«Я хочу стати кращим» (1 год.). Мета



Скачати 62.68 Kb.
Дата конвертації19.01.2018
Розмір62.68 Kb.

«Я хочу стати кращим» (1 год.).

Мета: Дати дітям уявлення про позитивні та негативні риси характеру. Вчити характеризувати власні риси характеру; оцінювати себе; робити висновок стосовно того, які якості заважають їм стати кращими. Викликати у дітей бажання стати кращими.

Обладнання: дитячі щоденники "Сходинки до себе", драбинка Добра і Зла.

Ключові слова: добрі (позитивні) та погані (негативні) риси характеру; самооцінка.

Хід заняття

I. Мотивація

- На першому занятті ми з вами, діти, згадали, які тепер у кожного з вас є обов'язки у школі, вдома, у суспільстві. Це те, що об'єднує вас, школярів -першокласників. Але подивіться уважно один на одного. Чи всі ви проявляєте у житті однакові риси характеру? (Вчитель заслуховує відповіді дітей).



II. Бесіда вчителя з дітьми про добрі та погані людські риси.

  • Так само, як на Землі буває то день, то ніч, - так і в самій людині є не тільки те, щоб вона хотіла би завжди показати усім (свої добрі риси характеру), але й дещо потаємне (недобре), що інколи вдається людині сховати від інших, а інколи й ні.

  • Як ви гадаєте, що ж це може бути таке таємниче, що краще було б сховати кожному з нас? Що інколи заважає нам у житті, у спілкуванні з друзями, з іншими людьми?

Які добрі людські риси ти знаєш? Хто їх і коли проявляв?

III. Вправа із щоденником "Сходинки до себе"

  • Розгляньте на дошці цікаву драбинку Вона чарівна. Це драбинка "Добра і Зла". Пригадайте когось із добрих героїв книжок, фільмів. Це може бути і жива людина.

  • Які добрі якості (риси) їх характеру тобі найбільше сподобались? Чому?

  • Як ти думаєш, де на нашій драбинці повинні бути добрі герої з їхніми добрими рисами характеру?

  • А хто ж з героїв чи людей має стояти внизу драбинки? Чому? Які риси, в основному, проявляють ці герої чи люди?

  • Хто з цих героїв тобі найбільше до вподоби, чому саме?

А тепер спробуємо з вами поміркувати над цікавим запитанням: а куди на драбинці Добра і Зла ви би поставили себе, поясніть ваш вибір сходинки. За які риси саме у вверх драбинки чи вниз?

IV. Етюди на відтворення різних рис характеру.

— Що подобається іншим дітям у тобі? А що ні? Як стати кращим? Яких зусиль треба докласти при цьому?

Нехай допоможе тобі у цьому вірш М. Сингаївського:

З МАЛОЇ ЗЕРНИНИ

З малого зернятка — 3 малого струмка —

наш колос у полі. витікає ріка.

Із хмарки малої — 3 малої стежини —

дощі на роздоллі. твій шлях до вершини...
а) елементи психогімнастики (за М. І. Чистяковою):

Звучить пісня Крокодила Гени з улюбленого дітьми мультфільму.

— Діти! Усі ви любите мультфільм "Крокодил Гена". Пригадайте одну з головних героїнь - старушку Шапокляк. Спробуємо за допомогою її чарівного "Капелюха Шапокляк" (одягнувши його) перетворитись у зле, капосне створіння, а потім - раптом знявши його - у добру, співчутливу, чуйну, уважну до інших.


  • Поміркуйте, як повинна була вчиняти кожного разу старушка Шапокляк (коли була злою та коли перетворилась у добру героїню).

  • Спробуйте показати це за допомогою жестів, виразів обличчя (міміки або пози, а глядачі - інші діти - намагатимуться відгадати, що це були за дії, вчинки).

б) читання художніх творів за темою заняття.
Вірш А.Сокіл "Ябеда"

Ябеда

Хто бабусі розказав.

Що сметанку кіт злизав?

І була коту біда...

Хто? Ну, звісно ж, ябеда!


  • А ти ніколи не був ябедою?

  • Чи добре бути ябедою? Чому?

  • Спробуй за нашою драбинкою оцінити її.



в) Робота із прислів'ями:

— Коли і про кого так говорять:

З добрим дружись, а злого і лихого стережись.

Злому всюди зле буде.

Поміж поганими хорошому погано.

г) Гра "Кулачок"

Дитина (із закритими очима) кладе в руку дрібну іграшку. Просимо стиснути її кулачок дуже міцно і потримати так певний час. Коли дитина розкриває кулачок і відкриває очі. рука розслабляється, і на долоні вона бачить гарну іграшку.

Спробуйте згадати цю вправу, коли ви буваєте злими, агресивними. За її допомогою ви зможете розслабитись, заспокоїтись, а потім виявити доброзичливість, уважність до інших.

V. Підсумок заняття.

— Чи треба навчитись протягом життя контролювати себе, щоб якомога рідше показувати іншим свою нестриманість, грубість, невихованість?

— Але для цього треба набути у собі таких рис, як стриманість, чуйність. Спробуйте із сьогоднішнього дня. Назвемо цю таємничу операцію "Мій секрет". А потім, на одному із занять, розкажемо один одному, що з цього вийшло. Бажаю успіхів!

Додаток до заняття.

ЯК МАША СТАЛА ДОРОСЛОЮ

Маленька Маша дуже хотіла швидше стати дорослою. А як це зробити, вона не знала. І в матусиних черевиках ходила, і зачіску таку, як у тьоті Клави, робила, і намисто приміряла. І навіть годинник на руку чіпляла.

Одного разу Маша надумала підмести підлогу. І зробила це. Навіть мама

здивувалася:

- Машуню! Невже ти дорослішаєш?

А коли Маша помила посуд, тоді здивувався й батько і сказав: —Ми й не помітили, як Маша стала дорослою. Вона не тільки підлогу мете, а й посуд миє.

Зараз усі маленьку Машу звуть дорослою.

За Є. Перм'яком



  • Чи хотіли б ви, діти, стати, як Маша дорослими?

  • Яких зусиль слід докласти кожному з вас?

  • Що навчитись краще робити?

Тренувальна вправа. "Яким я буду, коли виросту?".

Вчитель дає дітям таку інструкцію "Закрийте очі. Спробуйте побачити себе дорослим. Уявіть собі, якою ви станете людиною. Поміркуйте, чи дорослі люди будуть до вас добре ставитись, чому? Може, за ваші добрі якості - чесність, щирість, щедрість? За які ваші якості вас можна буде поважати, цінувати в майбутньому? Відкрийте очі і розкажіть один одному, якими ви станете, коли виростете, за які якості вас будуть поважати і любити інші".

Кожен з дітей по черзі розповідає про себе "дорослого", інші намагаються додавати добрі якості, якими буде наділений оповідач в майбутньому. Вчитель нагадує дітям, що мова йде про те, ЯКИМИ вони стануть, а не КИМ вони стануть.

Література

1. Хухлаєва О.В. Тропинка к своєму Я: Уроки психологии в начальной школе (1-4). -



М.: Генезис, 2004. - С. 271

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка