Вступ «Предмет математики настільки серйозний, що не треба нехтувати можливістю зробити його цікавим.» Блез ПаскальСкачати 455.03 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації10.01.2018
Розмір455.03 Kb.
  1   2

Вступ

«Предмет математики настільки серйозний, що не треба нехтувати можливістю зробити його цікавим.»

Блез Паскаль

Кожний учитель прагне зацікавити учнів предметом, який він викладає, бо це є запорукою успішного навчання. Таке завдання ставлять перед собою і вчителі математики.

«Зацікавити розум дитини – ось що є одним з основних положень нашої доктрини. І ми нічим не нехтуємо, щоб прищепити учневі смак, ми б сказали б, навіть пристрасть до навчання», - писав видатний російський математик М. В. Остроградський.

Далеко не все в навчальному матеріалі може бути для учнів цікавим. І тоді в дію вступає чинник пізнавального інтересу – сам процес діяльності. Щоб спонукати учня до навчання, треба розвивати в ньому потребу займатися пізнавальною діяльністю, а це означає що в самому процесі навчання він повинен знаходити привабливі риси, щоб сама робота по здобуттю знань містила позитивні заряди зацікавленості. Шлях до цього полягає через різноманітну самостійну роботу учнів і створення ігрових нестандартних ситуацій.

Одним із засобів зацікавлення учнів математикою є добре придумана позакласна робота. Такі заняття дають можливість ширше пропагувати досягнення і значення математичної науки, прищеплювати учням любов до математики, сприяють розвитку і виявленню здібностей учнів, а також засвоєнню ними програмного матеріалу. На таких заняттях можна організувати розв’язування складних і цікавих задач, що розвивають кмітливість і математичне мислення, вивчати елементи історії математики, ознайомлювати учнів із життям і діяльністю славетних математиків, з практичним застосуванням цієї науки. Тут створюються широкі можливості для переконання учнів у тому, що саме через шкільну математику лежить шлях до широкого ознайомлення з досягненнями навіть у загальних рисах пробуджує в учнів бажання до творчих шукань, до глибокого пізнання й оволодіння математичними знаннями.

Позакласні заходи та заняття дають велику користь і самому вчителеві, бо, готуючись до них він докладно вивчає відповідну літературу, розширюючи й поглиблюючи тим самим свої знання.


Усний журнал для 5 – 6 класів.

Натуральні числа. Звичайні та десяткові дроби.

Тема: Натуральні числа. Звичайні та десяткові дроби.

Мета: розширити математичний кругозір учнів з питань виникнення і розвитку математичної писемності; повторити основні факти із зазначених тем; формування культури логічного мислення.

Форма проведення: усний журнал за участі учнів 7 класу.
Хід міроприємства:
1-й ведучий: Всім - добрий день, друзі. -

Дівчата й хлоп'ята!

Ми раді усіх вас

Сьогодні вітати!2-й ведучий: Відомо усім

Тут відсутні секрети -

У школі в нас різні

Вивчають предмети.1-й веучий: Та все, ж математику

Будем вітати,

Цікаве життя її

Тут розглядати…2-й ведучий: Сучасну і давню

Науку чудову

Сьогодні у дії

Побачимо знову.1-й ведучий: Чекають тут різні

На вас запитання,

І хитрі задачі,

Й цікаві завдання.2-й ведучий: Питання серйозні

Та є й жартівливі,

Тож будьте уважні

І будьте кмітливі.1-й ведучий: Обдумайте відповідь,

Перш, ніж сказати,

Цікавого ж безліч

Тут можна дізнатись.2-й ведучий: Гравці — слухачі

Ми вітаємо вас!

Дізнайтесь побільше,

Показажіть всим нам “клас”.Вчитель. Сьогодні ми пропонуємо вам усний журнал «У світі математики». Його редакційна колегія – це учні 7 класу, а от активні слухачі й глядачі – це ви, присутні у залі п’ятикласники і шестикласники.

На сторінках журналу ви познайомитесь із рубриками: • «Як виникло слово ʺматематикаʺ»;

 • «Що за числа дивні»;

 • «Звичайні та десяткові дроби»

 • «Секрети походження арабських цифр»;

 • «Повторення … у віршах»;

 • «Вірю – не вірю»;

 • «Математичні жарти і розваги»;

 • «Чи треба ʺзубритиʺ»?

Бажаю працювати, бажаю трудитися,

Бажаю успіхів сьогодні добитися.

В майбутньому все це вам пригодиться.

І легше в подальшому буде учиться.І ведучий: З ранніх літ всі прагнуть діти

З математикою дружити:

Порахують залюбки

І цукерки й фантики…

Та ніхто не міркував,

Запитань не задавав,

«Як же виникло це слово,

Що вживаєм знову й знову?»

«Математика» - що значить,

Хочете ви всі дізнатись?

Отож перша рубрика нашого журналу – «Як виникло слово ʺматематикаʺ»

1-й учень. Рубрика 1.

Як виникло слово «математика»

Слово «математика» виникло у Давній Греції десь у VI столітті до нашої ери. Походить від грецького «марема» - знання, вчення. Цих знань було чотири: про числа, фігури, світила і музику. Знання були священні, відомі тільки невеликому колу вибраних людей – жерцям у храмах та їх учням. Ніхто із них не мав права ділитися цими знаннями з посторонніми людьми. За спробу стати жерцем поплатився життям не один претендент. Як свідчать ієрогліфи, знайдені під час розкопок на стіні давньоєгипетського храму, таку людину замуровували в одному з приміщень храму, де знаходилась певна практична задача. Якщо її вдавалось розв’язати, то відповідь кидали назовні крізь щілину в стіні. Жерці перевіряли відповідь. «Якщо відповідь правильна, тоді ти йдеш жерцем РА. Якщо відповідь неправильна, то голод переможе твоє тіло. Думай, цінуй своє життя,» - написано на стіні давнього храму.

Відомий давньогрецький учений Піфагор, ім’я якого ви ще не раз зустрінете в підручниках, теж був жерцем і навіть не показувався своїм учням, а навчав, прикриваючись запоною. Вперше математиками назвали тих послідовників Піфагора, які до повчань свого вчителя наважились додавати і свої міркування. Отже, слово «математика» набуло змісту «знання, одержані через роздуми».

2-й ведучий: І крючечки, і гачечки,

Просто щось за дивина …

Звідкіля все тут з’явилось?

Ми дізнаємось сповна.

Друга рубрика журналу «Що за числа дивні?»

1-ша учениця. Рубрика 2

Що за числа дивні …

Першими записами чисел можна вважати зарубки на стовбурах дерев, палицях чи кістках. Але великі числа зображати таким способом незручно. Риски почали зверху об’єднувати дужками по 5, 10, 12 і навіть 60. Так виникли значки для груп чисел – ієрогліфи.c:\users\user\desktop\малюнки\images.jpgc:\users\user\desktop\малюнки\images (1).jpg

У Давній Греції числа позначали буквами, над якими ставили знак ˜ «титло» (число). Із Греції такі позначення поширилися і на слов’янській землі. Ось приклади чисел Київської Русі.

10000 («тьма», згадайте: «тьма народу»)

100000 («легіон»)

З Давнього Риму дійшли до нашого часу цифри: І, V, X, C (100), D (500), M (1000). Вчені думають, що V означає розкриту долоню, а Х – дві схрещені долоні. Римські числа були запозичені в середньовічну Європу.

І хоч вони незручні для виконання дій, набули значного поширення. Сучасний десятковий запис чисел вперше з’явився в Індії у VI столітті. Через арабів, які незабаром завоювали Індію, ці індійські числа почали повільно проникати в Європу (протягом ХІІ - Х VIІ ст.) і дістали назву арабських. Лише 200 років тому дуже зручну індійську нумерацію стали використовувати в усьому світі.

Величезна заслуга індійських математиків і розвитку вчення про звичайні дроби, хоча їх знали ще давньоєгипетські та вавилонські математики майже 2 тис. років до нашої ери, давні греки. А ось працю про десяткові дроби та дії над ними вперше було написано по-сусідству з Індією. Це зробив середньоазіатський математик і астроном Кані (Самарканд).

1-й ведучий: Крім нуля і натуральних

Є ще числа "незвичайні"!

Половина і третина,

Чверть години, півхлібини -

Все, що ділимо щоднини

На рівнесенькі частини

Записати маєм спробу,

Тут нам допоможуть дроби.

З обчисленням дружать,

Людині вірно служать,

До послуг нам готові.

Це - дроби десяткові.

Третя рубрика нашого журналу «Звичайні та десяткові дроби»

Клоун. Слухайте мене уважно, бо за кожну правильну відповідь ви одержите жетон-банан, а це покращить вашу оцінку. Ось: зріст у мене км, а вага т. Який мій зріст у сантиметрах? А вага у кілограмах? (100см та 36кг)


 • У нашому цирковому буфеті дають морозиво порціями по ц і воду по дм³. А скільки це буде у грамах? (200г і 400г).

 • наших мавп зараз на гастролях, а решта дві допомагають мені роздавати жетони. Скільки всього мавп живе в нашому цирку? (6)

 • Мені пропонують квартиру №165 у дев’ятиповерховому будинку. Але оскільки зі мною переселяється бегемот, я не знаю, чи квартира на першому поверсі? (Ні, на шостому)

 • Ой, у мене так мало часу – через годину наступний концерт. Мені за нього дадуть касового збору. Правда спочатку хотіли сплатити менше – всього касового збору квитків. Та в математиці я сильний, тому попросив . Правда ж, я добре зробив?

2-й ведучий. Яскравим сонцем, щедро вмиті

Знаменні цифри історичні.

Вони, немов розквітлі віти,

Ласкаво дивляться в обличчя.

Четверта рубрика нашого журналу «Секрети походження арабських цифр»2-й учень.

Як ви думаєте, чому ламаний «ціпок» - саме одиниця, ламана (зет) – саме двійка і так далі? Існує ось таке пояснення.

Арабськими цифрами в їх певному вигляді біло поставлено у відповідність кількість кутів, що їх утворюють ієрогліфи цифр.

секрет происхождения арабских цифр

0-цифра без єдиного кута в зображенні;
1 - містить один гострий кут;
2 - містить два гострі кути;

3-містить три гострі кути;

4-містить 4 прямих кути (саме цим пояснюється наявність «хвостика» внизу цифри)
5 - містить 5 прямих кутів (призначення нижнього хвостика - те ж саме, що у цифри 4 - добудова останнього кута);
6 - містить 6 прямих кутів;
7-містить 7 прямих і гострих кутів (правильне, арабське, написання цифри 7 відрізняється від приведеного на малюнку наявністю дефіса, що перетинає під прямим кутом вертикальну лінію посередині, що дає 4 прямих кути і 3 кути дає ще верхня ламана лінія);
8 - містить 8 прямих кутів;

9-містить 9 прямих кутів (саме цим пояснюється такий хитромудрий нижній хвостик у дев’ятки, який повинен був добудувати аж 3 кути, щоб загальна їх кількість становила 9.

Зрозуміло, що при написанні сучасних цифр всі гострі кути згладилися, і контури набули округлого вигляду. До речі, нуль, який має форму кола, символізує відсутність кутів. А «скелети2 цифр, як думають, могли бути взяті у вигляді відрізків сторін та діагоналей квадрата.

Далі спробуйте пофантазувати самі.

1-й ведучий. Вірші любим ми читати,

Слухати й розповідати…

А віршовані завдання

Вмить розв’яжем без вагання…

Отож 5 рубрика нашого журналу «Повторення … у віршах»

2-га учениця.


 1. Що за цифри дивні:

Їх нема на гривнях,

Але часом є в книжках,

Дехто носить на руках. (Римські)


 1. Перед нами є пряма,

Середини в ній нема.

Як на ній поставим точку,

Вийдуть рідних два браточки,

Що побігли в два кінці,

А зовуться… (промені)


 1. З точки А у два кінці

Два побігли промінці,

Чи точніше промені…

Дві фігури нам дають,

Кожна має назву…(кут) 1. Все розкажуть нам науки:

Скільки важить кит чи щука,

Коли землі відкривали

Та коли де воювали…

Пам’ятати роки й грами

Нам поможуть…(діаграми)


 1. Зараз віршик про кути,

Що шкодливі, мов коти:

То штани вони порвуть,

А то й носа розіб’ють.

Скрізь – кути, кути, кути…

І ніяк не обійти.

Який з них виділяється –

Частіше зустрічається? (прямий кут)


 1. Дев’ять нуликів кругленьких

Й одиничка стали в ряд.

Усі учні добре знають,

Що число оце … (мільярд)


 1. Уявіть, що є число

Величезне, як село!

Як його нам прочитати?

Швидко відповідь сказати?

Треба цифри наші

Розбити на …(класи)


 1. Поділки з штрихами має,

Нам про все розповідає.

Масу, довжину і час

Все показує для нас.

І велика, і мала

Є на приладах …(шкала)


 1. Якщо на промені візьмемо

І початок нанесемо,

А вже стрілка, що є там,

Додатній напрям школярам

Покаже. А ще – відрізок одиничний,

Усім знайомий він і звичний.

То вийде промінь не простий,

А промінь вийде …(числовий)


 1. Ця точка, як відомо нам,

Відрізок ділить пополам.

І неповторна, і єдина.

Вона – відрізка ….(половина)


 1. Щоб довжини виміряти,

Інструмент цей треба мати.

Щоб побудувать пряму,

Я його також візьму.

Вийде не пряма, а змійка

Як загубиться …(лінійка)


 1. Від цієї точки промінь починається

І далеко в нескінченність простягається.

Кожен з хлопців і дівчаток

Скаже: «Точка ця …» (початок)


 1. Нею довго можна йти,

Кінця краю не знайти.

І початку теж нема,

Бо ця лінія …(пряма)

2-й ведучий. Знаю це, а чи не знаю

Вмію, чи не розумію …

Краще щоб про все дізнатись

В «Вірю – чи не вірю» будем гратись.

Ви так активно підтримуєте наш журнал, що вже й самим, мабуть, захотілося до нас. Але оскільки для всіх відразу це неможливо, то пропоную пограти у «Вірю – не вірю».

Отож, 6 рубрика « Вірю – не вірю».3-й учень. Свої відповіді «так» (+) або «ні» (-) запишіть на аркушах, які у вас є. Отже, почнемо.

 1. Є правильні дроби, які більші за . (-)

 2. 29 · 113 – 29 · 43 = 2900 (+)

 3. Якщо сторону квадрата збільшити у три рази, то й площа збільшиться у 9 разів. (+)

 4. 4848 : 12 = 44 (-)

 5. 4a · 12b · 25 = 1200ab (+)

 6. Для слона заготовили т сіна, потім т і купили ще 2т. Разом буде: + + 2 = 2т корму. (-)

 7. Число 25 є коренем рівняння: (547 + х) – 447 = 125. (+)

 8. Смужка, складена з усіх кубічних сантиметрів 1м³, має довжину 10км. (+)

 9. Половина третини годин – це 10 хвилин. (-)

 10. Підрахували, що за 2000 років людство проживе трохи більше, як мільярд хвилин. Чи віриш, що це можна наближено підрахувати, обчисливши значення виразу: 2000 · 365 · 24 · 60? (+)

1-й ведучий. Так математика складна
Вона не кожному дана
Але, як добре постаратись 
Повчити трохи, позайматись
То враз побачишь ненароком
Що та наука- не морока.

Наступна рубрика «Математичні розваги»
3-тя учениця.

 1. Коли невстигаючого учня питали таблицю множення

9 · 2 = 18

9 · 3 = 27

9 · 4= 36

9 · 5 = 45

9 · 6 = 54

9 ·7 = 63

9 · 8 = 72

9 · 9 = 81,

Він, аби стовпом не стояти, з горя почав у стовпчику відповідей писати: «раз не знаю, два не знаю, три не знаю, чотири не знаю…»

Потім, дійшовши до кінця, у розпачі написав ще й знизу вгору: «раз не знаю, два не знаю. Три не знаю….». і був дуже здивований, коли йому сказали «Знає!»

 1. В якій руці? Фокус.

Дайте вашому товаришеві дві монетки: одну з парним числом копійок, а другу – з непарним. Ви легко довідаєтесь, в якій руці яка монета.

Запропонуйте йому потроїти число копійок у правій руці і подвоїти число у лівій. Знайдені добутки він хай додасть і назве вам суму.

Якщо сума парна, то в правій руці парне число копійок; якщо непарна – то в лівій.

2-й ведучий. Остання рубрика нашого журналу «Чи треба зубрити?» (Сценка)

Учні часто запитують: «Чому вчителі вимагають, щоб усі правила ми вчили напам’ять. Невже не досить розказати їх своїми словами?» тому послухайте одну давню історію.

Це сталося в ті часи, коли на вулицях міст ще не було освітлення. Якось уночі мер міста зітнувся з міщанином. Це було неприємно боляче.

Тому мер на ранок видав наказ: «Усім міщанам, виходячи на вулицю вночі, брати з собою ліхтар». Наступної ночі мер зіткнувся з тим самим міщанином. • Ви не читали наказу? – запитав сердито мер.

 • Читав. Ось мій ліхтар.

 • Але в ньому немає свічки!

 • У наказі про це нічого не говорилося …

Вранці з’явився новий наказ: «Усім міщанам, виходячи на вулицю вночі, брати з собою ліхтар із свічкою в ньому». Ввечері мер знову налетів на цього міщанина.

 • Де ліхтар?! – запитав мер.

 • Ось він.

 • Але в ньому немає свічки!

 • Ні, є. ось вона.

 • Але вона не запалена!!!

 • А про це в наказі нічого не говорилося.

… І меру довелося видавати ще один наказ: «Усім міщанам, виходячи на вулицю вночі, брати з собою ліхтар із запаленою свічкою в ньому».

Тепер, напевно, всім учням слід вчити правила, щоб не бути схожим на того мера, про якого тільки розповіли.Вчитель. Гадаю, що кожен учень почерпнув з сьогоднішнього журналу цікаве і корисне. То ж пам’ятайте, що математика – це досить цікава наука, яку потрібно все більше пізнавати. Дякую всім за співпрацю. До нових зустрічей.

Математичний вечір

«Ключі від форту Математика»

1 – а ведуча. Вітаємо вас, дорогі друзі! Сьогодні в нашій школі проводиться турнір знавців математики.

2 – а ведуча. Проходитиме турнір у вигляді гри «Ключі від форту Математика»

1 – а ведуча. Математика відіграє велику роль у житті людини. Недаремно її називають царицею всіх наук. Тому сьогодні ми хочемо віддати їй належну шану і запрошуємо вас до активної участі у проведенні гри.

2 – а ведуча. Зараз ми хочемо представити вам команди учнів 8 – 11 класів, які виявили бажання змагатися з фортом Математика. Запросимо їх.

1 – а ведуча. Дорогі гравці жителі форту Математика вітають вас і бажають успіху в змаганні з фортом Математика.

2 – а ведуча. Сьогодні вам, дорогі гравці, форт Математика запропонує різні завдання: математичні, спортивні, веселі, адже жителі форту полюбляють не лише математику. Вони, як і ви люблять спорт, а ще люблять і гумор.

1 – а ведуча. Щоб здобути перемогу над фортом Математика, вам потрібно у випробуваннях здобути якомога більше ключів. Чи готові ви розпочати гру? Якщо так, то почали…

2 – а ведуча. Перше випробування «Дай назву команді». Ви повинні за координатами точок зробити малюнок (послідовно сполучивши точки). Отримане зображення і дасть назву вашій команді. Отож, розпочали.

1 – а ведуча. Друге випробування інтелектуальне. За 1хвилину ви повинні дати відповідь на запитання Готові?

Маса коробки з цукерками 550грам. Коли половину цукерок з’їли, маса коробки стала 300грам. Яка маса порожньої коробки? (50г).2 – а ведуча. Для наступного конкурсу потрібні спритні дівчата. Цей конкурс називається «Підглянь число». На спині у вашої противниці і у вас буде прикріплене число. Завдання полягає в тому, щоб підглянути це число. Решту гравців команди просимо не підказувати. Інакше перемогу присудимо противникам. На цей конкурс відводиться 3хвилини. Отже почали!

1 – а ведуча. Наступний конкурс «Дишифрувальник». Вам дається 5хвилин, протягом яких ви повинні розгадати зашифровані математичні терміни. Всі, хто справиться з цим завданням, отримають ще один ключ форту Математика. Отож, розпочали.

2 – а ведуча. Наступний конкурс для сильних хлопців. Він називається «Бій питухів». Вам потрібно стоячи на одній нозі, не використовуючи рук, виштовхнути противника з кола. Умови зрозумілі? Отож почали!

1 – а ведуча. А зараз інтелектуальна розминка «Відгадай загадки з числами. За правильну відповідь ви будете отримувати ключ. Готові? Почали!

 1. Возом їхали два батьки і два сини. Скільки їх було? (Троє: дід, син, онук)

 2. Що важче пуд пір’я чи пуд заліза? (Однаково)

 3. Шість ніг без копит, ходить, а не стукотить, літає, а не птиця, може догори ногами вчепиться. (Комар)

 4. Жило триста котів і один чоловік. Скільки було там ніг? (Дві)

 5. В одному барильці два напої, нема кірочки, навіть дірочки. (яйце)

 6. Хто трьома зубами сіно їсть? (Вила)

 7. Чотири вушка і два черевця. (Подушка)

 8. Бігло два пси, позадирали носи. (Полоззя в санях)

2 – а ведуча. Конкурс «Підказка». Один учасник описує запропоновані математичні терміни, але без слів – за допомогою міміки. Кожне вгадане слово – ключ. Вам дається по 2 хвилини. Тож розпочинаємо конкурс.

1 – а ведуча. Наступний конкурс «Пантоміма». Зараз ми запропонуємо вашій увазі певні властивості, які ви повинні сформулювати.

(Від перестановки доданків сума не змінюється)

(Добуток крайніх членів пропорції дорівнює добутку середніх членів)

2 – а ведуча. Наступний конкурс - «Щасливчик». Вам потрібно на кожну букву слова «паралельні» придумати найбільшу кількість математичних термінів за 1хвилину.

1 – а ведуча. Наступний конкурс – конкурс художників. Вам потрібно за 3хвилини за допомогою цифр зобразити тварин і звірів.

2 – а ведуча. Зараз черга інтелектуального конкурсу. Вам пропонується гра «Змійка». Ви повинні за 5хвилин скласти якомога більше фігур.

Підсумки гри, нагородження переможців.Щасливий випадок

Гра для учнів 7 – 8 класів

Мета: Поглибити та узагальнити знання учнів, виявити вміння застосовувати набуті знання на практиці. Розвивати інтерес до математики. Сприяти активізації пізнавальних інтересів, розвитку навичок між особистого спілкування.

Правила гри: у грі беруть участь 2 команди по 5 учнів у кожній, гра аналогічна телевізійній версії.

Гейм І. «Далі, далі…»

За хвилину кожна команда повинна дати найбільшу кількість правильних відповідей.Запитання для 1 –ї команди:

 1. Будь – яке натуральне число, на яке ділиться дане натуральне число називається…(дільником).

 2. 8 є найбільшим дільником числа… ( 8 ).

 3. Який дріб завжди менший від одиниці? ( правильний)

 4. Число 61 ділиться на… ( 1 і 61 ).

 5. Найменше двоцифрове просте число… (11)

 6. Чи ділиться 615 на 3? (Так).

 7. Число 51 просте чи складне? (Складне).

 8. Назвати прості дільники числа 52. (2).

 9. НСД (24, 16). (8)

 10. НСК (3, 5). (15).

 11. Що таке периметр? (Сума всіх сторін).

 12. Як знайти невідомий дільник? (Ділене поділити на частку).

 13. Які числа називаються натуральними? (Які використовуються під час лічби).

 14. Сформулюйте переставну властивість множення. (Від перестановки множників добуток не змінюється).

 15. Чому дорівнює один гектар в арах? (100арів).

Запитання для 2 –ї команди:

 1. Будь яке натуральне число, яке ділиться на дане число називається…(кратним).

 2. 21 є найменшим кратним числом для… (21).

 3. Число 53 ділиться на…(1 і 53).

 4. Найбільше одноцифрове просте число. (7).

 5. Назвати прості дільники числа 32. (2).

 6. Чи ділиться 316 на 3? (Ні).

 7. Число 33 просте чи складне? (Складне).

 8. НСД ( 18, 27) (9).

 9. НСК ( 4, 6) (12).

 10. Чи належить до натурального ряду число 0? (Ні).

 11. Як знайти невідомий множник? (Добуток поділити на відомий множник).

 12. Сформулюйте переставну властивість додавання. (Від перестановки доданків сума не змінюється).

 13. Чому дорівнює периметр квадрата зі стороною 7м? (28м).

 14. Як знайти площу прямокутника? (Ширину помножити на довжину).

 15. Чому дорівнює один ар в квадратних метрах? (100м²).

(Кількість балів, набраних командою відповідає кількості правильних відповідей)

Гейм ІІ. «Заморочки з ящика»

Члени команди по черзі виймають з ящика фішки з номерами, що відповідає номеру питання. За кожну правильну відповідь команда отримує з бали (за неповну – 1 чи 2). Якщо у команди немає версії відповіді, питання передається іншій команді і їй же нараховуються бали в разі правильної відповіді. Якщо ж і вона не змогла дати відповідь, то питання передається глядачам. Глядач, який набрав найбільшу кількість балів, виграє приз. 1. Яке число в записаному ряді не має властивостей, що є в інших числах: 6, 8, 24, 23? (23 – як єдине просте число).

 2. На яблуні 5 гілок, на кожній гілці по 5 гілочок, на кожній гілочці по 5 яблук. Скільки всього яблук? (125).

 3. Скільки видів риб у Мертвому морі? (Жодного).

 4. Слово латинського походження, у перекладі означає «шнур». (Лінія).

 5. Як називається 1/24 частина доби? (Година).

 6. Ці природні кристали мають форму куба і є в кожного вдома. Сіль).

 7. Звідки прийшли до нас знаки «+» та «-» ? (Арабський Схід).

 8. На яке число треба розділити 2, щоб одержати 4? (На 0,5).

 9. Сума яких двох натуральних чисел дорівнює їх добутку? (2+2=2•2).

 10. Коли ділене і частка рівні між собою? (Коли дільник дорівнює 1).

 11. Назви яких літературних творів починаються з числа 12?(12 місяців і т. д.)

 12. Назви яких літературних творів починаються з числа 3? (3 товстуни і т. д.)

Гейм ІІІ. « Ти мені – я тобі»

Члени кожної команди по черзі задають запитання команді суперника. За правильну відповідь команда отримує 5 балів. Якщо ж у команди не має версії відповіді, питання передається глядачам.Гейм ІV. «Гонка за лідером».

За дві хвилини кожна команда повинна дати найбільшу кількість правильних відповідей. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.Запитання для 1 –ї команди:

 1. Скільки нулів у розрядній одиниці, яка називається мільярд? (9).

 2. Як називається закон, який формулюється так: «Щоб помножити суму на число, можна помножити на це число кожний доданок і отримані результати додати». (Розподільний).

 3. Як називаються прямі, що перетинаються під прямим кутом? (Перпендикулярні).

 4. Яке приладдя використовують для вимірювання кутів? (Транспортир).

 5. Як називається фігура, що складається з усіх точок прямої розміщених з одного боку від даної на прямій точки? (Промінь).

 6. Назвіть найбільше натуральне число. (Такого не існує).

 7. Як називається дріб, у якого чисельник більший від знаменника або дорівнює йому?(Неправильний).

 8. У скільки разів прямий кут менший від розгорнутого? (У два).

 9. Скільки метрів містить один кілометр? ( 1000м).

 10. Горіли 10 свічок. 3 з них погасли. Скільки свічок залишилося? (3).

 11. Яке число в стародавньому Вавилоні вважалося священним? (12).

 12. У батька 6 синів. Кожний син має сестру. Скільки дітей у батька? (7).

 13. Якби вона була замкненою, то отримався б многокутник. (Ламана).

 14. Прямокутник, у якого всі сторони рівні. (Квадрат).

 15. Тройка коней пробігла 30км. Яку відстань пробіг кожний кінь? (30км).

 16. Скільки граней має новий шестигранний олівець? (8).

 17. Скільки кратних у числа 1? (Безліч).

 18. Скільки дільників у числа 0? (Безліч)

 19. Скільки діб у 72 годинах? (3 доби).

 20. Як називаються компоненти при додаванні? (Доданок, доданок, сума).

 21. Чи ділиться на 10 різниця чисел 53 і 13? (Так).

 22. Що важче 1кг вугілля чи 1кг пуху? (Однаково).

 23. Як називається натуральне число, що має тільки два дільники? (Просте).

 24. Що більше дюжина чи чортова дюжина? (Чортова дюжина).

 25. Як називається другий степінь числа? (Квадрат).

Запитання для 2 –ї команди:

 1. Скільки кутів у розрядній одиниці, яка називається мільйон? (6).

 2. Як називаються прямі на площині, які не перетинаються? (Паралельні).

 3. Яке приладдя використовують для вимірювання відрізків? (Лінійка)

 4. Яка фігура утворюється, якщо провести два промені, що виходять з однієї точки? (Кут).

 5. Найменше натуральне число? (1).

 6. Як називаються відрізки, що мають однакові довжини? (Рівні).

 7. Як називається дріб, у якого чисельник менший від знаменника?(Правильний).

 8. Скільки кілограмів містить одна тонна? ( 1000кг).

 9. Якими буквами позначаються точки? (Великими латинськими).

 10. Заєць витягнув 8 морквин і з’їв усі, крім 5. Скільки морквин залишилося? (5)

 11. Яке число називають «чортовою дюжиною»? (13).

 12. У кожному з чотирьох кутів кімнати сидить кіт. Проти кожного з цих котів сидять три коти. Скільки всього в цій кімнаті котів? (4).

 13. Він буває гострим, прямим, тупим. (Кут).

 14. Многокутник, у якого всі кути прямі. (Прямокутник).

 15. Двоє грали в шахи 2 години. Скільки годин грав кожний? (2).

 16. Два плюс два помножити на два. Скільки буде? (6).

 17. Скільки натуральних дільників у числа 1? (1).

 18. Скільки кратних у числа 0? (Жодного).

 19. Як називаються числа, які мають тільки один спільний дільник? (Взаємно прості).

 20. Як називаються компоненти при відніманні? (Зменшуване, від’ємник, різниця).

 21. Що спільного у рівняння і дерева? (Корінь).

 22. Найдавніший прилад для лічби? (Пальці).

 23. Що більше 1л чи 1дм³? (Однакові).

 24. Що довше декада чи тиждень? (Декада).

 25. Скільки всього одноцифрових чисел? (10).Гра «Хто кращий»

Для учнів початкових класів

Мета: Сприяти всебічному розвиткові пізнавальної активності учнів, їх творчих здібностей; виховувати активність, самостійність.

Девіз гри: «Сім раз подумай, один раз розв’яжи».

Умови гри: Діти, котрі знають відповіді на запитання, піднімають руки, відповідають. Учень, який дасть найбільше правильних відповідей, отримує звання «Кращий математик».

Завдання і запитання для проведення гри:

 1. Дідуся звати Іван Васильович, його онука - Андрій Вікторович. Як звати дідусевого сина? (Віктор Іванович)

 2. У агронома брат Антон, а в Антона брата нема. Хто Антонові агроном? (Сестра).

 3. Летіли дикі качки: одна серед двох і троє вряд, одна попереду і двоє ззаду, одна ззаду і двоє попереду. Скільки всього летіло качок? (Троє).

 4. Двоє батьків та двоє синів купили три апельсини, кожному по одному. Як це можна було зробити? (Були дід, батько, та онук).

 5. У сім’ї сім братів і у кожного по одній сестрі. Скільки всього дітей в цій сім’ї? (8).

 6. У зайчика було 7 морквин. Він з’їв усі, крім трьох. Скільки морквин залишилося?(3).

 7. У мами було 2 огірки і 6 помідорів. На салат вона використала всі огірки і стільки ж помідорів. Скільки помідорів залишилося? (4).

 8. Сиділо 6 горобців і 4 ластівки. 10 пташок полетіло. Скільки залишилося горобців? (жодного).

 9. На одному підносі 5 склянок молока, а на другому – 3. Як зробити, щоб склянок з молоком на них стало порівну? (З першого переставити на другий одну склянку).

 10. Один вантажний автомобіль вміщує 2 верстати. Скільки потрібно таких автомобілів, щоб перевезти 7 верстатів? (4 автомобілі).

 11. По дорозі до магазину Михайлик та Юрко знайшли 2 гривні. Скільки грошей знайшов би Михайлик, якщо б один пішов у магазин? (2 гривні).

 12. Що більше – дві трійки чи три двійки? (Рівні).

 13. Дві дівчинки каталися на роликових ковзанах дві години. Скільки годин каталася кожна дівчинка? (Дві години).

 14. Йшов подорожній до Москви й зустрів трьох мужиків. Кожний з них ніс по мішку, а в кожному мішку по коту. Скільки істот прямувало до Москви? (Одна людина).

 15. Які два числа треба додати до 8, щоб вийшло 10? ( дві одиниці).

 16. У коробці лежать 4 іграшки. Розділіть їх між чотирма дітьми так, щоб кожна дитина отримала по іграшці й одна іграшка залишилася в коробці. (Одній дитині дати іграшку з коробкою).

 17. Висота будинку 12м, а тополі – 10м. На скільки метрів потрібно підрости тополі. Щоб вона була вищою за будинок на 3м? (На 5м).

 18. Що легше: кілограм вати чи кілограм заліза? (Однакові).

 19. Батон розрізали на 4 частини. Скільки розрізів зробили? (3).

 20. 4 крила, а не метелик. Крилами махає, а не рушає з місця. Що це таке? (Вітряк).

 21. Має 4 зуба. Кожен день з’являється за столом, а нічого не їсть. Що це? (Виделка).

 22. На чотирьох ногах стою, але ходити не можу. (Стілець).

 23. У якому слові сорок голосних? (Сорока).

 24. Що знаходиться посередині «землі»? (Літера М).

 25. Коли він потрібен, його викидають, коли не потрібен, піднімають. (Якір).

 26. Глянеш – заплачеш, а кращого за нього в світі немає. (Сонце).

 27. Який годинник показує правильно час лише два рази на добу? (Зіпсований).

 28. Яким гребінцем не можна розчесатися? (Півня).

 29. Дівчинка має стільки братів, скільки й сестер, а в хлопчика братів не має. Скільки в цій сім’ї хлопчиків і дівчаток? (2 дівчинки і 1 хлопчик).

 30. Коли чорному коту найлегше пробратися до будинку? (Коли двері відкриті).

 31. Скільки у Києві поворотів? (Два: лівий і правий).

 32. Котру годину показує годинник, коли обидві його стрілки спрямовані в протилежні сторони і показують ціле число годин? (6годин).

 33. Що дістане зубами потилицю? (Гребінець).

 34. Що сходить без насіння? (Сонце).

 35. Михайликові батьки мають троє дітей, двох з яких звати Андрій та Світлана. Як звати третю дитину? (Михайло).

 36. Чому корова лягає? (Бо сидіти не вміє).

 37. Скільки кроків зробить горобець за 7 років? (Жодного).

 38. В якому місяці люди їдять найменше хліба? (В лютому).

 39. Мене звати Перо. У моєї сестри тільки один брат. Як звати брата моєї сестри? (Петро).

 40. Термометр показує 3 градуси морозу. Скільки градусів покажуть два таких термометри? (3).

 41. Скільки спиць треба в добре колесо? (Жодної).

 42. Який кінь, коли циган його миє? (Мокрий).

 43. Що тепліше одного кожуха? (Два кожухи).

 44. Сестра старша брата на 4 роки. На скільки років вона буде старша брата через 8 років? (На 4).

 45. 5 картоплин зварилося в каструлі за 30 хвилин. За скільки хвилин зварилася одна картоплина? (За 30 хв.)

 46. Поставити двох хлопчиків так, щоб кожний стояв за спиною другого. (Спинами один до одного).

 47. Яке число треба розділити на 6, щоб одержати 3? (18).

 48. У двох був брат Іван, а в Івана братів не було. Хто ці двоє? (Сестри).

 49. Летіло двадцять качок. Мисливець двох убив. Скільки залишилося? (Дві).

 50. На дубі три гілки, на кожній по 6 яблук. Скільки всього на дубі яблук? (На дубі яблук не буває).

 51. Яку дію застосовують у математиці, щоб визначити , на скільки одне число менше від другого? (Віднімання)

 52. На шальці терезів лежить кавун. На другій – половина такого самого кавуна і гиря 2кг. Скільки важить кавун? (4кг)

 53. Одне яйце варять 4 хвилини. Скільки хв.. потрібно, щоб зварити 4 яйця? (4хв)

 54. Знайти периметр квадрата, сторона якого дорівнює 5м. ( 20м)

 55. Знайти площу квадрата, сторона якого дорівнює 5м. ( 25 м²)

 56. Назвати найменше трицифрове число. ( 100)

 57. Скільки мм в 1дм? ( 100мм)

 58. Назвати найменше двоцифрове число. ( 10)

 59. Скільки буде, якщо число 10 поділити на його половину? ( 2)

 60. Чому дорівнює периметр прямокутника зі сторонами 3м і 5м? (16м)

 61. Два батька і два сини поділили між собою порівну 30грн., при чому кожний одержав по 10грн. Як це могло статися? (Було троє чоловіків: батько, син і онук)

 62. Якщо о 12 годині ночі йде дощ, то чи можна очікувати, що через 72 години буде сонячна погода? (Ні, бо це буде дванадцята година ночі)

 63. Ти – пілот літака. Літак летить у Київ через Полтаву. Висота польоту 8000м, температура за бортом - 30°. Середня швидкість 900 км/год. Скільки років пілоту? (Скільки, скільки мені)

 64. Іменем якого французького кулінара названо салат, який подобається всім? (Олів’є)

 65. Іменем якого французького полководця названий торт, який любить кожен? (Наполеон)

 66. Як звали лікаря у книжці «Пригоди Незнайка та його друзів»? (Пілюль кін)

 67. Як звали Лисицю та Кота у книжці «Золотий ключик або пригоди Буратіно»? (Лисиця Аліса та кіт Базиліо)

Інтелектуальний марафон

Конкурс для учнів 2 – 4 класів

 1. У конкурсі беруть участь по 5 учнів з кожного класу.

 2. Перемагають у марафоні ті, хто набрав найбільшу кількість балів.

 3. Конкурс проводиться в чотири етапи.

Завдання першого етапу учасники виконують письмово та здають для перевірки. Час виконання 15 хвилин. Кожне завдання пешого етапу оцінюється у 10 балів (максимум). Максимальна кількість балів, яку можна отримати на цьому етапі – 50.

 1. Другий етап вікторина. Відповіді до завдань оцінюються в 1 бал. Максимальна кількість балів на другому етапі – 10 балів.

 2. Третій етап – геометричний. Порахувати кількість трикутників. Максимальна кількість балів – 10 балів.

 3. Четвертий етап – «показуха». Показати математичний термін, щоб діти розгадали про що йде мова. Максимальна кількість балів – 10 балів.

І ЕТАП КОНКУРСУ

2 клас

 1. В автобусі було 30 пасажирів. На зупинці вийшло 10 пасажирів, а ввійшло на 2 пасажири більше, ніж вийшло. Скільки пасажирів стало в автобусі? (30 – 10 + (10 + 2) = 32 п.)

 2. Першого дня до буфету привезли ящик печива, а другого – 2 таких ящики. Скільки кілограмів печива привозили щодня, якщо другого дня привезли на 10кг більше, ніж першого? (1 дня – 10кг печива, 2 дня – 20кг печива (масса одного ящика становить 10кг))

 3. До годівнички спочатку прилетіло 14 горобців, а потім декілька синичок. Діти полічили: горобців було на 3 менше, ніж синичок. Скільки прилетіло синичок? (17 синичок)

 4. Першого дня школярі зібрали 18 відер огірків. Наступного дня дівчата зібрали 4 відра огірків, і стільки ж зібрали хлопчики. Скільки всього відер огірків зібрали школярі за два дні? (18 + 4 + 4 = 26кг)

 5. На аеродромі було 18 літаків, а вертольотів на 6 більше. 7 вертольотів полетіли. Скільки вертольотів залишилось на аеродромі? (18 + 6 – 7 = 17)

3 клас

 1. Оленка зібрала один ящик огірків, а її мама – два. Скільки кілограмів огірків зібрала Оленка і скільки – мама, якщо дочка зібрала на 8кг менше за маму? (Оленка – 8кг, а мама 8·2 = 16кг)

 2. Михайлик і бабуся пішли в магазин. Вони купили 1кг цибулі, 2кг моркви, 3кг капусти і 6кг буряків. Які овочі може нести Михайлик, якщо йому дозволено піднімати не більше 5кг? (Михайлик може нести 3кг капусти та 2кг моркви; 3кг капусти та 1кг цибулі; 2кг моркви та 1кг цибулі)

 3. На двох кущах сиділи метелики. Коли з одного куща на інший перелетіло 7 метеликів, то на обох кущах їх стало по 10. Скільки метеликів сиділо на кожному кущі спочатку? (На першому кущі сиділо спочатку 17 метеликів, на другому – 3 метелики)

 4. Дві палиці довжиною 5м і 7м зав´язали і одержали одну палицю довжиною 10м. Чому дорівнює довжина місця з´єднання? (5 + 7 – 10 = 2м)

 5. Сашко був у таборі відпочинку з 15 липня по 7 серпня включно. Скільки днів був Сашко у таборі, якщо у липні 31 день? (24 дні)

4 клас

 1. Спочатку ніс Пінокіо мав довжину 3см. Але кожного разу, коли Пінокіо казав неправду, його ніс збільшувався вдвічі. Яку довжину має ніс Пінокіо зараз, якщо до цього часу він сказав неправду 6 разів? (192см)

 2. Електропоїзд за 5 годин проїхав 600км, а паровоз за 7 годин – 420км. У скільки разів швидкість електропоїзда більша за швидкість паровоза? (600 : 5 =120 км/год; 420 : 7 = 60км/год; 120 : 60 = 2 рази)

 3. Скільки стовпів потрібно закопати, щоб зробити огорожу навколо прямокутної ділянки довжиною 20м і шириною 16м, якщо стовпи ставили через кожні 4м?(20 : 4 = 5, 16 : 4 = 4, 2 – 2 = 2; 5 + 5 + 2 + 2 = 14 стовпців)

 4. За 7 хвилин колоду розрізали на півметрові шматки. Кожне розпилювання тривало 1 хвилину. Знайди довжину колоди. ( 8 · 50см = 400см = 4м)

 5. У Тані було 5 горіхів. Коли вона один горіх віддала брату, то в них стало горіхів порівну. Скільки горіхів було у брата спочатку? (3 горіхи)

II ЕТАП КОНКУРСУ

 1. На тину сиділо 6 горобців. До одного підскочив кіт і хотів схопити, але горобець своєчасно втік на дерево. Скільки горобців залишилося на тину? (Всі горобці улетіло з тину, бо злякалися кота)

 2. На шкільному подвір´ї гралися 7 хлопчиків і 3 дівчинки. Петро, Галинка і Юрко пішли в класс. Скільки хлопчиків залишилося на подвір´ї. (5 хлопчиків залишилося на подвір´ї)

 3. Водій автомашини має двох сестер, але вони не мають брата. Як це може бути? (Водій – жінка)

 4. Дві голови, дві руки й шість ніг, а йдуть тільки чотири. Здогадайся, хто це? (Вершник на коні)

 5. Батька вчителя звуть Мирон Петрович, а сина вчителя – Олександр Тарасович. Як звертатися до вчителя? (Тарас Миронович)

 6. У сім´ї три сини, кожний із них має сестру. Скільки дітей у сім´ї? (Чотири)

 7. Розділи 6 яблук між 6 дітьми так, щоб кожнийодержав яблуко та одне яблуко залишилося в кошику. (Треба віддати 5 дітям по одному яблуку, а останнє віддати шостій дитині разом з кошиком)

 8. У маленької тваринки 2 праві лапки, 2 ліві, 2 лапки спереду, 2 позаду. Скільки ларпок у цієї тваринки? (4 лапки)

 9. В акваріумі 8 рибок. Скільки треба купити ще акваріумів. Щоб у кожному було по 2 рибки? (3 акваріуми)

 10. Три автобуси їхали до міста. По дорозі вони зустріли 4 вантажні автомобілі. Скільки машин їхало до міста? (3 автобуси)

 11. Росла яблуня. У неї було 6 великих гілок, на кожній великій гілці по 2 маленьких. На кожній маленькій по 3 груші. Скільки всього груш? (На яблуні груші не ростуть)

 12. Дві матері, дві дочки, ще й бабуся з онукою. Скільки всіх? (Троє)

 13. Що легшее: кілограм вати чи кілограм заліза? (вага однакова)

 14. Трійка коней пробігла 15км. Скільки кілометрів пробіг кожний кінь? (15км)

 15. У дворі 9 лавок. Три з них пофарбували. Скільки лавок стало? (9 лавок)

 16. Сестра старша за брата на 5 років. Скільки років вона буде старша за нього через 7 років? (На 5 років)

 17. Двоє батьків та двоє синів з´їли на сніданок 3 яйця, причому кожен з´їв по цілому яйцю. Як ви це поясните? ( Були дід, батько і син)

 18. Чим більше з неї береш, тим більша вона стає. Що це? (Яма)

 19. Поверхня стола має 4 кути. Один з кутів відпиляли. Скільки кутів стало на поверхні стола? (5 кутів)

 20. 5 кіп і 7 кіп склали разом. Скільки вийшло кіп? (Одна)

 21. Над річкою летіли 1 голуб, 1 щука, 2 синиці, 2 стрижі, 5 чайок. Скільки всього птахів летіло? (10)

 22. До школи йшло 5 хлопчиків, а назустріч їм – 4. Скільки всього дітей ішло до школи? (5)

 23. Горіло 10 свічок. Три погасли. Скільки свічок залишилося? (3)

 24. У будинку 5 кімнат. Із однієї зробили дві. Скільки стало кімнат? (6)

 25. Шість картоплин у каструлі звалилося за 24 хвилини. За скільки звариться одна картоплина? (За 24 хвилини)

 26. На яке дерево сідає ворна під час дощу? (На мокре)

 27. Що робить сторож, коли в нього на капелюсі сидить горобець? (Спить)

 28. Найдавніший обчислювальний прилад? (Пальці)

 29. Назвати місто, у назві якого одне чоловіче ім´я і сто жіночих. (Севастополь)

 30. Ти та я, та ми з тобою. Чи багато нас? (2)

III ЕТАП КОНКУРСУ

Скільки різних трикутників у цій фігурі? (47 трикутників)IV ЕТАП КОНКУРСУ

Показати терміни: «Відрізок», «Трикутник», «Квадрат», «Коло», «Рівняння», «Прямокутник»Час веселих змагань.

Конкурс для учнів 5 класу.

Мета: Виховувати у дітей зацікавленість до математичних завдань, зацікавити їх дотепними іграми, логічними задачами з елементами гумору, викликати радість пізнання.

Хід змагань:

 1. У конкурсі беруть участь по 5 учнів з кожного класу.

 2. Перемагають у марафоні ті, хто набрав найбільшу кількість балів.

 3. Конкурс проводиться в шість турів.

І тур. СМІХОВИНА

Командам по черзі пропонуються по три запитання. За правильну відповідь нараховується 1 бал.(Розпочинає 4 клас, потім 3 і 2) 1. На яке запитання не можна відповісти «так»? (Ти зараз спиш?)

 2. На яке запитання не можна відповісти «ні»? (Ти дихаєш?)

 3. Що з землі легко піднімеш, але далеко не закинеш? (Пір’я)

 4. Що всі люди на землі роблять одночасно? (Живуть)

 5. Скільки горошин може увійти в одну склянку? (Жодної, бо горошини не ходять)

 6. Коли будують новий будинок, у що б’ють перший цвях? (У головку)

 7. Що у людини під ногами, коли вона йде по мосту? (Підошви)

 8. Як стрибнути з десятиметрової драбини і не покалічитися? (З першого щабля)

 9. Що може бути більше за слона і одночасно невагомим? (Тінь слона)

ІІ тур. КМІТЛИВИЙ.

Командам по черзі задаються задачі – лічилки. За правильну відповідь нараховується 1 бал. (Розпочинає 2 клас, потім 3 і 4) 1. По дорозі їжак біг,

Ніс 7 яблук на пиріг,

Одне впало, покотилось,

Скільки яблук залишилось? (Відповідь: 7 – 1 = 6)


 1. Є 3 фарби у Сергійка,

І є 8 у Андрійка.

Скільки мають фарб малята?

Хто це може відгадати? (Відповідь: 3 + 8 = 11)


 1. Чотири книжки є у мене.

На 5 більше є у Нати.

Скільки разом у нас книжок,

Треба нам дізнатись. (Відповідь: 4 + 4 + 5 = 13)


 1. Ти, Петрику, чому сердитий?

Бо слив не можу полічити.

Сім було, а три я з’їв

Скільки ж брату залишив? (Відповідь: 7 – 3 = 4)


 1. 5 смерічок, 2 берізки

Зеленіють біля річки.

Поряд з ними є ожина ...

Скільки всіх дерев, скажи-но? (Відповідь: 5 + 2 = 7)


 1. Три собаки й чотири коти,

Мають лапи і хвости.

Скільки хвостиків махають?

На скількох лапках гасають? (Відповідь: 3 + 4 = 7, 7 ∙ 4 = 28)


 1. Двоє курчаток стоять.

Двоє в шкаралупках сидять.

Шість під крилом у мами-квочки.

Поміркуйте зараз трошки,

І скажіть ви нам відразу,

Скільки всіх курчаток разом? (Відповідь: 2 + 2 + 6 = 10)


 1. Галинці слід допомогти,

Правильну відповідь знайти.

Спочатку 30 яблук мала,

2 з’їла, 13 мамі дала,

А решту братику лишила.

Скільки всього – не полічила. (Відповідь: 30 – (2 + 13) = 15)


 1. Любить лиска, як грибки,

Їсти мишок залюбки.

В рік же їй, ти не зівай,

Тисяч три їх подавай.

А сова, нічна пташина,

Їх з’їдає лиш третину.

Скільки ж мишок у торбині

В рік потрібно цій пташині? (Відповідь: 3000 : 3 = 1000)

ІІІ тур. КАЗКОВИЙ.

Задаються запитання по казках. За правильну відповідь – 1 бал. (Розпочинає 3 клас, потім – 4 і 2) 1. Скільки було бременських музикантів у однойменній казці братів Грімм «Бременські музиканти»? (Чотири: Осел, Собака, Кіт, Півень)

 2. У казці «Пан Коцький» був епізод, коли звірі готували обід для Пана Коцького. Скажіть, скільки було звірів? (Чотири: Ведмідь, Кабан, Вовк, Зайчик)

 3. Усі ви знаєте українську народну казку «Рукавичка». Скажіть, скільки звірів жило в рукавичці? (Сім: Ведмідь, Кабан, Вовк, Лисичка, Зайчик, Жабка, Мишка)

 4. За яку ціну дід купив козу у казці «Коза – Дереза»? (За три копи)

 5. Микола Носов написав казку про Незнайка, яка складається із трьох частин. Назвіть ці частини. («Пригоди Незнайка та його друзів», «Незнайко в Сонячному місті», «Незнайко на Місяці»)

 6. Хто допомагав дідові тягти ріпку?. Скільки їх було? (Шестеро: дід, баба, онучка, Жучка, кішка, мишка)

IV тур. ЩАСЛИВЧИК.

З букв слова «МАТЕМАТИКА» придумати найбільшу кількість слів. (за 3 хвилини). Кожне слово – 1 бал.V тур. МАЛЮВАЛКИ.

Командам слід намалювати чоловічка, котика, собачку з геометричних фігур; зайчика, собачку, чаплю з цифр. (5 балів)VІ тур. ОБГАНЯЛКИ.

Швидко давати відповіді на запитання. Правильна відповідь – 1 бал. 1. Водій автомашини має двох сестер, але вони не мають брата. Як це може бути? (Водій – жінка)

 2. Дві голови, дві руки й шість ніг, а йдуть тільки чотири. Здогадайся, хто це? (Вершник на коні)

 3. У сім´ї три сини, кожний із них має сестру. Скільки дітей у сім´ї? (Чотири)

 4. У маленької тваринки 2 праві лапки, 2 ліві, 2 лапки спереду, 2 позаду. Скільки ларпок у цієї тваринки? (4 лапки)

 5. В акваріумі 8 рибок. Скільки треба купити ще акваріумів. Щоб у кожному було по 2 рибки? (3 акваріуми)

 6. Дві матері, дві дочки, ще й бабуся з онукою. Скільки всіх? (Троє)

 7. Що легшее: кілограм вати чи кілограм заліза? (вага однакова)

 8. Трійка коней пробігла 15км. Скільки кілометрів пробіг кожний кінь? (15км)

 9. У дворі 9 лавок. Три з них пофарбували. Скільки лавок стало? (9 лавок)

 10. Сестра старша за брата на 5 років. На скільки років вона буде старша за нього через 7 років? (На 5 років)

 11. Чим більше з неї береш, тим більша вона стає. Що це? (Яма)

 12. До школи йшло 5 хлопчиків, а назустріч їм – 4. Скільки всього дітей ішло до школи? (5)

 13. Що робить сторож, коли в нього на капелюсі сидить горобець? (Спить)

 14. Ти та я, та ми з тобою. Чи багато нас? (2)

 15. Який рік продовжується один день? (Новий)

 16. Сім братів роками рівні, іменами різні. (Дні тижня)

 17. П’ять комор, одні двері. (Рукавичка)

 18. Один говорить, два дивляться, два слухають. (Язик, очі, вуха)Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка