З клас. Урок розвитку зв язного мовлення. Тема: Письмовий переказ тексту. МетаСкачати 49.59 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір49.59 Kb.
ТипУрок

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

З клас. Урок розвитку зв"язного мовлення.

Тема: Письмовий переказ тексту.

Мета: навчальна - повторити будову тексту, типи текстів; вчити переказувати (усно та письмово) текст

опрацьованого твору, вправляти учнів у побудові речень, у написанні детального переказу;виховна - виховувати почуття любові до рідного краю, Батьківщини;

розвиваюча - розвивати усне та писемне мовлення, логічне мислення, увагу. Час - 90 хв. (уроки читання та української мови) Тип уроку - П. Забезпечення >гроку: О.Верес. Біла хата.

Читанка для 3 класу, чернетка.ЗМІСТ ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНБАЦІЯ УЧНЮ ДО УРОКУ.

П. ПОПЕРЕДНЯ РОЗОСЕРЕДЖЕНА ПІДГОТОВКА ДО ПЕРЕКАЗУ:

ведеться за кілька днів до написання переказу;

передбачено закріплення орфографічного матеріалу, уточнення значення маловідомих слів;

попереджуються помилки у вживанні граматичних форм, побудові словосполучень;

на уроці читання учні отримали завдання виписати з тексту слова з орфограмами, дібрати

відповідні приклади слів до даного правила.

III. ПОСТАНОВКА ЗАВДАННЯ. МОТИВАЦІЯ МОВЛЕННЯ. СПРИЙМАННЯ ТЕКСТУ

Постановка завдання.

На уроці читання ми працювали над текстом В.О.Сухомлинського "Журавель та Папуга", вчилися виразно читати цю казку, аналізувати дійові особи твору, вчилися усно переказувати цей текст. А на уроці української мови ви повинні написати письмовий переказ даної казки. Перед вами стоїть нелегке завдання: показати не тільки вміння усно будувати розповідь, а й орфографічно правильно записувати речення в зошиті.Мотивація мовлення.

З кожним днем ви дорослішаєте, набуваєте знань.багато нових та цікавих тем з мови вивчили. Тож на сьогоднішньому уроці ви повинні добре справитися з навчальним завданням., це необхідно для того, щоб ви продемонстрували вміння правильно будувати текст, вживати в мовленні гарні речення. Підготовка до сприймання тексту. Сприймання тексту.

Заплющіть очі (вчитель вмикає ніжну, ліричну мелодію), уявіть південний берег, лагідне, тепле море, пальми, розкішні тропічні рослини, яскравих пташок... і серед цього різномаїття самотній, сумний журавель. Наш журавлик, який виріс на нашій землі, в наших озерах, але змушений тікати від холодної, лютої зими в далекі теплі краї, де вічне літо.

Це, мабуть, про нього написав такі теплі рядки П.Воронько: Облітав журавель Сто морів, сто земель, Облітав, обходив, Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля: "Де найкращая земля?" Журавель відповідає: "Краще рідної немає!"

Чи погоджуєтесь ви з журавликом? (Так, рідна земля найкраща). А яка земля є для вас рідною? (Там, де ми народились, де живуть наші рідні - батьки, бабуся і

дідусь, де ми ходимо до школи).

Які ви знаєте прислів"я і приказки про рідну землю, Батьківщину, дім? (Там земля мила, де мати родила. В гостях добре, а дома найкраще). Діти, хто вас вчить любити рідну землю, поважати рідну мову? (Батьки, вчителі, вихователі).

Правильно. Був такий вчитель, педагог В.О.Сухомлинський, який дуже хотів, щоб його учні виросли хорошими людьми, щоб школа завжди пишалася своїми учнями-випускниками. В.О.Сухомлинський написав дуже багато творів, в яких закликав школярів любити рідну землю, берегти природу, шанувати людську працю. Василь Олександрович - один з найкращих вчителів на нашій планеті, запам"ятайте це ім"я назавжди.

Сьогодні ми напишемо переказ однієї з його казок.Сприймання тексту (слуховеУ

В.О.Сухомлинський

. Журавель та Папуга.

Був собі Журавель. Жив він на березі нашого озера. Насувала зима Пристав він до ключа інших журавлів і полетів далеко на південь. Там вічне літо, теплі води, смарагдові береги, блакитне небо. В лісах багато дивовижних пташок, зелених, синіх, голубих папуг. Усі вони співають, радісно кричать.

Журавлеві нашому сумно. Питає зелена Папуга журавля:

-Чого ти слтиуєш? Чого гнізда не мостиш, журавлят не висиджуєш?

Мовчить Журавель. Поглядає на північ. Коли це стрепенувсь, прислухався до чогось. Десь пролунав журавлиний крик Радісний, тривожний.

Злетів Журавель, щоб наздогнати інших журавлів.

-Куди ж ти летиш? - дивується Папуга. - Там же холодно. ГГ'ять місяців поживеш і знову ж сюди прилетиш. Що там доброго на твоїй холодній півночі?

-Добре те, що я там народився. Там моя батьківщина.

Питання перед читанням:* -Чому сумував Журавель на півдні?

IV. АНАЛІЗ ТЕКСТУ У ЄДНОСТІ ЗМІСТУ, МОВИ, КОМПОЗИЦІЇ. СКЛАДАННЯ ПЛАНУ ТА РОБОЧИХ МАТЕРІАЛІВ.Аналіз тексту у єдності змісту, мови, композиції.

  1. Чому Журавель полетів на південь?

  2. Як автор змальовує південний край?

  3. Як там поводив себе Журавлик?

  4. Що не міг зрозуміти Папуга?

(вчитель звертає увагу учнів на правильну побудову речень, відповідь на одне питання може складатися з кількох речень. Якщо учень будує відповідь складним реченням, то вчитель допомагає синтаксично правильно побудувати речення).

  1. З яких частин складається будь-який текст? (Зачин, основна частина, кінцівка).

  2. Стисло передайте ці частини.

(Зачин - був собі Журавель;

основна частина - зимою полетів у тешгі краї, сумував за рідною землею, ранньою весною повернувся

на батьківщину;

кінцівка - краще рідної землі немає нічого).

7. Який це твір за жанром? (Текст-розповідь).

Складання плану та робочих матеріалів.

А зараз ми з вами складемо план до переказу. Будьте уважні, приготуйте чернетки. Я буду читати текст частинами, а ви до кожної частини на чернетку записуйте пункт плану. Після обговорення ми виберемо кращий варіант. А допоможуть вам у цьому малюнки.(Вчитель читає частину, дає 1-2 хвилини обдумати пункт плану, відбувається обговорення,

звертається увага на малюнок, так колений пункт).

ПЛАН (приблизний).  1. На південь. (Переліт на південь).

  2. Зустріч з Папугою. (Розмова з Папугою).

  3. Рідна земля найкраща. (Краще рідної землі немає).

Робочий матеріал (запис на дошіїії \

Пристав до ключа, смарагдові береги, дивовижні пташки, журавлята, висиджувати, стрепенувся, холодна північ.(Вчитель звертає увагу на орфограми, коментує колективно з учнями).

Повторного читання може і не бути, текст опрацьований на уроці читання, двічі звучав на даному уроці.

V. ВИКОНАННЯ ПЕРШОГО ВАРІАНТА ПЕРЕКАЗУ. РЕДАГУВАННЯ РОБОТИ. СТВОРЕННЯ УДОСКОНАЛЕНОГО ВАРІАНТА ПЕРЕКАЗУ.

Учні створюють самостійно перший варіант переказу на чернетках. Після написання переконуються, чи повно викладено зміст, чи не пропущено щось істотне, важливе для розуміння всього оповідання, чи є зв"язок між окремими частинами переказу, уважно перевіряють грамотність.

(Вчитель допомагає учням, проводить індивідуальну роботу).

Після власного редагування створюється удосконалений варіант переказу, який записується в зошит.УЬ ПЕРЕВІРКА ТА АНАЛІЗ РОБІТ (наступний урок).

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка