Володимир Рутківський «Джури козака Швайки»



Скачати 69.55 Kb.
Дата конвертації05.01.2018
Розмір69.55 Kb.
ТипУрок

Тема уроку: Володимир Рутківський «Джури козака Швайки».

Мета: допомогти учням зрозуміти зміст роману, поглиблювати навички аналізу художнього образу; розвивати навички усного малювання, переказу, виразного читання, акторські здібності, аналізу тексту, зв’язне мовлення, навички творчого сприйняття тексту, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати почуття патріотизму, любові до близьких і рідних, волелюбність.

Обладнання: видання твору, ілюстрації , презентація до уроку, відео про дитячу премію «Джура», дитячі ілюстрації до твору.

Тир уроку: формування умінь і навичок.

Очікувані результати: учні знають зміст твору, вміють його переказувати, виділяти головне та яскраві деталі, характеризувати героїв, висловлювати власні думки та враження.

Клас : 6-А

Міжпредметні зв’язки: історія, образотворче мистецтво.

Формування надпредметних компетенцій: ціннісносмислової, пізнавальної, комунікативної, читацької, творчої, соціальної.

Методи, прийоми і форми роботи: робота в групах, вибіркове читання, дослідницька робота, гра «Хто швидше», гра «Заповни таблицю», метод « Мікрофон».

Епіграф:

«...Україна не сьогодні-завтра готова спалахнути, як оце багаття. Біда лише у тім, що все сирі гілки трапляються»

Дід Кудьма («Джури козака Швайки» В.Рутківського).

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент.

Перевірка домашнього завдання.


  1. Простий план до ІІ розділу.

  2. Перегляд та обговорення ілюстрацій до твору.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Слово учителя. Діти, сьогодні ми продовжимо нашу розмову про українську минувшину – козаків. Багато часу пройшло відтоді, але не забуваються ті героїчні часи. Пам’ятають про них люди завдяки чому?(Відповіді дітей).

Так, пам’ятають з переказів, легенд, дум, оповідань, романів, картин. Ми сьогодні завершимо читати книгу В.Рутківського «Джури козака Швайки».

Очікувані результати: учні знають зміст твору, вміють його переказувати, виділяти головне та яскраві деталі, характеризувати героїв, висловлювати власні думки та враження.(слайд 3)

2.Випереджальне завдання.

Окрім того, що В.Рутківський отримував нагороди за свої твори, він вирішив створити власну премію «Джури». Фінансова частина відзнаки – відсотки з банківського вкладення Шевченківської премії, яку отримав письменник, – складає 20 000 грн.

Премію «Джури» присуджують за нові твори для дітей та юнацтва історично-краєзнавчої тематики, а також за ілюстрації до книжок та літературно-критичні праці, спрямовані на виховання в дітей духовних цінностей та національної лояльності.

Першим переможцем премії «Джура» 2013 року став художник-ілюстратор Максим Паленко, 2014 року - письменник Анатолій Качан (книга лірики та ігрової поезії “Листи з осіннього саду”). (Перегляд відео про премію) (слайд 4)



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Літературна гра «Хто швидше?». Робота в групах (слайд 5-6).

  1. Де народився В.Рутківський?

  2. Коли почав писати поезію?

  3. Яка історична трилогія для дітей Володимира Рутківського отримала Національну премію України імені Тараса Шевченка у 2012 році?

  4. Де зараз проживає В.Рутківський?

  5. Чому В.Рутківський любив писати твори про історичні події пов’язані з Україною?

  6. Що означає слово «козак»?

  7. Дайте визначення поняттю «історичний роман».

  8. Кого обожнював з персонажів бик Петро?

  9. Як Грицько пожартував над Тишкевичем?

  10. Назовіть позитивни та негативних персонажів твору ?

  11. Чому навчав Санька дід Кудьма?

  12. Про кого козаки вирішили: «На острові їх тут не буде»?

IV. Формування і удосконалення умінь і навичок учнів.

1.Асоціативний творчий самодиктант (слайд 7).

Завдання: записати по кілька слів, що асоціюються з наведеними нижче словами:

Козаки — хоробрі, кмітливі, мудрі та ін.

Татари — жорстокі, бездушні, жадібні та ін.

Санько і Гриць – товариші, віком дванадцяти років, мріяли стати козаками та ін.

2.Бесіда

– Хто такі Грицик і Санько? (слайд 8)




Грицик

Сирота;


жвавий, моторний, непосидючий, гарячковитий, має зіркі очі, знає татарську мову, пасе панську худобу, лише його любить і слухає страшний бугай Петрик.
(Під час відповіді учнів заповнюється таблиця)


Вірні друзі;

ровесники, їм по 12 років;

живуть у Воронівці;

сміливі, спостережливі, кмітливі, відчайдушні;

володіють шаблею (дерев’яною), гарно на коні тримаються;

у майбутньому стануть справжніми побратимами.

Санько

Єдиний син у матері, яка його дуже любить і опікає, мрійливий, спокійний, розважливий, визнає першість Грицика, має талант характерника: уміє подумки віддавати накази й навіювати прохання.


– Чому хлопцям довелося покинути рідну Воронівку?

(Щоб порятувати односельців, вони налякали пана Кобильського і його челядників, що йдуть татари. Пан швидко втік із села, але такого жарту хлопцям не пробачив.) Показати відповідні ілюстрації.

– Як хлопці вперше зустрілися зі Швайкою?



(Зі сховку хлопці спостерігали, як татари в невеличкому озері шукали козака. Вони вирвали весь очерет, скаламутили воду, а «козак усе не хотів знаходитись». Хлопці подумали, що він загинув, щоб не втрапити в руки ординцям. Коли вороги відійшли, Грицик вирішив вилізти на похилу вербу та поглянути навколо. Раптом від стовбура відвалився шмат кори і з дупла визирнув козак, за яким гналися татари. Він упізнав воронівських хлопців, бо чув про них і бачив, а от друзі добряче здивувалися, бо бачили його вперше. Швайка, а це був саме він, вирішив, що здасть хлопців добрим людям, а сам подасться своєю дорогою. Але з цього часу їхні дороги вже не розходилися.)

  • Хто є найвірнішими друзями й помічниками Швайки?

(Кінь Вітрик, вовк Барвінок, Грицик, Санько, дід Кудьма.)

  • Крім татар, чи є ще у Швайки вороги?

(Так, є. Це пан Кобильський, канівській староста, і його слуга Юзеф Тишкевич)

  • Хто такий Тишкевич? Чим він небезпечний для козаків?

(Служить двом хазяїнам: панові Кобильському та татарському вельможі Іслам-беку, навіть має його охоронний знак, наводить татар на українські села, продає татарам відомості про козаків, грабує у плавнях одиноких добичників (з дозволу і покровительства пана Кобильського). Підступний і жорстокий.)

– Чи є гумористичні моменти у творі? З ким із героїв твору вони найбільше пов’язані?



(Так, у творі багато епізодів, які викликають посмішки чи навіть сміх. Вони пов’язані найбільш з Демком Дурною Силою, його дідом Кібчиком, з мамою Санька тіткою Мокриною; а в одному епізоді навіть з Тишкевичем і паном Кобильським.).

  1. Фізкультхвилинка (слайд 9).

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

1. Гра «Заповни таблицю».

  • Хто ж такий Пилип Швайка? (слайд 10)

(Заповнити таблицю з опорними словами.)


Уміння, майстерність, хист

Вольові якості

Почуттєві якості

Кращий козацький вивідник (розвідник) землі переяславської; знає мову і звичаї татар, має серед них вірних людей; ходить безшумно, безшелесно; наче нікуди не дивиться, а все бачить; бездоганно володіє зброєю і тримається на коні.

Сміливий, розумний, спостережливий, витривалий, кмітливий, відважний, рішучий; звик покладатися лише на себе.

Вірний товариш, турботливий і уважний до хлопців і братчиків, поважає літніх козаків, дослухається до їхніх порад; любить рідну землю, гарно її знає, захищає від ворогів.


Висновок: Пилип Швайка – справжній лицар, його поважають усі козаки й бояться вороги; про нього йде слава як про спритного, відчайдушного, невловимого козацького вихідника.

2.Дослідження мови твору.

- Діти, а чи сподобалась вам книга? Як читалась: швидко чи повільно, легко могли уявити епізоди чи не розуміли прочитаного? Чи відчували себе учасниками подій?



Твір читається легко, сюжет розгортається динамічно. Мова пересипана прислів’ями, приказками, народними приповідками, порівняннями, жартами.

3.Пояснити значення фразеологізмів, які зустрічаються в тексті (слайд 11):

  • Вовка мов лизень злизав

  • Не навчений я у Сірка очей позичати

  • Щелепа повільно поповзла вниз

  • Ковзнув поглядом

  • Встигнеш з козами на торг

  • Хлопцям довелося б непереливки .

VІ. Підсумки уроку.

1.Метод «Мікрофон».

Продовжити речення :

Мені сподобалось….

Мене вразило…

Я переконаний (нана) у тому що, …..

2.Робота з епіграфом (слайд 12).

Як ви вважаєте, чи відповідає епіграф сьогоднішньому змісту уроку? Обгрунтуйте твердження.



3.Заключне слово вчителя.

Можна довго й захоплено розповідати про пригоди Швайки, Грицика й Санька, про сміливих і кмітливих козаків, про підступного Тишкевича, про невдячного Кобильського, про жорстоких татар. Але ще краще – взяти книгу й самому про все прочитати. Я думаю, що саме так і зроблять ті учні, які ще не читали або прочитали окремі розділи про пригоди Козака Швайки та двох вірних друзів Грицика й Санька. А для справжніх допитливих читачів буде насолодою прочитати інші книжки про наших героїв. Книга друга називається «Джури-характерники», а третя – «Джури і підводний човен».



VІІ. Оцінювання.

VІІІ. Домашнє завдання.

Написати невеличкий твір на тему: «Мої враження від прочитаної книги «Джури козака Швайки» В.Рутківського».

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©wishenko.org 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка