З літературної скарбниці. А вже весна, а вже красна!



Скачати 66.05 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір66.05 Kb.
ТипУрок

Тема:_З_літературної_скарбниці._А_вже_весна,_а_вже_красна!'>Літературне читання. 2 клас, ІІ семестр
Розділ: Літературна скарбниця
Тема: З літературної скарбниці. А вже весна, а вже красна!
Урок №1/ 74 - (розробила Далакян В.Ф.)
Тема: А вже весна, а вже красна. Визначення загального емоційного настрою твору Анатолія Костецького «Починається весна».
Мета: Продовжити ознайомлення учнів із творами українських поетів. Вчити читати вірш А. Костецького «Починається весна», визначати особливості зображення поетом пейзажу, його настрій, розуміти мову художнього твору.

Формувати уміння слухати, орієнтуватися в тексті, знаходити і пояснювати образні вирази.

Удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання.

Розвивати мовлення, критичне мислення, збагачувати словниковий запас, залучати дітей до діалогу.

Сприяти розвитку почуттів, гармонії, естетичному усвідомленню художніх образів вірша.

Виховувати любов до природи, краси рідного краю.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.

- Вітаю вас, діти.


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

(На столі вчителя маленька музична скринька. Звучить музика).

- Чи знаєте, що це? Так, це – скринька. Чуєте, яка чарівна музика живе в ній? А як ви розумієте слово «скринька»? (ящичок із замочком, в якому зберігаються речі, різні скарби)

- В цьому році ви вже чули словосполучення «літературна скарбниця». А що зберігається в ній? (вірші, оповідання, казки, народна мудрість).

- У кожного з нас є особиста скринька. Це скринька знань, які ми отримуємо при навчанні і зберігаємо все своє життя. А які знання ви хочете покласти в свою скриньку сьогодні на уроці?

- Я впевнена, що ваша скринька обов’язково поповниться цікавими творами, незвичайними словами і поняттями. Ми разом знайдемо їх. Бажаю нам плідної співпраці.
ІІІ. Психологічне налаштування на вивчення нової теми.

(На екрані презентація «Пробудження природи»).

- Чи здогадалися ви, про що нам розповіли ці кадри? Так, до нас повертається весна. Чим особисто вам подобається весна? Доберіть асоціації до слова «весна».
Асоціативний кущ
сонечко перші квіти пташки струмочки
ВЕСНА
зелена травичка тепло метелики мамине свято

- Великий російський поет Олександр Пушкін так сказав про прихід весни: «Земля встречает утро года». Як ви гадаєте, чому?

- Дійсно, з приходом весни,як вранці, прокидається все навкруги: і рослини, і тварини, і ми, люди, починаємо відчувати на душі щось особливо тепле, яскраве. Це промінчики сонця торкаються наших облич, наших сердець. Хай ці промінчики будуть поруч з нами на сьогоднішньому уроці, присвяченому початку весни.
IV. Оголошення теми уроку, мети.

(на екрані тема «А вже весна, а вже красна. А. Костецький. Починається весна»).

- Першим відкриє весняну сторінку літературної скарбниці чудовий автор Анатолій Костецький і його вірш «Починається весна». Ми не тільки навчимося виразно читати цей твір, але й спробуємо знайти цікаві слова-асоціації, які побачив у весні автор і додамо їх до наших слів.


Організація самооцінки учнів протягом уроку
- Разом з нами працюватимуть сонячні промінчики. У вас на партах маленькі сонечка. Але вони ще не зовсім прокинулись від зимового сну. Кожен з вас спробує допомогти своєму сонечку засяяти по-весняному радісно і яскраво. За кожну вдалу відповідь, активну роботу ви домалюєте промінчик -бал. Це вже можуть зробити діти, які добирали асоціації.(самооцінка)
V. Вивчення нового матеріалу.

1. Виразне читання вірша вчителем.

- Уважно прослухайте вірш А. Костецького «Починається весна» і скажіть, який настрій він викликав.

- Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?
2. Читання учнями мовчки. Метод «позначки».

- Прочитайте вірш самостійно, позначте на полях слова, які особливо сподобались (+), які були незрозумілі (?).

3. Словникова робота.

- Дива – рос. – чудеса, что-то удивительное

- Веснянки – рос. – веснушки, укр.. – ластовиння

- Розщебечуться птахи на різні голоси – заспівало багато різних пташок

Хто зумів самостійно пояснити значення слів та виразів – додайте промінчик до свого сонечка.

(самооцінка)


- Хто зрозумів, яку ж цікаву асоціацію з весною помітив автор? (Веснянки) Додамо це слово до асоціативного куща.
4. Вибіркове читання.

- Що поет назвав дивами у вірші? (діти зачитують: «раптово визерне трава», «лагідні веснянки засіють щоки та носи», «розщебечуться птахи на різні голоси».

(самооцінка)
5. Робота в парах.

- Весняний вітерець розсипав букви в словах, що були написані на листочках, які лежать на ваших партах. Спробуйте зібрати їх, і ми дізнаємось, які пташки повернулись до рідного краю.(на картках: кишпашпаки, стілакив –ластівки, лекиле – лелеки, віражу – журавлі, ракиг – граки…)

- Як ви думаєте, про що ж вони «розщебетались»? (на екрані слайд «Птахи навесні» - радіють теплу, поверненню в рідний край).

(самооцінка)


6. Вдосконалення навичок читання та аналізу тексту.

- Прочитайте перші два рядки. Поміркуйте, чому автор починає вірш саме так, ще й двічі повторю слово «знов». Які ж почуття переживає поет? (радість, дивування). Ось чому в невеличкому вірші так багато рядків з окличною інтонацією. Знайдіть їх і спробуйте правильно проінтонувати.

- Робота над виразним читанням. Читання «луна». (учитель по рядку читає вголос – діти вторять йому).

- Читання частинами: 1) про початок весни

2) про те, як з’явилась травичка

3) про веснянки

4) про приліт птахів

- Знайдіть в тексті рими



Дива – …трава

Носи – …голоси

Веснянки –… зранку

- Виразне читання вірша окремими учнями.(самооцінка)

7. Порівняння текстів. Встановлення відповідностей.

Читання уривку з оповідання про весну О. Копиленко

- Зверніть увагу на виділені слова. Якою ознакою автор наділив вітерець? (лагідний).

- Відшукайте подібні ознаки у вірші. (лагідні веснянки засіють щоки та носи). В народі кажуть – це ласкаве сонечко поцілувало дитину.

- А чому сонце названо березневим? (березень – перший місяць весни). Які ще весняні місяці ви знаєте?

- Робота з прислів’ями. Згадайте, з якими прислів’ями про весну та весняні місяці ми познайомились на уроці природознавства.



(Весна настає, сонця додає. Квітень – з водою, а травень – з травою.)

(самооцінка).


VI. Рефлексія.

Словесне малювання.

- У підручнику до вірша немає ілюстрації. Спробуйте зробити її за допомогою слів. Що можна побачити на вашому малюнку? (на екрані поступово зявляються: зелена травичка, сонечко, діти з веснянками, птахи вють гнізда)

(самооцінка)

- Якою ж з’явилась до нас сьогодні на уроці весна? Побудуємо сенкан. В цьому нам допоможуть частини мови, які вивчили на уроках мови.



Сенкан

  1. Весна

  2. Красива, тепла

  3. Настає, дивує, радує

  4. Надійшла весна весела

  5. Пробудження

(самооцінка)
VII. Підсумок.

- Подивіться на свої маленькі сонечка. Чи подобаються вони вам, чи всі прокинулись від зимового сну? ( діти підсумковують особисті досягнення)

- Додайте свої маленькі сонечка до нашого великого (на дошці).

- Справжні дива починаються з весною. І на нашому уроці відбулося диво: яке яскраве сонце засяяло в класі, його тепла, дійсно, вистачить на кожного. Який настрій у вас наприкінці уроку?



- Я хочу додати до нашого асоціативного куща і своє слово – «радість». Для мене радість – і тепла весна, і спілкування з вами, бо ви, наче сонячні промінчики, радуєте мене своїми уміннями і знаннями.

Дякую вам за співпрацю.

Домашнє завдання: навчитися виразно читати вірш, зробити ілюстрацію до змісту.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка