Впровадження педагогічних ідей С. Русової в роботу днзСкачати 63.57 Kb.
Дата конвертації14.01.2018
Розмір63.57 Kb.
ТипКонцепціяВпровадження педагогічних ідей С. Русової в роботу ДНЗ

В.Калашнік, методист РМК


Нині з’явилося багато нових програм, концепцій, різних методик, що стосуються дошкільного виховання, переважно запозичених зі світового досвіду. Однак в Україні є своя концепція , власна педагогічна теорія і практика дошкільного виховання, яку розробила Софія Русова століття тому. Софія Русова увійшла в історію педагогічної думки найперше як визначний теоретик дошкільного виховання дитини , а також як автор концепцій національної освіти і нової школи , багатьох підручників, посібників, програм. Ідеї С.Русової про визначну роль педагога вихователя( садівниці), про потребу створення умов для набуття педагогом високого рівня загальної, професійної і особливо психологічної культури, про рівень соціально-економічної захищеності як показника ефективності його праці, про значення родинного виховання , зокрема, материнського і батьківського для повноцінного духовного розвитку дитини, про своєрідність виховання і навчання, про гуманізацію й індивідуалізацію роботи з дітьми – це ті питання, які ставимо наразі і які вже ставила й вирішувала С.Русова. Її слова «Треба пам’ятати, що кожна дитяча установа має насамперед бути хатою радості, де діти могли б учитися без примусу, гратися, перебувати в оточенні широкої приязні, задовольняючи свої дитячі, такі своєрідні інтереси і потреби. …Тут не має бути атмосфери школи як у змісті. Так і в методах роботи з дітьми» мають бути основоположними в діяльності дошкільного навчального закладу.

Ось чому педагоги Олешинського ДНЗ взяли за основу експериментального майданчика ідеї педагогічної концепції С.Русової.

Робота експериментального майданчика розрахована на три роки: 2006-2007н.р.- діагностичний стан, 2007-2008н.р. – формуючий експеримент, 2008-2009н.р.- узагальнення експериментальних досліджень.

На першому етапі було вивчено думку учасників експерименту, опрацьовано літературу(О.В.Проскура «Повертаємо забуте ім’я»,

Г. Пацюк «Софія бо мудра», праці С. Русової ( «Дитячий сад на національному грунті», «Вибрані твори», «Теорія і методика дошкільного виховання», «Націоналізація дошкільного виховання»), складено план роботи експериментального майданчика.

На другому етапі було сплановано роботу ДНЗ за такими напрямами: • забезпечення змісту освіти у процесі формування життєвої компетентності дитини у світі Базового компонента дошкільної освіти;

 • реалізація гуманно – особистісного підходу до кожної дитини на основі впровадження особистісно-орієнтованих освітніх технологій;

 • відродження багатющих традицій та звичаїв українського народу. Виховання шанобливого ставлення до родини, мови, історії краю, держави, села.

З упровадженням педагогічних ідей С. Русової у навчально-виховний процес, у дошкільному закладі вироблена уже певна система педагогічної діяльності вихователів, дошкільнят та родини вихованців, визначено форми і методи організації навчально – виховного процесу.

Серед форм роботи з педагогічним колективом можна відзначити : • структура методичної роботи ( творча група вихователів «Джерела духовності», диспут – клуб «Краса і сила рідної мови», семінар – практикум «Рідний край знати- свій народ шанувати»);

 • педагогічна рада «Природа – як засіб національної духовності у вихованні дітей дошкільного віку», «Впровадження педагогічної та наукової спадщини С.Русової в навчально-виховний процес»;

 • засідання круглого столу «Яким має бути національний дитсадок»;

 • педагогічний тренінг «Ідеї С.Русової в контексті сучасного виховання»,

 • консультації щодо організації самостійної художньої діяльності з використанням природного матеріалу та творчого розвитку особистості дитини відповідно до народознавчого принципу, виховання у дітей дошкільного віку почуття національної гідності засобами усної народної творчості та мистецтва за педагогічною спадщиною С. Русової.

Виховуючи громадянина України на засадах наукової спадщини С,Русової; враховуючи її педагогічні ідеї, в дитячому садку розроблено перспективні плани роботи: «По рідній стежині мого краю», «Нашому роду – нема переводу», «Мова наша солов’їна», «Народні ігри – духовний скарб народу». Реалізація цих планів втілюється через різноманітні форми роботи з дошкільниками:

- виховні заходи;

- бесіди;

- екскурсії;

- тематичні заняття;

- святкові ранки.

Добираючи зміст та форми роботи з дітьми, вихователі орієнтуються на переконання С.Русової, що засобами колискової, забавлянок, народних казок, ігор, лічилок, пісень, загадок тощо мають здійснюватися залучення дітей до національної культури та етнізації особистості.

Національний навчальний заклад має забезпечити природне входження дитини в світ духовності, культури рідного народу через звернення до народних джерел, українського мистецтва, рідної природи, що допомагають сформулювати у дітей той корінь духовності, який не можна замінити жодним іншим корінням. Слід відзначити певну систему роботи ДНЗ щодо ознайомлення дітей з традиціями та звичаями рідного народу, національними святами, пов’язаними з визначними подіями державного значення та вшанування пам’яті відомих українських письменників та поетів, національних героїв. Тому такої уваги надається ( як і заповідала

С. Русова) народним святам (Різдво з колядками, Вертеп, таємничість Святого Миколая, Великодні свята, свято Івана-Купала, Андріївські вечорниці, свято Матері, «Обжинки», «Приліт птахів, свято Квітів тощо).

За визначенням С,Русової – найдієвішим засобом національного виховання є рідне слово. Саме через слово дитина сприймає духовні цінності народу, його світобачення та світосприйняття, здійснюється її художньо – образне мислення, засвоюється мораль, історичний досвід народу. У планах роботи колективу з дітьми передбачено проведення інтегрованих та комплексних занять з розвитку рідної мови, образотворчого мистецтва, ознайомлення з природою. На заняттях дошкільнята ознайомлюються з предметами побуту, оберегами, творами декоративно – вжиткового мистецтва та народними ремеслами українського народу. «Пам’ять слова легко розвинути, подаючи дитині найкращий матеріал для заучування пісень, віршів, казок – засобами драматизації», - говорила С. Русова. І оживають на заняттях із дітьми і «Ріпка», і «Рукавичка», і «Три ведмеді».

Навчаючи дітей розповідати, складати казки, вихователі використовують поради С.Русової:


 • діти повинні розповідати за своїми бажаннями, а не примусово;

 • слід створити такий настрій, щоб працювала дитяча фантазія і відшукувались слова, які б поєднувались у послідовні речення;

 • перші самостійні оповідання можуть бути простими, але викликати у дітей бажання працювати.

Висловлені С. Русовою погляди на природоохоронне виховання є актуальними й сьогодні в руслі екологічного виховання. Стрижневим моментом екологічної програми С. Русової є виховання дітей серед рідної української природи, прищеплення любові до неї, бажання зберігати та доглядати рослини та тварини. На основі цих поглядів визначено зміст діяльності з дітьми в дошкільному закладі. Планування матеріалу педагоги здійснюють за тематичним принципом. З дітьми проводяться екскурсії, під час яких розглядають річку, город, поле, порівнюючи їх у різні пори року. Дітей вчать спостерігати за об’єктами природи , проводити прості досліди, грати ігри, «рухавки» ( за термінологією С. Русової).

Вихователі з дітьми намагаються якомога більше спостерігати за красою природи, організовувати розваги на лоні природи, створювати умови для розвитку пізнавальної активності малят та можливості робити висновки екологічного змісту.

Відповідно до плану роботи в ДНЗ з дітьми сплановано гурткову роботу: «Скарбниця народної мудрості», екологічна студія «Калинка».

Важливим приклад для дітей - батьки. І це ще один напрям роботи ДНЗ – співпраця з батьками. Народ здавна визначає очевидну істину : батьки головні природні вихователі. Але, на жаль, життя склалося так, що сім’я втратила багато цінних засобів народної педагогіки, і сьогодні працівникам доводиться вчити батьків «секретам» виховання, народної мудрості. Для батьків в дитячому садку працює «Сімейна вітальня», для молодих бабусь клуб «Оберіг»(вивчення традицій та звичаїв, культури українців).

Батьки – активні учасники обрядових дійств, педагогічного процесу. Адже не секрет, що набагато цікавіше проходять заняття з дітьми, коли в них беруть участь батьки, бабусі, дідусі, які мають такі вправні руки, добре серце і можуть розповісти так багато цікавого: як гарно звучать із їхніх вуст колисанки, а ігри які цікаві знають, а як вміють майструвати. І діти після таких занять зовсім по іншому дивляться на дорослих, пишаються своїми рідними, шанують за руки «золоті».

І переконливіше, ніж С. Русова, сказати сьогодні важко: «Озирнімося, вслухаємося, будемо жити для наших дітей».

2008-2009 н.р. – третій етап роботи експериментального майданчика - узагальнення експериментальних досліджень.

За час роботи експериментального майданчика педагогами Олешинського ДНЗ : • зібрано теоретичний та методичний матеріал, розробки занять, виховних заходів, спортивних свят, розваг, дидактичних та рухливих ігор, різних форм роботи з батьками, педагогами та дітьми з використанням педагогічної спадщини С. Русової;

 • систематизовано роботу педагогічного колективу з питання впровадження педагогічних ідей Софії Русової у навчально – виховний процес сучасного ДНЗ у вигляді збірки «Ми йдемо твоїми стежками С. Русова».

Матеріали експериментального майданчику було представлено в минулому і в цьому році на обласну педагогічну виставку. В 2007 – 2008н.р. робота зайняла третє місце.

Під час вивчення питання роботи експериментального майданчику поряд з досить значним напрацюванням педагогічного колективу виявлено деякі ще не використані резерви. Це ,насамперед, ще недостатньо виготовлено роздаткового та демонстраційного матеріалу з даного питання та оформлення дитячого садка ще недостатньо відповідає реалізації питання впровадження педагогічної спадщини Софії Русової.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка