Всі гірські породи можна поділити на три групи: магматичні, осадові та метаморфічні. Всі гірські породи можна поділити на три групи: магматичні, осадові та метаморфічніДата конвертації23.10.2017
Розмір445 b.

Всі гірські породи можна поділити на три групи: магматичні, осадові та метаморфічні.

 • Всі гірські породи можна поділити на три групи: магматичні, осадові та метаморфічні.

 • Магматичні гірські породи утворюються із застиглої магми в районах розходження літосферних плит чи виверження вулкану. До них належать граніт та базальт.Граніт — одна з найбільш розповсюджених порід земної кори. Це строкатий камінь сірого, темно-червоного, рожевого кольорів. Він має зернисту структуру і складається з міцно з'єднаних між собою крупинок.

 • Граніт — одна з найбільш розповсюджених порід земної кори. Це строкатий камінь сірого, темно-червоного, рожевого кольорів. Він має зернисту структуру і складається з міцно з'єднаних між собою крупинок.Базальт — більш міцна та тверда порода порівняно з гранітом. Колір базальта темно-сірий, іноді чорний.

 • Базальт — більш міцна та тверда порода порівняно з гранітом. Колір базальта темно-сірий, іноді чорний.Осадові гірські породи утворюються з морських організмів які відкладаються на дні морів та океанів. До них належать: вапняк, крейда, кремнезем, пісковики.

 • Осадові гірські породи утворюються з морських організмів які відкладаються на дні морів та океанів. До них належать: вапняк, крейда, кремнезем, пісковики.Багато морських організмів (діатомові водорості, радіолярії, форамініфери, молюски, корали) накопичують у своїх скелетах, панцирах, мушлях сполуки кальцію, кремнію, фосфору. На дні морів та океанів відкладається вапняковий мул, з якого утворюється крейда або вапняк.

 • Багато морських організмів (діатомові водорості, радіолярії, форамініфери, молюски, корали) накопичують у своїх скелетах, панцирах, мушлях сполуки кальцію, кремнію, фосфору. На дні морів та океанів відкладається вапняковий мул, з якого утворюється крейда або вапняк.Зі скелетів радіолярій утворюються радіолярити: крем'янисті глини, родовища напівкоштовних каменів (халцедони, яшми, опали). Із мушель вимерлих морських організмів утворилися фосфорити й апатити (цінна сировина для хімічної промисловості й добрива для сільського господарства).

 • Зі скелетів радіолярій утворюються радіолярити: крем'янисті глини, родовища напівкоштовних каменів (халцедони, яшми, опали). Із мушель вимерлих морських організмів утворилися фосфорити й апатити (цінна сировина для хімічної промисловості й добрива для сільського господарства).У результаті нагромадження на дні колишніх морів і океанів дрібних глиняних частинок і піску утворилися пісковики та глинисті сланці.

 • У результаті нагромадження на дні колишніх морів і океанів дрібних глиняних частинок і піску утворилися пісковики та глинисті сланці.Метаморфічні гірські породи формуються в результаті випарювання утворених раніше гірських порід в умовах високих температур та тиску. Наприклад, мармур утворюється з вапняків.

 • Метаморфічні гірські породи формуються в результаті випарювання утворених раніше гірських порід в умовах високих температур та тиску. Наприклад, мармур утворюється з вапняків.Мінерали — це природні речовини, однорідні за складом і будовою, з яких складаються гірські породи. До складу гірських порід можуть входити два-три або більше мінералів. Наприклад, гірська порода граніт складається з трьох мінералів: польового шпату, кварцу та слюди. Білий пісок – з одного кварцу, мармур – з одного кальциту

 • Мінерали — це природні речовини, однорідні за складом і будовою, з яких складаються гірські породи. До складу гірських порід можуть входити два-три або більше мінералів. Наприклад, гірська порода граніт складається з трьох мінералів: польового шпату, кварцу та слюди. Білий пісок – з одного кварцу, мармур – з одного кальцитуГірські породи та мінерали відрізняються між собою за властивостями: серед них є тверді, рідкі й газоподібні. Одні з них пухкі, сипкі, легко руйнуються (пісок, глина), інші бувають у вигляді великих щільних брил (кам'яне вугілля). Також вони різняться кольором, розчинністю у воді, запахом та іншими властивостями.

 • Гірські породи та мінерали відрізняються між собою за властивостями: серед них є тверді, рідкі й газоподібні. Одні з них пухкі, сипкі, легко руйнуються (пісок, глина), інші бувають у вигляді великих щільних брил (кам'яне вугілля). Також вони різняться кольором, розчинністю у воді, запахом та іншими властивостями.Багато гірських порід та мінералів становлять велику цінність. Перші з них застосовуються як паливо, друті є будівельним матеріалом, треті використовуються для зрошення полів (вода), четверті є сировиною для вироблення добрив чи хімічних засобів захисту рослин. Залізо, алюміній, мідь, олово, цинк та інші метали, які мають велике народногосподарське значення, також добувають з різних гірських порід. Мінерали утворюють гірські породи, проте, не всі. Такі, як алмази, золото як правило гірських порід не утворюють. Гірські породи та мінерали досить різноманітні, це пояснюється відмінністю в умовах їх утворення і зміни, що відбуваються з ними на Землі.

 • Багато гірських порід та мінералів становлять велику цінність. Перші з них застосовуються як паливо, друті є будівельним матеріалом, треті використовуються для зрошення полів (вода), четверті є сировиною для вироблення добрив чи хімічних засобів захисту рослин. Залізо, алюміній, мідь, олово, цинк та інші метали, які мають велике народногосподарське значення, також добувають з різних гірських порід. Мінерали утворюють гірські породи, проте, не всі. Такі, як алмази, золото як правило гірських порід не утворюють. Гірські породи та мінерали досить різноманітні, це пояснюється відмінністю в умовах їх утворення і зміни, що відбуваються з ними на Землі.Усі гірські породи та мінерали, які людина використовує для своїх потреб, називають корисними копалинами. За подальшим використанням корисні копалини поділяють на такі групи: рудні — чорні (для виплавляння чорних металів заліза і його сплавів), кольорові (для виплавляння міді, алюмінію, цинку), дорогоцінні (для подальшого добування золота, срібла), радіоактивні (для добування урану) — та нерудні. В свою чергу, нерудні поділяються на паливні (нафта, природний газ, торф, вугілля); сировину для хімічної промисловості (солі, сірка, графіт) та для виробництва будівельних матеріалів (пісок, глина, граніт).

 • Усі гірські породи та мінерали, які людина використовує для своїх потреб, називають корисними копалинами. За подальшим використанням корисні копалини поділяють на такі групи: рудні — чорні (для виплавляння чорних металів заліза і його сплавів), кольорові (для виплавляння міді, алюмінію, цинку), дорогоцінні (для подальшого добування золота, срібла), радіоактивні (для добування урану) — та нерудні. В свою чергу, нерудні поділяються на паливні (нафта, природний газ, торф, вугілля); сировину для хімічної промисловості (солі, сірка, графіт) та для виробництва будівельних матеріалів (пісок, глина, граніт).Корисні копалини залягають на різних глибинах. Скупчення корисних копалин утворюють родовища, а у разі поширення їх на великі площі – басейни. Якщо корисні копалини знаходяться неглибоко, їх видобувають відкритим способом у кар’єрах (робота з підручником).

 • Корисні копалини залягають на різних глибинах. Скупчення корисних копалин утворюють родовища, а у разі поширення їх на великі площі – басейни. Якщо корисні копалини знаходяться неглибоко, їх видобувають відкритим способом у кар’єрах (робота з підручником).Здебільшого, корисні копалини знаходяться на значній глибині, тому для їх видобування будують шахти чи роблять свердловини.

 • Здебільшого, корисні копалини знаходяться на значній глибині, тому для їх видобування будують шахти чи роблять свердловини.

 • Робота з картою корисних копалин України.Україна дуже багата на корисні копалини. Так, на її території містяться Донецький і Львівсько-Волинський кам'яновугільні та Дніпровський буро-вугільний басейни. Є поклади залізних і марганцевих руд, на основі яких розвивається чорна металургія. Також є родовища кольорових металів, хрому, титанових руд, кобальту, нікелю та багатьох інших металів; а також родовища коштовного каміння.

 • Україна дуже багата на корисні копалини. Так, на її території містяться Донецький і Львівсько-Волинський кам'яновугільні та Дніпровський буро-вугільний басейни. Є поклади залізних і марганцевих руд, на основі яких розвивається чорна металургія. Також є родовища кольорових металів, хрому, титанових руд, кобальту, нікелю та багатьох інших металів; а також родовища коштовного каміння.З нерудних корисних копалин є родовища гірського воску (озокериту) в Прикарпатті, кам'яної солі в Донбасі (Артемівське і Слов'янське) і в Закарпатті. В Україні є запаси цементної сировини та різноманітних будівельних матеріалів, наприклад, родовища гранітів і лабрадоритів у Житомирській області.

 • З нерудних корисних копалин є родовища гірського воску (озокериту) в Прикарпатті, кам'яної солі в Донбасі (Артемівське і Слов'янське) і в Закарпатті. В Україні є запаси цементної сировини та різноманітних будівельних матеріалів, наприклад, родовища гранітів і лабрадоритів у Житомирській області.Видобуваючи корисні копалини, треба пам’ятати, що вони не відновлюються, тому потрібно економно та бережно використовувати все те, що подарувала нам Земля. Проте, чи завжди ми з розумінням відносимося до природи?

 • Видобуваючи корисні копалини, треба пам’ятати, що вони не відновлюються, тому потрібно економно та бережно використовувати все те, що подарувала нам Земля. Проте, чи завжди ми з розумінням відносимося до природи?Сьогодні середньорічний обсяг видобутих корисних копалин становить 25-30 т на одного жителя планети. Проте, за призначенням використовується близько 5%, інше йде у відвали. Раніше ми вважали, що корисні копалини не вичерпані, вони завжди існували і будуть існувати й надалі.

 • Сьогодні середньорічний обсяг видобутих корисних копалин становить 25-30 т на одного жителя планети. Проте, за призначенням використовується близько 5%, інше йде у відвали. Раніше ми вважали, що корисні копалини не вичерпані, вони завжди існували і будуть існувати й надалі.Нині підраховано, що невичерпних ресурсів практично немає. Так, алюмінію вистачить на 570 років, заліза – на 250 років, олова, міді, цинку – на 25-35 років, золота, срібла, нікелю – на 50 років. Навіть найбільші родовища нафти незабаром вичерпаються: у Кувейті – за 221 рік, Ірані – 114 років, в ОАЕ – через 72 роки, в Саудівській Аравії через 68 років.

 • Нині підраховано, що невичерпних ресурсів практично немає. Так, алюмінію вистачить на 570 років, заліза – на 250 років, олова, міді, цинку – на 25-35 років, золота, срібла, нікелю – на 50 років. Навіть найбільші родовища нафти незабаром вичерпаються: у Кувейті – за 221 рік, Ірані – 114 років, в ОАЕ – через 72 роки, в Саудівській Аравії через 68 років.Кар’єри та шахти, якими «напічкана наша планета» змінюють її рельєф, знищують її красу. Незавжди, після видобутку корисних копалин кар’єри засипають, шахти закривають та на їх місці насаджають дерева. Але це потрібно робити, інакше ми знищимо те прекрасне і цінне, що подарувала нам природа.

 • Кар’єри та шахти, якими «напічкана наша планета» змінюють її рельєф, знищують її красу. Незавжди, після видобутку корисних копалин кар’єри засипають, шахти закривають та на їх місці насаджають дерева. Але це потрібно робити, інакше ми знищимо те прекрасне і цінне, що подарувала нам природа.
Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка