дізнався про те, яку посаду обіймає його приятель? Поясніть зміну цієї поведінки.

  3. Робота з таблицею. Випишіть деталі, які допомагають уявити героїв .

  4. Використовуються ілюстрації до твору).




Товстий

Тонкий

Зовнішній вигляд

Тільки-но пообідав, губи як спілі вишні, пахне хересом і флердоранжем

Тільки-но приїхав, нав’ючений багажем (щоб не платити носієві), бідний.

Почуття при зустрічі

Обидва приємно вражені, цілуються зі сльозами на очах.

Розмова

Захоплено дивиться на друга, розпитує про його життя і службу.

Представляє дружину-німкеню (предмет гордощів), сина-гімназиста, повідомляє про успіхи на службі (колезький асесор, має орден Станіслава, приїхав служити столоначальником). У цілому це розповідь звичайної людини, тільки дещо балакучої та хвальковатої. Ставить зустрічне запитання про службу.

Поворотний момент

Повідомляє, що має чин таємного радника. Дивується реакції колишнього друга: «Ну, годі! Ми з тобою друзі дитинства – і до чого тут це чинопочитання!»

Перейшов з «ти» на «ви», щоразу додає слово – сер, хоча Михайло поводиться не зверхньо, а цілком дружньо.

Кінець розмови

Товстий подає на прощання руку, а тонкий потискує три пальці,.. що таємному радникові стало нудно. Він відвернувся від Тонкого і подав йому на прощання руку.

«-Помилуйте… Що ви-с…Милостива увага вашого превосходительства…нібито живлюча волога…на обличчі в Тонкого було написано стільки благоговіння, солодощів і поштивої кислоти,…!»

Почуття при прощанні

Подив, огида – реакція нормальної людини, а зовсім не вищого чина.

Рабське приниження перед вищим чином без будь-якого приводу з його боку.

  1. Робота в групах. Усне малювання.

I група. Яким я уявляю собі «Товстого»?

II група. Яким я уявляю собі «Тонкого»?

III група. Від імені «тонкого» розкажіть про ті думки і почуття, що охопили його, коли він дізнався, ким став його колишній друг.


  1. Систематизація отриманих знань.

  1. Евристична бесіда.

Слово вчителя. А тепер повернімося до наших героїв . Оповідання закінчується словами «приємно вражені». Вони вже звучали у творі.

• Чим було викликане «приємне враження» уперше?

• Що означає ця фраза наприкінці твору?

• Як повелися шкільні приятелі, коли з’ясувалося , що «товстий» має високий чин?

• Чому їхня зустріч закінчується як прощання начальника і підлеглого?


  1. Робота з епіграфами.

Як ви розумієте висловлювання взяті для епіграфа?

«Висловлювати з себе краплями раба»

«В оповіданнях Чехова тісно словам, проте вільно думками»


  1. Підсумок уроку. Оцінювання.

  2. Домашнє завдання.

  1. Скласти план оповідання «Товстий і тонкий».

  2. Зробити власні ілюстрації до оповідання.


ЗОБРАЖЕННЯ У РОМАНІ В. СКОТТА «АЙВЕНГО» БОРОТЬБИ АНГЛОСАКСІВ З НОРМАНАМИ В XII СТОЛІТТІ І УСОБИЦЬ НОРМАНІВ.

Мета уроку: звернути увагу на зображення англійської дійсності у творі; закріпити вивчене про історичний роман, розвивати вміння узагальнювати матеріал, аргументувати відповіді; розвивати навики самостійного набуття знань, аналізу літературного твору, творчі здібності учнів; виховувати інтерес до історичної літератури, активну життєву позицію.

Обладнання: тексти роману «Айвенго», ілюстрації до роману.

Тип уроку: засвоєння знань, розвиток умінь і навичок.

«Якщо людина не намагається допомагати один одному,

то рід людський зникне з лиця Землі».

В. Скотт


ХІД УРОКУ

  1. Повідомлення теми, мети уроку.

Один поет сказав:

Вважай, ти втратив день,

В який не посміхнувся.

А щоб він не був втрачений, подивіться один на одного і посміхніться, подумки побажайте успіхів.

Бо успіх це:

У – уміння навчатися і працювати.

С – співробітництво в парах, в групах.

П – подолання труднощів.

І – ініціативність.

Х – хороший настрій.

Усі ці складові необхідні для нашого уроку. Я вам бажаю гарного настрою, посмішок і успіху.



  1. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда за запитаннями.

• Що вам відомо про життя Вальтера Скотта?

• Який вплив на нього справила історія Шотландії?

• Який жанр він започаткував і чому саме цей?

• Які причини спонукали письменника до написання історичного роману? ( Щоб знати своє майбутнє, потрібно знати своє минуле).

• У яких ще творах, які ми вивчили на уроках зарубіжної літератури, події відбуваються у цей же період? (У баладах про Робіна Гуда).

• Яка історична основа роману «Фйвенго»?



  1. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя.

Історична тема – вічна у літературі. В історичних творах письменник відтворює атмосферу того чи іншого історичного періоду в тій чи іншій країні, погляди людей певного часу, показує власне ставлення до події, пропагує певні переконання, учить сучасників на досвіді поколінь минулих епох. Ми переконуємося у цьому, ознайомившись з романом в. Скотта «Айвенго».

  1. Сприйняття нових знань.

  1. Слово вчителя.

Розповідь про Британію в ХІ-ХІІ столітті.

У кожного народу, як і в кожної людини, своя доля. Але, мабуть, не знайти такого народу, чий шлях крізь пітьму віків не давали можливості простій людині відчути себе вільною та щасливою на своїй землі. І в годину лихоліть та нестерпних мук і кривд піднімався народ на боротьбу з іноземними гнобителям, на боротьбу в ім’я щастя і свободи своєї вітчизни. Усе це знаходило своє відображення в художніх творах.

«Айвенго» - твір про далеке минуле. Усе, що розповідається в ньому відбувалося в XII столітті, точніше — в 1190-ті роки, на які припадає закінчення царювання Річарда Левове Серце. З часу битви при Гастінгсі (1066 р.), у результаті якої норманський герцорг Вільгельм Завойовник одержав перемогу над англосакськими військами і королем Гарольдом, пройшло вже сто тридцять років. Нормани заволоділи Англією, але ворожнеча між ними і саксами не припинилася. Національні протиріччя ускладнювалися соціальними — між кріпаками та феодалами. У країні точилася боротьба за централізацію королівської влади: це було необхідно для приборкання феодалів, припинення ворожнечі між землевласниками, для досягнення єдності країни. Усі ці складні процеси й відображені Вальтером Скоттом.,


  1. Виразне читання цитати учителем.

  2. Літературознавча скарбничка.

• Дати визначення історичного роману.

Поміркуємо

  • Що характерно для історичних творів

  • Чи був би художній твір цікавим, якби у нього були лише історичні факти?

  • На що він був би схожим?

  1. Історична правда і вимисел у романі.

У романі «Айвенго» зустрічаємо і реальних, і вигаданих персонажів.

• Сьогодні до нас завітали гості.



Зустріч з героями.

Король Річард Левове Серце.

Я, Річард Левове серце, король Англії. Прийшов до нас зі сторінок роману. В. Скотта «Айвенго» з далекого Середньовіччя. Я – історичний персонаж. Все, що стосується мене у романі правда. Я брав участь у ІІІ хрестовому поході, метою якого була боротьба з мусульманами, звільнення гробу Господнього та Святої землі. Цей похід був невдалим.

На час походу я правителем Англії свого молодшого брата принца Джона, який намірився стати монархом Англії замість мене.

У поході я не порозумівся з французьким королем Філіпом-Августом, тому спроба взяти Єрусалим штурмом не мала успіху. Ця поразка, тривожні вісті з Англії про зрадницькі дії принца Джона та міжусобиці змусили мене повернутися на батьківщину. На зворотному шляху я потрапив у полон до герцога Австрійського, а принц Джон доклав усіх зусиль, щоб я пробув у полоні якнайдовше. 1194 році я звільнився завдяки викупу, який зібрали мої прихильники, і таємно повернувся до Англії.

Саме з цього моменту починається дія роману «Айвенго». А зараз дозвольте представити мого вірного васала, головного героя роману благородного лицаря Айвенго.

Айвенго.

Я – лицар Айвенго. Якщо Річард реальний персонаж, то я – вигаданий і дав мені життя англійський письменник Вальтер Скотт. Та не тільки мій образ вигаданий , митець на сторінках свого роману вивів такі вигадав персонажі: леді Ровена - моя кохана, європейка Ребекка, яка кохала мене, не дивлячись на наше різне віросповідання, її батько Ісаак.

Я вдячна Вальтеру Скотту за те, що в моєму образі він втілився усі найкращі риси , які притаманні лицареві Середньовіччя: мужність, сміливість, відданість, чесність, вірність даному слову.


  1. Слово вчителя.

Сьогодні ми приступаємо до вивчення роману В. Скотта «Айвенго». Вдома ви мали прочитати цей твір. Запишіть у зошит число, тему і епіграф уроку.

  1. Робота з епіграфом.

• Поясніть, як ви розумієте слова В. Скотта?

  1. Евристична бесіда.

  • З якими героями ми зустрічаємось на початку твору?

  • На що ви звернули увагу?

  • Яка причина того, що Гурт і Вамба відмовили показати подорожнім дорогу до свого хазяїна?

  • Чому Седрік Сакс приймає у себе норманів?

  • Чи задоволений він тим, що вони приїхали до нього в гості?

Учитель зачитує цитату.

Вже із самого початку твору ми можемо сказати, що в романі В. Скотта відображено основний конфлікт цієї епохи: національний – боротьба англосаксів проти норманів. А ще у романі можна виділити політичний та соціальний.

Давайте запишемо їх у зошит.

Конфлікти у романі

Національний – боротьба англосаксів і норманів.

Політичний – боротьба короля з феодалами і укріплення централізованої королівської влади.

Соціальний – боротьба селян проти феодалів.

Продовження бесіди.


  • Як реагують гості-нормани на прихід нового гостя?

  • Хто ж є пілігрим? (Прочанин).

  • Чому він ховає своє обличчя?

  • Яку послугу зробив пілігрим єврею?

  • Як віддячив Ісаак йому?

Які національні та релігійні суперечності висвітлює автор? (Вальтер Скотт показав зневагу християн-європейців до європейського народу, до юдейської віри до мусульман. У висвітлені цих конфліктів автор виступає як гуманіст, утверджуючи право кожного народу й кожної віри на існування.)

  1. Робота з підручником.

Чи можемо ми назвати епізод твору, над яким працюємо на уроці « В гостяз Седріка Сакса»? Чому? То ж давайте оглянемо його гостину залу, одяг та зовнішність його гостей.

Робота в групах.

• Усні діляться на 3 групи. Кожна група отримує завдання.

І група «Середньовічні фотографи» - шукають у тексті портрети.

ІІ група «Середньовічні дизайнери» - шукають у тексті описи інтер’єрів.

ІІІ група «Середньовічні модельєри» - шукають у творі описи природи.

• Що дають нам описи портрета, пейзажу, інтер’єру?



• Складання сексана ( кожна група на свою тему) і запис його в сошит.

  1. Релаксація.

  1. Літературний диктант «Продовжте речення».

  1. В.Скотт отримав освіту …. Юриста.

  2. Навчався в університеті міста ….. Единбург.

  3. Письменник є основоположником жанру….. історичного роману.

  4. Роман В.Скотта «Айвенго» написаний на основі подій народу…Англії.

  5. Захисником стародавніх звичаїв у романі виступає …. Седрік Сакс.

  6. Перший роман В.Скотта називався … «Роб Рой».

  7. Айвенго пробрався у замок свого батька під виглядом … пілігрима.

  8. Принц Джон дозволив захопити маєток Айвенго … Бріану де Буальгільберу.

  9. Імена рабів Седріка Сакса, яких ми зустрілм на початку роману… Гурт і Вамба.

  10. Айвенго був закоханий у … леді Ровену.

  11. Події в романі відбуваються в епоху…. Середньовіччя.

  12. Робін Гуд зображений у романі під іменем… Локслі.

  1. Прийом «Оціни товариша».

  2. Прийом «Знайди помилку».

  3. Інтерактивна гра «Мікрофон».

«Що мені найбільше сподобалось на сьогоднішньому уроці».

  1. Оцінювання, мотивація оцінок.

Домашнє завдання. Підготувати розповідь про турнір в Ашбі.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску. Бджільництво – галузь, яка займається розведенням бджіл для отримання меду, воску
downloads -> Українська мова
downloads -> Романтизм, а з другої половини ХІХ ст реалізм
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Інформації про материки та океани. Карти материків та океанів, їх класифікація за масштабом, просторовим охопленням, змістом і призначенням Учень: називає
downloads -> Використання на уроках географії технологій інтерактивного навчання
downloads -> Конспект інтегрованого уроку для 10 класу з географії та англійської мови
downloads -> 1. Підготовчий період
downloads -> Комп'ютерні комунікації – обмін даними між комп'ютерами. Сьогодні комп'ютерні комунікації здійснюються за допомогою комп'ютерних мереж

Скачати 219.76 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка