Яким побачили дощ письменник, поет І художник?



Скачати 96.44 Kb.
Дата конвертації31.12.2017
Розмір96.44 Kb.
ТипУрок

Урок читання у 4 класі

(з використанням інтерактивних методів навчання)



Тема: Яким побачили дощ письменник, поет і художник?

А. Малишко «Дощик», Ю. Ярмиш «Дрібний дощик»,



Тип уроку:урок вивчення нових знань

Мета: удосконалювати навички свідомого, виразного читання, розкрити можливості художнього зображення одного природного явища різними засобами; вчити порівнювати твори, схожі за темою, але різні за жанрами, розвивати образне сприймання навколишнього середовища, розвивати уяву, зв’язне мовлення дітей, уміння передавати під час читання настрій твору, збагачувати активний словник учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи рідного краю
Методично-дидактичне забезпечення, обладнання: мультимедійна презентація до уроку, ноутбук, проектор, мікрофони, маркер, фонограми пісні «Дощик капає зі стріхи» та запису «Звуки дощу», костюм Хмаринки, індивідуальні таблиці для розчитування, підручники

Хід уроку

І.Організаційна частина

ІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу, мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя. Відгадування загадки

-Ви пам’ятаєте, що на уроці природознавства ми вивчали тему «Кругообіг води в природі», де разом з краплинкою води подорожували. Сьогодні ми продовжимо нашу подорож на уроці читання. Разом з усіма гостями до нас завітала ще одна гостя. (Звучить музика. Заходить Хмаринка, загадує дітям загадку)

Хмаринка:

- Його ім’я лише з трьох літер.

Його провісником є вітер.

Ним хлібороб у спеку марить.

Його дарують тільки хмари. (Дощик)

- Що допомогло вам здогадатися, що це дощ? Хто з вас любить дощ? Який саме дощ ви любите? Чому не любите?

Складання асоціативного куща (поетапно на протязі уроку)

Смішний Набридливий

-Так яким же буває дощик? Добрий Прохолодний

Грибний Прозорий Дрібний



Великий

Маленький

Густий

Сильний
Теплий Осінній Веселий



Раптовий Ласкавий Сліпий Літній

Вправи на розвиток читацьких навичок

а) Робота зі скоромовкою

-Для чого нам потрібно працювати із скоромовками?

- Дощ хлющить на зелен плющ,

Під плющем сховався хрущ.

Каже щиро хрущ плющу:

- Не боюся я дощу!

Гра «Дощик, дощ, злива, сонце». Читання скоромовки пошепки повільно, напівголосно швидко, голосно скоромовкою, мовчки.

б) Гра «Заміни вислів одним словом»

з громом і блискавкою-…(гроза)

ДОЩ дуже сильний-…(злива)

Дуже дрібний, густий-…(мряка)



-Чому навчила вас ця гра?

в) Читання слів-анаграм.

-З якою метою ми читаємо слова-анаграми і вимовляємо чистомовки?

нийбдрі ласвийка

бгриний зорийпро

торапвий псліий

Чистомовка

Ощ-ощ-ощ-іде осінній (дощ).

Щу-щу-щу-чекали ми (дощу).

Щем-щем-щем-як гарно під (дощем)!

Щі-щі-щі-нехай ідуть (дощі)!

Гімнастика для очей

г) Розчитування за індивідуальними таблицями (додаються)

Повідомлення теми і мети уроку

ІІІ. Опрацювання вірша А. Малишка «Дощик»

1.Вірш декламує напамять вчитель під фонограму дощу (діти з заплющеними очима слухають і уявляють )

-Який колір переважає в описі дощу? Хто як відчув, який дощик до нас завітав?



2.Словникова робота

Обрій, мелодії, закресав, запрозорились.

Заграва- відблиск, відсвіт заходу сонця на небі.

Закресати- почати з силою бити у щось.



3.Повторне напівголосне читання вірша учнями

Самостійна постановка запитань дітьми опонентам («мікрофон»)

4.Вибіркове читання

- Які слова вказують на те, що дощ з’явився раптово? Що він дуже сильний?

- Прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні. Для чого їх вжив автор?

- Які дієслова вжив поет для опису дощу?



5.Гра «Знайди риму»

Учні знаходять рими до слів заграв, пущі, породи, обрій, листочка у вірші



6.Інтонаційні вправи.

-Прочитати речення «Йде сильний дощ.» радісно, здивовано, з острахом, сумно, з акцентом на ознаку дощу

7.Робота над виразністю читання вірша

8.Робота з ілюстрацією (с. 56)

З’являється Хмаринка :

Дощик змалював поет

Описав його портрет,

А художник пензлик взяв

І цей портрет намалював,

Ви на нього подивіться

Враженнями поділіться.

- Уважно розгляньте малюнок. Яким зображено дощ?

- Які кольори переважають на малюнку? А як ви думаєте, чому? Що ви можете сказати про ластівок? Чому ж ластівки перед дощем літають низько? Порівняйте малюнок з віршем. Що ви помітили? Якими словами з вірша можна підписати малюнок?



І \/. Опрацювання твору Ю.Ярмиша « Дрібний дощик»

1.Словникова робота

Дрібн брий

Прохолодн ий до дому

Набридлив ріжка

Дурненьк щик

- Яке явище природи характеризують слова першої колонки?



2.Читання твору мовчки під фонограму дощу

Після чого діти у парах швидко і стисло переказують один одному зміст оповідання



-Як ви думаєте, хто звертається до Дощика?

Музична фізкультхвилинка

(фонограма пісні «Дощик капає зі стріхи»)

3.Повторне читання твору вголос «ланцюжком».

Давайте тепер порівняємо вірш «Дощик» і оповідання «Дрібний дощик». Що в них є спільного і чим вони відрізняються? (Схожі за темою і різні за жанрами.) Кому більше сподобався вірш ? А кому оповідання? Чому?



Вибіркове читання

-Прочитайте, яким видається Дощик оповідачу. З якими словами оповідач звертається до Сонечка, Дощика, Веселки, Матусі?



4. Гра «Розвідники»

- Скільки разів у тексті повторюється слово «дощик»? (6)

- Які власні іменники є у тексті? (Дощик, Матуся, Веселка, Сонечко, Земля)

- Скільки у творі окличних речень? А питальних? (6; 1)

-Що вам найбільше запам’яталося у цьому творі? Яка його головна думка?

\/Творча робота в групах

«Поетична студія»

-А зараз, діти, ви зможете спробувати свої сили в поезії. Потрібно скласти вірш, додаючи римовані слова. (Учні розподіляються на 6 груп. Кожна група отримує по 1 строфі вірша. Тихо звучить музика, діти працюють.)

Дві хмароньки пливли кудись

у …сяйві……………….золотім

і мовчки зупинилися

над…лугом…………чарівним.

Річки ясні жемчужились

шуміли і пливли,

лани…сміялись……. …..з луками,

пахтіли і…цвіли……………. .

І довго ще ці….хмароньки

стояли мовчки в ряд

і, пливучи, спинилися

щоб повернуть…………..назад.

Гроза пройшла. Зітхнули трави,

квітки голівки ……підняли……….. .

і сонце…тепле………і ласкаве,

спинило погляд на землі.

Літає радість, щастя світить,

дзвенять пташки в садах…….рясних,

сміються знову діти……., квіти,

а сльози ще тремтять на них.

Яка краса! Погляньте, діти!

В душі моїй…вона…бринить.

Красу…вкраїнської……..природи

Ми будем берегти й…цінить….. .

Виходять координатори з кожної групи до дошки і декламують складений вірш.

Вчитель:


-Цей вірш ви конструювали за творами видатного українського поета Олександра Олеся, з творчістю якого ми будемо знайомитись на наступному уроці.

\/І. Підсумок уроку

Які твори ми сьогодні читали? Хто їх автори? Який твір вам найбільше сподобався? Чому? Що вас зацікавило на уроці? Які ознаки дощу ви відкрили для себе вперше?

Чи сподобалося вам працювати на уроці? Що саме сподобалося? Яке завдання виявилося для вас легким? А яке викликало труднощі? Яку б ви оцінку собі поставили? А своєму сусідові? Хмаринка каже, що всі ви добре попрацювали. Молодці!

Оцінювання роботи учнів на уроці

\/ІІІ. Домашнє завдання

І група - навчитись виразно читати твір, який найбільше сподобався.

ІІ група – переказувати оповідання «Дрібний дощик» і відповідати на запитання.

ІІІ група – скласти план оповідання «Дрібний дощик», провести літературну розвідку про життя і творчість поета Олександра Олеся

Декламування учнями віршів українських поетів про дощ

Додатки

І.Індивідуальне завдання для розчитування

Крапельки

Яскраве сонце дуже РІОЛГ. Крапельки ДИВО перетворились у АПРУ, піднялись над рікою. В ІНЕБ пара ХООЛОЛА, пішов дощ. Частина води ПОРТАПИАЛ під ЛЮЗЕМ.

Але ось НОВУЗ вибралась на ВЕРПОХНЮ. Побігла ТРУМСКОМ у КУРІ. А ІКАР влилася у ЕРОМ.

ІІ. Тексти віршів про дощ

Ліна Костенко «Веселий дощ»

Дощ полив, і день такий полив’яний

Все блищить, і люди як нові.

Лиш дідок старесенький, кропив’яний

Блискавки визбирує в траві.

Струшується сад, як парасолька

Мокрі ниви і порожній шлях

Ген корів розсипана квасолька

Доганяє хмари у полях.

Грицько Бойко «Дощик»

Дощик , Дощик!

Аж залопотіло.

Ліс і поле,

Все навколо

Дощику зраділо.

Дощик, Дощик

По дорозі стука.

Ми краплини,

Мов перлини,

Ловимо у руки.

Дощик, Дощик!

Не дає гуляти.

Ми з ляльками

З іграшками

Біжимо до хати.



Леся Українка «Дощик»

Дивлюся ранком-

вже заволочено серпанком

сіреньке небо,

далі став помалу

й дощик накрапати,

і вогким холодком до хати

зайшов притихлий вітерець.



Грицько Бойко «Задивилися хмаринки»

Вимив дощик рідне поле

Нам на втіху.

Після дощику навколо

Тихо-тихо…

Задивилися хмаринки

Сині-сині,

Як гойдаються росинки

На стеблині.

Катерина Перелісна «Іди, дощику»

Іди, дощику, іди

На городи, на сади,

На траву, на квіти,

Що садили діти.

Щоб травичка підросла,

Щоб квіточка розцвіла,

Щоб дітки маленькі

Росли здоровенькі!

Леся Яремчук «Літній дощ»

Дощ ішов, а вітер віяв

У ромашки змокли вії,

В горобця намокли крила,

Змокла киця біла-біла.

Змокла стежечка знайома,

Що вела мене додому.

Навіть вишенька в садочку

Вся промокла до листочка,

Та не скаржиться нікому,

А росте собі при тому.

І росте горох у полі,

І картопля, і квасоля.

Я під стіл ходила пішки,

А тепер вже більша трішки.

Ліна Костенко «Польові дзвіночки»

Піднімає джміль фіранку

Каже: - Доброго вам ранку!

Як вам, бджілко, почувалось?

Чи дощу не почувалось?

Виглядає бджілка з хатки:

-У дзвіночку добре спатки.

Цей дзвіночок, як намет.

Тільки дощ – як кулемет.

Валентина Полинок «Різнокольоровий дощик»

Між травинок-дощ зелений,

На фіалках-синій,

На ромашках-білий-білий,

Сірий-у хмарині.

На червоних черевичках

Крапельки червоні.

І чомусь прозорі зовсім

На моїй долоні.

Катерина Перелісна «Теплий дощик»

Дощику дрібненький,

Дощику тепленький,

Просять тебе діти

Поливай їм квіти,

Щоб було в садочку

Гарно, як в віночку.

Ліна Костенко «Соловейко застудився»

Дощик, дощик, ти вже злива!

Плаче груша, плаче слива.

Ти періщить заходився,

Соловейко застудився.

А тепер лежить під пледом,



П’є гарячий чай із медом.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка