з використанням інтерактивних технологій)



Скачати 213.05 Kb.
Дата конвертації06.01.2018
Розмір213.05 Kb.


Відділ освіти Дунаєвецької райдержадміністрації

Дунаєвецька ЗОШ І-ІІІ ступенів

Грусіцька Т.П.




(4 клас)

(з використанням інтерактивних технологій)
Посібник для вчителів


2011 р.



Відділ освіти Дунаєвецької райдержадміністрації

Дунаєвецька ЗОШ І-ІІІ ступенів

Грусіцька Т.П.




(4 клас)

(з використанням інтерактивних технологій)
Посібник для вчителів


2011 р.

Учителі 4 класів знайдуть у посібнику розробки уроків української мови з використанням інтерактивних технологій до теми «Прислівник»


Урок №1

Тема. Ознайомлення з прислівником як частиною мови.

Мета: ознайомити з новою частиною мови - прислівником; його граматичними ознаками, вчити впізнавати прислівники в усному і писемному мовленні; формувати соціальну компетентність.

Обладнання: схеми-опори.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Встаньте, діти!

Поверніться.

Один одному посміхніться.

За руки один одного візьмем –

І дружно привітаємось.



Разом Добрий день!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя

  • Сьогодні наш урок - зустріч із знайомими незнайомими – словами-прислівниками. Чи потрібно нам знати про прислівники?

  1. Вправа «Очікування»




Цей урок навчить мене

ІІІ. Первинне сприйняття а усвідомлення матеріалу

  1. Вправа «Мікрофон»

  • Із чого складається наше мовлення?

  • Із чого складається речення?


  • На скільки частин поділено всі частини мови? (на 10 частин мови).

  1. Кросворд

До поданих слів доберіть антоніми.




1













  1. Рано

2
















  1. Косо

3
















  1. Голосно




4













  1. Весело

5
















  1. Важко

6
















  1. Слабко




7













  1. Легко

8













  1. Грубо

9
















  1. Брудно

10













  1. Прямо



  1. Колективне виконання вправи 159.

Усно добери прислівники, які відповідають на питання як? коли? де? куди? Склади з ними словосполучення дієслово + прислівник. Які з дібраних прислівників виражають ознаку дії, а які пояснюють, коли (час), де (місце) відбувається дія куди (напрям) вона спрямовує.

  1. Міні-лекція

Експкрти-мовознавці (підготовлені учні).

  • Вивчаючи мову, вчені помітили, що одні слова часто пов’язуються з іншими. Наприклад, прикметники стоять поруч з іменниками, визначають їхні властивості та якості: дівчинка (яка?) добра, гарна, розумна, працьовита, весела… Також було помічено, що із дієсловами часто поєднуються слова, що виражають ознаку дії: читати (як?) виразно, швидко, повільно, добре… Ці слова виділили як частини мови і назвали прислівником.

  1. Робота над правилом

Прислівник – незмінна самостійна частина мови, що виражає ознаку дії або пояснює де, коли відбувається дія, куди вона спрямована, і відповідає на питання: Як? Де? Коли? Куди? та ін.

Зверніть увагу. Прислівник не змінюється ані за числами, ані за відмінками, не має також ознак роду, закінчення.


  1. Фізкультхвилинка

Поплаваємо у басейні (імітація рухів)

Побоксуємо на ринзі.

Попіднімаємо гантелі.

Попіднімаємо штангу.



ІV. Закріплення та систематизація знань

  1. Вправа 158 (колективно)

  • Назвіть по порядку п’ять днів тижня, не вживаючи при цьому ні назв чисел, ні назв днів. Визначте, до якої частини мови належать слова-відповіді.

  • Складіть усну розповідь про те, що робили позавчора, вчора, що робите сьогодні, що будете робити завтра, післязавтра. У складених реченнях обов’язково використайте прислівники, які пояснюють, коли саме відбувається дія.



  • На які питання відповідають вжиті в розповіді прислівники? Яку роль вони виконують у реченнях?

  1. Робота із словниковими словами

Учора (вчора) сьогодні завтра післязавтра.

  1. Самостійна робота із вправою 160.

  • Прочитай текст. Добери до нього заголовок.

  • Які прислівники жив автор? Доведи свою думку. Спиши текст і пдкресли прислівники.

  1. Перевірка – фронтально.

V. Підсумок уроку

- Яку частину мови вивчали?

1. Взаємо оцінювання.

2. Вправа очікування.

Чи виправдалися ваші очікування від уроку?


  1. Інструктаж до виконання домашнього завдання. Вправа 161.



VІ. Домашнє завдання

С 83, 84, вправа 161, повторити словникові слова.

За бажанням із ними скласти речення.

Урок №2

Тема. Порівняльна характеристика прислівників і прикметників. Прислівник – незмінна частина мови.

Мета: розширити уявлення про прислівник на основі порівняльного аналізу його з прикметником, ознайомити із способом творення прислівників від прикметників; розвивати вміння розрізняти прикметники і прислівники, виховувати почуття прекрасного засобами природи.

Обладнання: схеми-опори.

Хід уроку

І. Організаційний момент

До вас у віконечко

Заглядає сонечко

Посилає промінчики

Хлопчику і дівчинці.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

(Вправа 161)

Діти зачитують дібрані прислів’я. Визначають прислівники.


ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

  1. Вибірковий диктант (виписати прислівники разом із дієсловами).

До школи готуйся заздалегідь. Завчасно склади портфель та вичисти взуття. Щоб не запізнитись до школи, виходь раніше. На вулиці не розмовляй голосно.

Що спільного у виписаних словах?

Яка це частина мови?


  1. Вправа «очікування»

Після цього уроку я зможу…

  • відрізняти прислівники від прикметників;

  • визначати їх роль у реченнях, тексті;

  • утворювати прислівники від прикметників;



  • вживати у мовленні прислівники і прикметники.

  1. Гра «Ти – мені, я – тобі» (робота в парах)

Дібрати до поданих прикметників прислівники.

Добрий – добре

Смішний – смішно

Сумний – сумно.



ІV. Оголошення теми і мети уроку

  • Сьогодні розглянемо зв’язок, який існує між прислівниками і прикметниками.


V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Пояснення вчителя

Схема-опора



Прикметник

(назва ознаки предмета)

Який? Яка? Яке? Які?


У реченні: другорядний член речення

Змінюється

За числами за питаннями (відмінками)

Однина множина

За родами

Ч.р. Ж.р. С.р.
VІ. Фізкультхвилинка

«Вчимося разом спілкуватися»

Станьте парами

Візьміться за руки

Подивіться одне на одного

Усміхніться одне одному

Поверніться до класу

Зробіть повітряний поцілунок та пошліть його, кому захочете.

Хто зловив, продемонструє як це робить.

Помахати у відповідь рукою.
VІІ. Закріплення та систематизація знань


  1. Колективна робота (вправа 162).



  • Прочитай вірш. Розглянь малюнок. Склади усну розповідь про ластівку, вживаючи прислівники спереду, ззаду, високо.

  • На які три групи можна розподілити прислівники, вжиті у вірші? Випиши їх, розподіляючи в стовпчики за питаннями.

Коли? Як? Де?

  1. Метод «Прес» (вправа 163).

  • Прочитай. Зверни увагу на форми дієслів і зв’язані з ними прислівники.

  • Визнач час і число дієслів, з якими зв’язаний прислівник мелодійно.

  • Зроби висновок про те, як змінювалося дієслово. А якою залишалася форма прислівника?

  1. Робота в парах (вправа 164).

  • Прочитай і порівняй два тексти. Зверни увагу на споріднені прислівники і прикметники.

  • Випиши з першого тексту словосполучення дієслово + прислівник, а з другого – прикметник + іменник, добираючи тільки спорідненні прислівники і прикметники. Завдання виконуй за зразком.

  • Порівняй споріднені прислівники і прикметники за поданим планом.


VІІІ. Підсумок уроку

  1. Взаємооцінка.

  2. Вправа «Очікування».

Чи справдилися ваші сподівання?

  1. Інструктаж по виконанні домашнього завдання.

  • Прочитайте завдання. Як ви будете виконувати його вдома?

  1. Гра «Впіймай прислівник»

Сьогодні в вас ангіна

А завтра ніс заклало.

Ми скажемо відверто:

Ти, друже, захворів?

Бери лимон із цукром

І пий його із чаєм.

І тихо, тихо, тихо.

І ням, ням, ням.



Урок №3

Тема. Практичне ознайомлення із формами ступенів порівняння прислівників (без вживання термінів). Спостереження за вживанням у мовленні прислівників – синонімів та антонімів.

Мета: практично ознайомити із формами ступенів порівняння прислівників, вчити утворювати ступені порівняння прислівників, розвивати мовлення дітей, поповнювати словниковий запас, виховувати наполегливість у навчанні.

Обладнання: опорні схеми, конверти із завданням.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде.

Усміхніться один одному і почнемо працювати.



ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Робота з вправою 166.

(Діти зачитують записані уривки, називають прислівники. Аргументують свій вибір.)

  1. Розпридільний диктант

(Розділити прислівники і прикметники).

Веселий, весело, добрий, ніжно, восени, осінній, добре, весняний, навесні, вечірній, ранішній, вранці, ввечері.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності

  1. Пари слів називай

І антоніми вивчай.

Гарно вчи, як належить,

Ці слова протилежні.

Вранці – ввечері, весело – сумно, вперед – назад.


  • Діти продовжують рядок цих антонімів.

  • Послухайте вірш.

Ознаку дії називає,

А також місце, час,

Причину цієї дії визначає

І кожен цю частину знає.

- Тож про яку частину мови йдеться на уроці?

- Правильно. Це прислівник.

Сьогодні будемо мандрувати стежинками прислівника і дізнаємося про прислівники-синоніми і прислівники-антоніми. Закінчіть речення: «Цей урок навчить мене…»


  1. Складання «Гірлянди асоціацій»

Антоніми


Слова з протилежним значенням


Синоніми
Слова, що мають одне значення, але пишуться по різному
IV. Оголошення теми і мети уроку

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Інтерактивна вправа «Акваріум»

- Пропоную дослідити такі питання: з якою метою вживаються прислівники-синоніми і прислівники-антоніми?

У кожної групи на парті конверт, в якому лежить завдання. Через 4 хвилини спікер оголошує рішення.

Завдання групам.



1 група. З’єднайте пари слів, де прислівники є антонімами.

Допоможу тепер – дивитися сумно.

Розмовляти весело – повернувся звідти.

Летить високо – сідає низько.

Працює вдень – читає тихо.

Знаходиться далеко – від’їхав сьогодні.

Пішов туди – відпочину потім.

Співає голосно – мешкає близько.

Приїхав учора – прийшов сьогодні.

2 група. Закінчіть прислів’я.

Восени багач, а … прохач.

Гірко поробиш, … з’їж.

Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на одну хвилину….

Далі положиш - … знайдеш.

3 група. Запишіть речення, замінивши виділені прислівники синонімами.

Він прокидається ані світ, ані зоря.

Завдання виконує п’яте через десяте.

Працює, як сонна муха.

Як сніг на голову, у щоденнику з’явилися погані оцінки.

Правила роботи в групах


  1. Уважно прочитати завдання-інструкцію.

  2. Працювати так, щоб не заважати іншим.

  3. Вислуховувати думку кожного члена групи.

  4. Користуватися додатковою літературою.

  5. Вкладатися у відведений час.

  6. Презентувати дослідження можуть усі члени групи.

Фізкультхвилинка

Раз – підняли руки вгору.

Два – нагнулися додолу.

Не згинайте, діти, ноги,

Як торкаєтесь підлоги.


  1. Самостійна робота (вправа 167 (1))

  • Прочитай вислів. Поясни, яке значення для людини має вивчення рідної мови. Спиши.

  1. Метод «Прес» (вправа 167 (2))

- Доведи, що в поданому вислові є три прислівники, які відповідають на питання як? Підкресли їх. Визнач роль цих прислівників у реченні.

- Порівняй прислівники глибоко і глибше, багато і більше, активно і активніше. Зроби висновок про те, для чого автор вислову надає перевагу прислівникам глибше, більше, активніше. Визнач, як утворилися ці форми прислівників.



(Вправа 168).

- Від поданих прислівників утвори і запиши нові форми.

- Познач префікси і суфікси, за допомогою яких утворилися різні форми прислівників. Зроби висновок про творення форм прислівників.

- З різними формами одного й того прислівника склади і запиши речення.




V. Закріплення та систематизація знань

І варіант – вправа 169.

  • Прочитай початок розповіді. Продовж її і запиши. У тексті вживай різні форми прислівників.

  • Напиши прислівники, вжиті у складеному тобою тексті. Поясни роль прислівників у реченнях.

ІІ варіант – вправа 170.

VІ. Підсумок уроку

Вправа 175 (колективно)

  • Розв’язати кросворд.

  • Доберіть ступені порівняння до прислівників: глибоко, довго, гарно.

VІІ. Домашнє завдання

Правило на сторінці 90, 91, 92.

Вправа 178.


Урок №4

Тема. Однорідні другорядні члени речення виражені прислівниками.

Мета: ознайомити учнів з однорідними членами речення, вираженими прислівниками, виробляти вміння визначати однорідні прислівники, будувати речення з однорідними прислівниками, розвивати зв’язне мовлення.

Обладнання:

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Вправа 178 (фронтально).


ІІІ. Актуальність опорних знань

  1. Творчий диктант

Утворити прислівники від поданих слів. Постав питання до прислівників.

Радісний – (як?) радісно.

Веселий –

Добрий –


Довга –

Виразне –

Гучний –

Бадьорий –

Загадкова –

Рясне –


Густий –

Фронтальна перевірка.

  1. Гра «Впіймай прислівники».

(Записати прислівники)

Щогодини, щоденно, щотижня

Я допомагаю ближнім.

Вранці я по хліб зганяю,

Вдень в кімнаті підмітаю,

Ввечері я за газетами сходжу,

І залюбки із сестрою посиджу.

- Як називаються члени речення, які відповідають на одне запитання і відносяться до одного слова?

- Однорідними.

- На сьогоднішньому уроці ми навчимося добирати і визначати однорідні прислівники.



IV. Первинне сприйняття та усвідомлення

  1. Пошукова колективна робота (вправа 182). (Завдання 182(2) – колективом письмово).

  • Який висновок можна зробити?

  • Звірте свої спостереження з правилом на с. 95.

  1. Самостійна робота з підручником (вправа 183).

  • Прочитай і відгадай загадку. Які слова допомогли тобі знайти відгадку?

  • Спиши загадку і підкресли прислівники. Що вони означають? На які питання відповідають? З яким дієсловом зв’язані?

  • Якими членами речення виступають прислівники? Чи можна їх назвати однорідними членами речення?

(Перевірка - індивідуальні опитування).


  1. Фізкультхвилинка

Гуси-лебеді летіли,

На лужку тихенько сіли,

Посиділи, поклювали,

Покружились й дружно знялись.



V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота в парах (вправа 184).

2. Творче завдання (вправа 185).

- Спиши текст, вставляючи пропущені прислівники. Якими членами речення вони є?



(Групова форма роботи. Кожна група презентує свій твір).

VІ. Підсумок уроку

  1. Назвати словникові слова.

  2. Скласти самостійно речення з однорідними прислівниками.

VII. Домашнє завдання

Вправа 186. повторити правила.




Урок №5

Тема. Спостереження за роллю прислівників у художніх науково-популярних текстах.

Мета: показати роль прислівників у художніх і науково-популярних творах, формувати вміння використовувати прислівники у різних текстах, визначати їх роль, розвивати зв’язне мовлення, виховувати культуру мовлення.

Обладнання: картки для індивідуального опитування.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Руку гарно піднімати,

На уроці не дрімати

А знання, мерщій, хапати.

Тож, гаразд, часу не гаймо

Урок вже починаймо.



ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Робота над вправою 186. (Діти зачитують виписані речення, називають прислівники)



  • Як визначити однорідні члени речення, виражені прислівниками?

  1. Картки індивідуального опитування

Картка 1.

Виписати прислівники-антоніми.

Готуй сани літом, а воза взимку.

Кому влітку холод, тому взимку голод.

Хто вранці плаче, той ввечері сміється.

Не до ладу: на гульки попереду, а до роботи позаду.

Навесні джміль, а восени бджола жениться.



Картка 2.

Закінчити речення, дібравши потрібні прислівники.

Розмовляти по телефону потрібно…



(спокійно, чемно, іронічно, зверхньо, ввічливо).

Писати в зошиті потрібно …

Читати вірш необхідно…

Картка 3.

Згрупуй прислівники за питаннями Звідки? Де? Коли? Як?

Добре, вранці, влітку, сьогодні, восени, щодня, ввечері, ззаду, зранку, звідусіль, насамперед, стурбовано, вгорі, згори, праворуч, близько, всюди, впевнено, залюбки.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання


  1. Каліграфічна хвилинка.

  2. Словниковий диктант.

Ввечері, вдень, взимку, влітку, восени, вперед, вранці, ззаду, ліворуч, назад, напам’ять, попереду, посередині, праворуч, щогодини, щоденно, щотижня.

  1. Взаємоперевірка диктанту.

  2. Вправа «Мікрофон».

  • Розкажіть, що ви знаєте про прислівники.

  • Проведіть порівняльний аналіз прикметників і прислівників.

  1. Що означає?

  2. На які питання відповідає?

  3. Змінна чи незмінна частина мови?

  4. З якою частиною мови найчастіше пов’язується в реченні?

  5. Яким членом речення є?



IV. Оголошення теми і мети уроку

  • Сьогодні ми будемо спостерігати за прислівниками в тексті і дізнаємось, яку роль відіграють вони у тексті.

V. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Самостійна робота (вправа 185)

Перевірка – фронтально. Виписати однорідні члени речення дієсловами.



2. Письмово з коментуванням (вправа 188)

VІ Закріплення та систематизація знань

  1. Робота в парах (вправа 189).

- Спробуй усно скласти висловлювання за поданим початком, уживаючи однорідні члени речення, виражені прислівниками.

2. Гра «Хто швидше» (вправа 190).

(Змагання між рядами)

(Розгадування ребусів)

VІІ. Підсумок уроку

  1. Бесіда

  • За якою частиною мови ми спостерігали?

  • Який висновок можна зробити з наших спостережень?

  1. Інструктаж до виконання домашнього завдання.

VІІІ. Домашнє завдання

Вправа 191.




Урок №6

Тема. Узагальнюючий урок за темою «Прислівник». Інтелектуальна гра «Найрозумніший».

Мета: узагальнити знання дітей з теми «Прислівник», розвивати вміння співпрацювати у команді, виховувати доброзичливе ставлення до товаришів, вміння радіти їхньому успіху.

Обладнання: карточки із завданням, медаль «Найрозумніший».

Хід уроку

І. Організаційний момент

Працювати нам пора.

Зараз розпочнеться гра.

Кожному треба працювати,

Щоб гарного приза придбати.

А тепер, четвертий клас,



До роботи, прошу вас!

ІІ. Девіз гри:

«Знання – це скарб, а вміння вчитись – ключ до нього».

ІІІ. Повідомлення правил гри та проведення гри

1 тур.

Дітям роздаються карточки, на яких надруковані частини прислів’їв.

Скласти прислів’я. Знайти прислівники у них.

  • Готуй сани літом, а воза взимку.

  • Уночі всі коти чорні.

  • Садок влітку, як кожух взимку.

  • Вперед іди - дійдеш туди де немає біди.

  • У бідного щоденно піст.

  • Кому влітку холод, тому взимку голод.

  • Восени і буряк – м’ясо.

  • Узимку літа не доженеш.

  • Навесні джміль, а восени бджола жениться.

  • То ще не диво, що взимку зимно.

  • Добра лава мовчить, а лиха попереду біжить.

  • Не до ладу: на гульки попереду, а до роботи – позаду.

  • Хто вранці плаче, той ввечері сміється.


За кожну правильну відповідь 1 бал.

З першого туру вибувають учні, які отримали найменшу кількість балів.

2 тур.

Магічний квадрат.

(Знайти заховані прислівники. За кожний прислівник 1 бал. Вибувають учні, у яких найменша кількість балів).


С

І

Р

А

З

А

Ввечері, вперед, вдень, вчора, вранці, тепер, враз, вгору, двічі, назад, річ, наріст, степ, час).

Т

В

В

Н

Ц

Д

Е

П

Е

Р

І

Г

П

В

Ч

Е

Н

Ь

В

Г

О

Д

В

І

С

А

Р

Е

У

І


3 тур.

Дібрати до поданих прислівників

  1. Антоніми

Мало –

Раніше –


Дешево –

Швидко –


Влітку –

  1. Синоніми

Привітно –

Відкрито –

Дзвінко –

Потроху –

Правильно –

(Вибуває той, хто отримав меншу кількість балів. Кожна правильна відповідь – 1 бал.)

4 тур.

Записати словникові слова – прислівники. Скласти два речення з ними. (за вибором).

5 тур.

Використати подані прислівники у тексті під назвою «Прилинула весна до лісу».

Прислівники: буйно, гучно, ніжно, ледь-ледь, мелодійно, непомітно, замріяно, загадково, рясно, радісно, тихо.

За кожний використаний прислівник 1 бал.

2 бали – за зміст.

1 бал за кожне речення з однорідними прислівниками.



6 тур.

Букви в порядок розставляй

Та слова-прислівники читай.

Зивкум (взимку), ручволі (ліворуч), занад (назад), чорав (вчора), дигонищо (щогодини), перте (тепер).



(За кожну правильну відповідь 1 бал).

Вибуває той, у кого найменша кількість балів.

7 тур.

Пригадати загадки, де відгадками є прислівники.

Хто більше пригадає, той виграв. Починає першим той, хто швидше розгадає головоломку.

Загадки

Сніжок стелиться,

Мете метелиця,

Буран завиває.

Коли це буває? (Взимку)

Тане сніжок,

Оживає лужок,

День прибуває,

Коли це буває? (Навесні)

Холодно, сиро буває,

Листя з дерев опадає,

У вирій птахи відлітають.

Коли це, друзі, буває? (Восени)

Червоніє суниця,

Стигне в полі пшениця.

І купаються дітки.

Це буває... (влітку).

Прокидаюсь вранці,


... працюю,

... відпочиваю,

а... я спать лягаю. (Вдень, ввечері, вночі)

Як називається день, що передує «сьогодні»? (Учора)




Зміни картки так, щоб числа стояли по порядку. Потім прочитайте прислів’я. знайди прислівник.



Уночі всі коти чорні.

ІV. Підсумок гри. Нагородження переможця

Слово надається журі.



Журі оголошує результати гри. Переможця турніру нагороджують медаллю «Найрозумніший» і подарунком від батьківського колективу.


Зміст


Урок №1. …………………………………………...

5

Урок №2………………………………………….…

8

Урок №3………………………………………..…..

11

Урок №4………………………….………………...

14

Урок №5………. ……………….……….………....

16

Урок №6……………………………………………

18






Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка