Загальна характеристика областіСторінка1/10
Дата конвертації14.05.2019
Розмір1.17 Mb.
ТипПовідомлення
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ

ТА ДІЇ НАСЕЛЕННЯ при


НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ

ПАМ’ЯТКА НАСЕЛЕННЮ


2011
ОПОВІЩЕННЯ НАСЕЛЕННЯ ПРО НАДЗВИЧАЙНІ СИТУАЦІЇ

УВАГА ВСІМ!” – це головний сигнал цивільної оборони. Подається включенням сирен, а також інших сигнальних засобів, для привернення уваги населення в екстремальних випадках.

Почувши цей сигнал, негайно увімкніть гучномовець, радіоприймач або телевізор і слухайте повідомлення Управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міста (району).

На кожний випадок надзвичайних ситуацій управлінням (відділом) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення готуються варіанти повідомлень, які потім, з урахуванням конкретних подій, корегуються.

Інформація передається протягом 5 хвилин після подачі звукових сигналів (сирени, гудки і т.д.).

Вислухавши це повідомлення кожний повинен діяти без паніки і метушні у відповідності з отриманими вказівками.

Повідомлення управління (відділу) з питань НС та ЦЗН міста (району), включає: місце і час виникнення надзвичайної ситуації; розміри та її масштаби; час початку та тривалість дії факторів ураження; територія (райони, масиви, вулиці, будинки і т.д.), яка потрапляє в осередки (зони) ураження; порядок дій при надзвичайних ситуаціях; інша інформація.

ГРОМАДЯНИ! ПАМ’ЯТАЙТЕ! Кожне повідомлення управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міста чи району може і буде відрізнятися одне від одного.

ЗМІСТ КОЖНОГО ПОВІДОМЛЕННЯ буде залежати від екстремальних умов, розмірів, тривалості та масштабів можливих наслідків надзвичайних ситуацій, ступеню небезпеки факторів ураження для населення міста чи району та стану рятувальних і невідкладних аварійних відновлювальних робіт.

КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН повинен знати телефони Управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міста (району) і першочергових аварійно-рятувальних служб.
Варіант повідомлень відділу з питань НС району:

При аварії на хімічно небезпечному об’єкті

УВАГА! Говорить відділ з питань надзвичайних ситуацій Кобеляцької райдержадміністрації.ГРОМАДЯНИ! Сьогодні … (дата, місяць і час) відбулася аварія на Водозаборі №3 з викидом в повітря хлору – сильнодіючої отруйної речовини. Хмара зараженого повітря поширюється у … (такому-то) напрямку з швидкістю … км/г і досягне міста через … (хв., год.). В зону хімічного зараження потрапляють: … (іде перерахування вулиць).

Жителям вулиць …(іде перелік) із приміщень не виходити, зачинити вікна, двері, здійснити герметизацію квартир (будинків). У підвалах, нижніх поверхах не ховатися, тому що хлор важчий за повітря і затікатиме у низинні місця та підвальні приміщення.

Жителям … (вулиць) негайно залишити квартири (будинки), об’єкти господарської діяльності за планом евакуації і виходити у … райони (такі-то).

Всім громадянам одіти засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, дитячі протигази, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватно-марлеву пов’язку або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди

Повідомте про це сусідів. Слухайте наступні наші повідомлення. У подальшому дійте у відповідності з нашими вказівками.”

РОЗДІЛ І.

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ В РАЗІ ВИНИКНЕННЯ НАДЗВИЧАЙНОИХ СИТУАЦІЙ ТЕХНОГЕННОГО ПОХОДЖЕННЯ
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ ПРИ АВАРІЯХ НА ХІМІЧНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ОБ’ЄКТАХ

Об’єкти господарювання, що виробляють або використовують сильнодіючі отруйні речовини, такі як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші, у випадку аварійних ситуацій являють собою небезпеку для населення.

Найбільшу небезпеку для населення всіх регіонів України внаслідок аварій з викидом (виливом) в повітря сильнодіючих отруйних речовин є акціонерні та державні об’єкти господарської діяльності: м’ясної, молочної та переробної промисловості, насосні станції водозабезпечення та очисні споруди, холодильники, бази та склади хімічної продукції та інші.

Аварії (катастрофи) можуть супроводитися викидом (виливом) сильнодіючих отруйних речовин в атмосферу і на поверхню підстилки. Вдихання зараженого повітря може привести до ураження органів дихання, а також очей, шкірних покровів та інших органів.Найбільш розповсюдженими сильнодіючими отруйними речовинами на Україні є хлор, аміак, різні хімікати, пестициди, кислоти та інші хімічні сполуки.

ХЛОР – це газ зеленувато-жовтого кольору з різким задушливим запахом. Важчий за повітря. При випаровуванні і з’єднанні з паром води в повітрі стелиться над землею у вигляді туману зеленувато-білого кольору, може проникати в нижні і підвальні приміщення будинків і споруд. При виході в атмосферу із несправних місткостей димить. Пари сильно подразнюють органи дихання, очі і шкіру.

Ознаки ураження: різка біль в грудях, сухий кашель, блювання, порушення координації руху, задишка, різь в очах, сльозотеча. Можливі смертельні випадки при вдиханні великих концентрацій.

Засоби індивідуального захисту: цивільні протигази усіх типів, камери захисні дитячі, а при їх відсутності – ватно-марлева пов’язка або рушник, попередньо змочені водою або 2 % розчином питної соди.

АМІАК – це безбарвний газ з різким задушливим запахом. Легший за повітря. Добре розчиняється у воді. При виході в атмосферу із несправних місткостей димить. Небезпечний при вдиханні. Пари сильно подразнюють органи дихання, очі і шкіру.

Ознаки ураження: прискорене серцебиття, порушення частоти пульсу, нежить, кашель, різь в очах і сльозотеча, важке дихання, а при тяжкому отруєнні – нудота і порушення координації руху, маревний стан. При високих концентраціях можливі смертельні випадки.

Засоби індивідуального захисту: на об’єктах, що використовують аміак, - промислові марки КД і М, ізолюючі протигази. При їх відсутності – ватно-марлева пов’язка або рушник, попередньо змочені водою або 5% розчином лимонної кислоти.

ЧАДНИЙ ГАЗ – безбарвний газ без запаху, легший за повітря. Нерозчинний у воді. Дуже погано зріджується. Може утворювати з повітрям вибухонебезпечні суміші.

Ознаки ураження: шум у вухах, головний біль, відчуття спраги, почервоніння обличчя, підвищення температури тіла. При важкому отруєнні – поверхневе дихання, іноді його повна зупинка, самовільне спорожнення шлунка і сечового міхура. Шкіра стає блідосинюшною.

СІРКОВОДЕНЬ – безбарвний газ з характерним запахом тухлих яєць. Токсичний. Важчий за повітря, легкозаймистий. Здатний утворювати з повітрям вибухонебезпечні суміші. При великих концентраціях діє на людину так, що вона перестає відчувати його запах.

Ознаки отруєння: подразнює очі, викликає світлобоязнь. При великих концентраціях можливі смертельні випадки.

Засоби індивідуального захисту: цивільні і промислові, ізолюючі протигази. При їх відсутності – ватно-марлева пов’язка або рушник.

СІРЧАНА КИСЛОТА - безбарвна масляниста рідина. На повітрі повільно випаровується. Коро­зійна для більшості металів. Сильний окислювач. Добре розчиняється у воді. З водою реагує з виділенням тепла та бризок. Не горить. Обезвод­нює дерево, підвищує його чутливість до горіння. Запалює органічні розчинники та мастила. Небезпечна при вдиханні, ковтанні і при попаданні на шкіру та слизові оболонки

Ознаки ураження: дере в горлі, утруднене дихання, сухий кашель, задишка, клекотить .ди­хання, подразнення слизової оболонки, очей, носа. Опіки губ, шкіри, підборіддя, слизової в роті, стравоході, шлунку, пронизливі болі за грудьми, нестерпима блювота з кров’ю, охриплість голосу. Можливий спазм та набряк гортані.

Засоби індивідуального захисту: цивільний протигаз, ватно-марлева пов’язка (рушник). змочені у 2% розчині харчової соди, гумові чоботи, щільний верхній одяг.

СОЛЯНА КИСЛОТА - безбарвна рідина, легко розчиняється у воді, на повітрі повільно випаровується та димить. Корозійна для більшості металів, не горить. При взаємодії з металом виділяє легкозаймистий газ. Небезпечна при вдиханні, ковтанні і при попаданні на шкіру та слизові оболонки.

Ознаки ураження: дере в горлі, утруднює дихання, з’являється сухий кашель, задишка, клекотить ди­хання, подразнення слизової оболонки, очей, носа. Опіки губ, шкіри, підборіддя, слизової у роті, стравоході, шлунку, пронизливі болі за грудьми, у районі шлунку, нестерпима блювота з кров’ю, охриплість голосу. Можливий спазм та набряк гортані.

Засоби індивідуального захисту: цивільний протигаз, ватно-марлева пов’язка (рушник), змочені у 2% розчині харчової соди, гумові чоботи, щільний верхній одяг.

АЗОТНА КИСЛОТА - безбарвна рідина. Важча за воду. Пара важча за повітря. Розчи­няється у воді. На повітрі димить. Сильний окислювач. Корозійна для більшості металів. Не горить. Запалює усі горючі речовини. Вибухає у присутності міне­ральних рослинних мастил, спирту і скипидару. Небезпечна при вдиханні, ковтанні та при попаданні на шкіру та слизові оболонки. Викликає тяжкі опіки шкіри.

Ознаки ураження: дере в горлі, утруднене дихання; сухий кашель, задишка, клекотить дихання, подразнення слизової оболонки очей, носа, рота, стравоходу та шлунку. Опіки губ, підборіддя. Пронизливі болі за грудьми, у районі шлунку, нестер­пима блювота з кров’ю; охриплість голосу. Можливий спазм та набряк гортані, легень, жовтуватий колір губ, куточків рота, язика

Засоби індивідуального захисту: цивільний протигаз, ватно-марлева пов’язка (рушник), змочені у 2% розчині харчової соди, гумові чоботи, щільний верхній одяг.
Дія населення при оповіщенні про хімічне зараження

Отримавши інформацію про викид в атмосферу сильнодіючих отруйних речовин і про небезпеку хімічного зараження, необхідно надіти засоби індивідуального захисту органів дихання, найпростіші засоби захисту шкіри (плащі, накидки) і залишити район аварії.

Якщо відсутні засоби індивідуального захисту і вийти з району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні, ввімкніть гучномовець місцевого радіомовлення (радіоприймач, телевізор); чекайте повідомлень відділу (управління) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (району, міста). Щільно закрийте вікна і двері, димоходи, вентиляційні віддушини (люки). Вхідні двері завісити шторою, використовуючи ковдри і будь-які щільні тканини. Заклейте щілини в вікнах і стики рам плівкою, лейкопластиром або звичайним папером від проникнення в приміщення пару (аерозолів) сильнодіючих отруйних речовин.

Запам’ятайте! Надійна герметизація житла виключає проникнення сильнодіючих отруйних речовин у приміщення.

Залишаючи квартиру (будинок), вимкніть джерела електроенергії, візьміть з собою особисті документи, необхідні речі, надіньте протигаз або ватно-марлеву пов’язку, накидку або плащ, гумові чоботи.

Виходьте із зони хімічного зараження в сторону, яка перпендикулярна напрямку вітру. Обходьте переходи через тунелі, яри, лощини – в низьких місцях може бути висока концентрація сильнодіючих отруйних речовин.

Почувши розпорядження про евакуацію, будьте уважні до вказівок управління (відділу) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (міста, району) і ретельно виконуйте їх.

При евакуації транспортом уточніть час і місце посадки. Не запізнюйтесь і не приходьте раніше призначеного строку. Попередьте про евакуацію і від’їзд сусідів.

Вийшовши із зони зараження, зніміть верхній одяг і провітріть його на вулиці, прийміть душ, умийтесь з милом, ретельно вимийте очі і прополощіть рот.

При підозрі на ураження сильнодіючими отруйними речовинами виключіть будь-які фізичні навантаження, прийміть велику кількість пиття (чай, молоко і т. д.) та зверніться до медичного працівника або в медичний заклад.


Дії населення при аваріях на залізничному і автомобільному

транспорті при перевезенні небезпечних вантажів

Загорання, витік небезпечного вантажу, пошкодження тари або рухомого складу (ємності, які встановлені на транспорті) з небезпечним вантажем можуть привести до вибуху, пожежі, опіків, отруєння, захворювання людей і тварин.

Інформацію про аварії і про те, що необхідно робити в кожному конкретному випадку, Ви отримаєте із повідомлення, яке передається управлінням (відділом) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення (міст, районів) через радіотрансляційну мережу або через гучномовний зв’язок служби охорони громадського порядку (міліція).

Запам’ятайте! Периметр небезпечної зони при виникнення аварії (катастрофи) на транспорті огороджується спеціальними знаками. Наближатися до цієї зони і входити до неї категорично заборонено.

Основний спосіб захисту – своєчасно покинути небезпечну зону або осередок ураження.

Якщо ви не змогли покинути приміщення до підходу отруйної хмари, залишайтесь у приміщенні, зробіть герметизацію вікон, дверей, вентиляційних отворів, надіньте простіші засоби захисту (ватно-марлеву пов’язку, рушник), змочені водою.

Про можливість повернення до місця проживання (роботи) вас повідомлять після ліквідації наслідків аварійної ситуації з використанням електронних засобів інформації.Надання медичної допомоги при ураженні сильнодіючими

отруйними речовинами

В першу чергу необхідно захистити органи дихання від подальшої дії сильнодіючих отруйних речовин.

На потерпілого необхідно надіти протигаз або ватно-марлеву пов’язку, попередньо змочивши її при отруєнні хлором водою або 2 % розчином питної соди, а при отруєнні аміаком – водою або 5% розчином лимонної кислоти, і винести (вивести) його із зони ураження. У випадках отруєння сильнодіючими отруйними речовинами потерпілому забезпечити спокій і тепло.

При виході із зони зараження вимийте очі і відкриті ділянки тіла (чаєм, молоком і т.д.) і зверніться за допомогою до медичного працівника або до медичного закладу.ПРИ УРАЖЕННІ ХЛОРОМ винесіть потерпілого із зони зараження. При зупинці дихання зробіть штучне дихання. Шкіряні покриви, рот, ніс вимийте 2 % розчином питної соди або водою.

ПРИ УРАЖЕННІ АМІАКОМ надіньте протигаз, при його відсутності використайте ватно-марлеву пов’язку змочену у 5% розчині лимонної, оцтової кислоти, або ганчірку, змочену у воді, винести на свіже повітря, зняти протигаз, одяг, забезпечити тепло та спокій. Шкіру слизові та очі промивати водою або 2% розчином борної кислоти не менше, як 15 хвилин. Госпіталізація.

ПРИ УРАЖЕННІ ЧАДНИМ ГАЗОМ винесіть потерпілого із зони зараження, розстебніть комірець одягу. При необхідності зробіть штучне дихання.

ПРИ УРАЖЕННІ СІРКОВОДНЕМ постраждалого слід винести на свіже повітря, забезпечити йому тепло і спокій, напоїти теплим молоком з содою. Потім помістити в темне приміщення, накласти на очі примочки з 3% розчину борної кислоти. При тяжкому отруєнні, а також при утрудненому диханні збільшити доступ повітря постраждалому, якщо необхідно – зробити штучне дихання.

ПРИ УРАЖЕННІ КИСЛОТАМИ Надіньте протигаз, або ватно-марлеву пов’язку змочену у 2% розчині харчової соди або у воді, винесіть потерпілого на свіже повітря, зніміть протигаз та забруднений одяг і взуття. Кислоту, яка попала на шкіру, змийте: великою кількістю води, або 2% розчином харчової соди. При попаданні у очі, промийте їх великого кількістю проточної води, або 2% розчином питної соди. Госпіталізація.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ І ДІЇ ПРИ РОЗЛИВІ РТУТІ

До отрут, без яких ніяк не може обійтися людство, належить і найважча рідина. Ртуть потрібна при виготовленні люмінесцентних і ртутних ламп, термометрів, вимірювальних приладів у медицині та на підприємствах.Загальні властивості та небезпека ртуті.

За своїм зовнішнім виглядом ртуть – метал сріблисто-білого кольору. При звичайних умовах - це рідина. Ртуть в 13.5 разів важча води. В рідкому стані вона легко рухома, при легкому ударі поділяється на дрібні кульки.

Це самий легкоплавкий метал. Температура плавлення рідкої ртуті – мінус 38.9оС, тому вона випаровується вже при кімнатній температурі. З підвищенням температури понад 18оС її випаровування збільшується. Пари ртуті і її сполуки дуже отруйні.

Попадаючи до організму через органи дихання, ртуть акумулюється і залишається там на все життя.Допустима концентрація парів ртуті для житлових, дошкільних, учбових, робочих приміщень встановлена 0.0003 мг/м3. В повітрі виробничих приміщень – 0.0017 мг/м3. При концентрації парів ртуті в повітрі більше 0.2 мг/м3, розвивається гостре отруєння організму.

  • Гостре отруєння виглядає так: через 8-24 години починається загальна слабкість, головний біль, підвищується температура. Згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.

  • Ртуть дуже шкідлива для будь-яких форм життя. Вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу призводить до хронічного отруєння. Хронічне отруєння проходить не так бурхливо. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам`яті, головні болі; в окремих випадках можливі катаральні прояви у верхніх дихальних шляхах, кровотечі ясен, легке тремтіння рук, розлад шлунку. Тривалий час взагалі ніяких ознак може не бути. Потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість. З'являються головний біль, апатія, емоційна нестійкість. При цьому починає порушуватися мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий її вплив викликає навіть божевілля.

  • Отруює не сама ртуть, а її пари. На відміну від інших рідин, випаровується вона навіть на невеличкому морозі. Отрута накопичується практично в усьому - в шпалерах, штукатурці, фарбі, у бетонних плитах, у швах цегельної кладки. І відбувається цей процес дуже швидко.

  • Якщо ви розбили градусник, не втрачайте ні хвилини. Відчиніть усі вікна, виведіть з кімнати дітей і, захистивши органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою, негайно починайте збирати ртуть.

  • Збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з щільною кришкою, а більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте їх туди ж. Пилосос можна використовувати тільки із спеціальним пристроєм. Без нього металічна ртуть розбивається в середині пилососа до ще менших розмірів, випаровується та відбувається її викид через фільтр пилососа з наступним забрудненням житлового приміщення, меблів та інших предметів домашнього вжитку. Крім цього, пилосос потім доведеться викинути.

  • З щілин витягайте дрібні крапельки ртуті амальгамованою мідною пластинкою або листочками станіолі - вона до них немов прилипає. Якщо ви вважаєте, що якісь крапельки усе ж залишилися, щілини треба засипати дрібним сірчаним порошком або алюмінієвим пилом.

  • Якщо ви наступили на ртуть, підошви не тільки очистіть, але й промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки. Не намагайтеся “відмити” милом або залити будь-якою рідиною цю отруту - пари усуваються лише хімічним шляхом. Боротьба з парами ртуті складна. Хіміки називають цей процес – демеркуризацією.

Каталог: old -> data -> upload -> publication -> kobel
old -> Реферат заключного звіту про науково-дослідну роботу «Оптимізація об'ємно-планувальних І конструктивних рішень енергоефективних будівель в умовах України»
old -> Зміст 2 Коран та його переклади в контексті історії 5
old -> Лекція 12. 2011 Шморгун А. М. Конституційне право зарубіжних країн модуль +10 балів +5 балів в методичці теми робіт, які повинні зробити (реферат)
old -> Робоча програма навчальної дисципліни
old -> Історія україни


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка